Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Заходи дисциплінарного впливу на порушників трудової дисципліни.

Iнодi на практицi застосування до окремих працiвникiв таких методiв забезпечення трудової дисциплiни, як виховання, переконання та заохочення, не дає бажаних результатiв. У таких випадках застосовується метод примусу шляхом застосування рiзних заходiв дисциплiнарного впливу.

Поняття дисциплiнарної вiдповiдальностi, її види та умови настання.

Застосування щодо окремих несумлiнних працiвникiв заходiв дисциплiнарного впливу (ст. 140 КЗпП) прийнято називати дисциплiнарною вiдповiдальнiстю. Вона має за мету забезпечити дотримання працiвниками внутрiшнього трудового розпорядку i є однiєю з правових формпримусу, що застосовується до працiвникiв за порушення трудового розпорядку та iнших обов’язкiв.

Дисциплiнарна вiдповiдальнiсть — це вид юридичної вiдповiдальностi, що полягає в обов’язку працiвника, який здiйснив дисциплiнарний проступок, нести вiдповiдальнiсть за свої протиправнi дiї в межах стягнень, встановлених трудовим законодаством.

Дисциплiнарна вiдповiдальнiсть має примусовий характер: на працiвника накладаються заходи примусового впливу, якi спричинюють для нього певнi негативнi наслiдки. Дисциплiнарна вiдповiдальнiсть, на вiдмiну вiд матерiальної, є односторонньою. Так, роботодавець за порушення своїх обов’язкiв, передбачених в правилах внутрiшнього трудового розпорядку, перед працiвникому дисциплiнарному порядку не вiдповiдає. Така вiдповiдальнiсть може мати мiсце лише перед вищими в порядку пiдлеглостi органами, але i в цьому разi вiдповiдальнiсть буде односторонньою.

Пiдставою для дисциплiнарної вiдповiдальностi є дисциплiнарний проступок. Порушення сторонами трудових правовiдносин обов’язкiв, передбачених у законодавствi про працю, колективних договорах, Правилах внутрiшнього трудового розпорядку, трудових договорах i контрактах, призводить за певних умов до дисциплiнарної вiдповiдальностi, пiд якою слiд розумiти заходи державного примусу, що ґрунтуються на громадському осудi правопорушника або встановленнi щодо нього певних негативних юридичних наслiдкiв у формi обмеження чи позбавлення особистих або майнових прав. Дисциплiнарна вiдповiдальнiсть настає в разi вчинення працiвником дисциплiнарного проступку, є його пiдставою.

Дисциплiнарний проступок — це протиправне винне невиконання або неналежне виконання працiвником покладених на нього законодавством, колективним i трудовим договором чи контрактом трудових обов’язкiв, вчинене шляхом дiї або бездiяльностi.

Елементи дисциплiнарного проступку:

— об’єкт — внутрiшнiй трудовий розпорядок, дисциплiна працi;

— об’єктивна сторона — невиконання або неналежне виконання працiвником трудових обов’язкiв, час i мiсце скоєння проступку;

— суб’єктивна сторона — вина у формi намiру або необережностi;

— суб’єкт — особа, яка перебуває у трудових правовiдносинах з конкретним пiдприємством, установою чи органiзацiєю.

У разi вiдсутностi хоча б принаймнi одного з елементiв — дiяння не може бути визнано як дисциплiнарний проступок.

Види суб’єктiв дисциплiнарної вiдповiдальностi:

— загальний — будь&який працiвник, на якого поширюються Правила внутрiшнього трудового розпорядку пiдприємства i до якого застосовується загальний порядок притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi згiдно зi статтями 147—152 КЗпП;

— спецiальний — працiвник, який несе вiдповiдальнiсть на пiдставi спецiальних нормативних актiв (дисциплiнарнi статути, положення про дисциплiну, Закони України, наприклад Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» «Про судоустрій тв статус суддiв» та iн.).

