Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






РЕЄСТР ПОСТІЙНОГО ОБЛІКУ ЗАПАСІВ

Товар: відеокасети BASF T180Мінімальний запас 10

Місцезнаходження: склад № 5Максимальний запас 60

 

Дата Надходження Реалізація Залишок
місяць число кі- лькі сть ціна сума кіль­кість ціна сума кіль­кість ціна сума
Гру­день 2 6 12 15 20 30 зо 9.00 9.00 270 450 15 15 20 20 9.00 9.00 9.00 9.00 135 135 180 180 10 40 25 10 60 40 20 9.00 9.009.00 9.00 9.00 9.00 9.00 90 360 225 90 540360 180
Всього X 9.00 9.00 X X X

Система постійного обліку запасів дає можливість визначити собівартість реалізованої продукції та кінцеве сальдо без прове-


дення фізичної інвентаризації цінностей. Згідно з цією системою, кінцеве сальдо визначається за формулою:

Зі + Н — СрТ — З2 де З; — залишки товарів на початок звітного періоду, Н — надходження товарів упродовж звітного періоду, Срт — собівартість реалізованих товарів, Зг — залишки товарів на кінець звітного періоду. Перевагою цієї системи є забезпечення постійного контролю за:

1) наявністю товарно-матеріальних цінностей;

2) собівартістю реалізованих товарів.

Система постійного обліку запасів забезпечує відображення на рахунку «Товарно-матеріальні запаси» реального стану запасів відповідно до проведених операцій. Рахунки «Повернення та уцінка придбаних товарів», а також «Придбання товарів» (або «Витрати на придбання запасів») за цією системою не викорис­товуються, оскільки весь рух цінностей відбивається на рахунку «Товарно-матеріальні запаси». Собівартість реалізованих товарів визначається в момент продажу, а не по закінченню місяця.

Разом з тим, ведення постійного обліку запасів за їх видами потребує чималої бухгалтерської роботи. Впоратися з нею допо­магають комп'ютери.

Система періодичного обліку запасів знайшла визнання за­вдяки своїй невеликій трудомісткості та зручності. За цією сис­темою записи руху запасів протягом звітного періоду не ведуть­ся. Для обліку надходження запасів застосовуються рахунки «Придбання товарів» або «Витрати на придбання запасів».

Вартість запасів на кінець періоду визначається за допомогою інвентаризації, а собівартість реалізованих товарів розраховуєть­ся за відомою вже формулою:

Зі + Н - Зг = Срт

При застосуванні методики періодичного обліку запасів у сис­темі бухгалтерського обліку не використовується спеціальний рахунок «Собівартість реалізованих товарів». Цей показник ви­значається лише в кінці місяця при складанні Звіту про прибутки та збитки (на цей час, завдяки проведеній інвентаризації, вже бу­дуть відомі залишки запасів на кінець періоду).

Недоліками цієї системи є необхідність проведення інвентари­зації кожного звітного періоду, а також те, що протягом періоду невідомими залишаються залишки запасів і собівартість реалізо­ваних товарів, що звужує контрольні та управлінські можливості обліку.


Порівняння організації обліку товарно-матеріальних запасів за постійною та періодичною системами, а також відображення їх у фінансовій звітності представлено у табл. 5.5. і на рис. 5.1; 5.2.

Відображення на рахунках бухгалтерського обліку руху товарно-матеріальних запасів за системою постійного обліку представлено на рис. 5.1; а за системою періодичного обліку — на рис. 5.2.


Таблиця 5.5

ПОРІВНЯННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ТОВАРНО-МАТЕРІАЛЬНИХ ЗАПАСІВ ТА ВІДОБРАЖЕННЯ ЇХ У ФІНАНСОВІЙ ЗВІТНОСТІ ($)

 

За системою постійного обліку За системою періодичного обліку
1. Залишок запасів на початок звітного періоду по рахунку «ТМЗ» — 600  
2. Надходження товарно-матеріальних запасів за звітний період 2000  
Товарно-матеріальні запаси 2000 Розрахунки до сплати 2000 Витрати на придбання запасів Розрахунки до сплати 2000 2000
3. Реалізація товарно-матеріальних запасів за звітний період  
Розрахунки до отримання 3300 Виручка від реалізації 3300 Розрахунки до отримання Виручка від реалізації 3300 3300
одночасно здійснюється запис    
Собівартість реалізованих товарів 2200 Товарно-матеріальні запаси 2200  
4. Залишок запасів на кінець звітного періоду    
Відображається на рахунку «Товарно-матеріальні запаси» 400 Визначається шляхом проведення дображається: Товарно-матеріальні запаси Прибутки та збитки інвентаризації і ві- 400 400
5. Заключні проводки а) перенесення початкового залишку запасів на рахунок «Прибутки та збитки»  
  Прибутки та збитки Товарно-матеріальні запаси 600 600


5.4. Методи оцінки вибуття запасів

Ціни на більшість видів товарів змінюються і впро­довж року різні партії однакових товарів можуть постачатися за різними цінами (табл. 5.6). У зв'язку з цим виникає проблема оцінки кінцевих запасів і собівартості їх реалізації.

