Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Організація надання допомоги

У цивілізованому суспільстві охорона психічного здоров'я є одним з пріоритетних напрямків соціальної полі­тики держави, а саме охорони здоров'я. Психічне функціо­нування різних груп населення розглядають як індикатор соціально-економічної ситуації в суспільстві.

Одним з найсерйозніших наслідків соціально-економіч­ної кризи в Україні є погіршення рівня психічного здоров'я населення [23].В останні роки у всьому світі дедалі біль­ше уваги вчених та практиків привертають питання со­ціальної реабілітації людей з проблемами психічного здо­ров'я. На реабілітаційний потенціал системи психіатрич­ної служби впливає відсутність в Україні мережі установ, які б надавали послуги людям з проблемами психічного здоров'я саме в громаді. Найпоширенішою формою на­дання послуг людям з психічними проблемами в Україні є утримання їх на довготерміновому лікуванні у великих психіатричних лікарнях, де домінує патерналістське став­лення до пацієнта і біологічна модель лікування. Психоло­гічні та соціальні проблеми особистості з психічним роз­ладом залишаються на другому плані. В багатьох країнах до традиційних психіатричних лікарень додалася мережа служб у громаді.

У західних країнах за останні п'ятдесят років форми на­дання допомоги у сфері психічного здоров'я еволюціонува­ли від направлення у спеціальні заклади людей, які стражда­ють на психічні розлади, до надання їм допомоги у громаді. Це можливо за умови організації лікування в лікарнях за­гального профілю: створення відділень або кількох ліжок для гострих випадків. Така зміна базується як на необхід­ності дотримання прав людей із психічними розладами, так і на застосуванні сучасних методів лікування.

У розвинутих країнах дедалі більша кількість людей із психічними захворюваннями взагалі обходиться без пере­бування в лікарні, якщо лікування підібране належним чином, а психосоціальна допомога надається за місцем проживан­ня. Постійно апробуються нові організаційні структури й інноваційні підходи до надання таким хворим спеціалізо­ваної допомоги. У всьому цьому процесі відстежують ос­новні цілі: поліпшити якість життя людей з психічними за­хворюваннями та допомогти їм у реалізації життєвого по­тенціалу [24]. Більшість наявних у світі сучасних програм допомоги людям, які страждають на психічні захворювання, заснована на принципах позалікарняної підтримки. Систе­ма позалікарняної підтримки - це скоординована мережа спеціалістів, служб та закладів регіонального рівня, до якої залучено також громадські організації користувачів психіа­тричних служб. Основний принцип такої системи полягає у збалансованому поєднанні психіатричної допомоги та соціаль­ної підтримки [25].

Хоча лікувальні заходи виступають важливою складо­вою лікування, проте фармакологічна терапія дозволяє до­сягти лише часткового вирішення проблеми. Дедалі більше визнають необхідність лікування не лише самого захворю­вання, а й порушення життєдіяльності хворого.

Посади соціальних працівників є у психіатричних лікар­нях, службах, приватних клініках, резидентних центрах, центрах психічного здоров'я, адже психічні розлади і за­хворювання мають біопсихосоціальну природу і потребують комплексного підходу. Британський фахівець Ентоні Васс вважає, що саме соціальна робота забезпечує основні послуги догляду в громаді. Спеціалісти соціальної роботи попереджу­ють можливість зловживання щодо людей з проблемами психічного здоров'я, беруть участь у процесі реабілітації хво­рих, організовують допомогу на базі громади, працюють з хворими для них, а не «над ними» [26]. Головним завданням соціальних працівників є допомога людям з проблемами психічного здоров'я свідомо контролювати і поліпшувати особисті життєві ситуації з метою довготермінової профілак­тики проявів психічних розладів і поліпшення здоров'я [27].

