Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Утворення і асоціація.

1. Часто зустрічається в лавах і силах базальтів в товщах плато базальтів (трапів) - продуктів масованих наземних вивержень основної магми. Переважно формується внаслідок відновних процесів, пов’язаних із взаємодією базальтової магми з породами, збагаченими органічною речовиною (бітумінозними сланцями, верстами вугілля). Саме так виникла густа вкрапленість самородного заліза в трапових базальтах Східного Сибіру (район р. Нижня Тунгуска, р. Курейка в Краснодарському краї Росії) та гігантські (до 20 т) виділення в базальтах о. Диско коло Гренландії. Виділення самородного заліза о. Діско видобувалися до кінця XIX століття і оброблялися безпосередньо, без попередньої плавки. Характерна асоціація – плагіоклази, піроксени, піротин, магнетит, когеніт. Дрібні виділення самородного заліза відмічені в базальтах із самородною міддю (вендські базальти Волині, Україна; в районах розвитку рифейського трапового вулканізму в провінції Онтаріо (Cameron Township, Nipissing district, and on St. Joseph Island, Lake Huron), Канада.

2. Зрідка мікроскопічні виділення фериту і аваруїту зустрічаються в кислих магматичних породах (гранодіоритах, гранітах та їх пегматитах) і виникають внаслідок взаємодії магми із відновними газами, що проходять через магматичну камеру. В такому випадку зерна фериту оточені реакційною облямівкою із магнетиту і інших залізо-містних мінералів, що свідчить про нерівноважність їх із магмою. Така ситуація спостерігається в магматичних породах Кольського півострова (Росія).

3. Дрібні ізометричні та пластинчаті зерна фериту і уваруїту в асоціації із піротином, магнетитом, пентландитом, хромітом, деколи графітом зустрічаються в серпентинізованих ультра основних породах (Альпи,Швейцарія; Мас кокс, Канада; азбестове родовище Баланджеро, Італія ). В асоціації постійно присутні серпентини, олівін, піроксени, плагіоклази. Виникнення самородного заліза пов’язується із окисно-відновними процесами в ході гідротермальних перетворень ультраосновних порід.

4. Дуже дрібні зерна фериту і уваруїту знаходять в осадових породах, багатих органічною речовиною (карбонові відклади Міссурі, Clinton Country, США; аргіліти коло New Brunswik, Somerset Co., New Jersey США; вугленосна товща Суйфунської впадини в Примор’ї, Росія). Утворення самородного заліза пов’язується із взаємодією сульфідів осадових порід із потоками водню та вуглеводнів, що проникають по тріщинах в породі.

5. Виділення фериту в продуктах вулканічних возгонів у фумаролах вулкана Толбачик на Камчатці, Росія.

6. Відновлення іонів заліза у водних розчинах до фериту відбувається в зонах окиснення сульфідних руд (зонах вторинного збагачення) і в болотних залізних рудах.

7. Знахідки фериту відомі в метаморфічних породах в асоціації із графітом і магнетитом (кварц-гранат-глаукофан-лосонітові породи в Австралійських Альпах)

Хімічний склад мінералів відділу самородного заліза залежить від походження.

Земне походження мають ферит (телуричне залізо) і самородний нікель, а також інтерметаліди – аваруїт (склад змінний від Ni2Fe до Ni3Fe) і вайрауїт FeCo.

Метеоритне залізо представлене двома мінеральними видами, що є сплавами (Fe,Ni) – камасит із вмістом Ni ~ 6,4 ат. % і теніт, що містить більше 24 ат.% Ni, а також як інтерметалід тетратетеніт FeNi.

Звичайно в мінералах відділу самородного заліза, особливо в метеоритних, присутні включення карбідів (когеніт (Fe,Ni,Co)3C), фосфідів (шрейберзит (Fe,Ni)3P), нітридів (роальдит (Fe,Ni)4N) та силіцидів (свесит (Fe,Ni)3Si) заліза та нікелю.

Аваруїт має мінливий склад між Ni2Fe і Ni3Fe(варіації хімічного складу показані в табл. 1.). Це сріблясто-білий до сірувато-білого сильно магнетний мінерал із металічним блиском.Звичайно він зустрічається у вигляді масивних агрегатів в серпентинізованих ультра­основ­них породах або у вигляді гальок, зерен та лусок в алювіальних відкладах, рідко в метеоритах у вигляді облямівок або зростків із камаситом. Кристаломорфні індивіди рідкісні, до 4 мм, переважно октаедричного габітусу. На відміну від фериту, аваруїт має вищу твердість ­– 5,5–6, що зменшується із збільшенням вмісту Ni, а також більшу густину (D(спост.) = 7.8–8.65, D(розрах.) = 6.37–8.53). вперше знайдений при розробці розсипищ золота в районі Awarua Bay , південь Westland, Нова Зеландія.

 

Таблиця 1. Приклади хімічного складу мінералів відділу самородного заліза.

  Мінерал Fe Ni Co Cu С S P SiO2 Сума Місце відбору
Ферит 93.16 2.01 0.80 0.12 2.34 0.41 0.32 0.37 99.16 Blaafjeld, Greenland.
Аваруїт 76,60 21,45 1,19 0,66   0,06 0,04 0,00 100,00 South Fork, Smith River, California, USA.
  Аваруїт 31,02 67,63 0,70 0,00   0,22 0,00 0,43 100,00 Gorge River, New Zealand.
Самородний нікель 96,30 1,77 0,69           98,76 Jerry River, New Zealand; by electron microprobe
Камасит 93.75 5.43 0.58   0,02 0,08 0,19   100,03 North Chile hexahedrite.
Теніт 68,13 30,85 0,69 0,33         100,00 метеорит Ca˜non Diablo
  Теніт 74.78 24.32 0.33           99.93 метеорит Welland
Теніт 25,24 74,17 0,46   0,5 0,09 0,04   100,00 розсипища в Josephine Co., Oregon, USA (земний)

 

Своєрідними є гальки розміром до 10 см в алювії річок, що перетинають серпентинітовий масив в округах Josephine і Jackson в шт. Орегон, США, складені зростками теніту (20-45%) та уваруїту (55-75%) із окремими зернами піроксену та олівіну. Для пояснення їх незвичного складу (наявність теніту) запропонована гіпотеза про винесення теніт-аваруїтових агрегатів ультраосновною магмою із границі D" (перехідної зони мантія-ядро).

Самородний нікель Niзустрічається у вигляді кубічних індивідів (до 0,1 мм) та дендритів у агрегатах гезлевудиту Ni3S2 в серпентинізованих ультраосновних породах та лусок і дрібних зерен (до 0,75 мм) в алювіальних розсипищах. Вирізняється яскраво-сріблястим кольором та металічним блиском. Твердість 4,5.

В метеоритах поширеними є камасит a-(Fe,Ni) (~ 6 ат. % Ni), що зустрічається у складі структур розпаду твердих розчинів разом із тенітом b-(Fe,Ni) (Fe вище 24 ат. % Ni).Структури розпаду твердих розчинів (часто їх називають відманштатеновими структурами (рис. )) виявляються травленням кислотами полірованих зрізів залізних метеоритів. Залежність розчинення в кислотах від вмісту Ni

 




Переглядів: 221

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.