Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ГРУПУВАННЯ ОСНОВНИХ ВИРОБНИЧИХ ФОНДІВ ВІДПОВІДНО ДО СТАНДАРТІВ GAAP ТА МСБО

 

Види основних виробничих фондів за GAAP Класи основних виробничих фондів за МСБО
1. Будівлі 2. Обладнання, меблі та пристрої 3. Земля 4. Поліпшення земельної ділянки 5. Природні ресурси 1. Земля 2. Земля та будівлі 3. Машини та обладнання 4. Кораблі 5. Літаки 6. Автомобілі 7. Меблі та приладдя 8. Офісне обладнання

У західних компаніях довгострокові матеріальні активи пред­ставляються у Балансі більш деталізовано, що дає можливість ви­значити їх структуру.

Природні ресурси або активи, що виснажуються, відрізняються від землі тим, що вони придбаваються завдяки ресурсам, які видо­буваються із землі і переробляються, а не через їх місцезнахо­дження. Натуральні ресурси виснажуються, а не амортизуються.

Нематеріальні активи використовуються у діяльності підпри­ємства, але не мають фізичної матеріальної форми і в той же час не є поточними активами. Вони класифікуються за своїми ознака­ми, але у Балансі, як правило, відображаються без поділу на під­групи. Нерідко окремо виділяються торгові марки та гудвіл.


Довгострокові активи відображають в обліку за їх первісною (історичною) вартістю. Первісна вартість (historical cost) містить у собі всі витрати, пов'язані з придбанням, доставкою і доведен­ням активів до робочого стану.

У первісну вартість довгострокових активів включають:

• купівельну вартість за вирахуванням одержаних знижок;

• митні збори;

• первісні витрати на доставку та розвантаження;

• витрати на встановлення;

• витрати на доведення основних засобів до робочого стану. Витрати, що входять до складу первісної вартості, мають бути

обґрунтованими і необхідними. Так, у разі придбання основних засобів у несправному стані вартість ремонту може бути включе­на у первісну вартість. Якщо ж пошкодження відбулося під час розвантаження, то на вартість ремонту не слід збільшувати фак­тичну собівартість основних засобів, вона має бути віднесена до поточних витрат.

Оцінка та облік окремих видів довгострокових активів мають свої особливості:

Земля.У первісну вартість землі включають: купівельну вар­тість; комісійні, сплачені агентам з торгівлі нерухомістю, подат­ки при придбанні, гонорар адвокатам, витрати на підготовку зем­лі до будівництва (дренажні роботи, знесення старих будівель, вирівнювання). Що ж стосується благоустрою землі, як, напри­клад, під'їзні шляхи, автостоянки та огорожі, то вони мають об­межений термін використання, тому підлягають амортизації і 06і ліковуються не на рахунку «Земля», а окремо.

Будівлі та споруди.При придбанні будівель їх первісна вар­тість формується за загальною схемою. При їх самостійному бу­дівництві, окрім прямих витрат матеріалів і і раці, частки непря­мих витрат, до первісної вартості звичайно включають оплату роботи архітектора та інших спеціалістів, вартість ліцензії на бу­дівництво тощо.

Обладнання та устаткування.Його первісна вартість зви­чайно містить купівельну вартість за рахунком-фактурою, витра­ти на встановлення і монтаж, проведення контрольних випробу­вань тощо. Обладнання та устаткування підлягає амортизації.

На практиці нерідко трапляються випадки, коли активи скла­даються з різних компонентів, що мають різні строки корисної експлуатації або надають підприємству вигоди різними способа­ми. За таких обставин доцільно розподіляти сукупні видатки на актив на його компоненти й окремо обліковувати кожний компо-


нент. Наприклад, літак та його двигун треба розглядати як окремі активи, що амортизуються, якщо вони мають різні строки корис­ної експлуатації.

6.2. Облік надходження основних засобів

Основні засоби можуть надходити на підприємства в результаті:

1) купівлі;

2) будівництва;

3) обміну;

4) дарування.

Купівля основних засобів може здійснюватися за грошові ко­шти або в кредит. У діловій практиці широко розповсюджені си­туації, коли одночасно придбавається декілька видів основних засобів, причому оплата проводиться не за окремі об'єкти, а їх комплекс. Якщо у документах не виділена вартість кожного окремого об'єкта, виникає необхідність розподілу загальної суми між об'єктами. Наприклад, компанія придбала ділянку землі, на якій знаходиться будівля з обладнанням. За все компанія розпла­тилася векселем номіналом $320 000. Пропорційний розподіл за­гальної суми можливий шляхом визначення ринкової ціни кож­ного з цих об'єктів, за умови, що вони придбавалися окремо.

У разі виникнення кредиторської заборгованості, не підтвер­дженої векселем, кредитується рахунок «Рахунки до сплати», а при придбанні основних засобів за грошові кошти — рахунок «Грошові кошти».

