Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Клас Самородні метали та інтерметаліди

Здатність елементів кристалізуватися в самородному вигляді залежить від нормального електродного потенціалу , згідно із яким метали розміщуються в ряду напруг:

Li, K, Ca, Na, Mg, Al, Mn, Zn, Cr, Fe, Co, Ni Sn, Pb, H, Bi, Sb, As, Cu, Hg, Ag,
метали платинової групи МПГ (Pt, Pd, Os, Ir, Rh, Ru), Au

Найбільш звичними самородними металами в земній корі є ті, що розміщені в ряді напруг правіше водню. Стійкими мінералами-самородними металами у умовах земної поверх­ні є самородне золото Au і різноманітні мінерали платиноїдів. Досить часто зустріча­ють­ся самородні срібло, мідь. Метали, що розміщені лівіше H є рідкісними і нестійкими у перебігу мінералотвірних процесів. Більшість із них є метастабільними фазами, виникнення яких контролюється кінетичними факторами або ж реакціями диспропорцію­вання. Метали, що розміщені лівіше Al, а також Mn, в самородному вигляді в природі не зустрінуті. Збере­жен­ня самородних Al і Zn у гіпергенних і гідротермальних умовах зумовлене захисним впливом щільної окисної плівки, що формується на поверхні їх зерен.

Самородні метали кристалізуються у кубічній, а деякі платиноїди () в гексагональній сингоніях. Самородне олово кристалізується у тетрагональній сингонії, а самородна ртуть – у тригональній. Їх кристалічна будова максимально наближена до найщільнішої упаковки, що зумовлено металічним зв’язком у структурі мінералів. Саме металічний зв’язок зумовлює здатність більшості самородних металів (за винятком платиноїдів) до куття, їх електро- та теплопровідність.

Самородні метали рідко зустрічаються в чистому вигляді. У рядах твердих розчинів можуть спостерігатися широкі області гомогенності – області існування невпорядкованих твердих розчинів. Такі мінерали є природними сплавами – електрум (природній сплав ауруму і аргентуму, різноманітні амальгами – сплави Ag , Au, Cu, Zn із Hg; поліксен – сплав Pt і Fe). Поряд із цим, у твердих розчинах може відбуватися впорядкування із формуванням фаз із певною стехіометрією – інтерметалідів. Інтерметаліди – це мінерали, складені металами при їх певному співвідношенні, що відображається у стехіометричній формулі(наприклад, PtFe3). Можуть зустрічатися інтерметаліди Au, Ag, Cu та платиноїдів із Pb, Sn, Bi і Sb. Відомі численні сземи розпаду твердих розчинів в двійних і більш складних (до шести міналів) системах. Часто індивіди твердих розчинів самородних благородних металів мають зональну будову із значними коливаннями складу. така зональність може бути первинною, сформованою в процесі росту індивіду, або ж набутою, що формується в гіпергенних умовах в ході перенесення ї нагромадження зерен самородного золота чи платини водними потоками.

Самородні метали можуть формуватися в широкому інтервалі умов – від магматичних (Fe, МПГ) до гіпергенних (Cu, Ag, Au, Hg ). Необхідною умовою їх формування є високий відновний потенціал середовища (низькі значення fO2). Саме тому більшість самородних металів пов’язана із магматичними (платиноїди, Fe, Ni) і гідротермальними (платиноїди, Au, Ag, Cu, Pd, Al) утвореннями. В гіпергенних та низькотемпературних гідротермальних умовах для формування самородних металів необхідно залучення речовини-відновника (органічна речовина в осадових породах, сульфідні та арсенідні поклади, середовище із анаеробними бактеріями). В таких умовах можуть формуватися самородні Cu, Ag, Fe.

Найбільш поширеними в самородному вигляді є дорогоцінні метали – Au і платиноїди. Вони стійкі в гіпергенних умовах і можуть нагромаджуватися в розсипищах. Під час перенесення їх водними потоками і при захороненні у рихлих відкладах відбувається зміна їх хімічного складу, що звичайно проявляється в їх очищенні від ізоморфних домішок і частковій перекристалізації. Розсипища золота і платини можуть зберігатися при метамор­фіз­мі. Первинно-розсипна природа є найбільш вірогідною для найбільшого в світі родовища золота Вітватерсранд в Південно-Африканській Республіці.

 

В класі Самородні метали і інтерметалідивиділимо наступні відділи:

1.1. Відділ самородного заліза (Im3m)




Переглядів: 691

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.