Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Біологічна дія іонізуючого випромінювання

Отже, ураження радіоактивним випромінюванням людина може отримати в результаті як зовнішнього, так і внутрішнього опромінення. Радіобіологічні ефекти, наслідок впливу йонізуючого випромінювання на біологічні системи визначаються величиною дози і способом опромінення.

Значення ефективної дози опромінення людини (з 1982 р.) за даними наукового комітету ООН) становить 200 мбер (мілібер) на рік.

Ефективна доза опромінення – поглинута доза, в якій враховану поправку на тканину. Позасистемною одиницею ефективної дози є бер (біологічний еквівалент рентгена) - це кількість енергії будь-якого виду випромінювання, яке при поглинанні в 1 г біологічної тканини створює таку ж біологічну дію, що і гамма-випромінювання при дозі в 1 Р.

Отже, 1 бер — це доза опромінення, аналогічна за своєю біологічною дією дозі опромінення рентгенівськими променями 1 рентген.

1 бер = 0,01 Зв

Зв (зіверт) – одиниця еквівалентної дози йонізуючого випромінювання в біологічній тканині, яка створює такий самий біологічний ефект, як і поглинута доза в 1 Гр стандартного рентгенівського або гамма-випромінювання.

1 Зв = 1 Гр

Гр (грей) дорівнює поглинутій дозі випромінювання, при якій речовині масою 1 кг передається енергія йонізуючого випромінювання 1 Дж (1 Дж = 0,238 кал).

Які є види опромінювання?

Іонізуюче випромінювання поділяють на корпускулярне (α-, β-, нейтронне випромінювання) і фотонне (рентгенівське, γ-випромінювання).

α-випромінювання – це випускання ядром 2 протонів і 2 нейтронів (потік ядер гелію). Пробіг у повітрі – 8-9 см, у м’яких біологічних тканинах – десятки мікрометрів. Найбільша іонізуюча здатність. Найнебезпечніші при внутрішній локалізації джерела такого опромінення.

β-випромінювання – це потік електронів або позитронів, що виникає під час радіоактивного розпаду. Іонізуюча здатність нижча, а проникаюча вища ніж у α-частинок. Максимальний пробіг у повітрі 18 м, у тканинах – 2,5 см. Їх майже повністю поглинає віконне скло. Одяг поглинає 50% бета-частинок. Тому зовнішнє бета-опромінення небезпечне лише при потраплянні радіоактивних речовин безпосередньо на шкіру.

γ-випромінювання – результат високочастотного електромагнітного випромінювання, яке виникає в результаті ядерного розпаду. Ці промені володіють великою проникаючою здатністю і малим іонізуючим випромінюванням. Захищають від гамма-випромінювання важкі метали (свинець).

Яка біологічна дія іонізуючого випромінювання?

Радіобіологічний парадокс: при радіаційному опроміненні поглинається мізерна кількість енергії, проте біологічний ефект є надзвичайно негативний, аж до летального кінця. Наприклад, опромінення дозою 10 Гр вбиває всіх ссавців. Якщо перевести цю енергію без втрат у теплову енергію, то виявиться, що організм нагрівається лише на 0,001°С, тобто менше ніж від склянки гарячого чаю.

При взаємодії іонізуючого випромінювання з речовиною – енергія випромінювання передається атомам і молекулам, через що вони можуть іонізуватися. Іонізовані молекули чи атоми – це вільні радикали, які володіють надзвичайно великою реакційною здатністю. Час їхнього існування 10-5 с. За цей час вони встигають зруйнувати хімічні зв’язки у життєво важливих макромолекулах. Тобто, вільні радикали руйнують клітину. Як наслідок гостра (високі дози опромінення) або хронічна (низькі дози опромінення) променева хвороба.

Гостра променева хвороба виникає при опроміненні у дозі вище 1 Гр (γ-опромінення).

При дозах 10-20 Гр – утворюються пошкодження, які не піддаються лікуванню і смерть наступає через 8-16 діб. Дози 20-80 Гр – смерть наступає через 4-7 доби. Дози вище 80 Гр – церебральна форма ураження з колапсом і судомами, смерть – через 1-3 доби.

Характерно утворення променевих опіків, які проявляються на 5-6 добу. Люди з такою клінічною картиною приречені. Ці опіки виникають за рахунок β-опромінення. Подібне спостерігається і з внутрішніми органами.

Які організми і які органи і тканини є більш чутливі до ІВ, чому? Найнижча радіочутливість у одного виду бактерій мікрокок радіорезистентний – живуть і розмножуються у каналі ядерного реактору. До радіації чутливі по-різному, не лише організми різних видів, але навіть і організми одного виду, але різного віку. Навіть клітини одного організму мають різну радіочутливість. Найбільш чутливі до опромінення клітини, які знаходяться у безперервному поділі (клітини кісткового мозку, крові, шлунково-кишкового тракту). Найменш чутливі – нервові клітини, далі – м’язи, кістки.

Шляхи потрапляння радіонуклідів в організм: через ШКТ з їжею, через легені (найбільш небезпечне), через шкіру. Небезпека радіонуклідів – на них не реагують органи чуття – не мають смаку, запаху.

Розподілення радіонуклідів в організмі: кістки (кальцій, радій, барій, стронцій), щитовидна залоза (йод-131). Радіонукліди затримуються у тих тканинах у складі яких є елементи аналогічні цим радіонуклідам по хімічним властивостям. Такі нагромаджені радіонукліди є дуже небезпечні – внутрішнє опромінення.

 




Переглядів: 688

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.