Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Паразитичні павукоподібні (Arachnida)

До хеліцерових належать близько 40 000 видів переважно назем­них членистоногих, тіло яких поділяється на головогруди та чере­вце. Хеліцерові об'єднують три класи, але паразитичні форми зна­ходяться в межах єдиного ряду - кліщі (ряд Асаrіna) класу павуко­подібні (Arachnoidea).

Підряд Parasitiformes (паразитоформні кліщі) об'єднує най­більш спеціалізованих представників ряду, практично позбавле­них зовнішніх проявів сегментації тіла. За низкою морфологіч­них та біологічних ознак паразитоформні кліщі поділяються на кілька надродин. Серед них за практичною значущістю виділя­ються дві: Ixodoidea, до якої входять винятково паразитичні форми, зокрема найважливіші переносники й збудники захворю­вань; та Gamasoidea - вільноіснуючі, хижі та паразитичні форми.

Надродина Ixodoidea об'єднує винятково облігатних гематофагів, які паразитують на хребетних тваринах: рептиліях, пта­хах та ссавцях. Вони об'єднуються у дві родини: Argasidae - аргасові кліщі та Ixodidae - іксодові кліщі (рис. 11.1),

Іксодові кліщі - найбільші представники ряду Асаrіna, що ся­гають розмірів до 2-3 см. Голодні кліщі, як правило, мають сплю­щене овальне тіло; ситі різко збільшуються в об'ємі й набувають переважно яйцеподібної'форми.

Усі іксодові кліщі - це облігатні гематофаги. Живлення кро­в'ю - необхідна умова, без якої неможливий нормальний розви­ток кліщів та їх розмноження. У Ixodidae, як і в багатьох інших кровососів, чітко виражені гонотрофічний цикл та гонотрофічна гармонія. Останнє означає повну узгодженість і залежність процесу дозрівання яєць від процесів перетравлення та засвоєн­ня крові. Поглинання самицею певної порції крові забезпечує формування, розвиток та відкладення однієї порції яєць. Повтор­ні яйцекладки можливі лише після повторного живлення. Пері­од, який триває від одного акту живлення до наступного, й отри­мав назву гонотрофічного циклу. Самиці Argasidae за своє жит­тя проходять кілька гонотрофічних циклів (4-6). Самиці Ixodidae мають лише один гонотрофічний цикл і після першої, до того ж єдиної, яйцекладки гинуть.

У більшості випадків кліщі надродини Ixodoidae не віддають переваги певним хазяям. Як правило, один і той самий вид здат­ний паразитувати на групі близьких видів тварин. Більше того, у деяких видів досить значного поширення набуло явище канібалізму. Голодні особини можуть живитися на ситих кліщах сво­го або іншого виду, проколюючи хоботком покриви його тіла (так званий омовампіризм).

Живлення кров'ю на хребетних тваринах зумовлює чергуван­ня в циклі розвитку кліщів періодів вільного існування в зовні­шньому середовищі й паразитування на хазяїні. Більшості аргазідам властивий багатохазяїнний цикл розвитку, коли личинка й кожна німфа нападають на певну хребетну тварину. Після жив­лення вони покидають хазяїна та проходять линяння в зовніш­ньому середовищі.

В іксодових кліщів кількість хазяїнів не перевищує трьох, а цикли називаються трихазяїнними (p. Ixodes, Dermacentor тощо). Личинки й німфи нападають переважно на дрібних тва­рин (ящірки, гризуни, комахоїдні, птахи), а статевозрілі кліщі – на більш великих тварин (копитні, собаки, зайці). Скорочення кількості хазяїв приводить до виникнення двохазяїнних циклів (p. Rhipicephalus) і навіть однохазяїнних (p. Boobphilus). У пер­шому випадку личинка після живлення залишається на хазяїні, де й линяє. Утворена німфа відразу приступає до кровоссання, після чого переходить до навколишнього середовища. Статево­зрілі кліщі живляться вже на інших особинах того самого або близьких видів хребетних тварин. При однохазяїнному циклі роз­витку всі три фази відбуваються на одній тварині-хазяїні. У зов­нішньому середовищі відбувається лише відкладання яєць, їх розвиток і вихід личинок.

Перехід до монохазяїнних типів під час еволюції, імовірно, пов'язаний зі змінами біології кліщів. Аргасові кліщі заселяють переважно гнізда й нори хребетних тварин. У таких умовах імо вірність зустрічі з хазяїном достатньо висока й тривале перебу­вання на годувальнику зайве. Іксодові кліщі перетворились на пасовище-підстерігаючих паразитів, що знижує можливість їх зустрічі з хазяїном. Тому збереження багатохазяїнних циклів стає невигідним.

Більшість іксодових кліщів через відсутність значних мігра­цій пасивно підстерігає своїх хазяїв. Але вони концентруються там, де імовірність зустрічі є найбільш високою (навколо стежок, якими рухаються тварини), тому кліщі очікують не на ґрунті, а підіймаються на рослинність на висоту до 1 м.

Вплив кліщів на організм хазяїна визначається дією кількох факторів. Слина, яка впорскується в ранку, викликає місцеву шкірну реакцію. Масовий напад кліщів і, відповідно, надходжен­ня великої кількості слини в організм хазяїна можуть бути при­чиною лихоманкових явищ і нервових розладів.

Найбільше практичне значення іксодові кліщі мають як переносники хвороб людини та тварин, збудни­ками яких можуть бути віруси, бактерії, спірохети, рикетсії та найпростіші.




Переглядів: 2109

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.