Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Кондиціонування повітря

Кондиціонування повітря - це створення автоматичного підтриму­вання в приміщенні, незалежно від зовнішніх умов (постійних чи таких, що змінюються), по визначеній програмі температури, вологос­ті, чистоти і швидкості руху повітря. У відповідності з вимогами для конкретних приміщень повітря нагрівають або охолоджують, зволо-


жують або висушують, очищають від забруднюючих речовин або під­дають дезінфекції, дезодорації, озонуванню. Системи кондиціонуван-ня повітря повинні забезпечувати нормовані метеорологічні параме­три та чистоту повітря в приміщенні при розрахункових параметрах зовнішнього повітря для теплого і холодного періодів року згідно ДСН 3.3.6.042-99 (Санітар ні норми мікроклімату виробничих примі­щень) та ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ (Воздух рабочей зоньї).

Кондиціонування повітря здійснюється комплексом технічних засо­бів - системою кондиціонування повітря (СКП). В склад СКП входять: прилади приготування, переміщення та розподілу повітря, засоби авто­матики, дистанційного керування та контролю. Технічні засоби СКП повністю або частково агрегатуються в апараті - кондиціонері.

Установки для кондиціонування повітря можуть бути центральними (рис. 2.4.5), які обслуговують декілька приміщень або будинок, і місце­вими, які обслуговують невеликі приміщення. Також існують розробки кондиціонерів, які розташовуються на окремих робочих місцях.

Зовнішнє повітря

Повітря :і приміщень Повітря у приміщення

Теплоносій Рис. 2.11. Схематична конструкція кондиціонера:

 

1 — корпус; 2 — фільтр; 3 — калорифер; 4 — крашісуловлюпач; 5 — зволожуюча охолоджуюча камера; 6 — вентилятор

 

Центральні кондиціонери збираються з типових секцій в залежно­сті від потреб в обробці повітря та продуктивності. Продуктивність центральних кондиціонерів досягає 250000 м3/год і більше. Конструк­ція центрального кондиціонера передбачає приготування і обробку зовнішнього повітря та частини рециркуляційного повітря в окремих приміщеннях та роздачу повітря по повітроводам в приміщення, що обслуговуються. Для охолодження повітря застосовується розпилена холодна вода та компресорні холодильні пристрої, а для підігріву -різноманітні калорифери.

Місцеві системи кондиціонування поділяються на автономні і неав­тономні. Автономні кондиціонери можуть мати все устаткування для


\

оброблення повітря і потребують тільки підключення до електромере­жі або також до водопостачання і каналізації. Неавтономні кондиціо­нери підключаються, окрім того, до систем подачі тепла та холоду. Останнім часом поширюється розповсюдження місцевих кондиціоне­рів типа «спліт» - системи. Кондиціонер типу «спліт» - система має два блока, один розташовується усередині приміщення, другій зовні на стіні будівлі. У внутрішньому блоці розташовані фільтр, вентиля­тор, випаровувач, у зовнішній частині розташовується компресор кон­денсатор та вентилятор. Компресор, випаровувач та конденсатор з'єд­нані мідними трубами, в яких циркулює фреон. Робота кондиціонера здійснюється так: на вхід компресора подається газоподібний фреон під малим тиском 3..5 атмосфери. Компресор стискає фреон до 10...15 атмосфер, при цьому фреон нагрівається і поступає в конденсатор, що розташований у зовнішній частині. При інтенсивному обдуві конден­сатора зовнішнім вентилятором фреон охолоджується та переходить в летку фазу. Далі з конденсатора леткий фреон прямує через знижую­чий тиск клапан до випаровувача, де випаровується з поглинанням тепла. Температура поверхні випаровувача знижується, що охолоджує повітря, яке прямує через випаровувач за допомогою внутрішнього вентилятора до приміщення. Далі цикл повторюється. Таким чином, ця система тільки охолоджує внутрішнє повітря без подачі свіжого повітря. Очистка внутрішнього повітря здійснюється за допомогою фільтра. Існують «спліт» - кондиціонери, які спроможні не тільки охо­лоджувати, а й нагрівати повітря приміщень (реверсивні типи).

Вибір «спліт» - кондиціонера здійснюють за потужністю (охоло­дження) з урахуванням усіх теплоприпливів - зовнішнього, від обладнання та робітників. Орієнтовно, розрахунок потрібної потуж­ності (£)к) «спліт» - кондиціонера можна зробити по формулі:

де 0^ - зовнішній приплив тепла; орієнтовно 0,3 = ц • V, де - коефіцієнт

(ЗО...40 Вт/м3), для вікон південної орієнтації - ц = 40 Вт/м3, для північної -

^ = ЗО Вт/м3, середнє значення ц = 35 Вт/м3;

V - об'єм приміщення, м3;

0^ - виділення тепла від обладнання, кВт (орієнтовно для персонального

комп'ютера та копіювального пристрою О,, = 0,3 кВт, для інших електричних

приладів Оу = 0,55 • Р, де Р - паспортна потужність, кВт);

Ор - виділення тепла від робітників (при спокійній роботі Ор = ОД кВт).

