Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Питання 13 Суспільно-політичний рух в Україні в 1 половині ХІХст.

Великий вплив на цей рух мали ідеї Відродження та Просвітництва, а також Великої Французької революції. Відомими просвітителями в Росії були Новіков і Радищев, а на Україні – Капніст, Каразін, Винський, Паліцин, Орлай, Котляревський. Першим великим рухом в Росії і в Україні були декабристи.

Причини цього руху:Криза в Росії;Закордонні походи російської армії;Не дотримання царем свого слова.1815р. – Петербург: зародження «Союзу порятунку»(існує з 1816р.)

1815р. – Кам`янець-Подільськ: організація «Залізні персні»(керував Раєвський).

1818р. – союз «Благоденства». 1821р. – північне і південне товариства декабристів. Північне товариство існувало в Петербурзі і керував ним М.Муравйов. Він написав основний документ товариства – Конституцію, за якою Росія мала стати конституційною монархією, але кріпацтво потрібно відмінити. Південне було на Україні(Тульчин, Кам`янка, Васильків) керував П.Пестель, що написав документ «Руська правда». Передбачала: ліквідацію царизму і кріпацтва, перетворення Росії в республіку, наділення селян поміщицькою землею, ліквідація станів та рівність усіх, освіта і політичні свободи для народу. в національному питанні всі народи приєднувались до Росії на правах автономії(лише полякам було надано право мати свою державу). Південні декабристи вважали, що треба знищити царську сім`ю.

1823р. – у Новгород-Волинську діяло «Товариство об`єднаних слов`ян»(брати Борисови і поляк Люблінський) – його члени підтримували ідеї південних декабристів, а тому об`єдналися з ними. Програмі документи «об`єднаних слов`ян» - «Правила» і «Клятва» – також передбачали об`єднання всіх слов`ян у рівноправну федерацію. Грудень 1825р. – було розбито повстання декабристів у Петербурзі проти царя. 29 грудня повстав Чернігівський полк і захопив м.Васильків(Муравйов-Апостол, Бестужев-Рюмін). Полк пішов військовим походом по Україні, але 3 січня 1826р. він був розбитий царськими військами біля станції Мотовилівка.

1821-1825рр. – у Полтаві діє Масонська ложа «Любов до істини» на чолі з Новиковим, а також «Малоросійське товариство» на чолі зЛукашевичем – в обидва товариства входять одні й ті ж люди(Капніст, Кочубей, Тарновський, Величко, Білоусов та інші). Вони хотіли широкого українського відродження і держави. Після розгрому повстання декабристів вони вирішили припинити свою роботу. Також в цей час на Україні існують польські товариства: «Патріотичне», «Союз поляків», «Істинні поляки» та інші(Лукасінський, Мохнацький, Мошковський, Лелевель, Конарський).

Після розгрому декабристів 5-х їх керівників повісили(Пестель, Релеєв, Каховський, Муравйов-Апостол, Бестужев-Рюмін), офіцерів до Сибіру, а солдатів – на Кавказ на війну з горцями. Польські товариства були розгромлені, їх керівники – розстріляні.

У 20-х рр. у Ніжині існувало вільнодумне товариство професора Білоусова, яке виступало за ліквідацію царизму і кріпацтва. До нього входили директор гімназії Орлай та професори Шапалинський, Ландражин, Зінгер, Андрущенко та інші. 1830р. – організацію розгромили, гімназію закрили. У 40-х рр. поет Жуковський і художник Брюлов викупили Шевченка з кріпацтва і він зразу ж включився в революційну боротьбу.

