Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Соціально-економічна основа змішаної економічної системи

Тема 8. Змішана економіка та її типи

План

Поняття і типи змішаної ринкової системи.

Соціально-економічна основа змішаної економічної системи.

Ринково-державні змішані економічні системи.

Державно-ринкові змішані економічні системи.

Проблеми формування змішаної економічної системи України.

Структура змішаної економічної системи.

2.1. Особливості структури ринково-державних та дер­жавно-ринкових змішаних економічних систем.

Державний і приватний сектори змішаної економічної системи.

Формування структури змішаної економічної системи України.

3. Змішана економічна система і соціально-політична сис­тема суспільства.

3.1. Змішана економічна система і капіталізм з елемен­тами соціалізації.

Змішана економічна система і соціалізм з елементами капіталізації.

Еволюція змішаної постсоціалістичної економічної системи України.

Поняття і типи змішаної ринкової системи

Соціально-економічна основа змішаної економічної системи

Вчені-економісти однозначно стверджують, що в ході розвитку економіки за всю історію людства можна виділити дві основні чисті форми: централізовано керована економіка, в якій господарське життя організує укладальник планів - адміністративний апарат, та ринкове господарство, де підприємства і домогосподарства самостійно розроб­ляють плани і вступають в економічні відносини між собою під впливом автоматизму ринку, що координує їх діяльність. Вимірювальний інструмент, який при цьому використовується - ціна, що вільно встанов­люється за взаємною згодою покупця і продавця.

Усі реально діючі на сьогодні у світі економічні системи тією чи іншою мірою за характером функціонування притаманних їм механізмів, інституцій та установ слід кваліфікувати як змішані.

Еволюція капіталістичного способу виробництва породила могутні економічні організації у формі великих корпорацій і потужних профспілок. Здатність цих могутніх блоків маніпулювати функціями ринкової системи, деформуючи її конкурентну природу, спонукає уряд втручатися в економіку з метою стабілізації та росту останньої. Поєднання в якості координаційного механізму як ринкових методів регулювання еконо­мічних процесів в національній економіці, так і централізованого планування, є визначальною ознакою змішаних економічних систем.

Змішана (ринково-державна) економічна система є проміжною між чистою ринковою і командною. Уряд тут відіграє активну роль:

> сприяє стабілізації і зростанню економіки;

> забезпечує економіку деякими товарами і послугами, які вироб­ляються в недостатньому обсязі або й зовсім не постачаються ринковою системою;

> модифікує розподіл доходів і ресурсів тощо.

Крім того, в Змішаних економічних системах функціонують економічні організації у вигляді великих корпорацій (монополій) та профспілок, тобто змішана економічна система є регульованою ринковою економічною системою, де ринок, як форма організації суспільного виробництва, контролюється і регулюється державою за допомогою адміністративних економічних заходів, через які держава забезпечує ефективність, справедливість і стабільність.

У конкурентній ринковій економічній системі, в силу егоїстичної природи ринку, доходи, отримані в результаті конкуренції, не розпо­діляються таким чином, щоб забезпечити, незалежно від форм і результатів діяльності людини, такий рівень добробуту, який дозволяв би максимізувати споживання матеріальних та духовних благ і послуг для усіх верств населення. У механізм ринкового розподілу не потрап­ляють громадяни, зайняті у галузі фундаментальної науки, освіти, інших видах гуманітарної діяльності а також в управлінні, перебувають на

утриманні державою. Сюди ж відносимо інвалідів, дітей, людей старшого покоління, для яких джерелами існування залишаються або власні заощадження, або благодійні фонди. З метою забезпечення соціальної справедливості держава включається в регулювання ринкових процесів.

Ще одна вагома обставина змушує державу здійснювати регулю­вання: тенденції трансформації конкурентної ринкової економічної системи в монополістичну чи олігополістичну, зріст рівня інфляції зумовлює антиінфляційні та антимонополістичні заходи держави.

Необхідність та межі державного втручання в економіку визначаються цілями соціально-економічного розвитку тієї чи іншої країни. Так, у США, Канаді, Великобританії дотримуються концепції економічного лібе­ралізму, що полягає у державній активності через бюджетно-фіскальну та грошово-кредитну системи. У багатьох економіках країн Західної Європи дотримуються концепції економічного дирижизму, що полягає у застосуванні державою індикативного планування з метою координації діяльності суб'єктів національної економіки для визначення пріоритетів соціально-економічного розвитку. Так, зокрема, у Франції у рамках державного сектора економіки застосовується плановий контракт, а в приватному секторі - держзамовлення. Одним із методів державного регулювання національної економіки є також дія законів, що регла­ментують відповідний рівень соціальних гарантій: мінімальний розмір заробітної плати, виплати по безробіттю, розмір пенсій тощо.

Перехідні економічні системи - це різновид змішаної в період трансформації економічної системи з одного в інший функціональний чи функціонально-історичний тип.

Сучасна змішана ринкова економічна система характеризується наявністю державної власності поряд з інститутом класичної приватної власності, а також поступовим доповненням ринкового сектора економіки так званим позаринковим, де виготовляються, реалізуються і спожи­ваються суспільні і квазісуспільні блага і послуги. Ці суспільні блага є неподільними. До неринкового сектора економіки відносимо також ті державні підприємства, які займаються підприємницькою діяльністю. Часто державний сектор охоплює підприємства з природною монополією, зумовлену технічними факторами, це - водопостачання, енерго­постачання, залізниці, пошта, зв'язок тощо.

У реальній практиці господарювання економічна система завжди є тією чи іншою мірою змішаною ринковою економічною системою. У ній органічно доповнюють один одного два механізми регулювання економічних процесів: ринковий і позаринковий (державно-монополістичний ).

Рис. 1. Типологізація змішаних економічних систем.

За способом організації ринку виділяють такі типи змішаних еконо­мічних систем:

> ринковий змішаний капіталізм, в якому переважає приватна влас­ність, ринковий механізм виробництва і розподілу модифікований втру­чанням держави. Приклади охоплюють США, Японію, Канаду, а також більшість країн Західної Європи;

> соціальну ринкову економіку, як метод соціальної політики, який поєднує у собі принцип свободи на ринку з принципом соціального урівнювання;

> ринковий соціалізм, де засоби виробництва належать державі або трудовим колективам,а виробництво і розподіл регулюються ринковим механізмом. Прикладами слугують колишня Югославія та Угорщина другої половини 80-х pp. (див. рис. 11.1.).

Якщо узагальнити, то змішані економічні системи можна поділити на два великих типи: ринково-державні і державно-ринкові.




Переглядів: 2071

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Категорії складності гідрогеологічних умов осушуваємих земель | Ринково-державні змішані економічні системи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.