Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Вчимося приймати рішення

У цьому параграфі ти:

□ дізнаєшся, чому треба вчитися приймати рішення;

□ навчишся розрізняти прості, щоденні та складні рішення;

□ з'ясуєш, хто і що впливає на твої рішення;

□ вчитимешся приймати виважені рішення за допомогою «правила світлофора».

Якими бувають рішення

Коли ти був маленьким, більшість рішень приймали за тебе дорослі. Тепер тобі дедалі частіше доводиться приймати рішення самостійно. Іноді це дуже складно.

Щоб зробити правильний вибір, важливо добре усвідомлювати, хто і що впливає на тебе, і навчитися ефективних методів прийняття рішень.

Назвіть якнайбільше рішень, які доводиться приймати вашим одноліткам (яке морозиво купити, який фільм подивитися, що сьогодні вдягнути, вчити уроки чи йти гуляти, погодитися на небажану пропозицію чи відмовитися...) .

Одні рішення є простими і не потребують розмірковування, наприклад, яке морозиво купити, який фільм подивитися.

Інші рішення також є звичними (що сьогодні вдягнути, вчити уроки чи йти гуляти). Щодня ми приймаємо десятки таких рішень. Тому їх називають щоденними.

Рішення, які можуть мати серйозні наслідки, називають складними. Деякі з них, наприклад, яку спеціалізацію у навчанні обрати, можуть вплинути на твою подальшу долю.

Приймаючи прості рішення, ми зазвичай покладаємося на свій смак, чиюсь пораду, робимо так, як раніше, як чинять інші. Адже ціна такого рішення невисока. У крайньому разі, нам не сподобається смак морозива чи фільм, який ми вибрали.

Уміння приймати рішення допомагає:

робити кращий вибір запобігти виникненні проблем і шкідливю звичок;

підвищити самоповаг й здобути авторитет.

Дехто звик так розв'язувати всі свої проблеми. Але у більшості випадків краще діяти не імпульсивно, а добре усвідомлюючи наслідки своїх вчинків (що станеться, якщо підеш гуляти замість того, щоб виконувати домашнє завдання). Адже ціною неправильного рішення може бути погана оцінка, зіпсований настрій і навіть твоя репутація, якщо тебе раніше вважали старанним учнем.

Особливої виваженості потребують рішення, які можуть вплинути на життя і здоров'я людей. Але все у твоїх руках, зовсім як у китайській легенді.

Легенда про пихатого мандарина

Колись давно у Китаї жив розумний, але пихатий мандарин (знатний вельможа). Цілий день він тільки те й робив, що приміряв багате вбрання та вихвалявся перед підданими своїм розумом. Так минали дні за днями, роки за роками... Аж ось країну облетіла звістка, що неподалік оселився чернець, розумніший за самого мандарина.

Розлютився мандарин, почувши про це. Вирішив він оголосити поєдинок і відстояти славу наймудрішого нечесним способом: «Візьму я в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю, що у мене в руках — живе чи мертве? Якщо чернець скаже, що живе, я роздушу метелика, а якщо мертве — я випущу його».

І ось настав день поєдинку. Чимало людей зібралось у пишній залі, щоб побачити змагання найрозумніших у світі чоловіків. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця.

Аж ось двері відчинилися, і до зали увійшов невисокий худорлявий чоловік. Він підійшов, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке запитання. Тоді мандарин мовив: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках — живе чи мертве?»

Мудрець усміхнувся і відповів: «Усе в твоїх руках!». Збентежений мандарин випустив метелика з рук, і той полетів, радісно тріпочучи крильцями.

Назвіть приклади рішень, які можуть вплинути на життя, здоров'я і долю людей (сісти за кермо у нетверезому стані, обрати професію до душі...).

На прийняття рішень впливають багато чинників (мал. 25). По-перше, це наші внутрішні потреби, цінності та уподобання. Тут має значення, чого ми хочемо, що нам подобається, що нам необхідно, що ми цінуємо.

По-друге, це зовнішні чинники: які правила і закони ми мусимо виконувати, що очікують від нас дорослі, чого хочуть друзі, які цінності пропагуються фільмами і рекламою, які це може мати наслідки для нас та інших людей. Іноді ми приймаємо рішення тільки тому, що не хочемо справити погане враження, наприклад, щоб нас вважали нетовариськими або дивними.

1. Напиши у стовпчик 5 рішень, які ти приймаєш:

а) вдома; б) у школі; в) з друзями.

2. Зазнач, що найбільше впливає на кожне з цих рішень: власна думка, думка батьків, учителів, друзів, ЗМІ.

З*. Назви приклади позитивного і негативного впливу на твої рішення однолітків, телебачення і реклами.

Мал. 25

 

Три кроки для прийняття рішень

Навчитися приймати виважені рішення у складних ситуаціях тобі допоможе «правило світлофора», що складається з трьох кроків (мал. 26).

 

Мал. 26

Крок 1. Зупинись

З'ясуй, чи маєш змогу негайно прийняти рішення. Не приймай рішень під впливом сильних емоцій.

