Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Порядок оформлення прав на винаходи, корисні моделі і промислові зразки

 

Оформлення прав на винаходи, корисні моделі та промис­лові зразки потребує виконання ряду формальностей. Це, пе­редусім, подання належним чином оформленої заявки до па­тентного відомства України, проведення експертизи, видачі відповідних правоохоронних документів, їх реєстрації і інше.

Заявка складається українською мовою і має стосуватися лише одного результату технічної творчості. Об'єднання в одній заявці двох винаходів, корисних моделей чи промислових зразків не допускається.

Заявка має містити: заяву про видачу патенту України на винахід, корисну модель чи промисловий зразок відповідно, опис винаходу, корисної моделі; креслення (якщо на нього є посилання в описі); реферат; документ про сплату встановленого збору за подання заявки.

Заявка надсилається на адресу Українського інституту промислової власності. Заява на видачу патенту подається за встановленою формою. У графі цієї форми заяви, що містить прохання видати патент України, необхідно вказати, на який із двох об'єктів промислової власності заявник просить видати патент: на винахід чи корисну модель.

Заявка на видачу патенту Украї­ни на винахід і корисну модель має відповідати вимогам, встановленим Правилами складання і подання заявки на ви­дачу патенту України на винахід і корисну модель, затвердже­ними наказом Держпатенту України від 17 листопада 1994 року з відповідними змінами і доповненням. Заявка на промисловий зразок має відповідати вимогам Пра­вил складання та подання заявки на видачу патенту України на промисловий зразок, затверджених наказом Держпатенту України від 15 січня 1995 року.

У заяві на видачу патенту обов'язково має бути вказано прізвище заявника (заявників), його адресу, а також автора (авторів) заявленої пропозиції.

Опис винаходу і корисної моделі викладається у встановленому порядку і має розкривати їх суть настільки ясно і повно, щоб його зміг здійснити фахівець у зазначеній галузі. Він має підтверджувати обсяг правової охорони, визначений формулою винаходу чи корисної моделі. В описі мають бути зазначені індекс рубрики Міжнародної патентної класифікації, галузь техніки, до якої належить винахід чи корисна модель; рівень техніки; суть винаходу чи корисної моделі, перелік фігур, креслень, якщо на них є посилання в описі; відомості, які підтверджують можливість здійснення винаходу чи корисної моделі.

Формула винаходу і корисної моделі має виражати його суть, базуватися на описі і викладатися у встановленому порядку ясно і стисло. Формула винаходу чи корисної моделі — це стисла словесна характеристика технічної суті винаходу чи корисної моделі, що містить сукупність ознак, які достатні для досягнення зазначеного заявником технічного результату. У разі визнання пропозиції винаходом лише формула набуває правового значення і є єдиним критерієм визначення обсягу використання винаходу. Лише за формулою встановлюється факт використання чи невикористання винаходу. Формула винаходу чи корисної моделі повинна характеризувати винахід чи корисну модель тими самими поняттями, що їх містить опис винаходу чи корисної моделі.

Реферат складається лише для інформаційних цілей. Він не може братися до уваги з іншою метою, зокрема для тлумачення формули винаходу чи корисної моделі і визначення рівня техніки.

Після надходження заявки до патентного відомства України, а саме до Державного департаменту інтелектуальної власності вона підлягає спеціальній експертизі. Усі заявки перевіряють за формальними ознаками (формальна експертиза), крім того, заявка на винахід підлягає експертизі по суті (кваліфікаційна експертиза).

Мета формальної експертизи заявки — визначити, чи належить пропозиція, що заявляється, до об'єктів винаходу, а також, чи відповідає заявка вимогам закону, чи є в матеріалах заявки документ про сплату збору за подання заявки і чи він відповідає встановленим вимогам.

