Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Взяття мазка на менінгокок

Послідовність Зміст Примітки
Показання Обстеження здорових дітей, контактних та носіїв менінгокока. 1.Середовище зберігай у холодильнику протягом 2 діб.   2.Не торкайся до зубів, язика, слизової оболонки щік. 3. Посів виконуй спочатку густими штрихами, потім - паралельними рідкими штрихами.
Місце виконання Лікувально-профілактичні заклади.
Підготуй необхідне Два середовища: чашка Петрі з елективним середовищем і з сироватковим агаром. Стерильний стержень, бланк направлення, гумові рукавички, шпатель.
Підготовка дитини Обстеження дитини проведи уранці натще або через 2 год після прийому їжі.
Алгоритм виконання 1.Вимий руки. 2.Чашку Петрі з середовищем на 20 хв постав в термостат. 3.Надягни гумові рукавички. 4.Не порушуючи стерильності, один кінець стержня з ватним тампоном зігни за край пробірки під кутом 135° на відстані 3-4см. 5.Лівою рукою візьми шпатель, яким притримуй язик дитини, а правою рукою введи стержень із ватним тампоном у ротову порожнину під м'яке піднебіння в носову частину глотки. 6.Легкими рухами стерильним стержнем візьми мазок із носової частини глотки, після чого стержень обережно вийми. 7.Зроби посіви на обох середовищах. 8.Використаний стержень занурь у пробірку. 9.Випиши направлення. Направлення до бактеріологічної лабораторії Посів із носової часини глотки на наявність менінгокока П.і.дитини_____________________ Вік ___________________________ Відділення ____________________ Адреса________________________ Дитячий садок або школа_______ Діагноз _______________________ Дата захворювання ____________ Дата і час обстеження___________ Підпис_________________________   10.Чашки Петрі відправ до бактеріологічної лабораторії в мікротермостаті (або на грілці в біксі) протягом 2 год.
Заповни медичну документацію Про взяття мазка з носової частини глотки для дослідження на наявність менінгокока запиш у "Журнал реєстрації бактеріологічних обстежень" на менінгокок.  
   

 

Алгоритм виконання практичної навички № 98

Допомога під час проведення спинномозкової пункції

Послідовність Зміст Примітки
Мета Діагностика та лікування менінгітів, менінго-енцефалітів, енцефалітів, крововиливів у головний та спинний мозок. 1.Місце пункції можна обробляти 0,5% розчином хлоргексидину бікарбонату.   2.Перед проведенням маніпуляції виміряйте температуру тіла, артеріальний тиск, підрахуйте частоту пульсу та дихання.   3.Місце пункції залежнить від віку дитини.   4. У новонародженого і дитини раннього віку пункцію виконують між остистими відростками III-IV поперекових хребців, дітей старшого віку - між остистими відростками ІІ- III поперекових хребців.   5. Після пункції виміряй температуру тіла, визначи АТ, ЧП і ЧД.  
Місце виконання Маніпуляційний кабінет дитячої лікарні.
Підготуй необхідне Стерильні ватні кульки, стерильні марлеві серветки, пінцети, 70° етиловий спирт, 5% спиртовий розчин йоду, стерильний лоток, лоток для відпрацьованого матеріалу, одноразові шприци, 0,5% розчин новокаїну, штатив зі стерильними пробірками, стерильні голки з мандреном, стерильні гумові рукавички, захисні окуляри, дезинфікуючий розчин.
Алгоритм виконання 1.Вимий руки. 2.Дитину поклади на бік із зігнутими та приведеними до живота ногами, голову нахили до грудної клітки. 3.Вимий руки, надягни захисні окуляри. 4.Руки оброби 70° етиловим спиртом, надягни стерильні гумові рукавички. 5.Місце пункції спочатку оброби 5% спиртовим розчином йоду потім протри 70° етиловим спиртом. 6.Лікар проводить місцеву анестезію, уводить голку з мандреном між остистими відростками поперекових хребців, поступово виймає мандрен із голки, набирає в стерильні пробірки необхідну кількість спинномозкової рідини для клінічного та бактеріологічного дослідження. 7.Місце пункції оброби 5 % спиртовим розчином йоду і наклади стерильну пов'язку. 8.Дитину перевези у палату на каталці, поклади на рівну тверду поверхню (щит) без подушки на живіт на 2-3 години. 9.Пробірки зі спинномозковою рідиною відправ для дослідження до клінічної, біохімічної та бактеріологічної лабораторії. 10.Проведи дезинфекцію шприців, ватних кульок, гумових рукавичок. 11.Після проведення спинномозкової пункції рекомендується ліжковий режим протягом доби. 12.Дитину погодуй через 2 год. 13.Протягом усього часу спостерігай за станом дитини.
Заповни медичну документацію Про проведення спинномозкової пункції зроби відмітку в листку призначень.   Направлення до бактеріологічної лабораторії Аналіз спинномозкової рідини   П.І. дитини______________________ Вік _____________________________ Відділення ______________________ Палата__________________________ Дата госпіталізації _______________ Діагноз__________________________ Дата і час забору матеріалу _______ П.І.Б. медичного працівника, який проводив забір матеріалу____ ________________________________ Направлення до біохімічної лабораторії Аналіз спинномозкової рідини   П.І. дитини ______________________ Вік______________________________ Відділення_______________________ Палата__________________________ Діагноз__________________________ Дата ____________________________ Підпис___________________________    

