Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Техніко-економічна характеристика та особливості організації обліку на досліджуваному підприємстві

Публічне акціонерне товариство «Чернівецький олійно-жировий комбінат» (ЧОЖК) засновано відповідно до наказу регіонального відділення фонду державного майна України по Чернівецькій області від 5 червня 1995 року №228-АТ шляхом перетворення орендного підприємства Чернівецький олійно-жировий комбінат у відкрите акціонерне товариство згідно з Законом України від 19.09.91р. №1576-12 «Про господарські товариства» та Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.92 №686 «Про затвердження порядку перетворення в процесі приватизації майна державних підприємств».

Товариство створено з метою найбільш ефективного використання свого майна, насичення споживчого ринку, задоволення населення у продукції підприємства, роботах, послугах та отримання прибутків.

Основними напрямами діяльності товариства є:

1) виробництво та реалізація продукції і товарів народного споживання;

2) закупівля, переробка, зберігання та реалізація сільськогосподарської продукції;

3) створення власної мережі торгівельних підприємств;

4) торгівельна, посередницька, підприємницька, комерційна діяльність;

5) перевезення вантажу власним транспортом;

6) зовнішньо-споживча діяльність;

7) надання послуг юридичним особам та громадянам з перевезень вантажу та пасажирів, телефонного зв’язку та інших послуг.

До складу підприємства входять:

- олійно-екстракційний завод;

- миловарний завод;

- цех очистки олії;

- цех фасування олії;

- цех з виробництва яблучного концентрату;

- цехи допоміжного виробництва.

Підприємство здійснює облікову політику згідно з Законом України від 16.07.1999 року №996-XIY «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», відповідно до Положень (стандартів) бухгалтерського обліку з метою забезпечення єдиних принципів, методів і процедур, що використовуються для складання та подання фінансової звітності, Робочого плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств та організацій та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій.

Структуру бухгалтерії можна представити наступним чином: очолює Головний бухгалтер, якому підпорядковані Заступник головного бухгалтера з питань виробництва та Начальник фінансового відділу. До штату бухгалтерії також входять: бухгалтер з питань списання та обліку матеріальних цінностей, бухгалтер з питань обліку товарів та перероблення давальницької сировини, бухгалтер з питань обліку основних засобів, бухгалтер з питань обліку заробітної плати, бухгалтер з питань надходження матеріальних цінностей, бухгалтер з питань розрахунків з дебіторами та кредиторами, бухгалтер з питань реалізації власної продукції, розрахунків з підзвітними особами та касових операцій, касир, бухгалтер з питань обліку банківських операцій (дод. А).

Між працівниками бухгалтерії існує чіткий розподіл обов’язків та функцій, які вони виконують, що затверджено у відповідних Посадових інструкціях.

Облікова політика на підприємстві проводиться відповідно до Наказу Про облікову політику (дод. Б), затвердженому Головою правління. Застосовується загальна фінансова звітність.

Ведення бухгалтерського обліку відбувається за автоматизованою формою «1С: Бухгалтерія». Кордон істотності встановлений у розмірі 0,1 тис. грн.

Розрахунки ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» по всіх зобов’язаннях з юридичними особами проводяться, як правило, у безготівковому порядку через установи банків. Розрахунки готівкою з юридичними особами проводяться у відповідності до чинного законодавства.

Списання з балансу безнадійних до повернення заборгованостей, нестач і витрат товарно-матеріальних цінностей, морально та фізично застарілого, непридатного для подальшого використання техніки та обладнання, а також витрат по припинених та здійснених капітальних роботах проводяться за погодженням із Наглядовою радою Товариства, з дозволу комісії, до якої входять члени Правління Товариства.

Активи та зобов’язання відображаються в балансі тільки тоді, коли відповідають таким критеріям: існує імовірність надходження або вибуття майбутніх економічних вигід та їх оцінка може бути достовірно визначена.

При зарахуванні на баланс об’єкт основних засобів оцінюється за собівартістю, що складається з витрат на його виробництво або придбання згідно з переліком, викладеним в П(С)БО 7 «Основні засоби». Нарахування амортизації на основні засоби та інші необоротні активи здійснюється за прямолінійним методом.

Амортизація малоцінних необоротних матеріальних активів і бібліотечних фондів нараховується в першому місяці використання (введення в експлуатацію) об’єкта в розмірі 100% їх вартості.

