Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






КОНСОЛІДОВАНИЙ ЗВІТ ПРО РУХ ГРОШОВИХ КОШТІВ ЗА РІК, ЩО ЗАКІНЧУЄТЬСЯ 31 ГРУДНЯ ХХХХ Р. (НЕПРЯМИЙ МЕТОД)

доп.

 

Зміст ХХХХ р.
1.1. Рух грошових коштів відон ераці іі мої діяльності
Чистий прибуток до оподаткування
Коригування чистого прибутку до оподаткування для підрахунку надходження готівки від операційної діяльності
Амортизація
Відстрочені податки
Сплачений податок на прибуток (2419)
Приріст товарно-матеріальних запасів (2024)
Приріст дебіторської заборгованості (279)
Зменшення кредиторської заборгованості (193)
Чисті грошові потоки від операційної діяльності
1.2. Рух грошових коштів від інвестиційної діяльності
Надходження від реалізації нерухомості, машин і обладнання
Надходження від реалізації інвестицій
Придбання нерухомості, машин і обладнання (2716)
Придбання інвестицій (178)
Надходження від продажу цінних паперів, що легко реалізуються
Придбання векселів (279)
Витрати майбутніх періодів (1145)
Платежі за придбання філії за мінусом придбаної готівки (650)
Нетипові статті — надходження від вимушеної реалізації нерухомості, машин і обладнання
Чисті грошові потоки від інвестиційної діяльності (1152)
1.3 Рух грошових коштів від фінансової діяльності
Чистий приріст банківського овердрафта
Надходження від випуску позикових цінних паперів
Надходження від випуску акцій
Платежі по кредитах (6000)
Платежі по зобов'язаннях з фінансової оренди (289)
Дивіденди сплачені (800)
Чисті грошові потоки від фінансової діяльності (3765)
Чисте зменшення грошових коштів та їх еквівалентів (171)
Грошові кошти та їх еквіваленти на початок періоду
Грошові кошти та їх еквіваленти на кінець періоду

Нерідко компанії купують різні активи на основі прямого об­міну і це не призводить до грошових виплат і надходжень. Однак такі операції мають відображатися у Звіті про рух грошових кош­тів так, нібито тут мали місце дві одночасні дії: одна з надхо­дження готівки і друга — по її використанню. У примітках до Звіту дається пояснення і розкривається зміст таких операцій.

Нагадаємо, що шляхом коригування даних Звіту про прибутки та збитки визначався лише рух грошових коштів від операційної діяльності. Що стосується руху грошових коштів внаслідок ін­ших видів діяльності — інвестиційної та фінансової, то він може бути визначений, як правило, аналізом змін балансових статей та безпосереднім аналізом руху готівки на рахунку «Грошові кош­ти» та інших.

Підсумкова величина Звіту про рух грошових коштів (загаль­на сума збільшення чи зменшення грошових коштів за звітний період) повинна співпадати зі зміною стану грошових коштів по відповідній статті Балансу. В нашому прикладі це $171. Користу­вачі зовнішньої фінансової звітності не мають доступу до бухгал­терських рахунків, але вони можуть порівняти загальні зміни грошових коштів Звіту про рух грошових коштів з контрольною сумою в Балансі.

Зміст Звіту про рух грошових коштів (табл. 2.11) свідчить, що компанія одержала готівку ($4746) саме в результаті операційної діяльності. Цих коштів повністю вистачило на фінансування ін­вестиційної та фінансової діяльності; компанія не мала потреби в додаткових позиках, а навпаки, змогла зменшити свої як поточні, так і довгострокові зобов'язання, виплатити дивіденди ($800). Головним джерелом коштів ($98 183) були надходження від кліє­нтів за реалізовані товари та надані послуги. Разом з тим, суттєві суми були одержані від інвестиційної ($2101) та фінансової ($3100) діяльності. Ці надходження дали змогу перш за все придбати то­вари для основної діяльності (на суму $84 732), подбати про за­міну обладнання та приріст потужності підприємства, здійснити платежі по кредитах ($6000) та зобов'язаннях фінансової оренди ($289), понести витрати, які дадуть віддачу у майбутньому ($1145), а вільні кошти вкласти в інвестиції ($178), придбання векселів ($279) та створення філії ($650).