1846р. – Костомаров організував у Києві «Кирило-Мефодієвське братство»(Куліш, Гулак-Артемовський, Шевченко, Білозерський, Маркович, Тулуп та інші. Основні ідеї товариства викладені у «Статуті слов`нського товариства Кирила і Мефодія» і «Книзі буття українського народу». Вони передбачали ліквідацію кріпацтва і царизму, скасування станів, поширення освіти і культури, визволення всіх слов`ян і об`єднання їх у федерацію(Україна повинна була очолити боротьбу слов`ян). Члени товариства організовували гуртки в школах і на підприємствах, писали листівки, брошури і книги, виступали перед людьми. Через рік студент Петров зрадив, товариство розгромили і найбільше покарали Шевченка(заслали у солдати на Кавказ з повною забороною читати, писати і малювати). Найбільшим послідовником Шевченка і декабристів був Семен Олійничук, що написав книгу «Історична розповідь природних жителів Малоросії про своє життя-буття». Буржуазна революція 1848р. в Європі активно вплинула на Росію – по східно-українським землям проходять страйки і демонстрації протесту, виступи і повстання.

. Розвиток капіталізму і боротьба його з феодалізмом привели до погіршення життя селян, які у відповідь почали повставати. 25 років боровся проти царяКармалюк, великі повстання були в Чугуєві, на Київщині, Харківщині. 1855р. – повстання «Київська козаччина». Охопила 500 сіл і 200000 людей. Під час кримської війни пустили чутку, що той, хто запишеться в ополчення стане вільним козаком – селяни цілими селами записувались в ополчення і відмовлялись платити податки. Повстання придушила армія. 1856р. – «Похід у Таврію за волею», 600 сіл і 100000 людей. Знову пустили чутку, що той, хто переселиться на південь стане вільним. Українці цілими селами йшли на південь – повстання придушила армія.

Також перші великі повстання відбулись на заводах і фабриках.

1830р. – троє львівських студентів утворили об`єднання «Руська трійця»(Шашкевич, Вагилевич, Головацький). Вони хотіли широкого українського відродження(мова, культура, освіта, історія, віра та інше). Збирали твори української літератури, історичні твори та інші. Випустили 4 альманахи: 1832р.- «Син Русі», 1834р.- «Зоря», 1836р.- «Русалка Дністрова», 1846р.- «Вінок русинам на обжинки». Австрійська влада розгромила «Руську трійцю» і переслідувала її організаторів – Шашкевич помер молодим, від Вагилевича відмовилась сім`я, Головацький втік за кордон.

Європейська буржуазна революція 1848р. активно вплинула на Україну – у березні відбулось повстання у Відні і впав диктаторський уряд Меттерніха. Австрійський імператор Фердинанд пообіцяв Конституцію і демократичні свободи. Але повстав Будапешт і було створено самостійний угорський уряд У квітні 1848р. було оголошено про скасування кріпацтва і панщини в Австрії. Вберезні вибухнуло повстання у Львові і губернатор Стадіон звільнив політичних в`язнів, проголосив буржуазно-демократичні свободи(слова, зборів, друку, партій, організацій та інші) і дозволив формувати національні гвардії.

Квітень 1848р. – поляки утворили у Львові «Центральну раду народова». 2 травня 1848р. українціутворили у Львові «Головну Руську Раду»(виступали за буржуазні перетворення і українське відродження) – з`явилося 50 рад у містах. В цей час австрійський уряд дозволив навчатися українською мовою у школах і викладання у гімназіях(1849р. з`явилась кафедра української мови у Львівському університеті). Осінь 1848р. у Львові виникає «Галицько-Руська матиця» - організація, що видає книги для українців. У Львові відкривається «Народний дім», з`являються читальні. Але в 1849р. знов повстають незадоволені селяни Буковини на болі з Кобилицею(350 сіл), а також робітники. Лише в березні 1853р. - указ імператора про скасування кріпацтва в Австрії та західній Україні.

 

 


Читайте також:

  1. IV. Питання самоконтролю.
  2. V. Питання для самоконтолю
  3. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  4. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  5. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  6. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  7. Аграрні відносини в Україні у ХVІ - перш. пол. ХVІІІст.
  8. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  9. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  10. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  11. Адміністративне судочинство в Україні
  12. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр




Переглядів: 574

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Питання 12 Гетьманщина після Мазепи. Ліквідація козацької автономії. | Питання 14 Відміна кріпосного права і буржуазні реформи середини ХІХст. в Україні

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.