Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Техніка безпеки при використанні, зберіганні та транспортуванні стиснутих газів

 

Гази в їх стиснутому стані й особливо стиснене повітря є майже незамінними для сучасної хімічної промисловості. Під стислими газами розуміють гази з манометричним тиском вище 14,7 Па або рідини, що мають тиск пари вище 29,4 Па.

На хімічних підприємствах зазвичай використовують ацетилен, аміак, бутан, вуглекислий газ, хлор, хлордіфторметан, хлорметан, хлоретан, хлортетрофторетан, циклопропан, гелій, етилен, водень, хлористий водень, метан, метиламін, неон, азот, двоокис азоту, кисень, фосген, пропан, пропилен, сірчаний ангідрид.

Всі вище перелічені гази становлять небезпеку дратівного, задушливого або високо токсичного респіраторного характеру, а в стислому стані вони можуть бути також займистими та вибуховими речовинами [52]. Більшість країн передбачає стандартну систему колірного кодування, за допомогою якої різні кольорові смуги або ярлики наносяться на газові балони з метою вказівки типу небезпеки, яка може виникнути. Зокрема, отруйним газам, таким як синильна кислота, дають спеціальні маркування.

При первинному використанні для заповнення всі контейнери для стисненого газу виготовлені таким чином, що вони є безпечними для тих цілей, для яких вони призначені. Однак, можуть мати місце серйозні аварії в результаті неправильного їх використання, зловживання або необережного поводження. Тому при експлуатації, транспортуванні, зберіганні і навіть утилізації контейнерів повинна бути проявлена найбільша обережність.

Залежно від характеристик газу, він може бути введений в контейнер або циліндр в рідкій формі або просто як газ під високим тиском. Щоб перетворити газ в рідину, необхідно охолодити його нижче критичної температури і піддати його дії відповідного тиску. Чим більше температура знижується в порівнянні з критичною температурою, тим менший тиск потрібно.

Деякі з перелічених газів мають властивості, проти дії яких має бути вжито запобіжних заходів. Наприклад, ацетилен може небезпечно реагувати з міддю і не повинен бути у контакті зі сплавами, що містять більше 66% цього металу. Він звичайно поставляється в сталевих контейнерах під тиском приблизно від 147 до 168 Па. Інший газ, який має високо корозійну дію на мідь – аміак. Він повинен зберігатися поза контактом з цим металом, при цьому використовуються сталеві циліндри або інші виготовлені з дозволених сплавів. Хлор не реагує з міддю або зі сталлю, за винятком як у присутності води. З цієї причини контейнери зберігання хлору не повинні контактувати з вологою. Фтористий газ, з іншого боку, хоча і легко вступає в реакцію з більшістю металів, прагне сформувати захисне покриття, як, наприклад, у випадку міді, де шар мідного фториду поверх металу захищає його від подальшої дії газу.

Газоподібні вуглеводні, з яких зріджений нафтовий газ є сумішшю, утвореною в основному з бутану (близько 62%) і пропану (близько 36%), є корозійними агентами і звичайно перевозяться у сталевих балонах або інших контейнерах при тиску від 147 до 196 Па.

Метан є високозаймистим газом, який звичайно поставляється в сталевих балонах при тиску від 147 до 196 Па. Температура транспортування та зберігання повинна бути низькою, поводження з ємністю – дуже обережне, необхідно уникати ударів ємності та нагрівання.

Коли вибирається приміщення для експлуатації, заповнення, зберігання стиснених газів слід взяти до уваги безпеку як самого приміщення, так і оточуючого середовища та сусідніх приміщень. Виробничі приміщення з насосним обладнанням повинні бути розміщені у вогнестійких будівлях з дахами легкої конструкції. Двері та інші закриті приміщення повинні відкриватися назовні будівлі. Приміщення повинні добре вентилюватися, робоча система освітлення мати захищені від вогню електричні перемикачі. Слід вжити заходів для забезпечення вільного пересування персоналу в приміщеннях для цілей заповнення, перевірки, відправки та експлуатації ємностей газів. Повинні бути передбачені виходи безпеки.

Стиснуті гази можуть зберігатися на відкритих площадках тільки в тому випадку, якщо вони добре захищені від опадів і прямих сонячних променів. Місця зберігання повинні бути розташовані на безпечній відстані від основних виробничих споруд й адміністративних будівель.