Наведені приклади Звіту про рух грошових коштів (табл. 2.11 та 2.12) дають підстави для наступних висновків:

1. Акціонери і кредитори зацікавлені в інформації про підпри­ємство як діюче, здатне сплатити свої борги, виплатити дивіден­ди, вартість акцій якого на ринку зростає. Тому їм потрібна інфо-


рмація, яка б допомогла прогнозувати подальший приріст не сті­льки прибутку, скільки реальних грошових коштів.

2. Сума зміни стану грошових коштів за звітний період може бу­ти визначена за даними Балансу як різниця між залишком їх на кі­нець (S501) і початок періоду (S672). Але тільки Звіт про рух гро­шових коштів розкриває всі складові надходження та напрямки використання готівки. Він відображає зміни стану грошових коштів в результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.

3. Обсяг руху грошових коштів від операційної діяльностіє одним із головних показників ефективності роботи підприємства. Він характеризує його здатність накопичувати достатню кількість грошових коштів для погашення позик, різних видів кредиторсь­кої заборгованості, виплат дивідендів, збереження своїх потуж­ностей, здійснення нових інвестицій без залучення зовнішніх джерел фінансування.

 

4. Інформація про рух грошових коштів внаслідок інвести­ційної діяльностівідображає рівень виробничих витрат на ре­сурси, призначені для одержання майбутнього прибутку і майбу­тнього руху готівки.

5. Окреме розкриття інформації про рух грошових коштів від фінансової діяльностіособливо важливе для осіб, що надають підприємству капітал.

6. Аналіз Звіту про рух грошових коштів має не тільки ретро­спективну, а й перспективну цінність — він дає можливість про­гнозувати майбутній рух готівки. Більш корисною для цього мо­же бути інформація, одержана за допомогою прямогометоду складання звіту.

При цьому доречно нагадати, що прямий метод заповнення Зві­ту про рух грошових коштів є обов'язковим до використання в процесі складання фінансової звітності підприємствами Російської Федерації. Звіт про рух грошових коштів (форма № 4) подається у складі річної фінансової звітності як пояснення до Бухгалтерсько­го балансу (форма № 1) та Звіту про прибутки та збитки (форма № 2) (Додаток А). Слід зазначити, що підприємства мають право подавати цю форму і у складі проміжної фінансової звітності.

Звіт про рух грошових коштів розкриває інформацію про гро­шові потоки (надходження, напрямки використання грошових коштів) з урахуванням залишків грошових коштів на початок і кінець звітного періоду. Дані про рух грошових коштів відобра­жаються у валюті Російської Федерації наростаючим підсумком з початку року в цілому по підприємству і за видами діяльності: поточна (основна), інвестиційна, фінансова.


Для складання Звіту про рух грошових коштів використову­ються дані про рух грошових коштів підприємства, облік яких ведеться на відповідних рахунках бухгалтерського обліку грошо­вих коштів, передбачених розділом V «Грошові кошти» Плану рахунків бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяль­ності організації.

У рядку 010 «Залишки грошових коштів на початок року» по­казується залишок грошових коштів на початок звітного періоду.

У рядку 020 «Надійшло грошових коштів — всього» відобра­жається загальна сума надходжень грошових коштів за звітний період у розрізі поточної, інвестиційної та фінансової діяльності.

У рядках 030-110 наводиться розшифровка, в якій розкрива­ється фактичне надходження грошових коштів від реалізації про­дукції, товарів, робіт, послуг; від реалізації основних засобів та іншого майна; отримання авансів, бюджетних коштів та коштів іншого цільового фінансування, кредитів, позик, дивідендів, від­сотків по фінансових вкладеннях та інших надходжень.

