Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Основні фактори виробництва та їх характеристика

Так, марксистська теорія поділяла всі фактори вироб­ництва на дві великі групи: особистий фактор виробниц­тва та речовий фактор виробництва. Під особистим факто­ром виробництва розуміють робочу силу як сукупність фізичних та інтелектуальних здібностей людини до праці. Під речовим фактором виробництва розуміють сукупність засобів праці, предметів праці та природних умов.

Однак такий розподіл факторів виробництва не визнаєть­ся сучасною економічною наукою. По-перше, тому, що він має занадто спрощений характер і не враховує тих змін, котрі відбулися в структурі факторів виробництва за останні півто­ра століття. По-друге, марксистський розподіл факторів виробництва має яскраво виражену соціальну спрямованість, він виходить з класового підходу до аналізу природного процесу виробництва. Відповідно до цього підходу єдиним фактором, що створює вартість та прибуток, є праця найма­ного робітника. Власники ж інших факторів виробництва виступають як нестворюючі суб'єкти суспільства.

Згодом економічна теорія звільнилась від соціально-класових, ідеологічних поглядів на фактори виробництв, розширила їх межі і досліджує їх як загальні техніко-економічні елементи, без яких процес виробництва неможли­вий в будь-якому суспільстві.

У другій половині XIX ст. ряд західних економістів всу­переч марксистській класифікації ввели в науковий обіг три фактори виробництва: працю, капітал, землю, кожен з яких створює його власнику певний вид доходу. На початку XX ст. засновник неокласичної теорії А. Маршалл поряд з названи­ми трьома факторами визначив четвертий — підприємницькі здібності щодо організації та управління виробництва.

Чотирифакторна класифікація елементів виробництва (праця, капітал, земля, підприємницькі здібності) довгий час в економічній науці вважалась класичною і наче б заверше­ною. Однак на кожному етапі розвитку суспільного вироб­ництва під впливом науково-технічного прогресу постійно з'являються нові складові процесу виробництва, які з часом досягають такого рівня розвитку і значення, що перетворю­ються на самостійні фактори виробництва. Тому економічна наука постійно розширює і доповнює класифікацію факторів виробництва.

Сучасна вітчизняна і світова економічна наука до скла­ду факторів виробництва відносить: працю, капітал, землю, підприємницькі здібності, науку, інформацію, екологію (рис. 2.1.).

Праця як фактор виробництва є фізичною та інтелекту­альною діяльністю людини, спрямованою на виробництво економічних благ і надання послуг.

В економічній науці протягом останнього часу сформу­валася концепція "людського капіталу", згідно з якою пра­ця освіченого та кваліфікованого працівника розглядається як головний фактор економічного і соціального прогре­су суспільства.

 

Рис.2.1.Фактори виробництва

Людський капітал — сформований у результаті інвес­тицій і накопичений людиною певний запас знань, навичок, здібностей, мотивацій і стан здоров'я, які доцільно й ефек­тивно використовуються в тій чи іншій сфері суспільного виробництва.

Капітал — це економічний ресурс, що визначається як сукупність усіх технічних, матеріальних і грошових засобів, використовуваних для виробництва товарів та послуг.

Цей фактор виявляється в основному в двох формах: натурально-речовій та грошовій. Натурально-речовий склад капіталу представлений машинами, станками, обладнанням, спорудами, транспортними засобами, сировиною, матеріала­ми, які задіяні у процесі виробництва. Крім того, капітал виступає у вигляді певної суми грошей, необхідної підпри­ємцю, який розпочинає свою діяльність, для придбання ма­теріально-речових елементів виробництва та наймання ро­бочої сили.

Земля як фактор виробництва включає в себе землю, лісові й водні ресурси, родовища корисних копалин та інші природні багатства, що використовуються у виробничому процесі.

При цьому сама земля в цій сукупності факторів роз­глядається як основоположний фактор виробництва, що має ряд специфічних ознак:

— по-перше, земля є кількісно обмеженим фактором виробництва. Площа землі чітко обмежена поверхнею суші нашої планети і становить лише 29 % від її загальної площі.