За дисциплiнарний проступок до працiвника можуть бути застосованi, крiмдисциплiнарних стягнень, й iншi заходи дисциплiнарного впливу (затримання просування по службi, позбавлення премiї як засобу заохочення тощо).

Дисциплiнарна вiдповiдальнiсть може бути загальною i спецiальною.

Загальна дисциплiнарна вiдповiдальнiсть настає на пiдставi норм Кодексу законiв про працю України i Правил внутрiшнього трудового розпорядку. Вона поширюється на переважну бiльшiсть працюючих, включаючи сезонних i тимчасових працiвникiв, на яких не поширюється дiя дисциплiнарних статутiв, положень про дисциплiну та iнших спецiальних нормативних актiв. Навiть у тих галузях економiки, де дiють статути чи положення про дисциплiну, значна частина працiвникiв несе загальну дисциплiнарну вiдповiдальнiсть. Пiд спецiальну дисциплiнарну вiдповiдальнiсть (за статутами i положеннями) пiдпадають лише тi працiвники, якi безпосередньо зайнятi основною експлуатацiйною дiяльнiстю даного пiдприємства. Перелiк працiвникiв, що пiдпадають пiд дiю того чи iншого дисциплiнарного статуту або положення, мiститься у нормативних актах, якi наведенi далi.

Найхарактернiшi риси спецiальної дисциплiнарної вiдповiдальностi:

— обмежена сфера пiдприємств, установ, органiзацiй, де вона застосовується;

— обмежене коло суб’єктiв, до яких застосовуються цi норми;

— специфiчнi заходи дисциплiнарного впливу (як правило, бiльш жорсткi стягнення);

— особливий характер проступку;

— визначене коло осiб, якi можуть застосовувати цi норми;

— особливий порядок накладення та оскарження дисциплiнарних стягнень;

— наявнiсть спецiальних нормативних актiв, за якими може наступати цей вид дисциплiнарної вiдповiдальностi.

Статути i Положення про дисциплiну в Українi дiють у всiх органiзацiях транспорту (крiмавтомобiльного) (наприклад, Положення про дисциплiну працiвникiв залiзничного транспорту, затверджене постановою КМУ вiд 26 сiчня 1993 р. № 55, Положення про дисциплiну працiвникiв гiрничих пiдприємств, затверджене постановою КМУ вiд 13 березня 2002 р. № 294).

Щодо окремих категорiй працiвникiв, надiлених особливими службовими повноваженнями, дiють спецiальнi закони (Закон України «Про судоустрій та статус суддiв», Закон України «Про державну службу», Дисциплiнарний статут прокуратури тощо). До таких працiвникiв вiднесенi суддi, прокурори, слiдчi, адвокати та iн.

Застосування заходiв дисциплiнарного i громадського впливу розглядається як виняток.

Поняття дисциплiнарного стягнення, його види та порядок застосування.

Дисциплiнарне стягнення — це передбачена законом, дисциплiнарними статутами чи положеннями про дисциплiну мiра впливу, яка застосовується роботодавцем чи вищестоящим органомдо працiвника за порушення трудової дисциплiни.

Згiдно iз ст. 147 КЗпП за порушення трудової дисциплiни при загальнiй дисциплiнарнiй вiдповiдальностi до працiвника може бути застосований один iз таких видiв стягнення:

— догана — вид стягнення, який є дисциплiнарним заходом особистого немайнового характеру i полягає у негативнiй оцiнцi та засудженнi поведiнки працiвника в трудовому колективi;

— звiльнення — органiзацiйний захiд, пов’язаний з розiрванням з працiвником, який порушує трудову дисциплiну, трудових правовiдносин.

Порушення трудової дисциплiни — це невиконання або виконання не на належному рiвнi з вини працiвника покладених на нього трудових обов’язкiв. Не може вважатися порушенням трудової дисциплiни вiдмова неповнолiтнього працiвника виконувати роботу в надурочний час (ст. 63 КЗпП), невиконання працiвником трудових обов’язкiв через його недостатню квалiфiкацiю, непрацездатнiсть або через вiдсутнiсть належних умов для виконання даної роботи. Дисциплiнарнi стягнення застосо вуються органом, якому надане право прийняття на роботу (обрання, затвердження та призначення на посаду даного працiвника) (ст. 1471 КЗпП).