У рядку 120 «Спрямовано грошових коштів — всього» відо­бражається загальна сума використаних грошових коштів за звіт­ний період у розрізі поточної, інвестиційної та фінансової діяль­ності.

У рядах 130-250 наводиться розшифровка, в якій розкриваєть­ся спрямування грошових коштів на оплату продукції, товарів, робіт, послуг; на оплату праці; на відрахування в державні поза­бюджетні фонди; на видачу авансів; на оплату машин, устатку­вання і транспортних засобів; на фінансові вкладення; на виплату дивідендів, відсотків по цінних паперах; на розрахунки з бюдже­том; на оплату відсотків по отриманих кредитах і позиках, інші виплати і перерахування.

У рядку 260 «Залишок грошових коштів на кінець звітного періоду» показується залишок грошових коштів на кінець звітно­го періоду.

Довідково у Звіті про рух грошових коштів наводиться інфор­мація про надходження готівки (за виключенням надходжень грошових коштів у касу підприємства із кредитної установи) з виділенням у тому числі по розрахунках з юридичними особами і по розрахунках з фізичними особами. Крім того, з даних по над­ходженню готівки виділяється готівка, отримана з використан­ням контрольно-касових апаратів або бланків суворої звітності. Окремо наводяться дані про суми грошових коштів, які надійшли в касу підприємства з кредитної установи, або здані в кредитну установу з каси підприємства.


2.5. Характеристика Звіту про зміни у власному капіталі та Приміток до фінансової звітності

Важливою складовою фінансової звітності зарубіжних підприємств є Звіт про зміни у власному капіталі (Statement of Changes in Equity), який має велике практичне значення у забез­печенні корисною інформацією про їхні власні фінансові ресурси всіх зацікавлених користувачів. Цей звіт містить інформацію про всі зміни у власному капіталі протягом звітного періоду внаслі­док операцій з власниками капіталу, а також впливу статей дохо­дів та витрат, прибутку або збитку, які визнаються безпосередньо у складі власного капіталу.

Вимоги стосовно подання інформації про зміни у власному капіталі викладено у Міжнародному стандарті бухгалтерського обліку 1 «Подання фінансових звітів». Згідно з цим стандартом підприємства повинні подавати окремим компонентом своєї фі­нансової звітності звіт, в якому наводиться:

— чистий прибуток або збиток за певний період;

— суми за кожною статтею доходів та витрат, які визнаються у складі власного капіталу, і загальна сума за цими статтями;

— загальна сума доходів і витрат за період (підсумок попере­дніх статей) з окремим виділенням суми, що відноситься до вла­сників капіталу материнської компанії та до частки меншості;

— кумулятивний вплив на кожний компонент власного капіта­лу змін в обліковій політиці та виправлення суттєвих помилок, ви­знаних згідно з Міжнародним стандартом бухгалтерського обліку • 8 «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки».

Крім того, у Звіті про зміни у власному капіталі або в Приміт­ках підприємства повинні подавати інформацію про:

— операції з власниками капіталу та виплати власникам диві­дендів;

— залишки нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) на початок і кінець звітного періоду, а також зміни за період;

— узгодження балансової вартості кожного класу вкладеного капіталу і кожного резерву на початок і кінець звітного періоду з відображенням кожної зміни окремо.

Таким чином, Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 1 «Подання фінансових звітів» передбачає два підходи до подан­ня інформації у Звіті про зміни у власному капіталі (рис. 2.12).

При застосуванні першого підходу у Звіті про зміни у власно­му капіталі узагальнюються абсолютно всі зміни у власному ка­піталі за звітний період. Цей звіт має форму таблиці, в якій узго-


джується сальдо кожного компоненту власного капіталу на поча­ток і кінець звітного періоду. В додатках до Міжнародного стан­дарту бухгалтерського обліку 1 «Подання фінансових звітів» на­ведено приклад формату Звіту про зміни у власному капіталі, але він не має обов'язкового характеру (табл. 2.13).