Малоцінні та предмети, що швидко зношуються, вартістю до 10 грн. включно списуються відразу на витрати при відпуску зі складу.

При зарахуванні на баланс матеріальний актив оцінюється за собівартістю відповідно до П(С)БО 8, за кожним нематеріальним активом визначається термін корисного використання. Ліквідаційна вартість нематеріальних активів прирівнюється до нуля.

Запаси відображаються у балансі за первісною вартістю. Придбані (отримані) запаси зараховуються на баланс за собівартістю, визначеною відповідно до П(С)БО 9. Первісна вартість запасів, виготовлених власними силами, визначається згідно П(С)БО 16. На підприємстві прийнято періодичну систему обліку запасів. На дату балансу проводиться інвентаризація запасів, оцінюючи їх вибуття за методом ФІФО.

Дебіторська заборгованість за продукцію і товари відображається в балансі за чистою реалізаційною вартістю на дату балансу, що дорівнює сумі дебіторської заборгованості за продукцію і товари за вирахуванням резерву сумнівних боргів. Враховуючи стан розрахунків по дебіторській заборгованості за продукцію і товари, резерв сумнівних боргів не нараховується.

Резерви майбутніх витрат і платежів (на гарантійне обслуговування, відпустки і виплати щорічної винагороди за вислугу років та інші) не створюється.

Дохід визнається на дату відвантаження продукції, а оцінюється відповідно до П(С)БО 15. Витрати відображаються в балансі одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов’язань, а у Звіті про фінансові результати ­­­– одночасно з доходами, для отримання яких вони понесені.

Змінні загальновиробничі витрати розподіляються на кожну одиницю продукції на базі заробітної плати виробничих робітників, виходячи з фактичної потужності звітного періоду.

Постійні загальновиробничі витрати розподіляються на кожну одиницю продукції на базі заробітної плати виробничих робітників при нормальній потужності.

До виробничої собівартості продукції включаються прямі витрати та загальновиробничі витрати.

До собівартості реалізованої продукції включаються:

- виробнича собівартість продукції, яка була реалізована у звітному періоді;

- нерозподілені постійні загальновиробничі витрати;

- наднормативні виробничі витрати.

Для узагальнення інформації про фінансові результати підприємства від звичайної діяльності суми від закриття рахунків обліку доходів та рахунків обліку витрат помісячно наростаючим підсумком накопичуються на рахунку 79 «Фінансові результати». Сальдо на рахунку 79 визначається в кінці року при його закритті шляхом його списання на рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».

Документообіг на ПАТ ЧОЖК складається з наступних етапів:

1) з цехів надходить заявка на потрібні ТМЦ до відділу постачання;

2) даний відділ укладає договір з постачальником та виписуються рахунки на оплату;

3) проводиться оплата за ТМЦ;

4) виписується доручення на отримання ТМЦ;

5) постачальником виписується накладна;

6) на прохідному пункті робиться відмітка про надходження певних цінностей, після чого вони потрапляють на склад із супроводжуючими документами;

7) на основі первинних документів вводяться дані у комп’ютер;

8) бухгалтер перевіряє правильність введеної інформації, формуються записи бухгалтерського обліку;

9) згідно вимоги зі складу відпускаються потрібні ТМЦ на цехи, а у кінці місяця складаються акти списання відпущених ТМЦ по цехах;

10) первинні документи передаються до архіву підприємства.

Майно ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» утворюється за рахунок:

- вкладів засновників (акціонерів) Товариства;

- доходів від здійснення господарської діяльності;

- доходів, отриманих від участі у господарських товариствах та інших корпоративних прав;

- надходжень від реалізації власних акцій та інших цінних паперів;

- доброчинних внесків і пожертвувань;

- інших джерел, не заборонених законодавством.

Інвентаризація незавершеного виробництва та готової продукції проводиться щомісячно на кожне перше число місяця, що йде за звітним, шляхом підрахунку, замірів та зважування в присутності завідуючих складами, комірників, комірників складів готової продукції, директорів заводів, старших майстрів, майстрів дільниць, змін, начальників цехів, а у випадку їх відсутності – в присутності осіб, які є їх заступниками. Акти інвентаризації та порівнювальні відомості подаються на розгляд Голові правління та у бухгалтерію кожного другого числа місяця, що йде за звітним.