При транспортуванні і розподілі контейнерів слід вжити заходів обережності, щоб не пошкодити клапани й з'єднання. Повинні бути вжиті спеціальні запобіжні заходи для запобігання падінню циліндрів з транспортних засобів, грубого використання, надмірних ударів або місцевої напруги, для запобігання надмірного переміщення рідин у великих резервуарах. Кожний транспортний засіб має бути обладнаний вогнегасником і струмопровідної смугою для заземлення статичної електрики й мати чіткий напис “Займисті рідини”. Вихлопні труби повинні мати пристрій контролю вогню, а двигуни під час завантаження і розвантаження мають бути вимкнені. Гранична швидкість цих транспортних засобів повинна бути строго обмежена.

Головні небезпеки при використанні стислих газів виникають через їх надмірний тиск і токсичні та займисті властивості. Загальні заходи безпеки полягають в тому, щоб забезпечити використання обладнання тільки з тими газами, для яких воно було розроблене, і щоб стислі гази не використовувалися для будь-якої мети, крім тієї, на яку їх використання було дозволено.

Всі шланги та інше обладнання повинні бути високої якості і повинні часто оглядатися. Використання зворотних клапанів повинно бути забезпечено скрізь, де необхідно. Всі шлангові з'єднання повинні бути у хорошому стані, стики не повинні бути виконані шляхом різьбових з'єднань, які неточно відповідають один одному. У разі ацетилену і горючих газів повинен використовуватися червоний шланг; для кисню шланг повинен бути чорним. Рекомендується, щоб для всіх займистих газів, гвинтові з'єднання були з лівою різьбою, а у випадку всіх інших газів вони повинні бути з правим різьбленням. Шланги ніколи не повинні підмінятися.

Стиснуте повітря широко використовується в хімічній галузі. При монтажі трубопроводів та їх захисті від фізичних пошкоджень повинні бути вжиті заходи обережності. Шланги й кріпильні пристосування повинні підтримуватися в доброму стані і регулярно оглядатися. Піднесення шланга зі стисненим повітрям або струменя до відкритого порізу або рани, через яку повітря може проникнути в тканини або в кров, є особливо небезпечним; слід вжити запобіжних заходів проти усіх форм безвідповідальної поведінки, при яких струмінь стисненого повітря міг би увійти в контакт з будь-якими отворами на тілі (результат якого може бути смертельним). Існує додаткова небезпека, коли струмені стисненого повітря використовуються для очищення частин машин або робочих місць (відскочені частки можуть викликати травмування). Тому необхідно передбачити заходи обережності проти таких небезпек.

 

Контрольні питання до розділу 5

 

1. Гострі отруєння. Причини їх виникнення. Заходи безпеки.

2. Хронічні отруєння. Причини їх виникнення. Заходи безпеки.

3. Класифікація токсичних отрут.

4. Хімічні опіки. Причини виникнення. Заходи безпеки.

5. Заходи безпеки в хімічних лабораторіях.

6. Безпека систем, що працюють під тиском.

7. Причини аварій систем, що працюють під тиском.

8. Заходи безпеки при ремонтних та очисних роботах.

9. Заходи безпеки при роботі з хлором і каустичною содою.

10. Заходи безпеки при виробництві фарб і покриттів.

11. Заходи безпеки при виробництві пластмас та полімерів.

12. Заходи безпеки в біотехнологічному виробництві.

13. Заходи безпеки в піротехнічній промисловості.

14. Заходи безпеки при експлуатації, зберіганні та транспортуванні хімічних речовин.

15. Заходи безпеки при використанні, зберіганні та транспортуванні стиснутих газів.

16. Причини виробничого травматизму в хімічній галузі.

 


Читайте також:

  1. Cистеми безпеки торговельних підприємств
  2. II. Вимоги безпеки перед початком роботи
  3. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  4. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  5. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  6. IV. Агротехніка квітково-декоративних рослин відкритого грунту.
  7. IV. Вимоги безпеки під час роботи на навчально-дослідній ділянці
  8. IV. Закони ідеальних газів.
  9. V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
  10. V. Вимоги безпеки в екстремальних ситуаціях
  11. Абіотичні та біотичні небезпеки.
  12. Агротехніка вирощування сіянців модрини




Переглядів: 2007

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Безпечне поводження з хімічними речовинами та рекомендації щодо їх зберігання | Розділ 6. Актуальні проблеми охорони праці в наукових дослідженнях

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.