Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Клінічна картина РОК та РПК

Як і при будь-якій локалізації, злоякісні захворювання ТК мають ранній період та період розгорнутої клінічної картини. Наведені в сучасній літературі дані описують, головним чином, картину клінічно-маніфестного РТК.

Так в монографії А.М.Ганичкина (1970) “Рак толстой кишки” виділено 7 основних клінічних форм раку ободової кишки, а саме: -анемічну, яка характеризується анемією різного ступеня вираженості, загальними симптомами та інтоксикацією; обтураційну, що характеризується виникненням ознак порушення прохідності кишечника і супроводжується приступоподібними болями в животі, вурчанням та посиленою перистальтикою; ентероколітичну, яка супроводжується здуттям живота, чергуванням проносів та закрепів, наявністю патологічних домішок у випорожненнях; псевдозапальну, при якій характерна незначна вираженість розладів функції кишечника на фоні ознак запального процесу в черевній порожнині; пухлинну, для якої нехарактерні загальні симптоми, порушення прохідності кишечника при наявності пухлинного утвору, який визначається пальпаторно; диспептичну, характерними ознаками цієї клінічної форми є симптоми "шлункового дискомфорту" (нудота, відрижка, відчуття важкості в епігастральній ділянці), які супроводжуються біллю в верхній частині живота. В підручнику “Онкологія” окремо виділяється і больова форма, що характеризується наявністю тривалого локального болю при відсутності симптомів розладів функції кишечника.

Нами вивчена клінічна картина у понад 1200 хворих РТК, що знаходилися на стацлікуванні в Івано-Франківському ООД протягом 1991-2000рр. Особливо детально ми вивчали симптоми, які спостерігалися протягом попередніх 6-12 місяців, та динаміку їх розвитку. Нами встановлено, що клінічна семіотика РОК в значній мірі залежить від локалізації пухлини, форми її росту, глибини проростання кишечної стінки та поширення її на суміжні тканини та органи, виникнення періфокального запалення.

Так, при локалізації новоутворів в правій половинінайбільш характерним симптомом, який спостерігався в більш ніж 85% пацієнтів, були порушення ритмічної діяльності товстої кишки, що проявлялися періодичним вурчанням, незначним здуттям живота та спастичними болями, нестійким стільцем. Хворі на ці симптоми не звертали великої уваги, пов’язуючи їх з погрішностями в дієті, приймали спазмолітики, ферментні препарати, антибіотики, що на деякий час дозволило купувати ці симптоми. При подальшому рості новоутворів, які при цій локалізації можуть досягати досить значних розмірів в зв’язку з великим просвітом кишки, в кров починають всмоктуватися продукти їх розпаду, спостерігається також посиленний синтез ендо- та екзотоксинів патологічно-зміненою мікрофлорою, порушується водноелектролітний обмін та пригнічується продукування вітамінів і мікроелементів, які приймають участь у кроветворенні і як наслідок, приєднуються загальні симптоми (швидка втомлюваність, головокружіння, блідість шкірних покривів, втрата маси тіла), а патологічні виділення з калом спостерігаються рідко (лише 10,8%), що часто трактується лікарями загально-лікувальної мережі як гіпохромна анемія невиясненої етіології та служить підставою для госпіталізації таких хворих в загальнотерапевтичні або гематологічні відділення.

При раку поперечно-ободової кишки та лівої половини ОК ранніми симптомами слід вважати появу періодичних, а деколи навіть однократних слизистих або слизисто-кров’янистих домішок у випорожненнях, як наслідку паратуморозного запалення слизової та розпаду його поверхневих шарів. При подальшому рості новотвір обумовлює стенозування просвіту кишечника, який в цих відділах невеликий, калові маси накопичуються вище перешкоди, що проявляється закрепами, в подальшому відбувається гіперпродукція слизу зміненою слизовою, в результаті закреп змінюється відходженням значної кількості рідких зловонних калових мас, нерідко з великою кількістю слизово-кров’янистих домішок, що нерідко трактується лікарями загально-лікувальної мережі як дизентерія, ентероколіт, і ці хворі госпіталізуються в гастроентерологічні або інфекційні відділення. І тільки тоді, коли в клінічній картині починають наростати симптоми кишкової непрохідності (здуття живота, затримка відходження стільця та газів, переймоподібні болі, нудота, блювота) у хворих запідозрюється рак ободової кишки. Часто такі пацієнти госпіталізуються лікарями швидкої допомоги в ургентні хірургічні стаціонари.

