Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття та ознаки віктимності

Однією з головних категорій віктимології виступає поняття вік­тимності як специфічного об'єктивного явища. Під віктимністю в кримінології розуміють підвищену здатність з низки суб'єктив­них і об'єктивних обставин ставати «мішенню» для злочинних за­зіхань.1

Віктимність розуміють у широкому та вузькому значеннях.

У широкому значенні - масову віктимність Л. В. Франк2 визна­чає як складне кримінальне-правове й соціально-психологічне явище, похідне від злочинності, що виражається в загальній кіль­кості, а також структурі й питомій вазі потерпілих у відповідній групі населення, як функціонально залежний від злочинності фе­номен, якому властиві свої власні специфічні кількісні та якісні показники стосовно потерпілих від злочинів, характерні для певної місцевості, професії, конкретного періоду часу. Масова віктим-

1 Див.: Остроумов С. С, Франк Л. В. О виктимологии и виктимности // Сов.
іосударство и право.- 1975.- № 9.- С. 75.

2 Див.: Франк Л. В. Виктимология и виктимность.- Душанбе, 1972.- С. 6.


 




ність перебуває в прямій залежності від стану злочинності: чим більше суспільство уражене злочинністю, тим вище шанс будь-якого індивіда стати жертвою злочину1.

На думку Д. В. Рівмана, будь-яка людина віктимна, оскільки вона перебуває в певній життєвій обстановці й, включаючись у сплетення різних соціальних ситуацій, може стати жертвою злочи­ну. Тобто, індивід не здобуває віктимності, навпаки, він просто не може бути невіктимним, бо є членом суспільства, у якому існує злочинність, а отже, це і об'єктивна можливість стати жертвою злочину2.

В. Я. Рибальська вважає, що віктимність - це сукупність стабі­льних типових соціальних і соціально-психологічних властивостей особистості, що підвищують її здатність стати жертвою злочину3.

Л. В. Ільїна визначає віктимність як особливу властивість потер­пілого за певних обставин ставати жертвою злочину4. З цієї позиції до предмета кримінальної віктимології вона відносить, насамперед, «...вивчення осіб, потерпілих (у тому числі й загиблих) унаслідок злочину, їх особисті властивості, які перебувають у тому чи іншому зв'язку зі вчиненим злочином, взаємозв'язку потерпілого з обвину­вачуваним, а також дослідження кримінологічних ситуацій».

Таким чином, віктимність і злочинність не завжди обумовлю­ють одне одного. Злочинність - явище соціальне, воно зумовлено соціальними причинами. Причини кримінологічної віктимності кореняться не тільки в причинах, що обумовлюють існування злочинності, а й у психологічних і біофізичних властивостях осо­бистості. Звичайно,- не буде злочинності, не «виявиться» і вік­тимність. Однак це зовсім не означає, що віктимність випливає зі злочинності.

Тому не можна стверджувати, що поза злочином немає й віктим­ності. У дійсності це не так. Людина може володіти низкою влас-

Див.: Ривман Д. В. Виктимологические факторьі и профилактика пре-ступлений.- Л., 1975.-С. 14. "Див.: Там само.- С. 13.

'Див.: Рыбальская В. Я. Виктимологические исследования в системе криминологической разработки проблем профилактики преступлений не-совершеннолетних // Вопросы борьбы с преступностью.- М., 1980.- Вып. 33.-С. 33.

Див.: Ильина Л. В. Уголовно-процессуальное значение виктимологии // Правознавство.- 1975.-№ 3.- С. 119.


типовостей та якостей, її поведінка може бути провокуючою, тобто вона буде явно віктимною, але не обов'язково це спричинить про­типравну реакцію інших і вона стане жертвою злочину.

Вивчаючи жертву в різних аспектах та її роль у генезисі злочину, кримінальна віктимологія виходить із того, що поведінка особи за своєю природою може бути не тільки злочинною, а й необачною, ризикованою, легковажною, розпущеною, інколи провокаційною, отже, небезпечною для самої себе, що, природно, збільшує її схиль­ність до злочинних зазіхань. У цьому плані додаткового значення набувають характеристики особи: вік, стать, соціальний статус, виконувані соціальні ролі, професія, готовність діяти в критичній ситуації певним чином, а також навколишнє середовище, конкрет­на ситуація, поводження третіх осіб тощо. Поєднання об'єктивних і суб'єктивних чинників і їх взаємодія впливають на здатність тієї або іншої особи стати потерпілою від злочину.