Далі вибирають ближчу за потужністю марку кондиціонера або розраховують кількість заданих по потужності кондиціонерів.


2.5. Освітлення виробничих приміщень 2.5.1. Загальні уявлення

Світлові випромінювання - це електромагнітні випромінювання певної частки оптичного діапазону. За довжиною хвилі оптичні випромінювання знаходяться в діапазоні довжини хвилі від 10 до 340000 нм. У цьому діапазо­ні видимі випромінювання займають незначну ділянку - діапазон від 380 до 760 нм. Таким чином, при однаковому енергетичному рівні оптичні випромі­нювання з довжиною хвилі 380-760 нм сприймаються органами зору люди­ни, а за межами цього хвильового діапазону не сприймаються.

Світло - один із суттєвих чинників виробничого середовища, завдя­ки якому забезпечується зоровий зв'язок працівника з його оточенням. Відомо, що біля 80% всієї інформації про навколишнє середовище над­ходить до людини через очі - наш зоровий апарат. Правильно організо­ване світлення позитивно впливає на діяльність центральної нервової системи, знижує енерговитрати організму на виконання певної роботи, що сприяє підвищенню працездатності людини, продуктивності праці і якості продукції, зниженню виробничого травматизму тощо. Так, наприклад, збільшення освітленості від 100 до 1000 люкс при напруже­ній зоровій роботі приводить до підвищення продуктивності праці на 10-20%, зменшення браку на 20%, зниження кількості нещасних випад­ків на 30%. Вважають, що 5% травм можуть спричинюватись такою про­фесійною хворобою як робоча міокопія (короткозорість).

Слід відмітити особливо важливу роль в життєдіяльності людини при­родного освітлення, його ультрафіолетової частини спектру. Природне освітлення стимулює біохімічні процеси в організмі, поліпшує обмін речо­вин, загартовує організм, йому властива протибактерицидна дія тощо. У зв'язку з цим при недостатньому природному освітленні в умовах вироб­ництва санітарно-гігієнічні нормативи вимагають у системі штучного освітлення застосовувати джерела штучного світла з підвищеною складо­вою ультрафіолетового випромінювання - еритемні джерела світла.

Спроможність зорового сприйняття визначається енергетичними, просторовими, часовими та інформаційними характеристиками сиг­налів, що надходять до людини. Видимість об'єкту залежить від вла­стивості ока, а також освітлення (або власного світла об'єкту).

Під час здійснення будь-якої трудової діяльності втомлюваність очей, в основному, залежить від напруженості процесів, що супрово­джують зорове сприйняття. До таких процесів відносяться адаптація, акомодація, конвергенція.

Адаптація - здатність ока пристосовуватися до різної освітленості зву­женням і розширенням зіниці в діапазоні 2-8 мм.


Акомодація - пристосування ока до зрозумілого бачення предметів, що зна­ходяться від нього на різній відстані, за рахунок зміни кривизни кришталика.

Конвергенція - здатність ока при розгляданні близьких предметів займати положення, при якому зорові осі обох очей перетинаються на предметі.

Для створення оптимальних умов зорової роботи слід враховувати не лише кількість та якість освітлення, а й кольорове оточення. Діючи на око, випромінювання, що мають різну довжину хвилі, викликають відчуття того або іншого кольору. Межі колірних смуг наступні:

Колір Фіолетовий Синій Зелений Жовтий Оранжевий Червоний

Довжина хвилі, нм

380-450 450-480 510-550 575-585 585-620 620-780

Для ока людини найбільш відчутним є жовто-зелене випромінювання із довжиною хвилі 555 нм. Спектральний склад світла впливає на продуктив­ність праці та психічний стан людини. Так, якщо продуктивність людини при природному освітленні прийняти за 100%, то при червоному та оранжевому освітленні (довжина хвилі 600...780 нм) вона становить лише 76%. При над­мірний яскравості джерел світла та оточуючих предметів може відбутись засліплення робітника. Нерівномірність освітлення та неоднакова яскравість оточуючих предметів призводять до частої переадаптації очей під час вико­нання роботи і, як наслідок цього, - до швидкого вломлення органів зору. Тому поверхні, що добре освітлюються, краще фарбувати в кольори з коефі­цієнтом відбивання 0,4-0,6 (світлі тони) і, бажано, щоб вони мали матову або напівматову поверхню.

2.5.2. Основні світлотехнічні поняття та одиниці

Основними поняттями системи світлотехнічних величин і одиниць є світ­ловий потік, сила світла, освітленність і яскравість, фон, яркісний контраст і видимість.

Світловий потік Р - це потік випромінювання, що оцінюється за його дією на людське око. За одиницю світлового потоку прийнято люмен (лм). Напри­клад, лампа розжарювання потужністю 40 Вт створює світловий потік 415-460 лм, а люмінесцентна лампа ЛД 40 такої же потужності - 2340 лм.