Якщо нервуєшся або гніваєшся, постарайся заспокоїтись. Також намагайся не приймати важливі рішення, коли голодний або втомлений.

Не дозволяй іншим людям підганяти тебе. Краще узяти перерву, ніж потім потерпати від наслідків необдуманого рішення.

Найгірші рішення люди приймають у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння. Вони не здатні тверезо мислити і можуть заподіяти шкоду собі і тим, хто опинився поруч. Тому в таких випадках тримайся подалі від них.

1. Які прийоми для вгамування емоцій ви знаєте?

2. Назвіть приклади ситуацій, коли людина вчинила необдумано. Які це мало наслідки?

Крок 2. Подумай

Перш ніж прийняти рішення, збери всю необхідну інформацію і звернися за порадою до тих, кому довіряєш. Розглянь усі можливі варіанти свого вибору (але не менш як три) і подумай про «плюси» та «мінуси» кожного з них.

Для прийняття певного рішення (наприклад, записатися у танцювальний колектив чи театральну студію) склади перелік усіх «за» і «проти». Для цього:

Розпитай тих, хто на цьому знається. Порадься з дорослими, яким довіряєш.

Візьми кілька аркушів паперу і вгорі на кожному з них напиши варіант можливого рішення. Розділи кожен аркуш навпіл. З одного боку запиши аргументи «за», з другого — «проти».

Порівняй результати, обери найкращий варіант.

Як заспокоїтись

Глибоко вдихни і повільно порахуй до 10 або, якщо маєш час, до 100.

Дихай наче через соломинку. Зосередься на звуках.

Умийся, прийми душ.

Заспівай пісню або послухай музику.

Прогуляйся або пробіжись, зроби кілька вправ.

Відклади рішення до ранку.

Звіряй свій вибір з почуттями. У цьому тобі допоможе здатність уявляти власні почуття і почуття оточуючих (див. блок-схему).

Уяви, як розвиватимуться події і що ти відчуватимеш. Якщо ці почуття неприємні, слід спробувати інший варіант.

Але уявляти власні почуття замало. Постав себе на місце тих, на кого вплине твоє рішення. Вміння співпереживати допоможе уникати слів і вчинків, які ображають людей, віддаляють їх від тебе.

Уяви ситуацію і подумай, як краще вчинити.

У твоєї мами незабаром день народження. Ти наскладав трохи грошей на подарунок. Вдома знають, що мама мріє про тостер, але тобі здається, що краще купити плеєр. Адже тоді ти також зможеш ним користуватися.

Крок 3. Вибери

Зробивши вибір, візьми на себе відповідальність за його наслідки. Це означає також твою готовність захищати своє рішення. Якщо ти впевнений у своїй правоті, зробити це тобі буде легше.

Пам'ятай, що маєш право і передумати. Якщо переконався, що твій вибір не найкращий, немає нічого поганого в тому, щоб визнати це і змінити своє рішення. Сприймай негативний результат не як поразку, а як корисний досвід, що допоможе тобі уникати помилок у майбутньому.

 

1*. Потренуйтесь обирати правильні рішення у наведених ситуаціях. Розіграйте можливі варіанти розвитку подій та обговоріть їх наслідки.

Ситуація 1. Завтра в Олега тематична атестація. Якщо він не підготується, то матиме низьку оцінку за семестр і проблеми з батьками. Але друг кличе його на фільм, який вони давно збиралися подивитись.

Ситуація 2. Олені купили нову сукню, і вона хоче вдягнути її наступного дня до школи. Але у них суворі правила щодо носіння форми. Якщо Олена це зробить, їй запишуть зауваження у щоденник, і весь клас буде покарано.

2. Розпитай дорослих, як вони приймають важливі рішення і як робили це у твоєму віці.

З*. Підготуйся до наступного уроку. Обговори з батьками причини, з яких люди курять чи не роблять цього.

Підсумки

Щодня ми приймаємо багато рішень. Деякі з них є простими, інші потребують виваженого підходу.

На наш вибір впливають близькі дорослі, друзі, ЗМІ, реклама.

Приймаючи рішення, маємо упевнитися, що воно в наших інтересах і нікому не зашкодить.

Приймати виважені рішення допомагає «правило світлофора»: зупинись, подумай, вибери.

 

 


Читайте також:

  1. DIMCLRE (РЗМЦВЛ) - колір виносних ліній (номер кольору). Може приймати значенняBYBLOCK (ПОБЛОКУ) і BYLAYER (ПОСЛОЮ).
  2. Алгоритм прийняття рішення при прийманні сигналів з випадковою початковою фазою
  3. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.
  4. Арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду, шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.
  5. Багатокритерійні завдання і можливі шляхи їхнього рішення.
  6. Вашингтонська конференція та її рішення
  7. Визнання та виконання міжнародного комерційного арбітражного рішення
  8. Виконання рішення про виселення боржника та вселення стягувача
  9. Виконання рішення про відібрання дитини
  10. Виконання рішення про відібрання дитини
  11. Виконання рішення.
  12. Вимоги, яким має задовольняти судове рішення




Переглядів: 4375

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Самооцінка здоров’я людини | Як розпізнати рекламні хитрощі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.