Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Суспільний лад Галицько-Волинського князівства

Населення кня­зівства поділялося на дві основні групи: феодальну верхівку стано­вили князі, великі бояри, міська знать та вище духовенство; до вільних і напівзалежних груп населення відносилися майже всі селяни, трудящі низи міського населення, дрібне боярство, нижче духовенство.

Попри те, що номінально власником усієї галиць­ко-волинської землі вважався великий галицько-волинський князь, він фактично міг беззастережно розпоряджатися тільки «княжи­ми» (князівський домен), а також власними (особистими) землями. Значна частина земель належала боярам, селянам, містам і духо­венству.

Бояри. Особливістю суспільного ладу Галицько-Волинської держави була та обставина, що переважна більшість земельних володінь тут перебувала у боярських руках. Насамперед це стосувалося Галичини. Бояри в Галицькій Русі були земельною аристократією, яка водночас становила верхівку князівської дружини, «княжих му­жів». Могутність галицьких бояр ґрунтувалася не лише на значних земельних володіннях, а й на сотнях і тисячах васалів, що з ласки того чи іншого боярина сиділи на його землі і на заклик свого пана повинні були прийти йому на допомогу - навіть у виступі проти верховного сюзерена, тобто князя.

Бояри поділялося на групи: «старі» й «молоді», а також «луччі», «великі», «нарочиті». Ці назви визначали заможну боярську верхівку, яка мала владу на місцях, і малоземель­них, дрібних бояр. У кожній землі були великі бояри, що очолювали все боярство. Галицькі великі бояри, що звалися «мужами галицькими», володіли значними успадкованими територіями і мали навіть власні дружини. Великі бояри мали привілейоване становище при великих князях: вони служили у княжій «старшій» дружині, здійснювали управлін­ня, а їхні сини обіймали посади «двірних» слуг на княжому дворі. Вони одержували від князя землю за їхню вій­ськову службу - «до волі господарської» (до волі великого князя), «до живота» (до смерті феодала), в «отчину», тобто з правом передання землі у спадщину.

Міщани «ліпші мужі» перебували під особливою опікою князя. До таких городян, або «містичів», також належали іноземці, яких запрошували князі та жалували їм величезні багатства.

Вище духовенство (архієпископи, єпископи, ігумени) користувалося значним впливом серед верхівки суспільства і вдавалося до неза­лежних політичних заходів. Володіло великими землями і численним феодально-залежним селянством.

Селянство – становило основну масу експлуатованої більшості населення і поділялося на вільних і залеж­них. Переважною формою селянського землеволодіння було общинне. Згодом воно дістало назву «дворище» та об'єднувало декількох селян-общинників. Поступово общини розпа­далися і утворювалися індивідуальні господарства (двори). Залежне селянство сплачувало на користь великого князя данину і відбувало різні повинності (праця на будові укріплень). На користь місцевих феодалів платило оброк (дякло) натурою: хутром, воском, медом.

До експлуатованих мас населення належали також міські низи «прості люди», які зазнавали гніту з боку міського патриціату.

 




Переглядів: 2551

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.