Законодавством, статутами й положеннями про дисциплiну передбачаються для окремих категорiй працiвникiв i iншi дисциплiнарнi стягнення та порядок їх накладення.

Так, на працiвникiв, якi несуть дисциплiнарну вiдповiдальнiсть за статутами, положеннями й iншими актами законодаства про дисциплiну, дисциплiнарнi стягнення можуть накладатися також i вищими органами. При спецiальнiй дисциплiнарнiй вiдповiдальностi передбачено бiльш жорсткi види стягнень та ширше їх коло порiвняно iз загальною. Наприклад, пониження в посадi, звiльнення з роботи з позбавленнямкласного чину, позбавлення машинiста права керувати локомотивом до шести мiсяцiв за проїзд на червоне свiтло та iн.

Працiвники, що займають виборнi посади, можуть бути звiльненi з роботи лише за рiшенням органу, що їх вибрав, i лише на пiдставах, передбачених законодавством.

Застосуванню дисциплiнарного стягнення передує певний порядок. Для визначення ступеня вини працiвника, що вчинив дисциплiнарний проступок, тяжкостi проступку та обставин, за яких його вчинено, до застосування дисциплiнарного стягнення власник або уповноважений ниморган повинен зажадати вiд порушника трудової дисциплiни пояснення (у письмовiй формi).

Якщо працiвник, який порушив трудову дисциплiну, вiдмовляється їх дати, про це складається акт. Акт складається i тодi, коли працiвник, що з’явився на роботi в нетверезому станi, вiдмовляється пройти медичний огляд для визначення стану сп’янiння.

За кожне порушення трудової дисциплiни може бути застосовано лише одне дисциплiнарне стягнення.

При обраннi виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступiнь тяжкостi вчиненого проступку, обставини, за яких вчинено проступок, попередню роботу й поведiнку працiвника.

Дисциплiнарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пiзнiше одного мiсяця з дня його виявлення i шести мiсяцiв з дня вчинення (ст. 148 КЗпП).

Час перебування працiвника, що вчинив дисциплiнарний проступок, у вiдпустцi або час його вiдсутностi на роботi у зв’язку з тимчасовою непрацездатнiстю (пiдтверджений вiдповiдними медичними документами) в цей мiсячний строк не зараховується.

Якщо наказ про оголошення стягнення був виданий без наявностi пояснення працiвника та пiсля установлених строкiв, то вiн не має юридичної сили. Стягнення, оголошене в наказi (розпорядженнi) власника або уповноваженого ним органу, повiдомляється працiвниковi пiд розписку. Оскiльки накладення стягнення на працiвника має, в першу чергу, виховне значення, то недодержання вимог законодавства щодо процедури його накладення та повiдомлення про це працiвника буде розцiнюватиметься в судi як незаконне. Заносити стягнення в трудову книжку заборонено (крiм як пiдстави для звiльнення з роботи).

Дисциплiнарне стягнення може бути оскаржене працiвником у порядку, що передбачений для розгляду iндивiдуальних трудових спорiв (гл. XV КЗпП). Дисциплiнарне стягнення, застосоване до працiвника, дiє протягом року. Якщо протягом цього часу на працiвника не буде накладене нове дисциплiнарне стягнення, то вiн вважається таким, що не мав дисциплiнарного стягнення (ст. 131 КЗпП). Якщо працiвник не допустив нового порушення трудової дисциплiни i при цьому проявив себе як сумлiнний працiвник, то власник або уповноважений ним орган вiдповiдним наказом (розпорядженням) може зняти застосоване ранiше дисциплiнарне стягнення до закiнчення рiчного строку

 




Переглядів: 2304

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.