Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Перетворення молекул унаслідок опромінення

Радіоліз − хімічні перетворення молекул речовин під впливом іонізуючого випромінювання − розпочинається зі збудження або іонізації молекул у треці заряджених частинок чи електронів, що виникають по шляху високоенергетичних фотонів. Подальші перетворення іонізованих і збуджених молекул істотно залежать від хімічних властивостей речовин, їхнього агрегатного стану, наявності інших сполук у середовищі, зокрема кисню, рН розчину, концентрації речовин, типу розчинника, температури тощо.

Нестабільні хімічні форми, які виникають унаслідок взаємодії молекул і атомів з іонізуючим випромінюванням, зазнають хімічних перетворень, що можуть супроводжуватися появою нових нестабільних форм. Останні зазнають подальших перетворень, і цей процес триватиме доти, доки не з’являться стабільні продукти. Така багато-стадійність індукованих опроміненням хімічних процесів дає підстави виділяти продукти радіолізу першого, другого й наступних поколінь.

Щоб утворилися стабільні молекули, мають відбутися перебудови електронних конфігурацій або в самих іонізованих і збуджених молекулах, або внаслідок їх взаємодії між собою та з іншими молекулами. Завершуються ці реакції дисоціацією молекул на два радикали, іонізацією та збудженням нових молекул.

Реакції, які відбуваються з моменту появи первинних активних форм до утворення кінцевих стабільних молекул, називають процесом перенесення енергії внаслідок прямої дії іонізуючого випромінювання. Перенесення енергії здійснюється в реакціях кількох типів: міграції низькомолекулярних вільних радикалів, внутрішньо молекулярної та міжмолекулярної міграції енергії збудження, термолюмінесценції − висвічування збудженими молекулами фотонів видимого діапазону.

В загальному випадку виділяють такі механізми перетворень нестабільних хімічних форм, що з’являються в первинних процесах радіолізу:

Реакції приєднання водню до вільнорадикальних сайтів опромінених молекул, які зазнали відщеплення атомів водню, NH2 або інших невеликих фрагментів молекули.

Відщеплення атома водню з утворенням вільного радикала:

Дисоціація молекули:

У зв’язку з тим, що біологічні системи в більшості випадків містять воду і є складною системою водних та колоїдних розчинів, при впливові радіації на речовини, що входять до складу живих клітин, вклад непрямої дії випромінювання може бути дуже значним. Порівняно з тваринними клітинами, рослинні клітини відзначаються значним коливанням вмісту води, що може впливати на характер радіаційно-хімічних реакцій, перебіг яких залежить від її вмісту. Така особливість рослинних клітин є одним з факторів, що зумовлюють різну радіочутливість тканин та організму в цілому.

В клітині при опроміненні хімічні процеси значно складніші, ніж при опроміненні води, оскільки, окрім молекул води, в клітині є значна кількість великих органічних молекул, пошкоджуваних внаслідок прямої дії радіації або продуктами радіолізу води. В результаті виникають реакційноздатні органічні радикали, що мають неспарені електрони. Останні, як і продукти радіолізу води, стають причиною розриву хімічних зв’язків у життєво важливих макромолекулах. До таких життєво важливих макромолекул клітини належать білки, що виконують значну кількість функцій: будівельну, каталітичну, рухову, транспортну, захисну, енергетичну, регуляторну. Ушкодження молекул білків відбувається внаслідок окислення сульфогідрильних груп, а також переміщення дисульфідних зв’язків, що впливає на третинну структуру білків.

Структурні пошкодження молекул ДНК− носіїв генетичної інформації в багатьох випадках є летальними для клітини. Ушкодження ліпідів та вуглеводів, що виконують будівельні та енергетичні функції в клітині, призводить до порушення цих функцій.




Переглядів: 1317

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.