Отже, не є віктимною особа лише тому, що вона є членом су­спільства. На нашу думку, пов'язувати віктимність з об'єктивно існуючою можливістю стати жертвою злочину в суспільстві, де є злочинність, це так само, як твердити, що всі люди хворі на рак, тому що ще існують ракові захворювання й об'єктивно кожний з нас не застрахований від можливості потрапити до онкологічної лікарні1.

Звичайно, кожен громадянин може стати жертвою злочинної агресії. Однак це не означає, що кожен потерпілий віктимний і став жертвою саме через певні обставини. Залежно від особистіс-них якостей і поведінки конкретного індивіда ступінь його уразли­вості може перевищувати середній (підвищена віктимність) або бути нижчим від середнього (мінімізована віктимність). Індивід не набуває віктимності у процесі життєдіяльності, а є віктимним із моменту народження і до смерті - він не може не бути віктимним, оскільки живе в суспільстві, в якому не викорінена злочинність, отже, існує об'єктивна можливість стати жертвою злочину".

У багатьох випадках у виникненні мети та подальшому роз­цінку злочину, як свідчить практика, особисті якості й пове-

1 Див.: Полубинский В. П. Виктимологические аспекты профилактики
преступлений: Учеб. пособие.- М., 1980.- С. 33.

2 Див.:Александров Ю. В., Гель А. П., Семаков Г. С. Кримінологія: Курс
лекці
й.- К.: МАУП, 2002.- С.111


 




дінка потерпілого не відігравали ніякої ролі, не впливали на генезис протиправного діяння. А оскільки властивості та якості особи жертви або її поводження нейтральні для зародження й розвитку злочину, то розглядати віктимність постраждалого не­має підстав.

Таким чином, при визначенні віктимності конкретної людини має йтися про таку здатність ставати жертвою злочину, що безпо­середньо пов'язана з будь-якими особливостями особи й поведін­кою самого потерпілого або виниклими на цій основі специфічни­ми взаєминами зі злочинцем. У даному разі йдеться про роль жерт­ви в механізмі злочинної поведінки.

Роль жертви - це поведінка потенційної жертви перед вчинен­ням злочину і в момент вчинення злочину. Адже її поведінка може так вплинути на розвиток конфлікту, що перетворить її з об'єкта злочину на його суб'єкт (наприклад, при сімейно-побутових конф­ліктах)1. Ця роль жертви у кримінологічному механізмі злочину може бути найрізноманітнішою - від нейтральної до максимально провокуючої злочинця на вчинення злочину. Особливе віктимоло-гічне значення має провокуюча поведінка жертви внаслідок її ви­сокого віктимного потенціалу. Зазвичай така поведінка є приводом для конфлікту і джерелом конфлікту.

Жертві може бути завдано шкоди і внаслідок її необачливих дій, неправильної оцінки ситуації, а через це й неправильної пове­дінки. До ситуацій, коли через поведінку жертви створюється об'єктивна можливість вчинення злочину, належать також відсут­ність необхідної реакції на злочинні чи інші негативні дії, нечи-нення опору діям злочинця.

Віктимологічно значущою може бути також позитивна поведін­ка жертви, якщо вона полягатиме у здійсненні захисту будь-якої особи від злочинних посягань, при виконанні службових або гро­мадських обов'язків. У таких випадках, якби жертва не діяла пев­ним чином, вона не викликала б відповідної насильницької реакції з боку злочинця.

Віктимність вивляється не завжди однаково в однієї й тієї ж особи за різних обставин, а в різних осіб - за однакових обставин. На думку В. І. Полубінського, віктимність - динамічна властивість

Див.: Курс кримінології: Загальна частина: Підручник: У 2 кн. / За заг. ред. О. М. Джужі- К.: Юрінком Інтер, 2001.- Кн. 1- С. 127.


і її ступінь досить важко визначити до того, як людина стала жерт-иою злочину1.

Тому при визначенні віктимності конкретної людини має йтися не просто про підвищену здатність ставати жертвою злочину, а пише про таку, яка безпосередньо пов'язана з деякими особливос-тями особи й поведінки самого потерпілого або з його специфіч­ними стосунками зі злочинцем.

Безумовно, імовірність стати жертвою злочину підвищується або знижується не тільки за наявності або відсутності певних осо­бистих якостей особи та її поведінки, а й від часу, місця й стану, у якому вона перебуває. Звичайно, що в криміногенно неблагопо-лучному районі підвищується небезпека громадянина стати жерт-вою злочину.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  5. Адміністративне правопорушення, його ознаки та склад
  6. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  7. Адміністративні правовідносини: поняття, ознаки,
  8. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  9. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  10. Аксіоми. Теореми. Ознаки.
  11. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  12. Аналіз однієї ознаки




Переглядів: 2183

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Рівні та види віктимності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.