На Україні площа землі становить 61 млн га, в тому числі площа сільськогосподарських угідь — 42 млн га;

— по-друге, земля є невідтворюваним фактором вироб­ництва. Це дар природи й у разі втрати тієї чи іншої час­тини природного багатства його практично неможливо штуч­но відтворити;

— по-третє, земля, на відміну від інших факторів ви­робництва, є фізично непереміщуваним фактором вироб­ництва, що суттєво обмежує можливості вибору профілю сільськогосподарського виробництва для господарюючих суб'єктів;

— по-четверте, земля як фактор виробництва при на­лежному її використанні на основі досягнення науково-тех­нічного прогресу та агротехніки має здатність не зношува­тись фізично та не старіти морально;

— по-п'яте, земля широко використовується і в несіль-ськогосподарському виробництві як територія для будів­ництва виробничих будівель, розміщення транспортних та інших комунікацій, добування корисних копалин та ін.

Все вищесказане дозволяє зробити висновок про те, що землю як специфічний та невідтворюваний фактор вироб­ництва необхідно берегти та раціонально використовувати.

Наука — це специфічна форма людської діяльності, спря­мована на отримання та систематизацію нових знань про природу, суспільство і мислення.

Втілюючись у виробничій діяльності людей у вигляді створення нових засобів праці, впровадження прогресивних технологій, використання нових видів енергії, матеріалів, пе­редових методів організації виробництва та праці тощо, на­ука перетворилась на головну продуктивну силу су­спільства.

Вона виступає як фактор, що інтегрує та постійно рево­люціонізує всі інші фактори виробництва (працю, капітал, підприємницькі здібності, інформацію, природокористуван­ня), збагачує їх якісно новим змістом.

Інформація в сучасних умовах є найважливішим фак­тором суспільного виробництва, який можна визначити як систему збирання, обробки та систематизації різноманіт­них знань людини з метою використання їх у різних сфе­рах життєдіяльності й насамперед в економічній сфері.

Виступаючи опосередкованою ланкою між наукою та виробництвом, інформація справляє суттєвий вплив на роз­виток економічних процесів. Завдяки розвитку інформації відбувається переоцінка ролі та місця матеріально-речових факторів суспільного виробництва. Відбувається поступове скорочення матеріальних та зростання інформаційних дже­рел економічної життєдіяльності людини. Тому значно зро­стає інформаційномісткість виробництва, праці та про­дукту.

У наш час стало зрозумілим, що науково-технічна рево­люція переростає в інформаційну революцію, яка стає вирі­шальним фактором економічного та соціального розвитку сучасного суспільства. І в цих умовах те суспільство, яке не стало на шлях інформатизації та радикальної трансфор­мації на її основі господарської та інших сфер життєдіяль­ності, приречене на відставання та поступову деградацію.

Екологічний фактор виробництва. В другій XX століття у зв'язку зі змінами в навколишньому природному середо­вищі та якістю мінерально-сировинних ресурсів, а також створенням ринку екологічних послуг значно зросла роль екологічного фактора в процесі відтворення суспільного продукту та робочої сили.

Тривалий час природокористування здійснювалось люд­ським суспільством нераціонально. Нині світове співтова­риство усвідомило, що забезпечення стійкого соціально-еко­номічного розвитку неможливе без раціонального спожи­вання, збереження та підтримання життєво необхідних еко­логічних процесів. Кінець ери дешевої сировини та безвід­платного споживання природних ресурсів призвів до зро­стання витрат в добувних та обробних галузях, збільшення витрат на впровадження очисних технологій, вжиття при­родоохоронних та природно відновлюваних заходів. Вихо­дячи з викладеного, екологічний фактор можна визначити як систему спеціалізованих видів трудової діяльності та витрат, спрямованих на раціональне використання природ­них ресурсів, охорону навколишнього середовища, а також на його відтворення. Екологічний фактор у сучасних умо­вах набуває все більшого значення як на мікро- так і на макрорівні.