 

Алгоритм виконання практичної навички № 99

 

Методика взяття крові для дослідження на наявність НВs-антигену та антигену вірулентності

Послідовність Зміст Примітки
Мета Лабораторна діагностика вірусного гепатиту В, носіїв та хворих на вірусний гепатит В. 1.Збудник вірусного гепатиту В – ДНК-вмісний вірус, має три антигени: -НВ-sАg поверхневий, найбільш ранній за часом появи в крові хворого. -НВ-с Ag внутрішній, серцевинний антиген. -НВ-еАg антиген вірулентності. 2.При гострому вірусіному гепатиті В антитіла до серцевинного антигену з'являються через 1-4 тижні після появи поверхневого антигену. 3.Антитіла НВеAg в осіб, які хворіли на гепатит В, зазвичай визначаються протягом усього життя. 4.Діагностика вірусного гепатиту В за допомогою системи імуноферментного аналізу є зручним та надійним методом виявлення антитіл до поверхневого та серцевинного антигену вірусу в сироватці та плазмі крові.
Місце виконання Діагностична імунологічна лабораторія.
Підготуй необхідне Суха стерильна пробірка, стерильні шприц та голка, гумові рукавички, стерильні ватні тампони, 70° спирт, джгут та валик, захисні окуляри.
Алгоритм виконання 1.Дитину або її матір попередь, що аналіз крові виконують натще. 2.Проведи психологічну підготовку дитини. 3.Безпосередньо перед маніпуляцією уточни прізвище та ім'я дитини. 4.Посади або поклади дитину (залежно від віку та стану). 5.Руку дитини в положенні максимального розгинання у ліктьовому суглобі уклади на твердий валик. 6.Вимий руки, надягни захисні окуляри. 7.Руки оброби 70° спиртом, надягни стерильні гумові рукавички. 8.Шкіру в ділянці венепункції оброби 70° спиртом. 9. На передпліччя наклади джгут. 10.Вену фіксуй пальцями лівої руки. 11.Шприц із голкою тримай пальцями правої руки зрізом вверх під гострим кутом до поверхні шкіри паралельно ходу вени. 12.Голкою проколи вену за током крові, у шприц набери 5 мл крові. 13. Джгут зніми, місце пункції зафіксуй стерильною ватною кулькою, після чого витягни голку з вени. 14.Кров із шприца обережно випусти у пробірку по її стінці, щоб зменшити руйнування еритроцитів та інших елементів крові. 15.Потім пробірку закрий стерильним гумовим корком. 16.На зовнішню поверхню пробірки прикріпи заповнене направлення в лабораторію. 17.Пробірки відправ до діагностичної лабораторії в спеціальному контейнері. 18.Проведи дезинфекцію шприців, ватних кульок, гумових рукавичок.
Заповни медичну документацію Про взяття крові на дослідження зроби відмітку в листку призначень.