У розвинутих країнах створено чимало закладів гро­мадської психіатрії: центри зустрічей (клуби), кризові цент­ри, перехідні/транзитні будинки (забезпечують підтримку і надають притулок на етапі переходу з лікарні до незалеж­ного життя, не використовуючи медичних препаратів), гур­тожитки, шелтерні будинки/притулки (де є соціальні пра­цівники та інший персонал), групи захищеного проживан­ня, групи за інтересами, творчі групи і майстерні. Вони на­магаються виконувати інтегративні функції відповідно до інтересів клієнта, забезпечити умови для подолання ізо­ляції, госпіталізму. Основну роль у цих закладах відіграє соціальна реабілітація, тут проводять тренінги, індивіду­альні консультації, які допомагають навчитися вести госпо­дарство, розпоряджатися грошима, транспортом, телефоном, планувати вільний час тощо [28]. Чимало послуг надається у так званих центрах громадської психіатрії.

Однією з форм громадської психіатрії є клубні будинки (СІиЬЬоігзе) або будинки-фонтани (Рошіїаіп Ноизе), запо­чатковані в США в 1950-ті роки. Вони являють собою клу­би, де колишні пацієнти знаходять оточення, що нагадує домашнє. Члени цих будинків спільно вирішують питання повсякденного життя стосовно житла, медичного обслугову­вання, пільг, адвокатського захисту своїх соціальних та ін­ших прав [29]. Ця модель спрямована на подолання бар'єрів суспільного упередження, залежності, ізоляції, які пере­шкоджають хворим громадянам брати участь у житті суспіль­ства. Важливо, що між членами і персоналом будинку на­лагоджуються рівноправні стосунки - вони колеги, а не па­цієнти і лікарі. Спільно вирішуються питання, пов'язані з діяльністю будинку, завдяки чому користувачі отримують або відновлюють втрачене почуття власної значимості, со­ціальні навички, відчувають підтримку персоналу. Саме в цьому, зокрема в особливій ролі професіоналів, які працю­ють у такій програмі, полягає інновація даної моделі соціаль­ної реабілітації.

В Україні система надання психіатричної допомоги прак­тично не змінилася з радянських часів. Можна сказати, навіть погіршилась у зв'язку зі зменшеннями фінансування психіатричних закладів. Крім того, ментальність українських лікарів-психіатрів не зазнала якихось суттєвих змін. Згідно з дослідженнями Людмили Юр'євої, вітчизняна психіатрич­на служба має такі характеристики:

- орієнтація на стаціонарне обслуговування пацієнтів;

- переважно біологічна орієнтація у субкультурі психі­атрів;

- патерналістський стиль спілкування з пацієнтами, їхні­ми родичами, підлеглими;

- відсутність знань у галузі етики й права, а також на­вичок щодо їх використання;

- відсутність громадської психіатрії та інфраструктури, що забезпечувала б її успішне функціонування;

- відсутність досвіду в налагодженні продуктивної взаємо­дії між громадськими організаціями та родичами і ко­ристувачами психіатричних послуг;

- незадіяність соціальних працівників у сфері охорони психічного здоров'я [30].

Ухвалення Закону України «Про психіатричну допомо­гу», незважаючи на його початкове неоднозначне сприй­няття фахівцями, громадськістю і користувачами психіат­ричної допомоги, стало визначною подією в Україні. Адже цей документ вперше в історії вітчизняної психіатрії визна­чив організаційні й правові основи забезпечення психіат­ричною допомогою громадян, виходячи з пріоритету прав і свобод людини, а також встановив обов'язки державних органів щодо захисту законних інтересів та створення на­лежних умов для надання необхідної психіатричної і соці­ально-правової допомоги людям з психічними розладами. Закон також гарантує встановлення квот робочих місць на підприємствах, в установах та організаціях для працевлаш­тування інвалідів унаслідок психічного розладу. Крім того, для забезпечення соціального захисту осіб, які страждають на психічні розлади, органи виконавчої влади та органи міс­цевого самоврядування мають:

- організовувати за спеціальними програмами безоплат­не загальноосвітнє та професійно-технічне навчання;

- створювати лікувально-виробничі підприємства, цехи, дільниці тощо з полегшеними умовами праці для здійснення трудової реабілітації, оволодіння новими професіями та працевлаштування;

організовувати гуртожитки та інші місця проживання;

- поліпшувати їхні житлові умови.