 


Рис. 2.12. Підходи до подання інформації про зміни у власному капіталу

Слід зазначити, що Міжнародним стандартом бухгалтерського обліку 1 «Подання фінансових звітів» передбачається подання інформації про зміни у власному капіталі в цьому звіті не менше ніж за два періоди — звітний і попередній.

Другий (альтернативний) підхід до подання інформації про зміни у власному капіталі передбачає відображення у Звіті лише визнаних у складі власного капіталу доходів та витрат, а також прибутків та збитків. Згідно з цим підходом узгодження залишків власного капіталу, резервів, нерозподіленого прибутку на поча­ток і кінець звітного періоду, інші зміни у власному капіталі (ін­вестиції власників, розподіл прибутку між ними тощо) розкрива­ються у Примітках до фінансової звітності.

Отже, зарубіжний досвід свідчить, що кожна країна має право самостійно вирішувати питання стосовно доцільності, змісту, структури та методики складання звітності про зміни у власному капіталі. Так, наприклад, в Російській Федерації Звіт про зміни капіталу (форма № 3) подається у складі пояснень до Бухгалтер­ського балансу та Звіту про прибутки і збитки за результатами фінансового року.


 



Таблиця 2.13

ЗВІТ ПРО ЗМІНИ У ВЛАСНОМУ КАПІТАЛІ КОМПАНІЇ АБВ ЗА РІК, ЩО ЗАВЕРШИВСЯ ЗІ ГРУДНЯ 20ХХ р., тис. дол.

 

Показники Власний капітал за номіналом Додатковий оплачений капітал Резерв переоцінки Резерв переве­дення валюти Нерозподілений прибуток Разом
2 і 4 5 6
Залишок на 31 грудня 20ХХ р.
Зміни в обліковій політиці         зо
Перерахований залишок
Прибуток (збиток) від пе­реоцінки основних засобів        
Знецінення інвестицій     (Ю)     (10)
Курсові різниці внаслідок операцій з іноземними партнерами       (5)   (5)
Чистий прибуток (збиток) безпосередньо визнаний у капіталі ~ ~ (5)  
Прибуток (збиток) за пе­ріод _  
Разом визнані доходи і витрати за період (5)
Дивіденди         (30) (30)
Випуск акціонерного ка­піталу        
Залишок на 31 грудня 20ХХ р.

У Звіті про зміни капіталу наводиться інформація про зміни у розрізі складових капіталу підприємства протягом звітного пері­оду: залишки на початок звітного періоду, надходження у звіт­ному періоді, використання коштів у звітному періоді та залишки на кінець звітного періоду. (Додаток В). Формою звіту передба­чено групування даних за такими розділами: І. Капітал; II. Резер­ви майбутніх витрат; III. Оцінні резерви; IV. Зміни капіталу.

Для заповнення Звіту про зміни капіталу (форма № 3) викори­стовуються дані синтетичного й аналітичного обліку рахунків розділу VII «Капітал» та розділу VIII «Фінансові результати» Плану рахунків бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності організації.

У рядку 010 «Статутний капітал» відображається сума статут­ного капіталу, яка зафіксована у зареєстрованих в належному по­рядку установчих документах, а також суми його збшьшення і зменшення протягом звітного періоду.

У рядку 020 «Додатковий капітал» відображається рух додат­кового капіталу у вигляді приросту вартості майна внаслідок йо­го дооцінки, отриманого емісійного доходу, приєднання власних джерел капітальних вкладень по введених в експлуатацію об'єктах основних засобів у разі їх добудови, реконструкції тощо, направлення додаткового капіталу на збільшення статутного ка­піталу, погашення збитку, виявленого за результатами діяльності підприємства.

У рядку 030 «Резервний капітал» наводиться сума резервного фонду, який формується згідно із законодавством Російської Фе­дерації і направляється на покриття збитків, погашення облігацій акціонерного товариства та викуп його акцій.

