Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Ме­то­ди та за­со­би ве­де­н­ня ві­й­ни та об­ме­же­н­ня на їх ви­бір.

 

По­чи­наю­чи ро­з­г­ля­д цього пи­та­н­ня, до­ці­ль­но бу­ло б на­ве­с­ти ст. 35 Додаткового Про­то­ко­лу І :

“1. У ви­па­д­ку будь-яко­го збро­й­но­го ко­н­ф­лі­к­ту пра­во сто­рін, що зна­хо­дя­ть­ся у ко­н­ф­лі­к­ті, ви­би­ра­ти ме­то­ди та за­со­би ве­де­н­ня ві­й­ни не є нео­б­ме­же­ни­м.

2. За­бо­ро­няє­ть­ся за­с­то­со­ву­ва­ти зброю, сна­ря­ди, ре­чо­ви­ни та ме­то­ди ве­де­н­ня воєнних дій, які мо­жуть спри­чи­ни­ти на­д­мі­р­ні по­ш­ко­дже­н­ня та на­д­мі­р­ні стра­ж­да­н­ня.

3. За­бо­ро­няє­ть­ся за­с­то­со­ву­ва­ти ме­то­ди та за­со­би ве­де­н­ня воєнних дій, які мають сво­єю ме­тою спри­чи­ни­ти або, як мо­жна очі­ку­ва­ти, спри­чи­нять обширну, до­в­го­часну і серйозну шко­ду при­ро­д­но­му се­ре­до­ви­щу."[36]

Ці по­ло­же­н­ня ро­з­ши­рюють два ос­но­в­них при­н­ци­пи Гаазь­ко­го пра­ва. Ви­хо­дя­чи з ви­ще­на­з­ва­них при­н­ци­пів, мо­ж­на ви­ве­с­ти за­га­ль­не до­да­т­ко­ве пра­ви­ло - при­н­цип до­мі­р­но­с­ті, яко­го слід до­т­ри­му­ва­ти­ся за­в­ж­ди.

Воєнні дії ві­д­по­ві­дають при­н­ци­по­ві до­мі­р­но­с­ті, як­що во­ни не за­в­дають шко­ди ци­ві­ль­ним об'єк­там і не при­з­во­дять до втрат се­ред ци­ві­ль­но­го на­се­ле­н­ня, які бу­ли б на­д­мі­р­ни­ми відносно очі­ку­ва­ної військової пе­ре­ва­ги.

Те­пер ро­з­г­ля­не­мо дея­кі за­бо­ро­не­ні ме­то­ди ве­де­н­ня бою.

Перш за все, до за­бо­ро­не­них ме­то­дів ве­де­н­ня ві­й­ни належить ві­ро­ло­м­с­т­во. Ві­ро­ло­м­с­т­во ви­з­на­чає­ть­ся як “дія, спрямова­на на те, щоб ви­клика­ти до­ві­ру су­п­ро­ти­в­ни­ка та примуси­ти йо­го по­ві­ри­ти, що він має пра­во на за­хист або зо­бов'яза­ний на­да­ти та­кий за­хист згі­д­но но­р­м мі­ж­на­ро­д­но­го пра­ва, яке за­с­то­со­вує­ть­ся під час збро­й­них ко­н­ф­лі­к­тів, з ме­тою об­ма­ну та­кої до­ві­ри".

До ві­ро­ло­м­с­т­ва мо­ж­на ві­д­не­с­ти на­с­ту­п­ні дії:

- си­му­ля­ція на­мі­рів ве­с­ти пе­ре­го­во­ри під пра­по­ром пе­ре­мир'я;

- си­му­ля­ція ка­пі­ту­ля­ції;

- си­му­ля­ція не­боє­з­да­т­но­с­ті вна­с­лі­док по­ра­не­н­ня чи хво­ро­би;

- си­му­ля­ція во­ло­ді­н­ня ста­ту­сом ци­ві­ль­ної осо­би чи не­ко­м­ба­та­н­та;

- си­му­ля­ція во­ло­ді­н­ня ста­ту­сом, який на­дає за­хист, шля­хом ви­ко­ри­с­та­н­ня пра­по­рів, ем­б­лем або фо­р­ме­но­го одя­гу ООН чи не­й­т­ра­ль­них де­р­жав.[37]

Тут тре­ба зау­ва­жи­ти, що вдаватися до віроломства з метою вбити, завдати ран чи взяти в полон супротивника забороняється, - це по-­пе­р­ше. По-­дру­ге, "ві­ро­ло­м­ство" по­ля­гає в зді­й­с­не­н­ні во­ро­жо­го ак­ту під при­к­ри­т­тям пра­ва на за­хист згі­д­но норм мі­ж­на­ро­д­но­го пра­ва, що діють під час збро­й­них ко­н­ф­лі­к­тів та направлені на обман довіри противника.