Пухлини, які мають ендофітний характер росту, довший час не обумовлюють розладів функції товстого кишечника, і тільки при поширенні процесу за межі кишечної стінки і втягненні парієтальної очеревини хворих починають турбувати постійні ниючі болі в животі, які в залежності від локалізації можуть симулювати хронічний апендицит, холецистит, виразкову хворобу шлунку та дванадцятипалої кишки, хронічний аднексит. Такі хворі часто госпіталізуються в загальнохірургічні стаціонари і діагноз встановлюється тільки в ході лапаротомії.

В клінічній картині РПК теж виявлені особливості в залежності від локалізації новоутворів. Основним патогмонічним симптомом є поява періодичних слизисто-кров’янистих домішок у випорожненнях. При ураженні дистальних відділів ПК вони спостерігаються на початку акту дефекації, а при ураженні проксимальних відділів – в завершальній його фазі. Пізніше внаслідок подальшого росту новотворів ректосигмовидного та верхньоампулярного відділівта рефлекторного спазму кишки спостерігається виникнення закрепів, які змінюються багаторазовим відходженням рідких зловонних калових мас, а далі наростає клініка кишкової непрохідності.

В середньоампулярному відділі хворі частіше скаржилися на зміну формоутворення калу, несправжні поклики до акту дефекації, кров’янисто-гнійні домішки у випорожненнях, а при пухлинах нижньоампулярного та аноректального відділу більш характерними є утруднення та болі при випорожненні.

Пізніми симптомами при раку прямої кишки слід вважати зниження маси тіла, погіршання загального стану, постійну біль в області прямої кишки та кістках тазу.

Найбільш оптимальним є наступний лікувально-діагностичний алгоритм.

При цьому під час опитування пацієнтів, які звертаються до лікаря будь-якого профілю, особливо у віці 55 р. і старших, необхідно зберігати максимальну ретельність. При наявності навіть мінімальних ознак “кишкового дискомфорту”, наявності факторів, з якими пов’язаний підвищений ризик виникнення РОК, необхідно виключити пухлинний процес.

У випадках обструктивних форм РТК в жодному разі збір інформації не повинен виснажувати пацієнта і продовжувати опитування треба після зняття болі, а у випадках присутності рідних, які супроводжують хворого, бажано розпитувати їх в плані перебігу захворювання в даному випадку.

При фізикальному обстеженні проводять огляд хворого, пальпацію, перкусію та аускультацію органів черевної порожнини, пальпацію периферичних лімфатичних вузлів, а також пальцеве дослідження прямої кишки. При огляді хворого особливу увагу звертають на колір шкіри та слизових, конфігурацію живота та рухомість передньої черевної стінки, наявність видимої перистальтики. Після цього проводять орієнтувальну поверхневу пальпацію, яку, як правило, починають з лівої здухвинної ділянки, а потім пальпують симетричні ділянки живота зліва і справа, поступово піднімаючись до епігастральної ділянки. Наступним етапом є проведення глибокої методичної ковзної пальпації за Образцовим-Стражеско в загальноприйнятій послідовності: сигмовидна кишка, сліпа кишка, висхідний та низхідний відділи, поперечно-ободова, шлунок, печінка, селезінка, підшлункова залоза та нирки. При проведенні перкусії звертають увагу на зони притуплення перкуторного звуку в нижніх відділах, які можуть свідчити про наявність вільної рідини в черевній порожнині. Аускультація дає можливість визначити моторну функцію кишечника. При механічній непрохідності перистальтика дзвінка і крупними хвилями.

Пальпація периферичних лімфовузлів проводиться в такій послідовності: пахово-здухвинні з обох сторін, над- та підключичні, шийні та аксілярні. Визначаються розміри ЛВ, їх консистенція, рухомість по відношенню до оточуючих тканин.