При формуванні Звіту про зміни капіталу інформація рядка 050 про нерозподілений прибуток минулих років і звітного року (непокритий збиток минулих років і звітного року) може показу­ватися за однією статтею або відокремлено. При цьому нерозпо­ділений прибуток може відображатися як сума прибутку, що за­лишилась у розпорядженні підприємства, після створення, згідно із законодавством Російської Федерації, резервного фонду, з ви­діленням у тому числі фондів і резервів, які формуються підпри­ємством згідно з установчими документами. Проте підприємства можуть відображати створені згідно з установчими документами фонди і резерви відокремлено за відповідними статтями звіту. У цьому випадку нерозподілений прибуток буде визначатися як ча­стка прибутку, що залишився у розпорядженні підприємства, за вирахуванням сум створених фондів, сум, що направлені на по-


10*



криття збитків, виплату дивідендів тощо. Прийнятий порядок розкриття інформації про зміни капіталу необхідно врахувати у процесі розробки і прийняття підприємством форми Звіту про зміни капіталу.

У рядку 070 «Цільові фінансування і надходження» відобра­жається рух коштів, отриманих некомерційними організаціями з відповідних джерел фінансування своєї діяльності.

У розділі «Резерви майбутніх витрат» (рядки 080-089) відо­бражаються дані про залишки на початок і кінець звітного пері­оду резервів майбутніх витрат, які створюються підприємством згідно з Положенням щодо ведення бухгалтерського обліку і бух­галтерської звітності в Російській Федерації та прийнятою облі­ковою політикою, а також про рух коштів кожного резерву про­тягом звітного періоду.

У розділі «Оцінні резерви» (рядки 090-099) відображаються дані про залишки та рух коштів резервів сумнівних боргів, резер­вів обезцінення вкладів у цінні папери та інших, які створюються підприємством згідно з Положенням щодо ведення бухгалтерсь­кого обліку і бухгалтерської звітності в Російській Федерації.

У розділі «Зміни капіталу» (рядки 100-130) розкривається ін­формація про джерела збільшення капіталу та причини його зме­ншення, а також розміри капіталу на початок і кінець звітного періоду. Заповнюється розділ «Зміни капіталу» лише господарсь­кими товариствами.

Для оцінки ліквідності підприємства у Звіті про зміни капіта­лу довідково відображається інформація про вартість чистих ак­тивів. Крім того, у цій формі довідково наводяться дані про на­прями використання надходжень з бюджету та позабюджетних фондів, отриманих на фінансування витрат, здійснення яких пов'язано із звичайною діяльністю та капітальними вкладеннями в необоротні активи. За умови отримання цільових коштів на фі­нансування витрат, пов'язаних з надзвичайними подіями, реко­мендується відповідні дані також відображати довідково у Звіті про зміни капіталу.

У багатьох країнах світу обов'язковою складовою фінансової звітності є Примітки (Notes Comprising a Summary of Significant Accounting Holicies and Jther Explanatory Notes), які містять сис­тему показників і пояснень, що забезпечують розшифровку, де­талізацію та обґрунтування окремих її статей. Метою їх є надан­ня користувачам обов'язкової додаткової інформації про облікову політику підприємства, зміни, які відбулися у складі ак­тивів, капіталу, зобов'язань за звітний період, а також фактори,


що на них вплинули. У зарубіжній обліковій практиці Примітки до фінансових звітів є основним джерелом інформації про діяль­ність підприємства. Вони містять суттєву інформацію, що впли­ває на фінансовий стан та фінансові результати діяльності під­приємства. Стандартного формату Приміток до фінансових звітів у зарубіжних країнах немає.