Щорічно перед складанням річного бухгалтерського звіту про фінансову-господарську діяльність ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» проводиться повна інвентаризація усіх статей балансу. Акти інвентаризації і порівнювальні відомості подаються на розгляд Голові правління до першого лютого. Результати інвентаризації розглядаються на засіданні центральної інвентаризаційної комісії.

Для оцінки стану фінансово-господарської діяльності ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» необхідно здійснено аналіз динаміки основних показників підприємства. Спочатку проаналізуємо основні показники Балансу (Звіту про фінансовий стан) , які зображено у табл. 1.4.

Таблиця 1.4

Аналіз основних показників Балансу (Звіту про фінансовий стан) ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» за 2012-2014 роки

  Назва статей, тис. грн Періоди Відхилення (+,-) даних 2014 року від даних
2012 р. 2013 р. 2014 р. 2012 р. 2013 р.
Залишкова вартість основних засобів 254 269 247 478 364 614 + 110 345 + 117 136
Виробничі запаси 5 351 3 806 4 524 - 827 + 718
Товари 4 666 8 362 + 3 696 + 8 222
Дебіторська заборгованість за продукцію, товари, послуги   4 033   4 358   8 481   + 4 448   + 4 123
Дебіторська заборгованість за виданими авансами 26 703 29 972 + 29 427 + 3 269
Гроші та їх еквіваленти - 215 - 208
Зареєстрований капітал 50 903 50 903 50 903

 

Продовження табл. 1.4

Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) 136 463 136 658 140 132 + 3 669 + 3474
Відстрочені податкові зобов’язання 28 695 23 841 45 372 + 16 677 + 21 531
Інші довгострокові зобов’язання 7 993 7 993 15 769 + 7 776 + 7 776
Поточна кредиторська заборгованість 22 483 16 959 10 102 - 12381 - 6857
Інші поточні зобов’язання 22 678 46 172 48 005 + 25 327 + 1 833

 

Аналізуючи основні показники Балансу (Звіту про фінансовий стан) ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат», бачимо, що у 2014 році, порівняно з 2012 та 2013 роками, більшість показників зростає, як зі статей активу, так і пасиву Балансу. Зокрема, залишкова вартість основних засобів, яка становить найбільшу суму в активах підприємства, збільшується у 2014 році на 110 345 тис. грн. порівняно з 2012 роком, та на 117 136 тис. грн. з 2013 р. Відбулося значне зростання суми товарів (на 8 млн. грн., порівняно з 2013 роком) та дебіторської заборгованості на підприємстві, що є позитивним, адже у майбутньому призведе до надходжень на баланс підприємства. Проте, у 2014 році зменшився обсяг грошових коштів та їх еквівалентів до 11 тис. грн. Негативним спостерігається те, що зростає обсяг інших довгостроковиз зобов’язань майже на 8 млн. грн. та відстрочених податкових зобов’язань (на 21 млн. грн. у 2014 році, порівняно з 2013 р.). Динаміка поточної кредитної заборгованості характеризується зменшенням і є позитивним явищем.

Також важливим є здійснення аналізу показників Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» за 2012-2014 роки для визначення позитивної чи негативної тенденції щодо доходів, витрат на підприємстві та фінансових результатів, який зобразимо у табл. 1.5.

Таблиця 1.5

Аналіз основних показників Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» за 2012-2014 роки

    Назва статей Періоди Відхилення (+,-) даних 2014 року від даних
2012 р. 2013 р. 2014 р. 2012 р. 2013 р.
тис. грн. тис. грн. тис. грн. тис. грн. % тис. грн. %
Чистий дохід від реалізації продукції              
Собівартість реалізованої продукції              
Валовий прибуток (збиток)              
Адміністративні витрати              
Витрати на збут              
Фінансові витрати              
Витрати (дохід) з податку на прибуток              
               
               

 

На рішення щодо окремих питань організації бухгалтерського обліку впливає значна кількість факторів, які охоплюють особливості функціонування суб’єкта господарювання: система законодавчого регулювання, форма власності підприємства, організаційно-правова форма, обсяги та розміри господарської діяльності ПАТ «ЧОЖК», рівень підготовки облікових працівників.

 




Переглядів: 647

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.