 

 

Алгоритм виконання практичної навички № 100

Техніка взяття слизу з носової частини глотки
(для дослідження на наявність вірусів)

Послідовність Зміст Примітки
Мета Обстеження дитини.  
Місце виконання Поліклініка, стаціонар.
Підготуй необхідне Стерильна склянка з ізотонічним розчином натрію хлориду з кришкою, стерильні тампони, затискач, бланк направлення, гумові рукавички, шпатель.
Підготовка дитини Обстеження проводь уранці, натще.
Алгоритм виконання 1.Вимий руки. 2. Надягни гумові рукавички. 3.Затискачем візьми стерильний тампон. 4.Притримай шпателем язик. 5.Візьми слиз із носової частини глотки для дослідження. 6.Тампон занурь у стерильну склянку з ізотонічним розчином натрію хлориду. 7.Маніпуляцію повтори 2-3 рази. 8.Закрий склянку. 9.Випиши направлення до вірусологічної лабораторії. 10.Стерильну склянку з матеріалом для дослідження відправ до вірусологічної лабораторії протягом 2 год у мікрохолодильнику. Направлення до вірусологічної лабораторії Слиз із носової частини глотки для дослідження на наявність вірусів   П.І. дитини ____________________________ Вік___________________________________ Адреса ________________________________ Діагноз _______________________________ Дата захворювання ____________________ Дата і час обстеження __________________ Підпис ________________________________  
Заповни медичну документацію Про взяття слизу на наявність вірусу зроби запис у "Журналі реєстрації вірусологічних досліджень."

 

 

Алгоритм виконання практичної навички № 101

 

Техніка взяття крові для виявлення ВІЛ-інфікованих

Послідовність Зміст Примітки
Мета Лабораторна діагностика ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД.  
Місце виконання Діагностична імунологічна лабораторія.  
Підготуй необхідне Суха стерильна пробірка, стерильні шприц та голка, гумові рукавички, стерильні ватні тампони, 70° спирт, джгут, валик, захисні окуляри.  
Алгоритм виконання 1.Дитину або її матір попередь, що аналіз крові проводиться натще. 2.Проведи психологічну підготовку дитини. 3.Безпосередньо перед маніпуляцією уточни прізвище та ім'я дитини. 4.Вимий руки. 5.Посади або поклади дитину (залежно від віку та стану). 6.Руку дитини в положенні максимального розгинання в ліктьовому суглобі уклади на твердий валик. 7.Вимий руки, надягни захисні окуляри. 8.Руки оброби 70° етиловим спиртом, надягни стерильні гумові рукавички. 9.Шкіру в місці венепункції оброби 70°спиртом. 10. На передпліччя наклади джгут. 11.Вену фіксуй пальцями лівої руки. 12.Шприц із голкою тримай пальцями правої руки зрізом уверх під гострим кутом до поверхні шкіри, паралельно ходу вени. 13.Голкою проколи вену за током крові, у шприц наберіть 5 мл крові. 14. Джгут зніми, місце пункції фіксуй стерильною ватною кулькою, після чого витягни голку з вени. 15.Кров із шприца обережно вилий у пробірку по її стінці, щоб зменшити руйнування еритроцитів та інших елементів крові. 16.Пробірку закрий стерильним гумовим корком. 17.На зовнішню поверхню пробірки прикріпи заповнене направлення. Направлення до діагностичної імунологічної лабораторії П.І. дитини______________________ Дата народження ________________ Відділення або адреса ____________ Діагноз_____________ ____________ Дата та час забору аналізу ________ Підпис__________________________     18.Пробірку відправ в діагностичну імунологічну лабораторію в спеціальному контейнері. 19.Проведи дезінфекцію шприців, ватних кульок, гумових рукавичок. 1.ВІЛ-інфекція - захворювання, збудником якого є вірус імунодефіциту людини (ВІЛ).   2.ВІЛ-інфіковані - особи, в організмі яких виявлено вірус імунодефіциту людини.   3.До категорії ВІЛ-іифікованих належать як особи без клінічних проявів хвороби (носії), так і хворі на СНІД.   4.СНІД (синдром набутого імунодефіциту) – кінцева стадія ВІЛ-інфекції.   5.Краще брати (якщо можливо) кров із вени безпосередньо в пробірку тільки за допомогою голки.   6.Не приймається для дослідження гемолізована кров, хільозна та з ознаками бактеріального забруднення.
Заповни медичну документацію Про взяття крові на ВІЛ-інфекцію зроби відмітку в листку призначень та журналі реєстрації.  

