Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Основні поняття щодо нормативних документів

Термін Визначення
0 документ Будь-який носій із записаною в ньому або на його поверхні інформацією
1 нормативний документ Документ, який установлює правила, загальні принципи чи характеристики різних видів діяльності або їхніх результатів. Примітка 1. Терміни на позначення різного виду нормативних документів визначено з огляду на те, щоб назва документа відповідала його суті. Примітка 2. З метою нагромаджувати, зберігати, систематизувати та актуалізувати нормативні документи в України створено Національний фонд нормативних документів, який складається з головного фонду, що веде УкрНДНЦ Держспоживстандарту України, фондів центральних органів виконавчої влади та інших суб'єктів технічного регулювання. Згідно з Положенням про національний фонд нормативних документів затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 18.09.2002 № 1395, п. 8 потрібно обов'язково створити фонди у таких сферах, як будівництво та будівельна індустрія, зв'язок та інформатизація, охорона довкілля, охорона здоров'я, охорона праці, транспорт, фітосанітарія та ветеринарія, ядерна безпека.
1.1 нормативно-правовий акт (НПА) Нормативний документ, прийнятий чи виданий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить нормативні приписи (він має неперсоніфікований характер, розрахований на багаторазове застосування, його дія не вичерпується одноразовим виконанням). Примітка. Нормативно-правові акти перебувають у суворій ієрархічній співпідлеглості, від якої залежить юридична сила того чи іншого акта. Залежно від юридичної сили розрізняють такі нормативно-правові акти: 1) Конституція України (документ найвищої юридичної сили); 2) кодекси; 3) закони України; 4) підзаконні акти.
1.1.1 Конституція України Нормативно-правовий акт найвищої юридичної сили, який визначає державний та суспільний лад України, її правову систему, проголошує і закріплює основні права і обов'язки громадян, окреслює компетенції та повноваження законодавчої, виконавчої та судової влади.
1.1.2 кодекс Нормативно-правовий акт, який об'єднує та систематизує норми права, що належать до певної галузі (підгалузі) законодавства і регулюють в цій галузі (підгалузі) відповідну сферу суспільних відносин. Примітка. Кодекс не є звичайним законом, це нормативно-правовий акт, що об'єднує систему норм певної галузі права.
1.1.3 закон Нормативно-правовий акт, що регулює найзначущі, найважливіші суспільні відносини встановленням загальнообов'язкових правил (норм).
1.1.4 підзаконний акт Нормативно-правовий акт, прийнятий компетентним органом державної влади чи уповноваженим державою іншим суб'єктом на підставі закону, відповідно до закону і в порядку його виконання. Примітка. Залежно від сфери регламентації та органу державної влади, що їх затвердив, можна виділити такі основні види підзаконних актів у сфері технічного регулювання: 1) укази та розпорядження Президента України; 2) постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України; 3) накази та інші розпорядчі документи центральних органів виконавчої влади (ЦОВВ) України; 4) положення, інструкції, правила тощо, затверджені указами Президента України, розпорядчими документами Кабінету Міністрів України та ЦОВВ України; 5) технічні регламенти; 6) нормативно-правові акти з охорони праці (НПАОП); 7) нормативно-правові акти з пожежної безпеки (НПАПБ); 8) санітарні норми (ДСанПіН, ДСП, ДСН); 9) будівельні норми (ДБН)
1.1.4.1 положення Нормативно-правовий акт, що встановлює структуру і функції будь-якого органу або визначає порядок будь-якої діяльності.
1.1.4.2 інструкція Нормативно-правовий акт, що встановлює порядок застосовування актів законодавства, прийнятих органами вищого рівня, або власних актів, а також порядок здійснення будь-якої діяльності.
1.1.4.3 правила Нормативно-правовий акт, що являє собою звід правових норм, які регламентують діяльність певної галузі виробництва чи окремий вид діяльності.
1.1.4.4 технічний регламент Нормативно-правовий акт, прийнятий органом державної влади, що встановлює технічні вимоги до продукції, процесів чи послуг безпосередньо або через посилання на стандарти, настанови, технічні умови чи відтворює їх зміст. Примітка. Кабінет Міністрів України своєю Постановою поклав функції розроблення технічних регламентів у кожній сфері діяльності на відповідний ЦОВВ.
1.1.4.5 нормативно-правовий акт з охорони праці (НПАОП) Нормативно-правовий акт, затверджений спеціально уповноваженим ЦОВВ з нагляду за охороною праці. Примітка 1. Основними видами НПАОП є правила, перелік, норми, положення, інструкція, порядок тощо. Примітка 2. З метою забезпечити єдиний облік та сформувати відповідний інформаційний фонд НПАОП в Україні складено та ведеться Реєстр НПАОП.
1.1.4.6 нормативно-правовий акт з пожежної безпеки (НПАПБ) Нормативно-правовий акт, затверджений спеціально уповноваженим ЦОВВ в галузі пожежної безпеки. Примітка 1. Основними видами НПАПБ є правила, положення, норми, статут, інструкція, перелік тощо. Примітка 2. З метою забезпечити єдиний облік та сформувати відповідний інформаційний фонд НПАПБ в Україні складено та ведеться Реєстр НПАПБ