Якщо в результаті формальної експертизи буде виявлено, що в заявці наявні всі передбачені законом документи і вони відповідають встановленим вимогам, то Установа має прийняти рішення або про видачу патенту, або про проведення експертизи заявки по суті. У разі виявлення на момент одержання матеріалів заявки, що її матеріали не відповідають вимогам закону, Державний департамент інтелектуальної власності повідомляє про це заявника. Виявлені недоліки заявки мають бути усунуті протягом двох місяців від дати одержання заявником повідомлення про це. Якщо протягом зазначеного строку виявлені недоліки не будуть усунуті, то датою подання заявки буде дата одержання матеріалів патентним відомством. Якщо заявка взагалі не буде виправлена, вона вважатиметься неподаною, про що повідомляється заявник.

Неподаною визнається також заявка, в описі якої є посилання на креслення, але самого креслення немає. Якщо протягом встановленого строку креслення не надійде або заявник не зніме посилання на нього у заявці, вона вважається неподаною.

Рішення про встановлення дати подання заявки Державний департамент інтелектуальної власності надсилає заявникові лише після надходження документа про сплату збору за подання заявки. Зазначений документ не надійшов — заявка вважається відкликаною.

Відповідно до законодавства після публікації відомостей про заявку на винахід заявникові надається тимчасова охорона заявленої пропозиції в обсязі формули винаходу, з урахуванням якої опубліковано відомості про заявку. Дія тимчасової охорони припиняється з дати публікації в офіційному бюлетені відомостей про видачу патенту чи повідомлення про припинення діловодства щодо заявки. Дія тимчасової охорони за міжнародною заявкою починається з дати її міжнародної публікації.

Під час дії тимчасової охорони заявленої пропозиції заявник має право на одержання компенсації за завдані йому збитки особами, що використали винахід без дозволу заявника. Але право заявника на компенсацію виникає лише за умови, що особа, яка використала пропозицію заявника, дійсно знала чи одержала письмове повідомлення українською мовою із зазначенням номера заявки, що відомості про заявку на винахід, який вона використовує без дозволу заявника, опубліковані.

Експертиза заявки по суті (кваліфікаційна експертиза) проводиться на вимогу заявника або будь-якої іншої особи. Заявник має право брати участь у розгляді питань, що обумовлені проведенням експертизи. Він має право з власної ініціативи вносити до заявки виправлення і уточнення, але до прийняття рішення за заявкою. При публікації відомостей про заявку на видачу патенту на винахід зазначені виправлення та уточнення враховуються, якщо вони надійшли до Державного департаменту інтелектуальної власності за 6 місяців до дати публікації.

Заявник має право з власної ініціативи чи на запрошення Державного департаменту інтелектуальної власності особисто або через свого представника брати участь у розгляді питань, що виникли під час проведення експертизи.

Після подання заявки та за наявності документа про сплату збору за її подання Державний департамент інтелектуальної власності проводить формальну експертизу заявки, під час якої визначається, чи належить цей об'єкт до об'єктів, зазначених як винахід, і чи відповідає вимогам закону подана заявка. Якщо заявка на видачу патенту на винахід відповідає вимогам закону, Державний департамент інтелектуальної власності, за наявності документа про сплату збору за подання заявки, надсилає заявникові повідомлення про завершення формальної експертизи і про можливість проведення кваліфікаційної експертизи заявки.

З метою ознайомити заінтересованих осіб із заявкою на винахід по закінченні 18 місяців від дати подання заявки на видачу патенту на винахід, а якщо за явлено пріоритет, то від дати її пріоритету, Державний департамент інтелектуальної власності публікує у своєму офіційному бюлетені визначені нею відомості про заявку. За клопотанням заявника зазначена публікація може бути здійснена раніше встановленого строку. На прохання винахідника його ім'я не повинно згадуватися в опублікованих відомостях про заявку. Після публікації заявки будь-яка особа має право ознайомитися з матеріалами заявки.

По завершенні експертизи заявки Державний департамент інтелектуальної власності має прийняти рішення про визнання заявленої пропозиції винаходом, якщо вона відповідає умовам патентоспроможності. В іншому разі заявникові надсилається рішення про відхилення заявки.

