Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Суховії

Суховій - вітер(понад 5 м/с) з високою температурою(зазвичай більше 20-25 С) і дуже низькою атмосферною вологістю(нижче 30%). При цьому посилюється випар, при нестачі вологи в ґрунті вони призводять до засихання і загибелі рослин. Суховії характерні для степів, напівпустель і пустель. Суховії дуже значно знижують урожаї, особливо якщо тривають(це було часто) декілька діб. Суховії на Україні відбуваються майже щорічно. Найбільш схильна до суховіїв степова і частково лісостепова зони України.

Смерч

Смерч - атмосферний висхідний вихор великої енергії, має вигляд звуженого в середині стовпа, що зазвичай рухається проти годинникової стрілки і що одночасно піднімає по спіралі повітря, змішане з частками вологи, пилу, піску і інших суспензій з діаметром в декілька десятків або сотень метрів(вертикального або похилого). Смерчі відбуваються частіше, ніж урагани і тайфуни. Щорічно тільки в Америці проходить близько 900 смерчів, які там називають торнадо. Найчастіше вони виникають в штатах Техас і Огайо, де від них гине в середньому 114 чоловік в рік.

Він є воронкою, що обертається, звисає з хмари і спадаючу до землі у вигляді хобота. Це найменша по розмірах і найбільша за швидкістю обертання форма вихрового руху повітря.

Утворюються смерчі у багатьох областях земної кулі. Дуже часто супроводжуються грозами, градом і зливами надзвичайної сили і розмірів.

Виникають як над водною поверхнею, так і над сушею. Найчастіше - під час жаркої погоди і високої вологості, коли особливо різко проявляється нестійкість повітря в нижніх шарах атмосфери. Як правило, смерч народжується від низької купчасто-дощової хмари, опускаючись на землю у вигляді темної воронки.

Вони відбуваються тоді, коли стикаються дві великих повітряних маси різної температури і вологості - нижній шар атмосфери теплий, а верхній - холодний. Тепле повітря зазвичай піднімається вгору і охолоджується, а водяна пара, яка знаходиться в нім, випадає дощем. Але починає дути вітер, який піднімається вгору, то виникає вихор(воронка). Іноді смерчі виникають і при ясній погоді. Усередині смерчу тиск завжди знижений, тому туди засмоктуються будь-які предмети. Потрапляючи у вихрове кільце, вони підтримуються в нім і переносяться на десятки кілометрів. Воронка - основний складник смерчу. Швидкість обертання повітря у воронці може досягати 600 - 1000 км/год, а іноді до 1300 км/год.

Час утворення вихору обчислюється зазвичай хвилинами, рідше - десятками хвилин. Загальний час існування теж обчислюється хвилинами, але іноді і годинами. Були випадки, коли від однієї хмари утворювалася група смерчів(при довжині хмари 30-50 км).

Загальна довжина шляху смерчу обчислюється від сотень метрів до десятків і сотень кілометрів, а середня швидкість переміщення приблизно 50-60 км/год, а іноді може досягати 240 км/год. Середня ширина - 350-400 м. Розміри смерчу складають: в упоперек 5-10 км, іноді до 15 км; у висоту 4-5 км, іноді до 15 км.

Пагорби, ліси, моря, озера, річки не є перешкодою. При перетині водних басейнів смерч може повністю осушити невелике озеро або болото.

Однією з особливостей руху смерчу є його стрибання. Пройшовши якусь відстань по землі, він може піднятися в повітря і не торкатися землі, а потім знову спуститься. Стикаючись з поверхнею, викликає великі руйнування. У повітря можуть бути підняті і перенесені на сотні метрів і навіть на кілометри тварини, люди, автомобілі, невеликі і легкі будинки, викоріняють дерева, зірвані дахи. Смерч руйнує житлові і виробничі будівлі, виводить з ладу техніку, рве лінії електропостачання і зв'язку, нерідко призводить до людських жертв.

У Росії вони найчастіше відбуваються в центральних областях, Поволжі, на Уралі, в Сибіру, на узбережжі і акваторіях Чорного, Азовського, Каспійського і Балтійського морів.

Жахливу, неймовірну силу мав смерч, який зародився 8 липня 1984 року на північному заході Москви і пройшов майже до Вологди(близько 300 км), завдяки щасливому випадку минувши великі міста і села. Ширина смуги руйнувань досягла 300-500 м. Супроводжувалося це випаданням великого граду.

Страхітливими були наслідки від іншого смерчу, що дістав назву «Іванівське чудисько». Він виник в 15 км на південь від Іванова(Росія) і пройшов зигзагоподібна близько 100 км через передмістя м. Іваново, далі вийшов до Волги, знищив турбазу і затих в лісах біля Костроми. Тільки у Івановській області істотно постраждали 680 житлових будинків, 200 об'єктів промислового і сільського господарства, 20 шкіл, дитячі сади. Без притулку лишилися 416 сімей, зруйновані 500 садово-дачних будов. Більше 20 чоловік загинули.

На Чорному і Азовському морях за 10 років проходить в середньому 25-30 смерчів. Смерчі, що утворюються на морях, дуже часто виходять на узбережжя, де не лише не втрачають, а і нарощують силу.

Украй складно прогнозувати місце і час появи смерчу. Тому переважно вони виникають для людей несподівано, передбачити наслідки тим більше неможливо.




Переглядів: 3215

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Шкала стану поверхні моря | Правила поведінки при ураганах, штормах, шквалах, бурях, смерчах, заметілях і снігових заметах

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.