Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Югославія у 1945-1975 р.

Югославія

Румунія у 90-ті роки

Внутрішньополітична обстановка
¨ Знищено диктаторський державний апарат. ¨ Сформовано уряд, місцеві органи самоврядування. ¨ Прийнято декрет про перейменування держави (замість СРР - Румунія). ¨ Виголошено курс на створення багатопартійної системи, демократичні, ринкові реформи. ¨ РКП оголошена поза законом (незабаром цей декрет був скасований). ¨ Обраний парламент. ¨ Обраний президент. ¨ Опозиційні партії продовжили боротьбу, організували у 1991 р. масові антиурядові демонстрації і виступи, що були жорстко придушені. ¨ Прийнята конституція Румунії. ¨ 1990-1996 рр. поглиблюється криза, падає авторитет правлячого лівого боку. ¨ У 1996 р. на виборах у місцеві органи влади і парламент перемогу здобула правоцентристська Демократична конвенція, її лідер Е.Константінеску став президентом Румунії. ¨ Відбулася зміна влади, що з надією була сприйнята у 1996 р. широкими верствами населення, занепокоєного можливістю реставрації комуністичного режиму, невдоволеного політикою блоку лівих партій.  
Міжнародна політика (1992 р.)
¨ Румунія стає асоційованим членом ЄЕС. ¨ Румунія підписує договори про економічне співробітництво з Італією, Францією, Великобританією, США та ін.  
1993-1997 рр.
¨ Румунія не визнала входження до складу України Північної Буковини, заявила претензії на острів Зміїний у Чорному морі. ¨ Румунія заявила про бажання вступити до НАТО. ¨ Погіршились відносини Румунію з Угорщиною, яка заявила про стурбованість становищем угорського населення у Трансільванії, обмеженням його національних прав і свобод.

 

 

Радянські війська вступили на землю Югославії у 1944 р. На цей час Антифашистське віче народного визволення Югославії як тимчасовий уряд створило Національний комітет визволення Югославії під проводом Й.Броз Тіто – головнокомандувача Національно-визвольної армії, генерального секретаря КПЮ. Радянське керівництво і війська надали тимчасовому уряду дипломатичну і військову допомогу. У березні 1945 р. було створено уряд Демократичної Федеративної Республіки Югославії на чолі з Й.Броз Тіто. Уряд був визнаний СРСР, Великобританією, США, Емігрантський королівський уряд і лідери четників (збройних національно-визвольних загонів) змушені були відмовитися від претензій на владу в країні.

 

1945 р.
¨ Внаслідок гострої політичної боротьби на виборах в установчу скупщину перемогу здобув Народний фронт Югославії (96 % голосів), в якому домінували комуністи. ¨ Установча скупщина виголосила декларацію про остаточне скасування монархії, утворення Федеративної народної Республіки Югославії (ФРНЮ). ¨ Перемога комуністів не означала припинення політичної боротьби, її загострення викликали такі основні проблеми: вибір шляху подальшого розвитку (соціалізм чи буржуазна демократія) та форма вирішення національних суперечностей.  
1946 р.
¨ Прийнята конституція ФНРЮ, що виголосила демократичні права і федеративний устрій держави - - 6 союзних республік: Сербія (дві автономії – Воєводина і Косово), Хорватія, Словенія, Боснія і Герцеговина, Македонія, Чорногорія. ¨ Провідною була визнана державна власність.  
1947-1948 рр.
¨ Розпочата націоналізація і аграрна реформа, що ліквідувала велике поміщицьке землеволодіння. ¨ Підвищується адміністративно-командна роль КПЮ. Починає складатися культ особи Й.Броз Тіто. ¨ Приватний сектор ліквідований повністю. ¨ Введено державне планування по п’ятирічках, жорсткий контроль за діяльністю підприємств. ¨ розвиваються відносини з СРСР та іншими соціалістичними країнами. ¨ Назріває конфлікт між лідером Югославії Й.Броз Тіто і Й.Сталіним. ¨ Конфлікт переростає з особистого у міждержавний. Тіто піддає критиці політику СРСР, керівництво СРСР висловлює невдоволення урядом Югославії і керівництвом КПЮ, звинувачує їх у націоналістичній ідеології, у відході від марксизму-ленінізму, хибній політиці на селі та ін.  
1949-1957 рр.
¨ У 1949 р. СРСР денонсував пакт про дружбу з Югославією. ¨ Міждержавні відносини Югославії з СРСР та іншими соціалістичними країнами були припинені. ¨ Президентом Югославії був обраний Й. Броз Тіто. ¨ Югославія розвивала відносини із США та іншими капіталістичними державами. ¨ Керівництво Югославії виголосило завдання побудови соціалізму, власним, демократичним шляхом. ¨ У відповідності до прийнятих законів були розширені права республік, місцевих органів влади, підприємств, трудових колективів, кооперативів в економічній діяльності. ¨ На зміну жорсткому плануванню було взято курс на розвиток товарно-грошових відносин. ¨ КПЮ (з 1952 р. СКЮ) відмовилась від командно-адміністративної ролі у державі. ¨ Нормалізуються відносини Югославії з СРСР, соціалістичними країнами.  
1963 р.
¨ Прийнята нова конституція Югославії. Югославія виголошена Соціалістичною Федеративною республікою (СФРЮ). ¨ Розширенні права республік. ¨ Впроваджується самоврядування. ¨ Посилювалась децентралізація управління економікою, впроваджувались ринкові відносини.  
1964 р.
¨ Югославія бере участь у роботі деяких органів РЕВ, але в цілому більше орієнтується на співробітництво з західними країнами. ¨ Розпочалась „суспільно-економічна реформа”: ліквідовані державні інвестиційні фонди, їх права передані республіканським і місцевим банкам, збільшився відсоток громадського продукту, що лишався у розпорядженні підприємства; переведені на самофінансування з місцевих джерел охорона здоров’я, культура, освіта.  
1974 р.
¨ Прийнята нова Конституція. У відповідності до неї розвивається самоврядування, розширені права союзних республік і автономних країв. ¨ Посилюється національні суперечності.  
1975 і наступні роки
¨ Слабшають центральні органи федерації, державний устрій Югославії набуває рис конфедерації. ¨ Югославія підписала Заключний акт Наради по безпеці і співробітництву в Європі. ¨ Назріває глибока соціально-економічна криза.

Після смерті Й.Броз Тіто (1980 р.) криза почала стрімко поглиблюватись, охоплюючи всі сфери суспільного життя. Особливо гостро вона проявилась в національних відносинах. Економічна криза викликала хвилю страйків. У 1990 р. розпався СКЮ, були проведені парламентські вибори на багатопартійних засадах.

 


Читайте також:

  1. Польща у 1945-1975 рр.




Переглядів: 919

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Румунія у 1945-1989 рр. | Громадянська війна в Югославії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.