Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Тема 10. Загальні положення зобов’язального права.

Лекція – 4 години

План лекції

1. Поняття зобов’язання та підстави його виникнення.

2. Сторони у зобов’язанні та їх заміна.

3. Виконання зобов’язання (поняття, суб’єкти, місце, строк, предмет, спосіб).

4. Заміна боржника у зобов’язанні.

5. Способи забезпечення виконання зобов’язання.

 

Зміст лекції

Поняття зобов’язання та підстави його виникнення.

Сторони у зобов’язанні. Третя особа у зобов’язанні.

Підстави заміни кредитора у зобов’язанні. Форма правочину щодо заміни кредитора у зобов’язанні. Обсяг прав, що переходять до нового кредитора у зобов’язанні. Зобов’язання, в яких заміна кредитора не допускається. Порядок заміни кредитора у зобов’язанні. Докази прав нового кредитора у зобов’язанні. Заперечення боржника проти вимоги нового кредитора у зобов’язанні. Відповідальність первісного кредитора у зобов’язанні.

Заміна боржника у зобов’язанні. Форма правочину щодо заміни боржника у зобов’язанні. Заперечення нового боржника у зобов’язанні проти вимоги кредитора. Правові наслідки заміни боржника у зобов’язанні, забезпеченому порукою або заставою. Валюта зобов’язання. Недопустимість односторонньої відмови від зобов’язання.

Поняття виконання зобов’язання. Виконання зобов’язання належними сторонами. Виконання обов’язку боржника іншою особою. Виконання зобов’язання частинами. Строк (термін) виконання зобов’язання. Дострокове виконання зобов’язання. Місце виконання зобов’язання. Валюта виконання грошового зобов’язання. Черговість погашення вимог за грошовим зобов’язанням. Збільшення суми, що виплачується фізичній особі за грошовим зобов’язанням. Проценти. Предмет виконання. Спосіб виконання. Виконання зобов’язання внесенням боргу в депозит нотаріуса. Виконання альтернативного зобов’язання. Виконання зобов’язання, в якому беруть участь кілька кредиторів або кілька боржників. Солідарне зобов’язання. Солідарна вимога кредиторів. Солідарний обов’язок боржників. Право боржника, який виконав солідарний обов’язок, на зворотну вимогу. Підтвердження виконання зобов’язання.

Способи забезпечення виконання зобов’язання. Форма правочину щодо забезпечення виконання зобов’язання. Загальні умови забезпечення виконання зобов’язання.

Поняття неустойки. Підстави виникнення права на неустойку. Предмет неустойки. Правові наслідки сплати (передання) неустойки.

Порука. Договір поруки. Правові наслідки порушення зобов’язання, забезпеченого порукою. Права та обов’язки поручителя у разі пред’явлення до нього вимоги. Права поручителя, який виконав зобов’язання. Повідомлення поручителя про виконання зобов’язання боржником. Припинення поруки.

Поняття гарантії. Строк дії гарантії. Незалежність гарантії від основного зобов’язання. Правові наслідки порушення боржником зобов’язання, забезпеченого гарантією. Обов’язки гаранта під час розгляду вимоги кредитора. Право гаранта на відмову в задоволенні вимоги кредитора. Обов’язок гаранта. Припинення гарантії. Право гаранта на зворотну вимогу до боржника.

Поняття завдатку. Правові наслідки порушення або припинення зобов’язання, забезпеченого завдатком.

Поняття обтяження рухомого майна. Публічні та приватні обтяження. Застава і притримання як види забезпечувального обтяження.

Поняття застави. Забезпечення майбутньої вимоги. Підстави виникнення застави. Окремі види застав. Предмет застави. Застава майна, що є у спільній власності. Заміна предмета застави. Ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження предмета застави. Страхування предмета застави. Оцінка предмета застави. Сторони у договорі застави. Зміст договору застави. Момент виникнення права застави. Користування та розпоряджання предметом застави. Обов’язки володільця предмета застави. Наступна застава. Правові наслідки невиконання зобов’язання, забезпеченого заставою. Звернення стягнення на предмет застави. Реалізація предмета застави. Дострокове виконання зобов’язання, забезпеченого заставою. Припинення права застави.

Право притримання. Обов’язки кредитора, який притримує річ у себе. Розпорядження річчю, яку притримує кредитор. Задоволення вимог за рахунок речі, яку притримує кредитор.