 

Основним методом лабораторної діагностики ВІЛ-інфекції є виявлення антитіл до вірусу ВІЧ за допомогою імуноферментного аналізу.

Антитіла до ВІЛ з'являються у 90-95% інфікованих протягом 3 міс з моменту інфікування, у 5-9% - через 6 міс і в 0,5-1% - протягом року.

Найбільш ранній термін визначення антитіл до ВІЛ - 2 тижні з моменту інфікування.

У термінальній фазі СНІДу кількість антитіл значно знижується.

 

Алгоритм виконання практичної навички № 102

Взяття матеріалу для бактеріологічногодослідження на мікрофлору кишечника

Послідовність Зміст Примітки
Показання Діагностика кишкових інфекційних захворювань. Обстеження дитини. 1.Стерильні пробірки готують у бактеріологічній лабораторії і зберігають у холодильнику.   2.Дитину старшого віку поклади на лівий бік із зігнутими нижніми кінцівками.   3.Пробірку з матеріалом для дослідження перед відправленням в бактеріологічну лабораторію зберігай у холодильнику.   4.За іншим методом, матеріал сіють на чашку Петрі з живильним середовищем, а потім металеву петлю занурюють в пробірку з середовищем.
Місце виконання Лікувально-профілактичні заклади.
Підготуй необхідне Стерильна пробірка з консервантом, металевий стержень із ватним тампоном, пелюшка, гумові рукавички, дезинфікуючий розчин.
Алгоритм виконання 1.Проведи психологічну підготовку дитини. 2.Вимий руки, надягни гумові рукавички. 3.3 холодильника вийми стерильну пробірку із стержнем. 4.Дитину раннього віку поклади на спину, на пелюшку та церату, нижні кінцівки підніми. 5.Сідниці розведи. 6.Стерильний стержень із тампоном обережно введи у відхідниковий отвір на глибину 1,5-2 см, потім вийми і занурь у пробірку з консервантом. 7.Випиш направлення, та пронумеруй пробірку. 8.Постав пробірку в холодильник. 9.Використану пелюшку поклади у бак для використаних пелюшок. 10.Церату оброби дезинфікуючим розчином двічі з інтервалом 15 хвилин. 11.Гумові рукавички занурь у дезрозчин на 1 годину.
Заповни медичну документацію Про проведення бактеріологічного дослідження на мікрофлору кишкової групи зроби відмітку в листку призначень та журналі реєстрації.
    Направлення до бактеріологічної лабораторії   Бактеріологічне дослідження на мікрофлору кишкової групи П.І. дитини ____________________ Вік____________________________ Домашня адреса________________ Дитячий заклад, який відвідує дитина ________________________ Діагноз________________________ Дата захворювання ____________ Час та дата взяття матеріалу ____ Підпис ________________________

 

Алгоритм виконання практичної навички № 103

 
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.