Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття продуктивності праці та методи її визначення

ЕКОНОМІЧНА ЧАСТИНА

Розрахунок показників продуктивності праці на підприємстві

Поняття продуктивності праці та методи її визначення

Ефективність використання трудових ресурсів підприємства виражаєть­ся зміною продуктивності праці. Це результуючий показник роботи під­приємства, який характеризує як позитивні сторони роботи, так і його недоліки.

Продуктивність праці, характеризуючи ефективність витрат праці в матеріальному виробництві, визначається кількістю продукції, яка виробляється за одиницю робочого часу, або витратами праці на оди­ницю продукції.

Показник продуктивності праці займає центральне місце під час створення пла­ну з інтенсифікації та підвищення ефективності трудової діяльності. Завдання щодо підвищення продуктивності праці орієнтує підприємство на випуск продукції з най­меншими трудовими витратами, стимулює зростання виробництва і одночасне зме­ншення собівартості продукції. Мобілізуюча, дійова сила цього завдання є більшою, коли на діяльність підприємства найменш впливають зміни зовнішнього середовища і воно повністю відображує дійсний трудовий внесок промислово-виробничого персо­налу. Тому важливо застосувати такий показник, який може надати вірне представ­лення про реальний рівень і темп зростання продуктивності праці. В зв'язку з цим за­стосовують різні методи вимірювання продуктивності праці.

Залежно від того, як і в яких показниках (натуральних чи вартісних) визначається об­сяг виготовлюваної підприємством продукції та витрати праці, розрізняють три основних методи вимірювання і обчислення продук­тивності праці (рис. 7.1):

· Натуральний

· Вартісний

· Трудовий

 

Рис. 7.1 – Методи обчислення продуктивності праці

При натуральному методі розрахунку продуктивності праці обсяг виго­товленої підприємством продукції обчислюють в натуральних вимірниках (в одиницях ваги, об'єму, кількості, довжини). А сам показник має два прояви: часовий і персоні­фікований. Часовий прояв продуктивності праці (ППН1) відтворює кількість виготов­леної підприємством продукції (робіт, послуг) в натуральному вимірі (Q) за одиницю часу, витраченого на її виробництво ЕФ) і визначається за формулою (7.1):

, штук/год (7.1)

Персоніфікований прояв (ППН2) продуктивності праці відтворює кількість виго­товленої підприємством продукції (здійснених робіт, наданих послуг) в натуральному вимірі (Q) одним працівником підприємства ПВП) і визначається за формулою (7.2):

, штук/людину (7.2)

де ЧПВП – середньооблікова чисельність промислово виробничого персоналу підприємства

В цехах (на підприємствах), де виробляється декілька видів продукції, яку неможливо порівняти за допомогою коефіцієнтів якості (перевідних коефіцієнтів), застосовують вартісний метод обчислення продуктивності праці.

При вартісному методі розрахунку продуктивності праці обсяг виготовле­ної підприємством продукції обчислюють у вартісних вимірниках. Показник має також два прояви: часовий і персоніфікований. Часовий прояв продуктивності праці (ППВ1) відтворює обсяг виготовленої підприємством продукції (здійснених робіт, наданих пос­луг) у вартісному вимірі у вигляді валової (ВП) чи товарної (ТП) продукції за одиницю часу, витраченого на її виробництво ЕФ) і визначається за формулою (7.3):

, грн./год (7.3)

Персоніфікований прояв (ППВ2) продуктивності праці відтворює обсяг виготов­леної підприємством продукції (здійснених робіт, наданих послуг) у вартісному вимірі у вигляді валової (ВП) чи товарної (ТП) продукції одним працівником підприємства ПВП) і визначається за формулою (7.4):

, грн./людину (7.4)

Найбільш об'єктивні і точні показники рівня і динаміки продуктивності праці забезпечує трудовий метод її обчислення, при якому вимірювання рівня і динаміки продуктивності праці здійснюється за показником трудомісткості випуску продукції.

При трудовому методі обчислення продуктивності праці трудомісткість одиниці продукції М) визначається як відношення фонду витраченого робочого часу ЕФ) до кількості виготовленої продукції в натуральному

відтворенні (Q). Отже, фак­тична трудомісткість М), або витрати робочого часу на одиницю продукції, визнача­ється за формулою (7.5):

, нормо-годин (7.5)

Трудомісткість (ТМ) також може бути визначена як кількість праці, витраченої працівниками для виробництва визначеної продукції, шляхом ділення кількості відп­рацьованих ними людино-годин ПВП * ТЕФ) на кількість виробленої продукції в нату­ральному відтворенні (Q) за формулою (7.6):

, людино-годин (7.6)

Слід зазначити, що останній метод є найбільш універсальним і може застосовуватись при розрахунках у будь-яких виробництвах.

 




Переглядів: 2407

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.