Пальцеве ректальне обстеження розпочинають в колінно-ліктьовому положенні хворого. Вказівний палець одягнутої в резинову рукавичку правої руки змазують вазеліновою олією або милом і обережними рухами вводять в анальний отвір, пройшовши сфінктер, палець зустрічає у мужчин спереду передміхурову залозу, а у жінок – піхвовий відділ матки. Обстеживши передню стінку, палець повертають дозаду і промацують задньокрижову стінку, а потім бокові стінки. При виявленні новоутворів на задній стінці хворого продовжують обстежувати в положенні на спині, на бокових стінках – в положенні на тому боці, де виявлено патологічний утвір. При цьому уточнюють локалізацію новоутвору, поширеність її за межі кишки, рухомість по відношенню до оточуючих тканин та органів. Якщо в цих положеннях пухлину виявити не вдалося, обов’язково проводять обстеження навприсядки, при цьому просять хворого натужитися. Завдяки цьому прийому вдається виявити новоутвори на відстані 10-12 см від сфінктера. У жінок обов’язковим є проведення ректовагінального обстеження в гінекологічному кріслі, при цьому вказівний палець вводять у піхву, а середній – в пряму кишку.

При відсутності клінічних ознак непрохідності чи перфорації наступним діагностичним засобом є проведення ректороманоскопії (РРС). Вона звичайно проводиться в колінно-ліктевому положенні, а при необхідності – в положенні на лівому боці. За допомогою РРС вдається оглянути дистальний відділ товстої кишки на відстані до 30 см. Нормальна слизова гладка, волога, рожевого кольору, при гострому запаленні вона набрякла, покрита слизом, гіперемована. При виявленні новоутвору його оглядають з усіх сторін, визначають форму росту, розміри, а також рухомість кишки в місці локалізації новоутвору. Обов’язково проводять забір матеріалу для цитологічного та патгістологічного дослідження.

При наявності ж клінічних ознак кишкової непрохідності або перфорації проводиться оглядова рентгеноскопія ОГК та ОЧП. У випадках виявлення вільного газу під куполом діафрагми, множинних чаш Клойбера або тотальної пневматизації товстої кишки при діаметрі сліпої кишки > 12 см необхідним є проведення невідкладного хірургічного втручання.

При наявності клінічних ознак компенсованої або субкомпенсованої КН та поодиноких чаш Клойбера, сегментарної або тотальної пневматизації ТК при діаметрі сліпої кишки < 12 см необхідною є спроба відновлення прохідності кишки консервативними заходами. При їх неефективності проводиться хірургічне втручання в терміновому порядку.

У всіх хворих з клінічною симптоматикою підозрілою на РОК, а також у тих пацієнтів, де вдалося купувати явища кишкової непрохідності консервативними заходами, наступним етапом є проведення рентгенологічного дослідження товстого кишечника. В закладах загально-лікувальної мережі найбільш доцільним є застосування іригоскопії. У випадках рентгенологічно підтвердженого діагнозу РОК, а також у всіх випадках розбіжності між клінічними ознаками та даними проведених обстежень, хворі повинні бути направлені в спеціалізовані онкологічні заклади, де їм буде проведена уточнююча діагностика (ФКС, УЗД, КТ, клініко-лабораторні тести) та розроблений оптимальний план лікування.

Принципи лікування РТК

При ранньому та своєчасно діагностованому РТК радикалізм забезпечує хірургічний метод.

Об'єм і вид операціїзалежать від анатомічної локалізації раку. При пухлинах правої половини ОК, включаючи сліпу, висхідну, правий згин і проксимальний відділ поперечно-ободової кишки виконується правобічна геміколектомія. Особлива обережність повинна дотримуватися в зв'язку з анатомічними структурами в цій зоні - правий сечовід, дванадцятипала кишка, нижня порожниста вена, яєчникова або яєчкова вени, верхня брижова вена. Лігуються при резекції і перетинаються клубово-ободова і праві ободові гілки верхньої брижової артерії. Завершується операція формуванням дублікатурно-інвагінаційного анастомозу між клубовою і поперечноободовою кишкою.

При пухлинах, які розташовані в дистальному відділі поперечно-ободової кишки, селезінковому згині, низхідній частині та сигмовидній кишці проводять лівобічну геміколектомію з накладенням такогож анастомозу між дистальною частиною поперечноободової кишки і верхньою частиною прямої кишки.