Таблиця 5.6

ДАНІ ПРО РУХ ЗАПАСІВ КОМПАНІЇ А ЗА БЕРЕЗЕНЬ 20ХХ РОКУ, $

 

Дата Зміст Кількість (шт.) Ціна Сума
Залишок
Придбання
Придбання
Реалізація
Залишок ? ?

Проблема полягає у тому, що незважаючи на можливість точ­ного підрахунку кількості запасів у залишку, майже неможливо при великих обсягах (і не завжди доцільно) точно встановити: 1) які саме запаси, за якою ціною придбання знаходяться у залишку і яка їх загальна вартість; 2) які саме запаси, за якою ціною при­дбання необхідно списати для визначення собівартості реалізації.

Облікова практика західних компаній базується на припущен­ні, що придбання і реалізація (відпуск у виробництво) запасів трактується як потік вартостей (cost flow), а не як потік фізичних одиниць (goods flow). Це означає, що при списанні товарно-матеріальних цінностей пріоритет надається відображенню вар­тості без забезпечення абсолютної відповідності її величини фак­тичному фізичному руху ресурсів.

Міжнародною обліковою практикою апробовані такі методи визначення вартості товарно-матеріальних запасів:

1) метод суцільної ідентифікації {specific identification method);

2) метод середньої вартості (average cost method);

3) метод списання перших надходжень— Fifo (firstin first out);

4) метод списання останніх надходжень — Lifo (last in -firstout).

Метод суцільної ідентифікації— це єдиний метод, при за­стосуванні якого відображений у бухгалтерському обліку вартіс-


ний потік повністю відповідає фізичному потоку цінностей, що обліковуються. Зазвичай цей метод використовується на підпри­ємствах, що виготовляють і продають дорогоцінні товари, які че­рез свою високу вартість і особливі споживчі якості вимагають організації їх обліку поштучно або в обсягах невеликих партій.

Вадою цього методу є також те, що він залишає фірмам, що здійснюють операції з однорідними товарами, простір для мані­пулювання прибутком.

Разом з тим, метод суцільної ідентифікації виправдовує себе при організації обліку коштовних товарів, вартість окремих оди­ниць яких суттєво відрізняється від інших. Його застосування є логічним вибором для обліку нерухомості, автомобілів, дорого­цінностей, тобто товарів з високою ціною і в малій кількості. Проте цей метод не прийнятний у разі виробництва або реалізації великої кількості одиниць запасів, які є взаємозамінними.

Метод списання перших надходжень - Fifo.Метод Fifo (first in first out) широко відомий у міжнародній практиці. Він базу­ється на припущенні, що одиниці запасів, які надійшли першими, першими і відпускаються.

У нашому прикладі (табл. 5.6) було реалізовано 120 одиниць товарів. Виходячи з логіки метода Fifo вони були повністю взяті із запасів, наявних на початок періоду (200). Собівартість реалі­зованих товарів дорівнює: 120 • 5 = 600. Нереалізованими на кі­нець періоду залишились 80 одиниць товарів із початкових запа­сів і всі надходження. Тому вартість залишку на кінець періоду становить 1020:

80 • 5 = 400

80 • 6 = 480

20 ■ 7 = 140

Цю суму також можна було визначити за формулою:

Зі + Н — СрТ = З?

Де Зі — залишки на початок періоду; Н — надходження;

Срт — собівартість реалізованих товарів; Зз — залишки на кінець періоду.

1000 + 620-600= 1020

Таким чином, при використанні метода Fifo, у Звіті про при­бутки та збитки собівартість реалізованих товарів перебуває під впливом цін, що склалися на початок періоду (вартість початко-


вих залишків і перших надходжень). Тому собівартість реалізо­ваних товарів, вказана у Звіті про прибутки та збитки на підставі методу Fifo може не відповідати собівартості товарів, що знахо­дяться у компанії для продажу.

У Балансі ж зіалишки запасів на кінець періоду відображають їх вартість за цінами останніх придбань, тобто реальну вартість товарно-матеріальних запасів на дату складання Балансу. Отже, на фінансовій звітності наслідки застосування методу Fifo відби­ваються залежно від того, наскільки протягом облікового періоду змінилися ціни.

Порівняння методів оцінки товарно-матеріальних запасів та їх впливу на показники фінансової звітності представлено у табл. 5.7:

Таблиця 5.7




Переглядів: 425

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.