На мікроекономічному рівні господарювання екологіч­ний фактор може або здешевлювати випуск конкретної продукції, або навпаки, значно збільшувати витрати вироб­ництва. Практика господарювання показала, що впрова­дження дорогих за вартістю, але економно споживаючих вихідну сировину та природозаощаджуючих новітніх тех­нологій, є, безумовно, економічно вигіднішим за всіма пара­метрами, ніж витрати підприємств на очищення та утилі­зацію відходів, що утворюються на кінцевій стадії вироб­ничого процесу. На макроекономічному рівні стало очевид­ним, що зростання суспільних екологічних витрат справляє суттєвий вплив на динаміку окремих показників господар­ської діяльності держави — продуктивність суспільної пра­ці, обсяги ВВП та національного доходу.

Підприємницькі здібності — особливий, специфічний фактор виробництва, що характеризує діяльність людини стосовно поєднання та ефективного використання всіх інших факторів виробництва з метою створення благ та послуг.

Специфіка цього фактора полягає в особливому типі по­ведінки господарюючого суб'єкта, якому притаманні ініціа­тива, новаторство, гнучкість, певний ступінь ризику та відпо­відальності. Підприємницькі здібності керівника забезпе­чують розвиток та вдосконалення виробництва, його постійне оновлення, створення інноваційного середовища, зміну тра­диційних стереотипів в управлінні процесом виробництва та відкривають дорогу новому. Підприємницька діяльність за своєю значущістю та результативністю прирівнюється до витрат висококваліфікованої праці.

Зазначаючи роль і значення вищенаведених факторів виробництва, потрібно зауважити, що вони переплітаються і взаємодіють один з одним. Жоден з них сам по собі не спроможний виробити продукт і принести дохід. Відсутність хоча б одного з них може призвести до руйнування систе­ми і зробити неможливим сам виробничий процес.

Крім того, факторам виробництва властива взаємо­замінність, котра обумовлена специфікою споживчих влас­тивостей і конструктивними особливостями продукту, що виробляється, а також обмеженістю того чи іншого виду ресурсу.

Співвідношення між будь-яким набором факторів ви­робництва і максимально можливим обсягом продукції, що виробляється за допомогою цього набору факторів, харак­теризує виробничу функцію.

Виробнича функція — це технологічне співвідношен­ня, що відображає залежність між сукупними витратами факторів виробництва і максимальним обсягом випуску продукції.

Виробнича функція з двома факторами виробництва (працею і капіталом) записується такою формулою:

 

Q = f{L, K),

де Q — обсяг випуску продукції; L — затрати праці; К — затрати капіталу; f — функція.

Якщо врахувати весь набір факторів виробництва (пра­цю, капітал, матеріали та інші фактори), то виробнича функ­ція матиме такий вигляд:

 

Q=f(L,K,C,...,Xn),

 

де С — витрати матеріалів; Xn — витрати інших ресурсів.

Виробнича функція вказує на існування альтернатив­них можливостей, за яких різне поєднання факторів вироб­ництва або їхня взаємозаміна забезпечують такий самий максимальний обсяг випуску продукції (рис. 2.2.).

Лінія Хх—Х4 характеризує рівень використання факто­ра А.

 

 

Рис. 2.2. Графік варіантів використання факторів вироб­ництва

Лінія А—А — кількість продукту, який може бути отри­маний при оптимальному використанні фактора А.

Лінія Q—Q характеризує реально вироблений продукт за наявності того чи іншого рівня використання фактора А.

Якщо процес виробництва постійно відображається лінією А—А, то це означає, що фактор виробництва викори­стовується оптимально. Якщо лінія опускається нижче, значить, фактор недовикористовується, якщо вище — вико­ристовується з надлишком [3].

 

 




Переглядів: 6329

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.