 

Самостійна робота – 2 години

Ознайомитись із планом семінарського заняття, питаннями, що належать до цієї теми.

Опрацювати конспект лекції з даної теми.

Опрацювати рекомендовану для вивчення теми літературу, законспектувати окремі положення, що стосуються питань теми, або зробити нотатки, групуючи їх за певними ознаками.

Рекомендується зробити у робочому зошиті план відповіді на кожне питання, яке виноситься на розгляд під час семінарського заняття.

Ознайомитись з переліком запропонованих тем рефератів.

Самостійно розглянути наступні питання:

Розглянути питання:

Самостійно розглянути наступні питання:

1. Валюта зобов’язання.

При вивченні цього питання необхідно визначитися з питанням – що таке валюта зобов'язання, а також звернути увагу на грошову одиницю України, у якій може бути виражене зобов’язання та на те, що сторони за домовленістю можуть визначати грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті.

2. Недопустимість односторонньої відмови від зобов'язання.

Під час розгляду цього питання необхідно звернути увагу на відповідальність сторони, котра самостійно відмовилася від зобов’язання. Слід також відзначити, що законодавством не допускається не тільки одностороння відмова від зобов'язання, але й одностороння зміна його умов.

Звернути увагу на відповідальність сторони, котра самостійно відмовилася від зобов’язання.

3.Право боржника, який виконав солідарний обов'язок, на зворотну вимогу.

При вивченні цього питання особливої уваги заслуговує регресна вимога до сторони, котра залишилася боржником. Курсанти та студенти повинні звернути увагу на коло осіб, до яких боржник, що виконав солідарний обов'язок, має право на зворотну вимогу (регрес). А також необхідно з'ясувати у якому розмірі боржник, що виконав солідарний обов'язок, має право на регрес до кожного з солідарних боржників, якщо інше не встановлено договором або законом, за вирахуванням частки, яка припадає на нього.

4.Підтвердження виконання зобов'язання.

Розглядаючи це питання, необхідно чітко з'ясувати в якій формі оформляється прийняття зобов'язання для подальшого виконання та яким саме документом буде підтверджуватися виконання боржником свого обов'язку. Курсантам та студентам слід звернути увагу на необхідність письмових доказів, яка пов'язана з тим, що виконання зобов'язання є правочином, на який поширюються вимоги щодо його форми.

Звернути увагу на регресну вимогу до сторони, котра залишилася боржником.

1. Загальна характеристика Закону України „Про заставу”.

При вивченні даного питання необхідно звернути увагу на внесені зміни до основних положень Закону України “Про заставу”, а також на різницю між іпотекою та закладом, які є нетотожними поняттями.

2. Загальна характеристика Закону України „Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень”.

Вивчаючи це питання, необхідно ознайомитися із змістом та основними положеннями зазначеного закону. Слід відзначити, що застава рухомого майна може бути зареєстрована у відповідності із Законом України “Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень” на підставі заяви заставодержателя (обтяжувача) з внесенням запису до Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Звернути увагу на зміни до Закону України „Про заставу”, а також на різницю між іпотекою та закладом.

 

Семінарське заняття – 2 години

Питання

1. Поняття зобов’язання та підстави його виникнення.

2. Сторони у зобов’язанні та їх заміна.

3. Виконання зобов’язання.

5. Заміна боржника у зобов’язанні.

6. Способи забезпечення виконання зобов’язання.

 

Мета заняття: закріпити знання курсантів та слухачів про поняття зобов’язання та підстави його виникнення, з’ясувати сторони у зобов’язанні, та визначити порядок заміни сторін у зобов’язанні, виконанню та забезпеченню виконання зобов’язання.

 

Завдання для самостійної роботи:

 

1. Письмово:

- скласти схеми “Види зобов’язань” та “Підстави виникнення зобов’язань”;

- складіть порівняльну таблицю між цивільно-правовою, кримінально-правовою, адміністративно-правовою відповідальністю.

- розв’язати задачу:

Задача № 1

Громадянин Польщі Кашик під час загородньої прогулянки на своєму автомобілі «Volvo» передав управління автомобілем своєму знайомому Сизову (громадянину України), який не мав посвідчення водія, а сам пересів на переднє пасажирське місце. При виїзді з головної на другорядну дорогу Сизов не вправився з керуванням і зіткнувся з автомобілем «КамАЗ» під управлінням Демченко, який знаходився в стані алкогольного сп’яніння легкого ступеню.

