Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Джерела радіаційного забруднення

Тема 5

Оцінка загроз радіаційної небезпеки

 

Джерела радіаційного забруднення

На людство постійно впливає природний фон радіоактивного випромінювання. Його джерела поділяють на дві категорії:

1. Зовнішнє випромінювання (космічне, сонячна радіація, випромінювання гірських порід земної кори та повітря).

2. Внутрішнє опромінення, зумовлене природними радіоактивними речовинами, які потрапляють всередину організму з повітрям, водою, продуктами харчування. До них належать радіоактивні гази (радон, торон), що поступають з глибини земних надр, радіоактивні калій-40, карбон-14, стронцій-90, цезій-137, йод-131 та інші, які входять до складу харчових продуктів, рослин і води.

Рівень природної радіації у різних ділянках землі різний. Дуже високий у районах родовищ уранових руд, радіоактивних сланців, торієвих пісків, кристалічних порід та радонових мінеральних джерел.

Основним радіонуклідом, що формує природне опромінення, є дочірній продукт
радію-226 – радон-222, який утворюється під час розпаду урану-238, що міститься в гірських породах. Радіонуклід надходить із грунту до атмосфери. Найбільша концентрація радону в приземному шарі повітря спостерігається навесні.

У ХХ ст. на людину почали впливати, крім природних, штучні, зумовлені людською діяльністю, йонізуючі випромінювання. Натепер до основних антропогенних джерел радіоактивного забруднення навколишнього середовища належать:

1. Уранова промисловість, яка займається видобутком, переробкою, збагаченням та виготовленням ядерного палива, основною сировиною якого є уран-235. Аварійні ситуації можуть виникати при виготовленні, зберіганні та транспортуванні тепловидільних елементів.

2. Ядерні реактори різних типів, у активній зоні яких зосереджена велика кількість радіоактивних речовин. Небезпека під час роботи: забруднення натрію, який охолоджує реактор у першому колі холодильника, радіоактивними елементами; забруднення води (охолоджує реактор у другому колі холодильника), якщо є витік натрію з першого кола.

Цікавий такий парадокс. З однієї сторони атомна електростанції можуть завдати катастрофічної шкоди у разі аварії для природного середовища та здоров’я людини. А з іншої сторони на даний час лише атомна енергетика може надати реальний вихід із енергоекологічної кризи, яка виникла при використанні основних джерел енергії – нафти, природного газу, вугілля (“парниковий ефект”, збільшення середньої річної температури на Землі, використання кисню з атмосфери та інше). Дійсно, ядерне паливо при горінні не потребує кисню, а диоксид карбону виділяється у невеликій кількості на підприємствах при виробництві урану. Отже, не відбувається посилення парникового ефекту в атмосфері і помітних кліматичних змін. Технологія виробництва тепла і електроенергії із ядерного палива добре розроблена і економічно конкурентноздатна у порівнянні із технологіями на викопному (природному) паливі. Унікальною можливістю ядерного палива є можливість його відновлення, тобто штучне вироблення нового ядерного палива в реакторі. Ядерні електростанції у нормальному режимі виробництва електроенергії забезпечують найбільшу екологічну чистоту.

3. Радіохімічна промисловість, на підприємствах якої відбувається регенерація відпрацьованого ядерного палива. Вони періодично скидають радіоактивні води, хоча і в допустимих концентраціях. Деяка кількість радіоактивного йоду потрапляє в атмосферу. Скиди радіоактивних відходів у стічні води навіть у низьких концентраціях протягом певного часу призводять до поступового накопичення радіонуклідів у навколишньому середовищі.

4. Місця переробки та захоронення радіоактивних відходів, де можливі аварії, спричинені руйнуванням захоронень. Відходи продуктів реакції, що захороняються, мають бути упаковані у скляні блоки і в корозійностійких сталевих контейнерах вкладаються у соляний купол. Передумовою для постійного захоронення є геологічно міцна безводна порода (сіль, граніт). Перевага віддається солі через її більшу теплопровідність.

5. Використання радіонуклідів у народному господарстві (у промисловості, медицині, радіоізотопних лабораторіях, геології, сільському господарстві, енергетиці) у вигляді закритих радіоактивних джерел.

6. Ядерні вибухи, що спричинюють радіоактивне забруднення місцевості внаслідок локального і глобального випадання радіоактивних опадів.

 




Переглядів: 931

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.