Вимоги до складу та порядку подання Приміток до фінансо­вих звітів викладені у Міжнародному стандарті бухгалтерського обліку 1 «Подання фінансових звітів». Згідно з цим стандартом у примітках слід наводити інформацію:

— про основи складання фінансової звітності та облікову по­літику підприємства;

— яка не розкривається в інших формах фінансової звітності, але є обов'язковою для подання у відповідності з Міжнародними стандартами бухгалтерського обліку і фінансової звітності;

— яка не наводиться в інших формах фінансової звітності, але є необхідною для забезпечення достовірності, точності оцінки фінансового стану підприємства, аналізу фінансових результатів його діяльності, для розшифровки, деталізації сум, наведених за окремими статтями Балансу, Звіту про прибутки та збитки, Звіту про рух грошових коштів, Звіту про зміни у власному капіталі.

При цьому пропонується наступний порядок подання інфор­мації:

— загальна інформація про підприємство, що звітується, до­тримання вимог відповідності фінансової звітності Міжнародним стандартам бухгалтерського обліку та фінансової звітності;

— огляд облікової політики підприємства;

— розкриття додаткової інформації за статтями, наведеними у Балансі, Звіті про прибутки та збитки та інших формах фінансо­вої звітності;

— інші розкриття інформації (непередбачені події, контрактні зобов'язання тощо).

У процесі огляду облікової політики підприємства необхідно акцентувати увагу на розкритті основ оцінки активів, зо­бов'язань, що застосовуються при складанні фінансової звітності, надавати опис кожного конкретного аспекту облікової політики, який є доречним для розуміння фінансових звітів і має вплив на ефективність прийняття управлінських рішень стосовно перспек­тив розвитку підприємства та зміцнення його фінансового стану.

В Примітках до фінансових звітів підприємство має розкрива­ти інформацію (якщо вона не подається разом з фінансовою звіт­ністю, що підлягає оприлюдненню) про місце розташування,


юридичну форму підприємства, характер його основної діяльнос­ті та ін.

Отже, Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 1 «По­дання фінансових звітів» не містить чітко визначеного способу і послідовності подання інформації у Примітках до фінансових звітів. В багатьох країнах обсяги приміток жорстко не регламен­туються.

Так, наприклад, підприємства Російської Федерації мають право самостійно прийняти рішення про включення до складу бухгалтерської фінансової звітності, крім розглянутих форм звіт­ності, Додатка до бухгалтерського балансу (форма № 5). У цій формі групування інформації здійснюється за такими розділами:

1. Рух позикових коштів.

2. Дебіторська та кредиторська заборгованість.

3. Майно, що амортизується.

4. Рух коштів фінансування довгострокових інвестицій і фі­нансових вкладень.

5. Фінансові вкладення.

6. Витрати звичайних видів діяльності.

7. Соціальні показники (Додаток Г).

У розділі «Рух позикових коштів» відображається наявність і рух коштів, запозичених як у кредитних установах (кредити), так і в інших юридичних та фізичних осіб, у тому числі виділяються позикові кошти, не погашені в строк.

У розділі «Дебіторська та кредиторська заборгованість» роз­кривається інформація про дебіторську та кредиторську заборго­ваність, яка обліковується на рахунках розділу VI «Розрахунки» Плану рахунків бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності організації. При цьому окремо виділяється коротко­строкова і довгострокова заборгованість, а також заборгованість, по якій минули передбачені договорами терміни погашення, і за­боргованість, яка вважається простроченою понад три місяці.

У розділі «Майно, що амортизується» наводиться розшифров-ка складу нематеріальних активів, основних засобів, доходних вкладень у матеріальні цінності, які належать організації. Врахо­вуючи те, що інформація про рух майна, яке амортизується, відо­бражається у даному розділі за первісною вартістю, дані про на­раховану суму амортизації нематеріальних активів, основних засобів, доходних вкладень у матеріальні активи наводяться у цьому розділі довідково. Крім того, довідково відображаються дані, що характеризують зміни вартості основних засобів внаслі­док переоцінки, добудови, реконструкції, часткової ліквідації;


про балансову вартість майна, переданого підприємством у за­ставу згідно з договором; про вартість майна, по якому амортиза­ція не нараховується або нарахування тимчасово призупинене.