Внаслідок ДТП були пошкоджені обидва автомобілі. Крім того, водій Сизов отримав тілесні ушкодження середньої тяжкості.

Кашик пред’явив позов про відшкодування шкоди до АТП, якому належав автомобіль «КамАЗ». АТП позов не визнало і вказало, що оскільки Демченко був у нетверезому стані, то він і повинен відповідати.

В адміністративних матеріалах ДАІ, запрошених судом, було відзначено, що зіткнення відбулося з вини обох водіїв.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Який вид правовідносин виник між учасниками ДТП?

2. Що є підставою виникнення даного зобов’язання?

3. В чому полягає моральна шкода, завдана Сизову?

4. Надайте характеристику даному зобов’язанню з урахуванням загальноприйнятої класифікації?

 

Задача № 2.

Пенсіонер Власенко уклав договір довічного утримання з Гаркавенко, за яким перший передавав у власність останнього будинок, а Гаркавенко у свою чергу зобов’язувався здійснювати догляд особисто або ж оплачувати такі послуги третій особі. Після спливу 1,5 року Власенко подав позов до суду з вимогою про розірвання договору внаслідок неналежного виконання своїх обов’язків Гаркавенко (не здійснював догляду)

 

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

5. Охарактеризуйте даний вид правовідносин.

6. Хто є суб’єктами даного правовідношення з урахуванням ст.509 ЦК?

7. Що стало підставою виникнення даного зобов’язання?

4. Надайте характеристику даного зобов’язання?

5. Яке рішення винесе суд?

 

Задача № 3.

Туров уклав з Черненко договір підряду на виконання робіт по ремонту та фарбуванню свого автомобіля «Nissan Maxima». Але у зв’язку з хворобою Туров не зміг виконати свої зобов’язання особисто, тому і попросив зробити це свого сина, який також мав необхідні знання та досвід для виконання обумовленої договором роботи. Проти цього заперечував Черненко. Він наполягав на розірванні укладеного договору та вимагав повернути передані за ремонт і фарбування гроші, а після відмови в цьому Турова подав у суд позов з указаними вимогами.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Надайте характеристику даного зобов’язання.

2. Хто є кредитором і боржником у даних правовідносинах?

3. Який зміст даних правовідносин?

4. Чи правомірні вимоги Черненко?

 

Задача № 4.

Граючи у дворі дому у футбол, неповнолітні розбили вікно у магазині вартістю 480 грн. Особи неповнолітніх були встановлені. Ними виявилися 13-річні учні Дроздов, Смирнов, Шульга та Сказін. Магазин пред'явив у суд позов про стягнення збитків.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Скільки осіб виступають на боці кредитора та скільки - на боці боржника ?

2. Що є підставою виникнення зобов'язання ?

3. Яке у даному випадку зобов'язання: дольове або солідарне ?

4. Чи будуть відповідати за завдані збитки зазначені учні?

 

Задача № 5.

Чекаленко звернулася до суду з позовом до Сичової про стягнення з неї 2500 грн. В позовній заяві Чекаленко посилалася на те, що вона хотіла купити квартиру Сичової, внаслідок чого надала їй завдаток в сумі 2500 грн. Про отримання зазначеної суми Сичова видала розписку, де вказала, що вказана сума отримана нею як завдаток за договором купівлі-продажу квартири. Через кілька днів Чекаленко зателефонувала Сичовій і сказала, що відмовляється від договору і вимагала повернення зазначеної суми. Сичова повернути гроші відмовилась, посилаючись на норми ЦК про завдаток. Суд відмовив в задоволенні позовних вимог Чекаленко.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Який спосіб забезпечення виконання зобов’язання використано, які він несе функції?

2. Чи правомірне рішення суду?

3. Якщо ні, то як розв’язати ситуацію?

 

2. Усно: відпрацювати питання:

- яка ж відмінність між засобами забезпечення зобов’язання й засобами цивільно-правової відповідальності;

- сутність непереборної сили;

- казус як підстава звільнення від відповідальності (підготуйте 4 приклади).

 

Додаткові питання:

 

1. Цесія.

2. Суброгація.

3. Делегація.

4. Правонаступництво.

5. Виконання обов’язку боржника третьою особою.

6. Застава.

7. Завдаток.

8. Притримання.

9. Характеристика та види неустойки.

10. Порука.

11. Гарантія.

12. Порівняння цивільно-правової відповідальності з іншими видами юридичної відповідальності.