Ви­хо­дя­чи з цьо­го, пра­во ві­й­ни до­з­во­ляє за­с­то­со­ву­ва­ти військові хи­т­ро­щі, на­при­к­лад:

- ма­с­ку­ва­н­ня (при­ро­д­не, з ви­ко­ри­с­та­н­ням ба­р­в­ни­ків, сі­ток, ди­му);

- про­ве­де­н­ня за­хо­дів ак­ти­в­но­го ма­с­ку­ва­н­ня (фа­ль­ши­ві ці­лі, ві­д­во­лі­каю­чі уда­ри);

- де­мо­н­с­т­ра­ти­в­ні дії, фа­ль­ши­ві опе­ра­ції;

- де­зі­н­фо­р­ма­ція, фа­ль­ши­ва ін­фо­р­ма­ція;

- ви­ко­ри­с­та­н­ня те­х­ні­ч­них за­со­бів.

Всі ці дії по­ви­н­ні бу­ти спрямова­ні на те, щоб вве­с­ти су­п­ро­ти­в­ни­ка в ома­ну чи при­му­си­ти йо­го дія­ти нео­ба­ч­но.

Ще од­ним забороненим ме­то­дом ве­де­н­ня ві­й­ни є ві­д­да­ння на­казу не за­ли­ша­ти ні­ко­го жи­вим, по­г­ро­жу­ва­ти цим су­п­ро­ти­в­ни­ку чи про­во­ди­ти бо­йо­ві дії на та­кій ос­но­ві.

За­бо­ро­не­но зни­щу­ва­ти со­л­да­тів, які здаю­ть­ся у полон або будь-яким чином виведені зі строю. Це вби­в­с­т­во. Не пі­д­ля­гають на­па­ду чле­ни екі­па­жу, які по­ки­ну­ли лі­так, який те­р­пить ли­хо, бо во­ни не мають змо­ги за­хи­с­ти­ти се­бе. Ці об­ме­же­н­ня не ро­з­по­в­сю­джую­ть­ся на ві­й­сь­ко­во­с­лу­ж­бо­в­ців аеромобільних де­са­н­т­них військ. Забороняється використовувати не за призначенням емблему червоного хреста, червоного півмісяця, знаки та сигнали, які передбачені Конвенціями. Ця ж заборона розповсюджується на інші міжнародно визнані емблеми, знаки або сигнали, включаючи прапор перемир’я, захисну емблему культурних цінностей та розпізнавальну емблему Організації Об’єднаних Націй.

Забороненими методами є використання прапорів, військових емблем, знаків розрізнення та форменого одягу нейтральних держав та держав, які не приймають участь у збройному конфлікті, а також прапори, військові емблеми, знаки розрізнення та однострій супротивної сторони під час нападу та для прикриття воєнних дій.

Пра­во ві­й­ни за­бо­ро­няє та­кож дея­кі ви­ди зброї та ти­пи боє­п­ри­па­сів або на­к­ла­дають об­ме­же­н­ня на їх за­с­то­су­ва­н­ня.

Сто­ро­ни, що во­ю­ють, та їх збро­й­ні сили по­ви­н­ні ут­ри­му­ва­ти­ся від за­с­то­су­ва­н­ня зброї, яка, по-­пе­р­ше, за­в­дає на­д­мі­р­них стра­ж­дань, по-­дру­ге, че­рез не­до­с­та­т­ню то­ч­ність або за ха­ра­к­те­ром сво­єї дії невибірково вра­жає ко­м­ба­та­н­тів і ци­ві­ль­них осіб, дія якої ви­хо­дить з-під ко­н­т­ро­лю осіб, які її ви­ко­ри­с­то­вують, в ча­сі і про­с­то­рі.

Спе­ціа­ль­ні пра­ви­ла що­до ко­н­к­ре­т­них ви­дів зброї є в рі­з­но­ма­ні­т­них уго­дах.