1.1.4.7 санітарні норми Нормативно-правовий акт, що визначає критерії безпеки та (або) нешкідливості для людини факторів довкілля і вимоги щодо забезпечення оптимальних чи допустимих умов життєдіяльності людини. Примітка. В Україні є такі види санітарних норм: "державні санітарні правила та норми" (ДСанПіН), "державні санітарні правила" (ДСП), "державні санітарні норми" (ДСН). Санітарні норми затверджує головний державний санітарний лікар України.
1.1.4.8 будівельні норми Нормативно-правовий акт, що складається з норм у сфері будівництва, містобудування та архітектури. Примітка 1. Національні (державні) будівельні норми (ДБН) приймає ЦОВВ у сфері нормування у будівництві, а територіальні - територіальний орган нормування (місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування). Примітка 2. Об'єктами нормування в будівництві є продукція, процеси та послуги, у тому числі об'єкти містобудування і архітектури, території, окремі земельні ділянки, процеси та послуги, обладнання, системи, процедури, функції, методи і діяльність. Примітка 3. В Україні буде створено Фонд будівельних норм і нормативних документів у сфері нормування в будівництві, який повинен стати складником Національного фонду нормативних документів.
1.2 нормативний документ зі стандартизації (НДС) Нормативний документ, що встановлює положення, які: - забезпечують відповідність виробу, процесу, послуги своїй призначеності та безпечність його (її) щодо життя чи здоров'я людей, тварин, рослин, а також щодо майна й охорони природного довкілля; - створюють умови для раціонального використовування всіх видів національних ресурсів; - сприяють усуненню технічних бар'єрів у торгівлі та підвищують конкурентоспроможність продукції, робіт та послуг до рівня розвитку науки, техніки і технологій. Примітка 1. Нормативні документи зі стандартизації застосовують на добровільних засадах, якщо інше не встановлено законодавством. На відміну від нормативно-правових актів НДС не підлягають реєстрації в Міністерстві юстиції України та їх не вносять до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Примітка 2. Залежно від об'єкта стандартизації, положень, які містить документ, та процедур надавання йому чинності розрізняють такі нормативні документи зі стандартизації: стандарт, настанова, технічні умови, державний класифікатор соціально-економічної інформації. Залежно від рівня суб'єкта стандартизації, що їх затвердив, в Україні розрізняють такі рівні НДС: міжнародний; регіональний; національний; організацій.
1.2.1 Стандарт Нормативний документ зі стандартизації, що встановлює для загального і багаторазового користування правила, настановчі вказівки або характеристики різного виду діяльності чи її результатів і який є спрямованим на досягнення оптимального ступеня впорядкованості у певній сфері та доступним широкому колу користувачів. Примітка 1. Стандарти створюють на основі консенсусу, а ухвалює (затверджує, приймає) їх визнаний орган. Примітка 2. Залежно від специфіки об'єкта стандартизації встановлено такі види стандартів: основоположні (організаційно-методичні, загальнотехнічні та термінологічні); на методи (методики) випробовування (вимірювання, аналізування, контролювання); на продукцію; на процеси; на послуги; на сумісність продукції, послуг чи систем у їхньому спільному використовуванні; загальних технічних вимог.
1.2.2 настанова, (правила, звід правил) Нормативний документ зі стандартизації, що містить практичні правила чи процедури проектування, виготовляння, монтування, технічного обслуговування, експлуатування обладнання, конструкцій чи виробів. Примітка. Настанови розробляють на устатковання, конструкції, технічні системи, вироби тої самої чи подібної функційної призначеності, але які різняться конструктивним виконанням чи принципом дії, і для яких аспекти проектування, виготовляння чи монтування, експлуатування чи утилізування є визначальні для їхнього безпечного функціювання (житлові, промислові будівлі та споруди, котли, посудини, що працюють під тиском, компресорне устатковання тощо). У настановах також зазначають правила та методи розв'язування завдань щодо організації та координації робіт зі стандартизації та метрології, а також реалізації певних вимог технічних регламентів чи стандартів тощо.
1.2.3 технічні умови(ТУ У) Нормативний документ зі стандартизації, що встановлює технічні вимоги, яким повинні відповідати конкретні продукція, процеси чи послуги. Примітка. Технічні умови встановлюють вимоги до продукції, призначеної для самостійного постачання, до виконування процесів чи надавання послуг замовникові і регулюють відносини між виробником (постачальником) і споживачем (користувачем). У них установлюють вимоги до якості, виконання, розмірів, сировини, складанних одиниць, безпечності, охоплюючи вимоги до торгового фірмового знака, умовних познак, методів випробовування (вимірювання, контролювання, аналізування), пакування, маркування та етикеткування, надавання послуг, а також визначають, за потреби, способи оцінювання відповідності встановленим обов'язковим вимогам.
1.2.4 державний класифікатор соціально-економічної інформації Нормативний документ зі стандартизації, у якому відповідно до прийнятих ознак класифікації та методів кодування об'єкти класифікації розподілено на угруповання і цим угрупованням надано коди.

 

 


 




Переглядів: 989

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.