Заявник має право на будь-якому етапі розгляду заявки, аж до прийняття рішення за нею, відкликати її. Він також може замінити заявку на винахід на заявку на корисну модель і навпаки. Така заміна можлива до прийняття рішення про видачу патенту або відхилення заявки.

При проведенні пошуку у ході експертизи використовується потужна патентно-інформаційна база Укрпатенту, створена відповідно до затвердженого Державним департаментом інтелектуальної власності (ДДІВ) офіційного переліку джерел для пошуку.

Для проведення відповідних експертизі в подальшому патентування існують відповідні національні патентні класифікації, які необхідні для обробки патентних заявок і підтримки пошукових масивів і характеризуються значною різноманітністю. Так, розвиток міжнародного співробітництва у сфері промислової власності викликав необхідність створення міжнародної патентної класифікації, яка поєднала функціонально орієнтований і галузевий принципи. Вона базується на Страсбурзькій угоді 1971 р., підготовленій Міжнародним бюро Всесвітньої організації інтелектуальної власності. Згідно з цією класифікацією виокремлюється 8 розділів:

А – задоволення життєвих потреб людини;

В – технологічні процеси, транспортування;

С – хімія, металургія;

D – текстиль, папір;

Е – будівництво, гірнича справа

F – механіка, освітлення, опалення, двигуни, насоси, зброя, вибухові роботи;

Н – електрика,

а також 118 класів, 617 підкласів і більш ніж 55 тисяч груп .

На підставі рішення Державного департаменту інтелектуальної власності про видачу патенту на винахід, корисну модель чи промисловий зразок публікуються відомості про видачу патенту в офіційному бюлетені. Водночас з публікацією відомостей про видачу патенту публікуються опис до патенту на винахід, корисну модель, що містить формулу та опис винаходу і корисної моделі, а також креслення, на яке є посилання в описі винаходу чи корисної моделі.

Будь-яка особа має право ознайомитися з матеріалами заявки після публікації відомостей про видачу патенту. Водночас з публікацією відомостей про видачу патенту на винахід, корисну модель чи промисловий зразок патентне відомство здійснює їх державну реєстрацію, для чого вносить до відповідного Державного реєстру патентів України відомості про патент. У місячний строк після державної реєстрації патенту його видають особі, яка має право на його одержання. Якщо право на одержання патенту мають кілька осіб (співавторів), їм видається один патент.

За одержання патенту та підтримання його чинності необхідно сплачувати спеціальний збір, розмір якого і порядок сплати встановлює Кабінет Міністрів України.

Патент на винахід або корисну модель є документом, що видається компетентним органом держави і засвідчує визнання рішен­ня, що заявляється, винаходом або корисною моделлю, авторство і виключне право власника патенту на винахід чи корисну модель.

Однією з організаційно-правових форм мобілізації додаткових можливостей для успішного вирішення господарських завдань і підвищення ефективності виробництва є патентування винаходів або корисних моделей за кордоном і продаж ліцензій. Патентування винаходів або корисних моделей за кордоном проводиться з метою захисту економічних інтересів організацій і підприємців України.

Система патентування сприяє технологічному розвитку за основними на­прямами: стимулює створення нових технологій; забезпечує умови для успішного промислового застосування нових технологій; сприяє передачі технологій; служить інструментом технологічного планування і здійснення від­повідної стратегії технічного розвитку; забезпечує організаційну структуру, яка сприяє надходженню іноземних інвестицій.