Серед важливих державних гарантій законом передба­чено фінансування психіатричної допомоги в обсязі гаран­тованого рівня та належної якості; поліпшення матеріальних і житлових умов психічно хворих; створення мережі психі­атричних закладів для надання психіатричної допомоги га­рантованого рівня; реалізацію відповідних програм у галузі психічного здоров'я.

Реалізація цього законодавства потребує впровадження відповідних програм на місцях. Так, у 2003 р. в Києві прий­нято Концепцію комплексного вдосконалення психіатрич­ної допомоги й охорони психічного здоров'я населення м. Києва. Основні напрями цієї концепції передбачають, зокрема, забезпечення доступності психіатричної допомо­ги шляхом децентралізації психіатричних закладів та тісної взаємодії медичних і соціальних районних служб.

Надання психіатричної допомоги за місцем проживання включає активізацію діяльності мережі локальних служб, котра покликана охопити широке коло проблем забезпечення базових потреб людини (харчування, житло, медичне обслу­говування, трудова зайнятість та дозвілля). З цією метою пе­редбачають створення підрозділів амбулаторного обслуговуван­ня пацієнтів медико-реабілітаційного напряму для навчання їх навичок самообслуговування й інтеграції у громаду. Йдеться про центри медико-соціальної реабілітації у структурі охорони здоров'я та соціального захисту населення. Необхідними є за­безпечення житлом з дотаціями на оплату, надання послуг з ведення домашнього господарства, створення служб професій­ної реабілітації для відновлення працездатності.

Концепція виходить з потреби створення правового поля для керівників закладів та служб, котрі займаються надан­ням психіатричної допомоги, охороною психічного здоро­в'я, реабілітацією та соціальним захистом людей із психіч­ними захворюваннями, для розвитку діяльності своїх закла­дів, укомплектування їх спеціалістами у сфері психіатрії, психології, соціальної роботи, а також відповідного фінан­сування і матеріально-технічного забезпечення [31].

Подібна програма розроблена й лікарями-психіатрами у Донецьку. її мета -проведення системи заходів, спрямованих на зміцнення стану психічного здоров'я населення Донець­кої області, попередження виникнення та розповсюдження психічних розладів, поліпшення якості діагностики, ліку­вання психічних розладів, а також упровадження заходів медико-соціальної реабілітації осіб, які мають вади психіч­ного здоров'я, та надання цим особам соціально-правової допомоги. Вона, зокрема, передбачає:

- встановлення обов'язкових квот робочих місць на підприємствах, в установах та організаціях для праце­влаштування інвалідів унаслідок психічного розладу в установленому законом порядку;

- створення лікувально-виробничних підприємств, цехів, дільниць тощо з поліпшеними умовами праці для здійснення трудової реабілітації, оволодіння новими професіями та працевлаштування осіб, які страждають на психічні розлади;

- розробку та впровадження спільних форм роботи з територіальними центрами соціальної допомоги, гро­мадськими організаціями, волонтерами для здійснен­ня широкого кола завдань: від медичного обслугову­вання до різноманітних форм підтримки хворих вдома, у тому числі вирішення забезпечення їхніх основних потреб (харчування, житло, медичне обслуговування, посильна діяльність та дозвілля, підтримка взаємовід­носин із соціальним оточенням);

- організацію центрів соціально-медичної реабілітації соціально дезадаптованих дітей та підлітків, зокрема дітей у притулках [32].

Поява нових документів, питань, пов'язаних з наданням допомоги людям із психічними розладами, вселяє надію, що в Україні нарешті братиметься до уваги біопсихосоці-альний підхід та впроваджуватимуться сучасні методики реабілітації.

Наразі соціальна робота з психічно хворими є досить важким та відповідальним завданням. Найефективнішим способом розв'язання проблеми є співпраця соціального працівника з так званою багатопрофільною (мультидисциплінарною) групою (командою, бригадою), до складу якої вхо­дять також: лікар-психіатр, психолог (психотерапевт), лікар загальної практики та іноді представник органів внутрішніх справ. І хоча в Україні діяльність таких груп ще не закріп­лена законодавчо, проте варто пам'ятати про необхідність розподілу відповідальності та використання відповідного професійного досвіду.




Переглядів: 2297

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.