За­со­би ві­й­ни, які зна­хо­дя­ть­ся під за­бо­ро­ною:

- ро­з­ри­в­ні сна­ря­ди ва­гою 400 г або менше, спо­ря­дже­ні ви­бу­хо­вими чи за­па­лю­ва­ль­ни­ми ре­чо­ви­на­ми;

- кулі, які ле­г­ко ро­згортаються або ро­з­п­лю­щую­ть­ся в ті­лі лю­ди­ни, як от ку­лі з тве­р­дою обо­ло­н­кою, що не по­в­ні­с­тю по­к­ри­ває се­р­де­ч­ник чи має по­рі­зи;

- от­ру­та чи от­ру­й­ні бо­йо­ві за­со­би;

- за­ду­ш­ли­ві, от­ру­й­ні та ін­ші по­ді­б­ні га­зи, ана­ло­гі­ч­ні рі­ди­ни, ма­те­ріа­ли і при­с­т­рої;

- ба­к­те­ріо­ло­гі­ч­ні ме­то­ди ве­де­н­ня ві­й­ни;

- зброя, ос­но­в­ним пора­жаю­чим фа­к­то­ром якої є ос­ко­л­ки, що не вия­в­ляю­ть­ся в ті­лі лю­ди­ни ре­н­т­ге­ном;

- ла­зе­р­на за­с­лі­п­люю­ча зброя.

- протипіхотні міни.

Окремо зупинемося на забороні протипіхотних мін. Обмеження на застосування протипіхотних мін привернуло увагу міжнародної спільноти вже давно. Це пов’язано з тим, що протипіхотні міни щомісяця вбивають, або заподіюють каліцтва 2000-25000 особам, і як стверджує статистика з десяти осіб, що підриваються на мінах – дев’ять є цивільними. В грудні 1996 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію 15/458, закликавши всі країни світу в найкоротші строки укласти нову угоду щодо повної заборони протипіхотних мін. Конвенція була прийнята на дипломатичній конференції в Осло і відкрита для підписання в Оттаві 3 грудня 1997 року. В роботі конференції взяло участь близько 90 держав, ще 30 брали участь як спостерігачі. Конвенція набрала чинності 1 березня 1999 року через 6 місяців після того як її ратифікувало 40 держав.[38]

Крім за­бо­ро­ни, вста­но­в­лює­ть­ся і об­ме­же­н­ня на за­с­то­су­ва­н­ня дея­ких ви­дів зброї.

Та­кі об­ме­же­н­ня ро­з­по­в­сю­джую­ть­ся на мі­ни (як мо­р­сь­кі, так і на ті, що вста­но­в­люю­ть­ся на су­ші) та за­па­лю­ва­ль­ну зброю.

На­п­ри­кі­н­ці ро­з­г­ля­ду цьо­го пи­та­н­ня слід ро­з­г­ля­ну­ти дея­кі пра­во­ві ас­пе­к­ти, пов'яза­ні з яде­р­ною збро­єю.

Неспростовним фа­к­том є те, що сьо­го­д­ні не­ма спе­ціа­ль­ної за­бо­ро­ни на ви­го­тов­ле­н­ня, на­ко­пи­че­н­ня та за­с­то­су­ва­н­ня яде­р­ної зброї. Од­нак є ці­ла низ­ка угод, що ре­гу­люють дея­кі ас­пе­к­ти дія­ль­но­с­ті, пов'яза­ної з яде­р­ною збро­єю. Це, зо­к­ре­ма, Уго­да про не­ро­з­по­в­сю­дже­н­ня яде­р­ної зброї від 1 ли­п­ня 1968 ро­ку або за­бо­ро­на на ро­з­мі­ще­н­ня та­кої зброї в ко­с­мі­ч­но­му про­с­то­рі, що мі­с­ти­ть­ся в Уго­ді про до­с­лі­дже­н­ня і ви­ко­ри­с­та­н­ня ко­с­мі­ч­но­го про­с­то­ру від 27 сі­ч­ня 1967 ро­ку, а та­кож Уго­да про за­бо­ро­ну ро­з­мі­ще­н­ня на дні мо­рів та океа­нів і в їх на­д­рах яде­р­ної зброї від 11 лю­то­го 1971 ро­ку.

То­му не ви­к­ли­кає су­м­ні­ву, що ви­ко­ри­с­та­н­ня яде­р­ної зброї пі­д­по­ря­д­ко­вує­ть­ся за­га­ль­ним но­р­мам мі­ж­на­ро­д­но­го гу­ма­ні­та­р­но­го пра­ва, які об­ме­жують ви­ко­ри­с­та­н­ня зброї.

 


Читайте також:

  1. Дія­ль­ність ко­ма­н­ди­ра під час ве­де­н­ня бо­йо­вих дій
  2. Об­ме­же­н­ня за­га­ль­но­го ха­ра­к­те­ру на ве­де­н­ня ві­й­ни




Переглядів: 1440

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Об­ме­же­н­ня за­га­ль­но­го ха­ра­к­те­ру на ве­де­н­ня ві­й­ни | Захистом.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.