Собівартість основних засобів, створених власними силами, визначається з використанням тих самих принципів, що й при їх придбанні. Якщо підприємство виготовляє аналогічні активи для продажу, собівартість такого об'єкта визначається відповідно до положень МСБО 2 «Запаси».

У випадку, коли фактичні витрати на будівництво перевищу­ють ринкову вартість аналогічного об'єкта, об'єкт основних за­собів оцінюється за ринковою вартістю, а сума перевищення від­носиться на збитки. Якщо ж витрати на будівництво об'єкта власними силами виявилися менше ринкової вартості аналогіч­ного об'єкта, об'єкт оцінюється за загальною сумою витрат на будівництво, а не за ринковою вартістю. Принцип консерватизму не дозволяє визнати дохід у даному випадку, оскільки актив має


бути оцінений за найменшою з двох оцінок: собівартості і ринко­вої вартості.

Витрати на будівництво накопичуються на рахунку «Незаве­ршене будівництво», а після введення об'єкта в експлуатацію пе­реносяться на рахунок основних засобів.

Оцінка основних засобів, придбаних в результаті обміну або часткового обміну на інші активи, залежить від того, здійснював­ся обмін подібними чи неподібними активами. Подібними вва­жаються об'єкти основних засобів, які:

1) виконують подібну функцію в такому самому виді діяльності;

2) мають подібну справедливу вартість.

При обміні основних засобів на подібний актив вважається, що операція не має комерційного характеру і процес отримання прибутку не завершено. У такому випадку собівартістю отрима­ного об'єкта стає балансова вартість відданого активу. Для такої операції не визнається ні прибуток, ні збиток.

Якщо об'єкт основних засобів придбаний в результаті обміну на неподібний актив— така господарська операція має комер­ційний характер і впливає на зміну грошових потоків, що гене­руються активом. У такому випадку отриманий в результаті об­міну актив оцінюється за його справедливою вартістю, яка дорів­нює справедливій вартості відданого активу, скоригованій на су­му переданих грошей або їх еквівалентів. Різниця між балансо­вою вартістю відданого об'єкта і справедливою вартістю отрима­ного визнається як доходи або витрати того періоду, в якому було здійснено обмін.

Основні засоби можуть надходити в дарування як:

• безумовна передача, якщо їх отримання не обмежується і не обумовлюється дарувальником;

• умовна передача, якщо дарування здійснюється за умови ви­конання певних вимог, висунутих дарувальником (наприклад, мі­сцеві органи влади можуть передати компанії у дарування ділян­ку землі під будівництво підприємства за умови забезпечення певної кількості робочих місць для місцевого населення).

Актив, отриманий в результаті дарування, має бути оцінений за справедливою вартістю, визначеною експертним шляхом або на підставі документів на передачу.

Однією з форм безоплатної передачі активів є державна допо­мога у вигляді державних грантів (дотацій, субсидій, премій). Методологічні засади відображення в обліку і фінансовій звітно­сті державних грантів викладено у МСБО 20. Цим стандартом передбачено два підходи щодо обліку державних грантів:


• метод капіталу — з віднесенням отриманих активів на збі­льшення власного капіталу;

• метод доходу — з відображення отриманих цінностей і вод­ночас доходу майбутніх періодів.

Оскільки отримання основних засобів за державним грантом є формою їх безоплатної передачі (дарування), зазначені методи можуть бути застосовані і при відображенні аналогічних опера­цій з іншими юридичними чи фізичними особами.

6.3. Методи розрахунку

та облік амортизації основних засобів

Головною проблемою обліку довгострокових активів є проблема розподілу вартості цих активів упродовж терміну їх корисного використання.

Одиницю основних виробничих засобів можна уявити собі як потік послуг, що будуть отримані власником за певний період. Так, придбана вантажівка відображається на рахунку основних засобів, але є, по суті, завчасною сплатою транспортних послуг за багато років. Аналогічно будівлю можна розглядати як передо­плату за багаторічні житлові послуги. З плином часу ці послуги поглинаються підприємством і вартість основних виробничих за­собів поступово переходить у витрати на амортизацію. Це відпо­відає принципу узгодженості — витрати по використанню довго­строкових активів визначають та відображають в обліку так, щоб максимально узгодити їх з доходами, які компанія отримала за відповідний період внаслідок експлуатації цих активів. Саме як розподіл вартості довгострокових активів у часі з метою зістав­лення понесених витрат з отриманими доходами, а не як перене­сення вартості на готовий продукт, трактується західною практи­кою нарахування зносу.

Розподіл вартості довгострокового активу необхідний для ви­значення дійсного, реального доходу у кожному обліковому пе­ріоді. Згідно з принципом узгодженості сума витрат при при­дбанні довгострокового активу (крім землі) не повинна визнаватися у поточному обліковому періоді, а має розцінювати­ся як авансові витрати і розподілятись між майбутніми облікови­ми періодами, в яких використання цих активів привело до отри­мання доходу.


