Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Об’ємна густина енергії

 

Нехай є відокремлений провідник, заряд, ємність і потенціал якого становлять, відповідно q, С, . Збільшимо заряд цього провідника на dq. Для цього треба перенести заряд dq з нескінченності до поверхні провідника, затративши на це роботу

, .

Щоб зарядити тіло від нульового по­тенціалу до , треба виконати роботу

.

Енергія зарядженого провідника числово дорівнює тій роботі, яку треба вико­нати, щоб зарядити цей провідник, тобто

.

Під час зарядження конденсатора витрачається робота із перенесення елек­тричних зарядів з однієї обкладки на іншу. Енергію зарядженого конденсатора визна­чають за формулою:

,

де - різниця потенціалів між обкладками.

Знайдемо енергію електричного поля.

,

де - об'єм конденсатора.

Відомо, що . Тоді

.

Ці формули показують, що енергія конденсатора виражається через величину, що характеризує електричне поле, - через через напруженість Е. Це означає, що електричностатичне поле володіє енергією і можна говорити про енергію електростатичного поля. Енергія є є однією з характеристик стану матерії. Тому енергія нерозривно пов’язана з її матеріальним носієм – електричним полем. Енергіє електричного поля локалізована у прочторі, де існує поле.

Вираз відповідає положенням теорії далекодії, де W розглядається як потенціальна енергія заряджених тіл, що притягуються або відштовхуються один від одного. Формула відповідає уявленям теорії поля (теорії близькодії), де вважається, що енергія, подібно до речовин, розподілена у просторі з об’ємною густиною

.

Енергія dWe нескінченно малого об’єму dV поля дорівнює:

.

Інтергуючи це рівняння по всьому об’єму V поля, знаходимо повну енергію We електростатичного поля:

.

Лекція №10

19. Діелектрики у електростатичному полі

19.1 Типи діелектриків.

Електронна і орієнтаційна поляризація

Діелектриками (або ізоляторами) називаються речовини, які не здатні про­бити електричний струм.

У природі ідеальних ізоляторів не існує, вони проводять струм в 1015-1020 разів гірше ніж провідники.

Рис. 25
Питомий опір діелектриків становить . У діелектриках немає вільних електричних зарядів (електронів), як у металах або інших провідниках.

Кожна молекула (або атом) діелект­рика має позитивно заряджені ядра і нега­тивно заряджені електрони, які рухаються навколо ядер. Позитивні заряди всіх ядер дорівнюють абсолютній величині заряду всіх електронів, а тому молекула речовини загалом електричне нейтральна.

Вивчаючи електричні властивості діелектриків, молекули діелектриків можна зобразити як систему, що складається з двох точкових зарядів.

Замінимо всі позитивні заряди ядер молекули одним сумарним зарядом +q, що перебуває в центрі мас позитивних зарядів, а всі негативні заряди – одним сумарним негативним зарядом –q, що перебуває в центрі маси негативних зарядів. Тоді моле­кулу діелектрика можна розглядати як ди­поль, який складається із зарядів +q і -q.

Діелектрики поділяються на три типи.

I. Неполярні діелектрики це діе­лектрики, які складаються з молекул, цен­три мас позитивних і негативних зарядів яких збігаються за відсутності електрич­ного поля (рис.8). Прикла­дом неполярних діелектриків є гази N2, H2, O2, CO2, CH4.

Молекули таких діелектри­ків називаютьсянеполярни­ми. Дипольний момент такихмолекул за відсутності зовнішнього електрич­ного поля дорівнює нулю.

Рис. 26
II. Полярні діелектрики це діелек­трики, в яких центри мас позитивних і негативних зарядів не збігаються, тобто мають асиметричну бу­дову (рис.9). До по­лярних діелектриків нале­жать гази SO2, H2S, NH3, та ін., рідини – во­да Н2О, соляна кислота НСl, бензол С6H6 тощо.

Рис. 27
Молекули таких діелектриків нази­ваютьполярними. Ці молекули за відсут­ності зовнішнього поля мають дипольні моменти . їх називають жорсткими диполями.

III. Іонні діелектрики це речови­ни, молекули яких мають іонну будову. Прикладом таких діе-лектриків є NaCl, КСl та інші.

Іонні кристали є просторовими ґрат­ками з правильним чергуванням іонів різ­них знаків (рис. 10). У цих кристалах не можна виділити окремі молекули. Іонні кристали необхідно розглядати як систему вміщених одна в одну іонних підґраток. У цих діелектриках кожна пара сусідніх різноіменних іонів подібна до диполя.

Розглянемо, що відбувається з діе­лектриками при внесенні їх в однорідне електричне поле.

 

19.2 Неполярні діелектрики. Електронна поляризація

 

Рис. 28
Сили, з якими електричне поле діє на позитивні і негативні заряди молекул, напрямлені протилежно і тому розсувають їх. В електричному полі центри мас позитивних і негативних зарядів кожної молекули не збігаються, а зміщенні на відстань l між ними (рис.11). Чим більша напруженість поля , тим на більшу відстань l розсуваються заряди протилежних знаків. Молекула з неполярної перетворюється в полярну з дипольним моментом .

Рис. 29
Оскільки l~Е, а , то р~Е, або , де – електрична стала, – поляризованість окремої молекули діе­лектрика. Величина має неоднакові зна­чення для атомів і молекул різних речовин. Поляризованість характеризує здатність електронів в атомі або в молекулі зміщу­ватись під дією сил електричного поля.