У розділі «Рух коштів фінансування довгострокових інвести­цій і фінансових вкладень» відображається наявність власних та залучених коштів і їх використання на капітальні та інші вкла­дення довгострокового характеру.

Довідково у цьому розділі наводиться вартість незавершеного будівництва на початок і кінець звітного періоду, здійснені про­тягом звітного періоду витрати на будівництво об'єктів і при­дбання основних засобів, вартість прийнятих у звітному періоді на облік об'єктів основних засобів. Крім того, довідково також відображається рух коштів підприємства, вкладених у дочірні та залежні товариства у вигляді внесків у статутний капітал, інвес­тицій у цінні папери, цільових вкладень на розвиток виробницт­ва, реконструкцію тощо.

У розділі «Фінансові вкладення» наводиться розшифровка складу довгострокових і короткострокових фінансових вкладень підприємства на початок і кінець звітного періоду, облік яких ве­деться на рахунках бухгалтерського обліку довгострокових і ко­роткострокових фінансових вкладень. Довідково у цьому розділі наводиться інформація про ринкову вартість відображених в об­ліку облігацій та інших цінних паперів.

У розділі «Витрати звичайних видів діяльності» відобража­ються витрати підприємства, які згруповані за елементами: мате­ріальні витрати, витрати на оплату праці, відрахування на соціа­льні потреби, амортизація, інші витрати.

Слід зазначити, що підприємство має право самостійно при­йняти рішення про наведення складу витрат звичайних видів дія­льності не в Додатку до бухгалтерського балансу (форма № 5), а у вигляді окремого додатка до Звіту про прибутки та збитки (фо­рма № 2).

У розділі «Соціальні показники» відображаються окремі соці­альні показники діяльності підприємства, а саме: формування і використання сум внесків на державне соціальне страхування, в Державний фонд зайнятості населення Російської Федерації, на обов'язкове медичне страхування за встановленими законодавст­вом Російської Федерації нормами від фонду оплати праці. Окремо у розділі виділяється інформація про розміри страхових внесків за договорами добровільного страхування пенсій. Крім того, виділяються дані про середньоспискову чисельність праців­ників підприємства та нараховані їм грошові виплати і заохочен-


ня, які не пов'язані з виробництвом продукції, виконанням робіт, наданням послуг, а також доходи по акціях та внесках у майно підприємства.

Некомерційні організації у складі річної бухгалтерської фі­нансової звітності заповнюють Звіт про цільове використання отриманих коштів (форма № 6). У ньому відображається інфор­мація з основної (статутної) діяльності про залишки коштів, що раніше надійшли в якості вступних, членських, добровільних внесків; про надходження та використання вказаних коштів про­тягом звітного періоду, а також їх залишки на кінець звітного пе­ріоду.

У випадку перевищення здійснених у звітному періоді витрат над сумою цільових коштів, яка знаходиться у розпорядженні ор­ганізації, отримана різниця відображається за статтею «Залишки на кінець звітного періоду» в круглих дужках. При цьому у пояс­нювальній записці дається пояснення даного факту. У Бухгалтер­ському балансі ці дані відображаються як інші оборотні активи.

Обов'язковою складовою річної бухгалтерської фінансової звітності є Пояснювальна записка. У цій записці розкривається інформація про зміни в обліковій політиці підприємства, про ма­теріально-виробничі запаси, основні засоби, доходи і витрати підприємства, про події після звітної дати і умовні факти госпо­дарського життя, про афілійованих осіб та інша, яка не знайшла відображення у формах фінансової звітності та подання якої пе­редбачено п. 27 Положення бухгалтерського обліку «Бухгалтер­ська фінансова звітність» (ПБО 4/99) й іншими нормативними документами з бухгалтерського обліку.

