Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методичні аспекти організації обліку власного капіталу підприємства

РОЗДІЛ 2

ОРГАНІЗАЦІЯ І МЕТОДИКА ОБЛІКУ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ ПАТ «ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОЛІЙНО-ЖИРОВИЙ КОМБІНАТ»

Методичні аспекти організації обліку власного капіталу підприємства

 

 

Організація обліку власного капіталу ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» здійснюється згідно Господарського кодексу, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Відповідно до законодавчих актів ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» самостійно визначає облікову політику, яка включає принципи, методи та процедури, які використовуються для складання і подання фінансової звітності.

Основним документом, який визначає загальні правові, соціально-економічні та організаційні засади створення, діяльності та припинення діяльності ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» є Статут. Він містить інформацію щодо власного капіталу, засновників та акціонерів товариства, обліку та звітності на підприємстві.

Для забезпечення фінансово-господарської діяльності ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» створено Статутний капітал в сумі 50903 тис. гривень 00 копійок.

Товариство має право змінювати розмір Статутного капіталу. Його розмір може бути збільшено шляхом емісії цінних паперів відкритим або закритим їх розміщенням за рахунок додаткової емісії або збільшенням номінальної вартості емісійних цінних паперів, а зменшено – шляхом зменшення номінальної вартості емісійних цінних паперів або зменшення кількості емісійних цінних паперів шляхом відчуження їх у власників з метою анулювання. Анулювання проводиться до закінчення календарного року та за відсутністю заперечень кредиторів.

Рішення про зміну Статутного капіталу приймається Вищим органом Товариства, набирає чинності з моменту внесення змін до Єдиного державного реєстру та отримання свідоцтва про емісію цінних паперів. Товариство здійснює емісію простих іменних акцій на весь розмір Статутного капіталу, проводить їх розміщення та індосамент у відповідності з чинним законодавством України. Вкладом до Статутного капіталу ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат», як оплата акцій можуть бути кошти, цінні папери, інше майно або майнові чи інші відчужені права, нематеріальні активи, що мають грошову оцінку.

Перша емісія акцій відбулася у 1998 році на загальну суму 856653 грн. в кількості 3426612 простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн. кожна. Друга емісія акцій здійснена і зареєстрована у 2002 році у зв’язку зі збільшенням статутного капіталу Товариства за рахунок індексації основних фондів шляхом збільшення номінальної вартості акцій: на загальну суму 20902333,20 грн. в кількості 3426612 простих іменних акцій номінальною вартістю 6,10 грн. кожна. Станом на 2008 рік всі акції підприємства розміщені та сплачені повністю. Форма існування – документарна.

На Загальних зборах акціонерів Товариства, які відбулися у 2008 році, було прийнято рішення про збільшення статутного фонду за рахунок додаткової емісії на суму загальної номінальної вартості 30001007,80 грн., у кількості 4918198 простих іменних акцій. Метою розміщення коштів було поповнення обігових коштів.

У кінці 2008 року до звітного року зареєстрований капітал становить вже 50903341 грн. у кількості 8344810 простих іменних акцій номінальною вартістю 6,10 грн. кожна, у бездокументарній формі існування. Акціонерним Товариством зареєстрований капітал сплачено повністю у встановлені законодавством терміни.

Власником акцій, що володіють більше, ніж 10% зареєстрованого капіталу є ПрАТ «Вінницька Промислова компанія» у кількості 8079770 штук акцій. Нерозміщених, обтяжених цінних паперів, а також Державної частки та комунальної власності у капіталі ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» немає. На протязі 2012-2014 років підприємством не проводився викуп акцій власної емісії. Привілейовані, процентні та безпроцентні облігації Товариством не емітувалися.

ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» для здійснення статутної діяльності, крім Статутного капіталу, утворює за рахунок власних коштів резервний капітал та інші цільові фонди. Перелік цільових фондів та розмір відрахувань у них визначається Загальними зборами акціонерів.

Станом на 01.01.2014 р. додатковий та резервний капітали відсутні. Відповідно до ст. 14 Закону України «Про господарські товариства» та норм Статуту Товариства передбачено створення резервного капіталу у розмірі 5% щорічних відрахувань від суми чистого прибутку, але не менше 15% зареєстрованого капіталу. Підприємству необхідно було створити резервний капітал, адже його відсутність є відхиленням від діючих норм та не відповідає вимогам норм Статуту ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат».

ПАТ «ЧОЖК» рекомендувалося створити резервний капітал у розмірі 5% від чистого прибутку, що у 2013 році складав 195 тис. грн. Сума відрахувань до резервного капіталу у даному звітному періоді мала б складати 10 тис. грн. Підприємству необхідно було відрахувати дану суму з прибутку до резервного капіталу для погашення можливих збитків, здійснення виплат кредиторам при недостатньому забезпеченні коштами.

У 2014 році ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» здійснило відрахування до резервного капіталу у розмірі 10 тис. грн., що є позитивним. Розмір резервного капіталу у 2015 році повинен становити 167 тис. грн., враховуючи розмір прибутку за 2014 рік – 3 343 тис. грн.

Кожного року проходять збори акціонерів, на якому власники підприємства вирішують питання подальшої політики управління складових власного капіталу та політики виплати дивідендів. Товариство притримується залишкової дивідендної політики, тобто фонд виплати дивідендів формується після того, як за рахунок прибутку задоволені потреби у формуванні власних фінансових ресурсів, що забезпечують повною мірою реалізацію інвестиційних можливостей підприємства.