Тому у поточному періоді дається регулююча проводка з метою:

1) віднесення частини вартості довгострокового активу до по­
точних витрат;

2) зменшення балансової вартості активу:
Дебет рахунка «Витрати на амортизацію»
Кредит рахунка «Накопичена амортизація»

У деяких країнах (Німеччина, Бельгія) не застосовується окремий рахунок для відображення нарахованої амортизації [11, с 169]. Тому нараховану амортизацію обліковують безпосеред­ньо на рахунку «Основні засоби» (субрахунок «Накопичена амо­ртизація основних засобів»). За такого підходу залишок за рахун­ком «Основні засоби» відображає балансову (залишкову) вар­тість основних засобів.

Нарахування амортизації відрізняється від більшості інших витрат тим, що не впливає на активи і зобов'язання у момент, ко­ли їх записують. Вона не потребує відтоку готівки і називається статтею витрат, яка не пов'язана з рухом готівки. Відтік готівки виник раніше, у момент придбання довгострокового активу. Ви­користання цього активу у підприємницькій діяльності постійно перетворює певну частину його вартості в елемент витрат.

Всі матеріальні активи, крім землі, в процесі експлуатації і під впливом природних факторів зношуються, тому мають об­межений термін корисної експлуатації. Крім того, внаслідок стрімких змін технології, пропозиції і попиту на ринку, основ­ні засоби старіють морально ще до настання фізичного зносу. Отже, як фізичний, так і моральний знос обмежують термін корисного використання активу, але не знаходять прямого ві-' дображення в амортизації. Амортизація не пов'язується з оцін­кою об'єктів, вона є процесом розподілу вартості основних за­собів упродовж терміну їх корисного експлуатації. При цьому розподілу підлягає не вся первісна вартість (собівартість) ос­новних засобів, а сума, що залишається після вирахування лік­відаційної вартості.

Отже, для нарахування амортизації основних засобів необхід­но знати: первісну вартість, оціночну ліквідаційну вартість та оціночний термін корисної експлуатації об'єкта.

Строк корисної експлуатації об'єкта визначають, виходячи з очікуваної корисності його для підприємства. При цьому врахо­вуються різні фактори: стан об'єкта, політика компанії щодо ре­монтів та обслуговування, технологічні зміни, кліматичні умови тощо. У випадках, коли стає очевидним, що строк корисної екс­плуатації об'єкта не є відповідним, він може переглядатися під-



 


За прямолінійним методом при нарахуванні амортизації в ко­жному обліковому періоді дається регулююча проводка на одна­кову суму. Тому цей метод ще називають рівномірним (табл. 6.3).

Таблиця 6.3

НАРАХУВАННЯ АМОРТИЗАЦІЇ АВТОФУРГОНА ВПРОДОВЖ П'ЯТИ РОКІВ ПРЯМОЛІНІЙНИМ МЕТОДОМ

Прямолінійний (рівномірний) метод нарахування зносу прос­тий, стабільний і послідовний. Його доцільно застосовувати при рівномірній експлуатації активу з року в рік (рис. 6.1).

Рис. 6.1. Прямолінійний метод нарахування амортизації автофургона з 5-річним терміном корисного використання

При цьому:

• сума нарахованої амортизації, що відноситься на витрати, є постійною для кожного облікового періоду;


• накопичена амортизація збільшується рівномірно;

• балансова вартість активу рівномірно зменшується до лікві­даційної вартості.

Результатом застосування прямолінійного методу амортизації є постійні відрахування протягом строку корисної експлуатації активу.

Виробничий методамортизації базується на припущенні, що амортизація є виключно результатом експлуатації, а не плину часу. Цей метод застосовується, як правило, для актив­ної частини основних засобів, які експлуатуються нерівномір­но. Для цих видів активів сума амортизації визначається на підставі даних про їх виробіток. Тому для визначення суми амортизації необхідно мати дані про оціночний сумарний ви­робіток за весь строк корисного використання і виробіток у конкретному періоді. Виробіток може бути виражений в оди­ницях виробленої продукції або у годинах роботи. Сума амор­тизації визначається за формулою:

Норма амортизації ■ Оціночна кількість одиниць продукції = = Сума витрат на (або годин роботи) амортизацію

Норма амортизації підраховується у такий спосіб:

Первісна вартість — ліквідаційна вартість норма амортизації

Оціночна кількість одиниць продукції = на одиницю про-

(або годин роботи) дукції (в годину)

Нарахування амортизації залежно від годин безпосереднього використання активу може вважатися обґрунтованим в ситуаціях, коли години роботи об'єкта дійсно приносять дохід. Але застосу­вання цієї бази є неприйнятним за умови морального старіння об'єкта.

Вираження виробітку в одиницях виготовленої продукції дає точніше зіставлення витрат на придбаний основний засіб з дохо­дами від його експлуатації впродовж декількох періодів за умови, якщо:

термін корисної експлуатації основного засобу безпосеред­ньо визначається кількістю випущеної за його допомогою оди­ниць продукції;

роль морального зносу незначна;

кількість випущеної продукції надійно вимірюється.

16*


Таблиця 6.4




Переглядів: 650

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.