Дипольні моменти молекул неполяризованих діелектриків називають індукованими, або квазіпружними.

При внесенні неполярного діелектрика в елекгричне поле всі індуковані дипольні моменти розміщуються ланцюжками вздовж ліній напруженості (рис. 12), де ● – негативні заряди, а ○ – позитивні. Внаслідок цього грані діелектрика набувають різ ноіменних зарядів - діелектрик поляризу­ється. Такого роду поляризація діелектрика називаєтьсяелектронною.

 

19.3 Полярні діелектрики. Дипольна, або орієнтаційна поляризація

 

h AJ+JQ2baBAAAvw4AAA4AAAAAAAAAAAAAAAAAOgIAAGRycy9lMm9Eb2MueG1sUEsBAi0AFAAGAAgA AAAhAKomDr68AAAAIQEAABkAAAAAAAAAAAAAAAAAQAcAAGRycy9fcmVscy9lMm9Eb2MueG1sLnJl bHNQSwECLQAUAAYACAAAACEAzb1yDuEAAAAKAQAADwAAAAAAAAAAAAAAAAAzCAAAZHJzL2Rvd25y ZXYueG1sUEsBAi0ACgAAAAAAAAAhAGD5is7ZoQMA2aEDABQAAAAAAAAAAAAAAAAAQQkAAGRycy9t ZWRpYS9pbWFnZTEucG5nUEsFBgAAAAAGAAYAfAEAAEyrAwAAAA== ">

Рис. 30
Якщо діелектрик з полярними мо­лекулами не перебуває у зовнішньому елек­тричному полі, то внаслідок хаотичного теплового руху молекул вектори їхніх дипольних моментів орієнтовані хаотично (рис. 13, a). Тому векторна сума дипольних моментів всіх молекул, які перебувають у довільному об’ємі діелектрика, дорів­нює нулю.

Якщо діелектрик з полярними молекулами внести в електричне поле, то під дією поля полярні молекули діелектрика намагаються повернутись так, щоб вектори їх дипольних моментів збігались з напрямком вектора напруженості поля (рис. 13, б). Але тепловий рух молекул хаотично розкидає диполі і заважає орієнтації всіх векторів (дипольних моментів) вздовж поля. Внаслідок спільної дії цих двох факторів в діелектри­ку переважає орієнтація дипольних моментів молекул вздовж поля. Ця орієнтація буде тим повнішою, чим сильніше електричне поле в діелектрика і чим слабший тепловий рух молекул, тобто, чим нижча температура. Цей процес називаютьорієнтаційною поляриза­цією діелектрика.

19.4 Іонні діелектрики. Іонна поляризація

Рис. 31
У кристалічних діелектриках, які ма­ють кубічні кристалічні ґратки (NaCl, KCl, Naj та інші) під дією електричного поля всі позитивні іони зміщуються в напрямку напру­женості поля ,а всі негативні іони – в протилежному напрямку (рис. 14). При цьому в кожній одиниці об’єму кристала перебуває однакова кількість позитивних і негативних іонів, а на кожній з двох протилежних граней кристала, перпендикулярних до вектора на­пруженості електричного поля, містяться іони якого-небудь одного знака. Такий вид поляри­зації називаютьіонною поляризацією.

Заряди, які виникають на гранях діелекрика, не вільні, вони зв’язані з атомами та молекулами речовини.

Явище обмеженого зміщення зарядів в атомах і молекулах або напрямленої орієнтації дипольних моментів жорстких молекул в зовнішньому електричному полі, внаслідок якого на поверхні діелектрика виникають зв’язані електричні заряди, на­зивається поляризацією діелектриків.

Ступінь поляризації діелектрика ха­рактеризується вектором поляризації, або поляризованістю.

Вектором поляризації називають границю відношення електричного момен­ту деякого об’єму діелектрика до цього об’єму, коли об’єм прямує до нуля:

,

де дипольний момент і-то диполя, п – кількість диполів, які знаходяться в об’ємі .

Отже, вектор є дипольним момен­том одиниці об’єму діелектрика, який ви­никає при його поляризації.

Для однорідного діелектрика, який перебуває в однорідному електричному по­лі, справедлива рівність: , де п – кількість молекул в одиниці об’єму, дипольний момент молекули. Оскільки , то .

Позначимо , отже, . Коефіцієнт називається діелектричною сприйнятливістю речовини або поляризова­ністю одиниці об’єму діелектрика. - ве­личина безрозмірна ( для води, для спиртів).

 



Читайте також:

  1. III. За виділенням або поглинанням енергії
  2. IV. Критерій питомої потенціальної енергії деформації формозміни
  3. Альтернативні види палива та електроенергії
  4. В процесі читання виділіть маркером або підкресліть шляхи передачі теплової енергії.
  5. Визначення ймовірності перерви електропостачання і середньої кількості недоотриманої електроенергії.
  6. ВИКОРИСТАННЯ СВІТЛОВОЇ ЕНЕРГІЇ ГАЛОБАКТЕРІЯМИ
  7. Вимірювання енергії
  8. Вимірювання потужності та енергії на високих частотах
  9. ВИПРОМІНЮВАННЯ ТА ПОГЛИНАННЯ ЕНЕРГІЇ АТОМАМИ ТА МОЛЕКУЛАМИ
  10. Високий рівень енергії.
  11. Врахування витраті втрат електроенергії. Приклад складання електробалансу.
  12. Втрати енергії вздовж круглого трубопроводу. Формула Пуазейля і коефіцієнт Дарсі.




Переглядів: 4061

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.