Акціонерам не виплачувалися дивіденди протягом декількох останніх років через направлення прибутку на оновлення основних засобів на підприємстві. Проте завдяки наявності значного потенціалу та унікальності продукції, яка виготовляється підприємством, можна очікувати у майбутньому значних економічних вигід і отримання учасниками своїх дивідендних виплат.

До складових облікової політики щодо власного капіталу ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» належать: Положення (стандарти) бухгалтерського обліку, якими керується підприємство при веденні обліку власного капіталу; номенклатура робочих бухгалтерських рахунків, та побудова аналітичних рахунків з обліку власного капіталу; порядок збільшення статутного капіталу і оцінка внесків; порядок розподілу чистого прибутку.

Організація власного капіталу ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» включає такі завдання:

- забезпечення організації бухгалтерського обліку на підприємстві як цілісної системи, яка охоплює всі аспекти облікового процесу (організаційний, методичний та технічний);

- забезпечення надання даних користувачам та узагальнення інформації про стан і рух власного капіталу;

- контроль за правильністю і законністю формування власного капіталу;

- своєчасне, повне та достовірне відображення розміру і всіх змін складових власного капіталу;

- контроль за раціональним розподілом прибутку за відповідними фондами;

- організація аналітичного обліку на рахунках власного капіталу для своєчасного отримання достовірної інформації;

- правильне відображення в регістрах обліку і звітності операцій з власним капіталом.

Фактори, які впливають на організаційний аспект обліку власного капіталу на даному підприємстві відобразимо у рис. 2.1.

Фактори впливу на організацію обліку власного капіталу
Вимоги законодавчих і нормативних актів
Норми установчих документів підприємства
Наказ по облікову політику
Рішення зборів акціонерів Товариства
Рівень комп’ютеризації облікових робіт
Ступінь кваліфікації облікових працівників

 


Рис. 2.1. Фактори, що впливають на організацію обліку власного капіталу ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат»

 

Важливим елементом облікової політики капіталу ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» щодо власного капіталу також є технічний аспект, який містить такі складові:

- робочий план рахунків з необхідними аналітичними розрізами складових власного капіталу;

- форми первинних документів з обліку капіталу та розрахунків з акціонерами, графіки документообороту;

- облікові регістри, технологію обробки облікової інформації;

- склад, порядок і строки подання внутрішньої звітності;

- порядок проведення інвентаризації власного капіталу.

Організація первинного обліку власного капіталу ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» ведеться за допомою документів, перелік яких зображено на рис. 2.2.

Документування – первинний облік
Зареєстрований (пайовий капітал) Статут, акт приймання-передачі основних засобів, касові ордери, платіжні доручення  
Інші види капіталу Касові ордери, Касова книга, платіжні доручення, виписки банку, акції, бухгалтерські довідки
Головна книга
Аналітичний облік: за учасниками та засновниками, акціями, найменуванням цінностей, у картках, книгах, комп’ютерних документах
Синтетичний облік: за кожним субрахунком у журналі 7 у відповідних відомостях
Нерозподілені прибутки (непокриті збитки) Бухгалтерські довідки, розрахунки у листках-розшифровках
Оборотні відомості аналітичних рахунків
Баланс (Звіт про фінансовий стан)
Звітність

 


Рис. 2.2. Модель організації первинного обліку власного капіталу ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат»

У кінці звітного періоду бухгалтерія складає Звіт про власний капітал, методика формування якого зображена на рис. 2.3. В основі побудови Звіту про власний капітал лежить балансовий метод, тобто для кожного елемента підрахунок здійснюється наступним чином: сальдо на початок звітного періоду плюс (мінус) зміни за звітний період дорівнює сальдо на кінець звітного періоду.

Спочатку залишок власного капіталу на початок року у розрізі статей переноситься із першого розділу пасиву Балансу (Звіту про фінансовий стан)  

Якщо облікова політика змінювалась, виправлялись помилки чи вносились інші зміни, то визначений раніше залишок капіталу коригується.  
Визначається скоригований залишок капіталу на початок року у розрізі статей.  
Вносяться зміни у власний капітал внаслідок переоцінки основних і інших необоротних активів. При цьому дооцінка збільшить інший додатковий капітал, а уцінка зменшить і буде відображена у Звіті в дужках.  
Переноситься чистий прибуток (збиток) за звітний період із Звіту про фінансові результати  
Виявляється вплив розподілу прибутку на розмір власного капіталу. Враховується розподіл прибутку між учасниками підприємства, спрямування прибутку до зареєстрованого (пайового) капіталу тощо.  
Визначається залишок внесеного капіталу на кінець року у розрізі його складових і порівняння одержаних результатів із відповідними даними першого розділу пасиву Балансу. Зміни та умови використання кожного елемента власного капіталу розкриваються у примітках до фінансових звітів.  
Визначається загальна сума змін у складі власного капіталу за звітний рік внаслідок: - переоцінки активів; - чистого прибутку (збитку) за звітний період; - розподілу прибутку; - внесків учасників; - вилучення капіталу; - інших змін у капіталі.  


Рис. 2.3. Методика складання Звіту про власний капітал на ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат»

Організація обліку власного капіталу на підприємстві, її правильно обрана методика безпосередньо впливає на достовірність, повноту та своєчасність відображення інформації щодо власного капіталу та її отримання відповідними користувачами, що, у свою чергу, вливає на ефективне управління ним.

ПАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» характеризується високим рівнем організації обліку власного капіталу як у методичному, так і технічному аспектах. Високий рівень кваліфікації облікових працівників та комп’ютеризації облікових процесів дозволяє оперативно та правильно визначати зміни у власному капіталі, відображати розмір його складових у первинних документах та звітності.




Переглядів: 787

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.