Заявка на отримання патенту на промисловий зразок повинна містити виклад даних щодо заявника (-лей) і автора (-ров) промислового зразка, опис і фотографій промислового зразка, при необхідності креслення і інші дані. Об'єм заявлених прав визначається зображенням промислового зразка. Експертиза перевіряє відповідність матеріалів заявки пред'явленим вимогам і за відсутності заперечень ухвалює рішення про видачу патенту. За видачу патенту сплачується збір. Термін дії виняткових (монопольних) прав тих, що надаються патентом на промисловий зразок складає 10 років з моменту подачі заявки у Відомство.Відомості про видачу патенту публікуються в офіційному бюлетені "Промислова власність". Рішення про видачу може бути опротестовано в адміністративному порядку в Апеляційну раду Відомства в течії 6 місяців з моменту публікації на підставі відсутності критеріїв патентоспроможності. По закінченню 6-місячного терміну спори щодо авторства на промисловий зразок, виплати винагород і компенсацій, порушення майнових прав і ліцензійних договорів розв'язуються в судовому порядку. Відповідно до чинного українського патентного законодавства заявка на отримання патенту на промисловий зразок повинна містити:вказівку заявника (заявників) і його (їх) адресу (-а), а також винахідника (винахідників);опис промислового образцадолжно бути викладено в певному порядку і розкривати всі його істотні ознаки; фотографії або інші зображення, що повністю демонструють відмітні ознаки промислового зразка;креслення (якщо на нього є посилання в описі).Майнові права інтелектуальної власності на промисловий зразок є чинними з дати, наступної за датою їх державної реєстрації, за умови підтримання чинності цих прав відповідно до закону.

Питання для обговорення:

1. Охарактеризуйте види та значення об’єктів патентного права.

2. Охарактеризуйте різновиди об’єктів винаходу та проаналізуйте їх правову природу.

3. Охарактеризуйте правове статус суб’єктів патентного права.

4. Охарактеризуйте правовий режим співавторства щодо об’єктів патентного права.

 

Вирішіть тестові завдання:

 

1. Виберіть вірну відповідь. До об’єктів патентного права належать:

а) сорти рослин; в) винаходи;

б) породи тварин; г) наукові відкриття.

 

2. Виберіть невірну відповідь. Об’єктами винаходи є:

а) пристрій; в) форма;

б) речовина; г) спосіб.

 

3. Виберіть вірну відповідь. Промисловий зразок це -

а) ор­наментальне зовнішнє оформлення виробу;

б) естетичне зовнішнє оформлення виробу;

в) технічне рішення цу промисловості;

в) об’єкт авторського права.

 

4. Виберіть вірну відповідь. Не охоплюються поняттям промислового зразка:

а) об’єкти архiтектури (крiм малих архiтектурних форм), промисловi, гiдротехнiчнi та iншi стацiонарнi спорудження;

б) друкарська продукцiя як така;

в) ор­наментальне зовнішнє оформлення виробу;

г) естетичне зовнішнє оформлення виробу.

 

5. Виберіть вірну відповідь. Строк, протягом якого діє рішення про віднесення інформації до державної таємниці, встановлюється державним експертом з питань таємниць з урахуванням ступеня секретності інформації та інших обставин і не може перевищувати:

а) 10 років; б) 20 років;

в) 30 років; г) 40 років.

 

6. Виберіть вірну відповідь. Умови правової охорони промислових зразків є наступні:

а) новизна;

б) оригінальність;

в) промислова придатність;

г) винахідницький рівень.

 

7. Виберіть вірну відповідь. Після спливу строку дії виключного права, яке було засвідчено патентом, винахід, корисна модель, промисловий зразок можуть бути використані будь-якою особою:

а) без ніякого дозволу, але з виплатою винагороди;

б) без ніякого дозволу та без виплати винагороди;

в) з дозволу патентовласника та без виплати винагороди;

г) з дозволу патентовласника та з виплатою винагороди.

 

 


8. Виберіть вірну відповідь. Основні умови патентоспроможності винаходу:

а) винахідницькій рівень; в) корисність;

г) відповідність законодавству; б) реєстрація.

 

9. Виберіть вірну відповідь. До корисних моделей відносяться наступні об’єкти:

а) застосування речовини за новим призначенням;

б) конструктивне виконання засобів виробництва та предметів споживання;

в) штам культури клітин рослин або тварин;

г) спосіб, речовина.

 

 

10. Виберіть вірну відповідь Строк дії виключного права на винахід обчислюється з дня подачі заявки на видачу патенту та складає:

а) 5 років; в) 15 років;

б) 10 років; г) 20 років.

 





Переглядів: 3250

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.