 

Теми рефератів:

1. Іпотека в цивільно-правових відносинах: теорія та практика.

2. Реалізація принципу реального виконання зобов’язань у цивільно-правових відносинах.

3. Притримання – гарантія виконання зобов’язань.

4. Неустойка в сучасному праві.

5. Засоби забезпечення виконання зобов’язань у ЦК Росії та України: порівняльний аспект.

6. Інститут поруки за римським правом та його рецепція у цивільному праві України.

7. Неустойка та проценти: проблема відмежування.

8. Неправомірна поведінка як умова цивільно-правової відповідальності.

9. Підстави звільнення від цивільно-правової та кримінальної відповідальності: порівняльна характеристика.

 

Література:

1. Конституція України від 28.06.1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - № 30. – Ст. 141.

2. Цивільний кодекс України від 16.01.2003р. №435-ІV // Офіційний вісник України. – 2003. - № 11. – Ст. 461. – Глава 47.

* * *

3. Аномалії в цивільному праві України: Навч.-практ. Посібник // Відп. ред. Р.А. Майданник. – К.: Юстиніан, 2007. – С. 188-224; 693-757; 827-847.

4. Гражданское право: Учебник / Под ред. Е.А. Суханова. М., 2000. – Т. 2. – Полутом 1. – С. 17.

5. Гражданское право: Учебник / Под ред. Ю.К. Толстого, А.П. Сергеева. – М., 1998. – Ч. 1. – С. 419 – 420.

6. Зобов"язальне право України (елементарний курс). / За заг. ред. Резніченка С.В. - Одеса: ОДУВС, 2010 . - 346 с

7. Кузнєцова Н. Принципи сучасного зобов'язального права України // Українське комерційне право. – 2003. – №4. – С.9-17.

8. Мозоль Н. Сучасний погляд на справедливість // Право України. – 2007. – № 5. – С. 39-44.

9. Цивільне право України: Академічний курс: Підруч.: У двох томах / За заг. ред. Я.М.Шевченко. – Т.1. Загальна частина. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2006. – С. 613 – 623.

10. Цивільне право України: В 2-х томах. Т. 2. Підручник / За ред. д-ра юрид. наук, проф. Є.О. Харитонова, канд. юрид. наук Н.Ю. Голубєвой. – Х.: ТОВ «Одіссей», 2008. – С. 5-22.

11. Цивільне право України: Курс лекцій: У 6-ти томах. Т. 5. Кн.1. Загальні положення зобов’язального права / Р.Б. Шишка, Л.В. Красицька, В.В. Сергієчко, О.І. Смотров, Є.О. Мічурін, О.Р. Шишка; За ред. Р.Б. Шишки. – Харків: Еспада, 2005. – С. 9-52.

12. Цивільне право України: Підручник / Є.О.Харитонов, Н.О. Саніахметова. – К.: Істина, 2003. – С.357-368.

13. Цивільне право України: Підручник: У 2-х кн. / О.В.Дзера (керівник авт.кол.), Д.В.Боброва, А.С.Довгерт та ін.; За ред. О.В.Дзери, Н.С.Кузнецової. – К.: Юрінком Інтер, 2006. – Кн. 1. – С. 625-633.

14. Цивільне право України: Підручник: У 2-хт./ Борисова В.І. (кер авт. кол.), Баранова Л.М., Жилінкова І.В. та ін.; За заг. Ред. В.І. Борисової, І.В. Спасибо-Фатєєвої, В.Л. Яроцького. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – Т.2. – С. 5-20.

15. Цивільне та сімейне право України: Навчально-практичний посібник. Видання друге, перероблене та доповнене / За ред. Є.О. Харитонова, А.І. Дрішлюка. – Харків: Одиссей, 2003. – С.287-296.

16. Цивільний кодекс України: Науково – практичний коментар. – Х.: ТОВ „Одиссей”, 2006. – С. 520-531.

17. Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар (пояснення, тлумачення, рекомендації з використанням позицій вищих судових інстанцій, Міністерства юстиції, науковців, фахівців). Т. 7: Загальні положення про зобов’язання та договір / За ред. проф. І.В. Спасибо-Фатєєвої. – Серія «Коментарі та аналітика». – Х.: ФО-П Лисяк Л.С., 2012. – 736 с.

18. Шершеневич Г.Ф. Учебник русского гражданского права. – М., 1995.




Переглядів: 1571

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 9. Право інтелектуальної власності | Тема 11. Договірні зобов’язання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.