Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття та види спеціальних операцій, у яких беруть участь підрозділи міліції громадської безпеки

 

Спеціальний комплекс заходів (операція) - це оперативні, режимні, бойові та інші заходи органів та установ внутрішніх справ, частин внутрішніх справ, частин внутрішніх військ, узгодженні з командуванням частин та підрозділів Збройних сил України іншими зацікавленими міністерствами й відомствами, що здійснюються за єдиним планом та спрямованні на розшук та затримання озброєних, інших злочинців, які становлять підвищену суспільну небезпеку.

Згідно із завданням, що вирішується передбачено дії та умовні найменування:

1."Сирена" - вводиться для розшуку та затримання обвинувачених, підсудних, засуджених, які втекли з-під варти, конвою, караулу, а також озброєних злочинців, дії яких небезпечні для інших громадян.

2. "Грім" - вводиться для затримання або знешкодження озброєних злочинців, коли встановлено їх місцезнаходження. Підставами для проведення спец. операцій є достовірні повідомлення.

3. "Набат" – вводиться для звільнення від захвату повітряного судна та заручників.

4. "Перехват" - вводиться для пошуку та затримання злочинців які рухаються на автотранспорті.

5. "Оборона" - вводиться для оборони будівель ОВС та інших особливо важливих об’єктів.

6. "Хвиля" - вводиться для пресічення групових порушень громадського порядку та масових безпорядків.

Для деяких різновидів надзвичайних ситуацій розроб­лені окремі типові плани. Зокрема, це плани відомі під назвами «Сирена», «Грім», «Перехват», «Хвиля», «Темп», «Бумеранг», «Охорона і оборона адмінбудинку ОВС», «Оборона банку», «Оборона музею» тощо[26].

Для проведення оперативно-пошукових та загороджувальних заходів при оперативному штабі створюється групи.

Сили та засоби, призначенні для проведення операції об'єднуються у позаштатну оперативно-військову групу чисельністю до 50 осіб. Уразі необхідності можуть створюватись оперативно-військові загони до 250 осіб.

Після надання попередніх розпоряджень керівник операції оцінює отриману інформацію за такими основними напрямками:

- щодо злочинців - їх чисельність;

- озброєння, характер дій та наміри;

- місце знаходження і наявність укриття;

- заручників, вигідні шляхи пересування.

Характеристика району операцій: чисельність населення та сторонніх осіб, характеристика розташованих в районі об’єктів, природні особливості місцевості, наявні сили та засоби оперативно-військової групи (загону). На підставі оцінки отриманої інформації керівник ОВС приймає рішення.

Спеціальні операції класифікуються залежно від:

1) того, наскільки їхнє проведення очікується злочинцями;

2) сил і засобів, які залучаються;

3) виду особливих умов:

За першим критерієм вірізняють операції:

а) очікувані злочинцем, що проводяться гласно

б) неочікувані злочинцем, що проводяться негласно поділяються на замасковані й зашифровані.

Очікувані злочинцем операціїпроводяться гласно. Необхідність у такого роду операціях виникають тоді, коли злочинці вже застосували зброю або захопили заручників, висунувши які-небудь вимоги. Це самий небажаний і небезпечний вид операцій, у ході яких важко уникнути втрат особового складу та інших небажаних наслідків.

Неочікувані операціїпроводяться тоді, коли злочинці не очікують затримки саме зараз або в даному місці. Провідну роль у такого роду операціях грають оперативно-розшукові заходи. У таких випадках, на основі отриманих оперативним шляхом даних про місце вкриття злочинця, операції проводяться негласно. Негласні операції проводяться звичайно приховано не тільки від злочинця, але й від навколишніх.

Для запобігання небажаних наслідків при збройному опорі злочинця здійснюється весь комплекс режимних заходів (оточення, блокування й т.п.), однак головна мета - уникнути бойових дій і захопити злочинця з повним використанням фактору раптовості.

Неочікувані операції підрозділяються на замасковані і зашифровані.

У ході замаскованих операцій раптовість досягається маскуванням групи захоплення, що складається із співробітників, які своїм зовнішнім виглядом нічим не виділяються серед навколишніх, або як працівники швидкої допомоги, енергонагляду, ремонтно-будівельної бригади й т.п.

При проведенні зашифрованих операцій злочинець таке не підозрює, що він уже затриманий, помилково думаючи, що має справу зі спільниками. Такого роду операції широко застосовувалися органами контррозвідки, але в міліцейській практиці рідкі через складність їхньої організації, що найчастіше вимагає впровадження в злочинну групу співробітника міліції. Частіше при їхньому здійсненні використовують сформовану ситуацію.

Залежно від сил, які залучаються до операції вони поділяються на оперативно-розшукові, гласні-міліцейські, військові і змішані

Залежно від приваблюваних до операції чинностей вони підрозділяються на оперативно-розшукові, гласні-міліцейські, військові й змішані.

Оперативно-розшукові операціїзавжди негласні й проводяться, як правило, силами однієї служби: карного розшуку, державної служби боротьби з економічною злочинністю (ДСБЕЗ), боротьби з організованою злочинністю (УБОЗ). Незважаючи на те, що зброя звичайно в таких випадках не застосовується, всі учасники операції повинні бути належним чином збройні та екіпіровані. Порушення цього правила приводить до тяжких наслідків.

Гласні міліцейські операціїздійснюються тільки силами органів внутрішніх справ. У цьому випадку в повному обсязі виконується весь комплекс заходів, передбачений Настановою по організації і веденню операцій по затримці збройних злочинців.

Військові операціїреалізуються особовим складом внутрішніх військ, звичайно при пошуку і затримці осіб, які втекли з місць позбавлення волі, а також особовим складом військ Міністерства оборони при пошуку й затримці збройних дезертирів. Проходять вони, як правило, у сільській місцевості. При цьому необхідно залучення хоча б мінімального числа працівників міліції для роботи в населених пунктах. На практиці такі операції рідкі, частіше проводяться змішані операції із залученням як військ, так і органів внутрішніх справ. Операції по припиненню масових безладь, як правило, ставляться саме до цього виду, оскільки вимагають створення значного угруповання чинностей і коштів.

Крім того, відповідно до особливих умов діяльності органів внутрішніх справ спеціальні операції можна розділити на дві групи: операції, у ході яких плануються спеціальні бойові дії (особливі умови, пов'язані із соціальними явищами кримінального характеру, надзвичайний стан, введення режиму воєнного часу) і спеціальні операції, у ході яких спеціальні бойові дії заздалегідь не плануються, але така необхідність може виникнути через різке ускладнення оперативної обстановки і росту числа суспільно-небезпечних діянь (особливі умови, пов'язані із соціальними явищами не криміногенного характеру, природними, біологічними факторами, подіями техногенного походження, а також операції профілактичного характеру).




Переглядів: 17907

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.