У Пояснювальній записці підлягають розкриттю дані статей, за якими у Бухгалтерському балансі і Звіті про прибутки та збит­ки відображаються інші активи, інші кредитори, дебітори, інші зобов'язання, окремі види прибутків та збитків у випадку їх сут-тєвості. Крім того, у Пояснювальній записці необхідно навести коротку характеристику діяльності підприємства, основні показ­ники діяльності та фактори, що вплинули у звітному періоді на фінансові результати діяльності підприємства, а також висновки за підсумками розгляду бухгалтерської фінансової звітності і розподілу прибутку, що залишився у розпорядженні підприємст­ва. При цьому може надаватися характеристика основних засобів (доля активної частини основних засобів, коефіцієнти зносу, ви­буття, відновлення та ін.), нематеріальних активів, фінансових вкладень тощо. Ця інформація може доповнюватися необхідними аналітичними таблицями, розшифровками. Пропонується ви-


вчення тенденцій змін основних показників, а також якісних змін у майновому і фінансовому стані підприємства, а також їх при­чин.

У разі необхідності у Пояснювальній записці слід подати ме­тодику розрахунку аналітичних показників (рентабельності, час­тки власних оборотних коштів та ін.).

При оцінці фінансового стану на короткострокову перспекти­ву у Пояснювальній записці можуть відображатися показники поточної ліквідності, забезпеченості власними коштами, віднов­лення (втрати) платоспроможності, а також доцільно звернути увагу на оцінку становища підприємства на ринку цінних паперів та вивчення причин негативних явищ, що мали місце.

При оцінці фінансового стану на довгострокову перспективу наводиться інформація про структуру джерел фінансування, за­лежність підприємства від зовнішніх інвесторів і кредиторів, ди­наміку інвестицій та їх ефективність тощо.

Крім того, у пояснювальній записці може бути здійснена оці­нка ділової активності підприємства, критеріями якої є широта ринків збуту продукції, репутація підприємства на ринку товарів і послуг, рівень виконання планових показників, забезпечення заданих темпів їх росту (зниження), рівень ефективності викори­стання ресурсів підприємства.

Достовірність інформації фінансової звітності підприємства підтверджується аудиторською фірмою, яка має ліцензію на здій­снення аудиторської діяльності.



Завдання для самостійної роботи Питання для контролю знань

1. Яке призначення фінансової звітності?

2. Який склад фінансової звітності?

3. Дайте характеристику користувачів фінансової звіт­ності.

4. Яке призначення Балансу, його зміст, структура та по­рядок складання?

5. Який принцип та порядок оцінки статей Балансу?

6. Яке призначення Звіту про прибутки та збитки, його загальна побудова?

7. Яке призначення Звіту про рух грошових коштів, його зміст та методика складання?


8. Який зміст Звіту про зміни у власному капіталі та по­рядок його складання?

9. Дайте характеристику Приміток до фінансової звітності.

10. Який існує взаємозв'язок між показниками фінансової звітності?

11. Який порядок використання даних фінансової звітнос­ті в управлінні?

Теми рефератів

1. Порівняльна характеристика форм фінансової звітнос­ті за національними та міжнародними стандартами бухгал­терського обліку.

2. Методика складання балансу та аналіз його показників.

3. Звіт про прибутки та збитки, його зміст, порядок скла­дання та використання в управлінні.

4. Звіт про рух грошових коштів, його зміст, порядок складання та використання в управлінні грошовими потоками.

5. Характеристика Звіту про зміни у власному капіталі та його використання в управлінні.

6. Склад та порядок подання Приміток до фінансових звітів.

Господарські ситуації

І. Відокремте в наведеному списку активи від зо­бов 'язань:

1. Обладнання

2. Транспортні засоби

3. Кредитори

4. Запозичені кошти

5. Грошові кошти в касі

6. Дебітори

 

7. Запаси товарів

8. Заборгованість банку

9. Земля

 

10. Грошові кошти в банку

11. Розрахунки з постачальниками

2. Перевірте, чи є помилки в таблиці:

Таблиця 2.14




Переглядів: 369

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.022 сек.