При невеликих раках поперечно-ободової кишки та сигми, розташованих у середній третині цих відрізків, можливе виконання сегментарних резекцій.

Резекція тієї або іншої ділянки кишки з пухлиною завжди проводиться з дотриманням правил абластики та антибластики і супроводиться видаленням прилежачої жирової тканини разом з розташованими в ній лімфатичними вузлами.

Хірургічне лікування раку прямої кишки технічно складніше ніж раку ободової кишки. Його історія пов’язана з іменем J.Lisfranc, який вперше в 1826 році видалив пухлину нижніх відділів ПК з промежинного доступу. Подальший розвиток пов’язаний з іменами таких хірургів як Th.Kocher, R.Quenu, W.E.Miles, H.Hartman, Н.Н.Петров, С.А.Холдин. Вагомий внесок внесли і вітчизняні хірурги, зокрема М.А.Зибіна, Г.В.Бондарь, В.О.Кікоть. У сучасній клінічній онкопроктології тактика хірургічного лікування залежить від локалізації пухлини в прямій кишці, топографоанатомічних співвідношень органів в цій ділянці та особливостей кровопостачання.Передня резекція прямої кишки - операція вибору при локалізації пухлини у ректосигмоїдному та верхньоампулярному відділах. При цьому проводиться видалення половини кишки разом з клітковиною і лімфовузлами і анастомоз накладається між частиною прямої кишки, що залишилася і сигмовидною кишкою.

При локалізації пухлини в середньо та нижньоампулярному відділі прямої кишки на відстані вище 4 см від сфінктера та магістральному типі кровопостачання виконується операція, яка носить назву черевно-анальна резекція - видаляють всю пряму кишку за винятком анальної ділянки, яку з'єднують із зведеною низхідною або сигмовидною кишкою. Одночасно видаляють лімфовузли і навколишню жирову клітковину (мезоректум). При локалізації раку в нижньо-ампулярному і промежинному відділах прямої кишки -на відстані меншій ніж 4 см від сфінктера виконують черевно-промежинну екстирпаціюпрямої кишки. При цьому кишка видаляється разом із сфінктерним апаратом, а сигмовидна кишка виводиться назовні в лівій здухвинній ділянці у вигляді однодульної колостоми. У випадках декомпенсованої кишкової непрохідності виконують обструктивну резекцію прямої кишки за Гартманом або Мікулічем.

При ранніх раках прямої кишки і локалізації пухлини у дистальних відділах та проростанні тільки слизової оболонки можливе виконання економних операцій: електроексцизійта кріодеструкцій. Співробітниками клініки Інституту онкології АМН України опубліковані дані про проведення економних висічень пухлин розмірами до 3 см у 519 хворих на РПК при 5-річному виживанні у 93% випадків. Як свідчить досвід роботи нашої клініки, 18 з 20 таких хворих при проведенні кріодеструкцій пережили термін 5 років.

У практику хірургії РТК за кордоном увійшлилапароскопічні операції, що скорочують терміни перебування хворих в стаціонарі та зменшують частоту деяких ускладнень. Разом з тим метод обмежує можливості орієнтування в черевній порожнині (виключена можливість пальпації). Операції тривалі навіть в руках досвідчених хірургів, часто неадекватне видалення лімфовузлів.


Читайте також:

  1. ГЛОБАЛЬНИЙ ЕВОЛЮЦІОНІЗМ І СУЧАСНА НАУКОВА КАРТИНА СВІТУ
  2. ЕТЮДИ НА ЛІТЕРАТУРНІЙ ОСНОВІ ТА ПО КАРТИНАМ
  3. ЗАГАЛЬНА КЛІНІЧНА КАРТИНА КОМАТОЗНИХ СТАНІВ
  4. Клінічна діагностика
  5. Клінічна картина гриж.
  6. КЛІНІЧНА КАРТИНА, НЕВІДКЛАДНА ДОЛІКАРСЬКА ДОПОМОГА ТА ІНТЕНСИВНА ТЕРАПІЯ ПРИ ОТРУЄННЯХ
  7. Клінічна картина.
  8. Клінічна картина.
  9. Клінічна картина.
  10. Клінічна класифікація
  11. Клінічна психологія дає таку класифікацію типів хворих




Переглядів: 814

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація РТК | Комплексне та комбіноване лікування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.