Сила світла І - просторова густина світлового потоку, яка визначається відношенням світлового потоку Р (лм) до тілесного кута со, у якому цей потік поширюється: І = Р/со. За одиницю сили світла прийнято канделу (кд). Тілес­ний кут - частина простору сфери, обмежена конусом, що спирається на поверхню сфери з вершиною у її центрі. За одиницю тілесного кута прийня­то стерадіан (ер). Кут в 1 ер вирізає на поверхні сфери площину, рівну квадра-


ту радіуса сфери. Кандела це сила світла еталонного джерела в перпендику­лярному напрямку при температурі затвердіння платини 2046,65°К і тиску Р = 101325 Па.

Освітленість Е - поверхнева густина світлового потоку. При рівномірному розподілі світлового потоку Р, перпендикулярного освітлюваній поверхні 5, освітленість Е = Р/5. Наприклад, освітленість поверхні у повний місяць -0,2-0,3 лк, білої ночі 2-3 лк, опівдні (літо) - 68000-99000 лк.

Яскравість поверхні В - поверхнева густина сили світла, визначається як відношення сили світла І у даному напрямі до проекції поверхні, що світить­ся, на площину, перпендикулярну до напряму спостереження. В = І/З соз а, де а - кут між нормаллю до поверхні і напрямом зору. За одиницю яскраво­сті прийнято канделу на квадратний метр (кд/м2 або ніт). Наприклад, яскравість люмінесцентних ламп - 5-Ю3—105 кд/м2, лампи розжарювання -5,5-106 кд/м2. Око людини спроможне функціонувати у діапазоні 10"6-104 кд/м2. Осліплююча яскравість залежить від розміру поверхні, яка світиться, яскравості сигналу та рівня адаптації зору і має розбіг 6,4-10-15,9-104 кд/м2. Для ефективного бачення об'єкту фонова яскравість повинна знаходитися у діапазоні 10-500 кд/м2.

Коефіцієнти відбиття р, пропускання т та поглинання Р поверхонь вимірю­ються у процентах або частках одиниці (р + х + р=1):р = Р /р; х = Рт/Р; Р = Рр/Р. Де Р , Рт, Рр - відповідно відбитий, поглинений та той, що пройшов через поверхню, світлові потоки; Р - світловий потік, що падає на поверхню. Наприклад, коефіцієнт відбиття білої поверхні дорівнюється 0,8-0,75, світло синьої - 0,55, коричневої - 0,23, чорної - 0,1-0,07.

Фон - поверхня, що безпосередньо прилягає до об'єкта. Він оцінюється коефіцієнтом відбиття. Фон вважають світлим при р > 0,4, середнім - при 0,4 і р > 0,2 та темним при р > 0,2.

Контраст К об'єкта спостереження та фону визначається різницею між їх яскравостями: К - (Во - Вф)/Вф, де Во та Вф - відповідно яскравості об'єкта та фону. Контраст вважають великим при К > 0,5, середнім при 0,2 < К < 0,5, малим при К < 0,2.

Видимість V характеризує здатність ока сприймати об'єкт. Видимість зал­ежить від освітлення, розміру об'єкта розпізнавання, його яскравості, контра­сту між об'єктом і фоном, тривалості експозиції: V = К/К , де К - контраст між об'єктом і фоном; К - пороговий контраст, тобто наймен­ший контраст, що розрізняється оком за даних умов. Для нормального зоро­вого сприйняття V повинна бути рівною 10-15.

Час зберігання зорового відчуття - 0,2-0,3 с. Сприйняття мерехтливого світла має специфічні особливості. Серія світлових імпульсів сприймається як безупинний сигнал, якщо інтервали між імпульсами порівняні з часом інерції зору. Критична частота мерехтіння дорівнює 15-70 Гц. Таким чином, для забезпечення стабільного зображення частота регенерації сигналу повин­на бути не нижчою 70 Гц. Наприклад, у сучасних моніторах частота регенера­ції зображення складає 85 Гц і вище.


Г



Читайте також:

  1. I підготовка їх до завантаження у повітряні судна
  2. Атмосферне і шахтне повітря
  3. Атмосферний тиск повітря, та його зміни з висотою та горизонтально
  4. В атмосферне повітря
  5. Вентиляція і ежекція повітря в гірничих виробках
  6. Вентиляція. Види вентиляції. Організація повітрообміну в приміщеннях, повітряний баланс, кратність повітрообміну
  7. Вивчена ще недостатня. Встановлено, що максимальна швидкість повітря на
  8. Визначення місць витоку з труб дюкера стисненим повітрям
  9. ВИЗНАЧЕННЯ РІВНЯ ЗАБРУДНЕННЯ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ ВІДПРАЦЬОВАНИМИ ГАЗАМИ АВТОМОБІЛІВ
  10. Вимоги безпеки праці під час експлуатації систем вентиляції, опалення і кондиціювання повітря
  11. Вимоги безпеки праці під час експлуатації систем вентиляції, опалення і кондиціювання повітря
  12. Вимоги до опалення, вентиляції та кондиціонування повітря виробничих, навчальних та побутових приміщень.




Переглядів: 1797

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин у робочій зоні і в атмосфері населених пунктів | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.