Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






КУЛЬТУРА СТАРОДАВНЬОЇ ІНДІЇ. КУЛЬТУРА СТАРОДАВНЬОГО КИТАЮ.

ЗАВДАННЯ :

1. Скласти план до теми.

2. Дати письмову відповідь на питання для самоконтролю.

 

Вже в ІІІ тис. до н.е. на просторах Гіндустану виникли перші центри культури (Хараппська цивілізація, Мохенджо-Даро). Однак справжнього розквіту культура Індії досягла в ІІ тис. до н.е. після колонізації півострова арійськими племенами. Арійці створили перші протодержави, засновані на суворому розподілі на касти. Основних каст було чотири: брахмани, кшатрії, вайшї, шудри. Кастовий устрій в Індії проіснував фактично до ХХ століття. У IV та III ст. там виникає централізована держава Маур’їв з центром у м. Магадха.

Арійцями було створено літературну мову санскрит («упорядкування»). Нею було написано найдавніші релігійно-філософські пам’ятки Індії – веди («священе знання»). Вед (або самхіт) є чотири: Рігведа, Самаведа, Яджурведа, Атгарваведа. Вони складаються з гімнів, повчань, заклинань. До самхіт прилягає ведична література: брахмани, аран’яки та упанішади. Ці книги складають індуїстський канон. Більша частина ведичних гімнів являє собою молитви та прохання, звернені до численних богів: Агні (бог вогню), Індри (бог грому), Сур’ї (бог Сонця), Варуни (бог порядку та справедливості). Дещо пізніше в індуїзмі формуються культи богів Брахми, Вішну, Шіви. Брахма вважається творцем світу, Вішну – богом-охоронцем, Шіва – богом-руйнівником. Особливо важливим стає вчення про аватари (перевтілення) Вішну, який начебто час від часу з’являється на землі, щоб врятувати людей від якогось лиха.

В духовній культурі Індії також відбуваються деякі зміни. Виникають дві великі релігійно-філософські течії: джайнізм (засновник Махавіра) та буддизм (засновник Гаутама). Буддизм став однією із світових релігій. Будда («Просвітлений») навчав чотирьом благородним істинам: є стараждання, є причини страждання і є шлях до припинення страждання, до звільнення від нового народження і смерті, до вічного спокою. Цей шлях Будда вбачав не в аскетизмі або численних жертвоприношеннях, а в доброчинстві, знаннях, самоспостереженні та самопізнанні. Головною пам’яткою, де викладено вчення Будди є «Типітака».

Найдавніші пам’ятки культури та мистецтва Давньої Індії було створено в епоху Хпраппської цивілізації, але яскраві їх зразки відносяться до кушано-гуптської епохи (VI-Iст. до н.е.). Дерев’яні споруди не збереглися. На початку нашої ери будуються печерні комплекси, храми, ступи (кам’яні будови, в яких, начебто, переховувались реліквії Будди). З печерних комплексів найвідомішими є споруди в Карлі та Еллорі. Великих успіхів добились індійські скульптори та художники. Більшість скульптур має культовий характер. Це зображення богів, Будди, добрих та злих духів. З пам’ятників давньоіндійського живопису треба назвати розписи у печерах Аджанти.

Вражаючими були успіхи давніх індійців у різних науках: індійці створили десяткову систему обчислювання; астрономи висловили припущення про обертання Землі навколо своєї осі; медики створили аюрведу – науку про довголіття. Вони вивчали властивості трав, вплив клімату на здоров’я людини, писали про особисту гігієну та дієту.

Досить багатою є давньоіндійська література. Крім творів релігійного характеру, тут було написано безліч книг світського змісту. Перлинами світової літератури є дві великі епічні поеми – «Махабхарата» та «Рамаяна». Великою популярністю користувалась збірка байок «Панчатантра». Серед видатних письменників Індії виділяється Калідаса (автор п’єс, епічних та ліричних поем - драми «Шакунтала», поеми «Хмаравісник», «Род Рашху» та ін. Спадщина минулих століть органічно увійшла в культуру сучасної Індії.

Можна визначити такі хронологічні рамки давнього етапу історії Китаю: від кінця ІІІ – початку ІІ тис. до н.е., коли в басейні річки Хуанхе виникли перші культури, і до 220 р. н.е., коли стався занепад імперії Хань. Початок китайської цивілізації пов’язують з іменами легендарних правителів Яо, Шуня та легендарними династіями Ся та Шан-Інь. Першою традиційною династією була Чжоу (1122-247рр. до н.е.). Її змінила династія Цинь (246-207рр. до н.е.). З 206 р. до н.е. до 200р. н.е. правили династії Хань (Західна та Східна).

У сиву давнину у кожної китайської общини були свої боги. Велику роль відігравали культи предків, сил природи. Китайський пантеон досить великий і пістрявий. Верховним небесним владикою був Шан-ді, богом грому – Лей-гун, повелителем дощів – Юй-ши, духом вітрів Фен-бо. Також китайці вірили у всіляких міфологічних створінь – драконів, феніксів, єдинорогів, лисів-перевертнів тощо. З VI ст. до н.е. в Китаї починають формуватися перші релігійно-філософські течії: конфуціанство (Конфуцій), даосизм (Лао-узи), моїзм (МоДі).

Найвідомішою пам’яткою архітектури Китаю є Велика Китайська стіна (2450 км). Будівництво стіни розпочалось ще у VI ст. до н.е. володарями невеликих держав. Всього налічується 3 стіни, будівництво яких тривало майже 2000 років. Першу почав будувати імператор Цинь Шихуанді. Друга стіна будувалася за часів династії Хань для захисту від гунів. Третю споруджували вже у середні віки за наказом імператорів з династії Мін. Вражаючою пам’яткою монументальної скульптури є терактова гвардія з гробниці імператора Цинь Шихуанді, знайдена в 1974 р. (8 тис. воїнів).

За часів імперії Хань настає розквіт культури. Було винайдено компас. Чжан Хен (78-139 рр.) сконструював прототип сейсмографа, створив небесний глобус, розробив теорію необмеженості Всесвіту в часі і просторі. Китайські вчені уточнили значення числа (пі), механіки спорудили двигуни, де використовувалася сила падаючої води. До успіхів матеріальної культури Китаю належить порцелянове та лакове виробництво. Давні китайці були єдиною країною, яка освоїла культуру розведення шовкопряда. Китайці винайшли папір.

Великим давньокитайським істориком був Сима Цянь (145-86рр. до н.е.) – «батько китайської історії». Він створив 130-ти томну історію Китаю «Шіцзи» («Історичні записи»). Історик Бань Гу (32-93рр.) написав твір «Хань шу» («Історія Старшої династії Хань»). Видатними китайськими літераторами у давній період були Цюй, Юань, Сун Юй, Сима Сянжу.

Давньокитайська цивілізація заклала підвалини культурної традиції, яку можна простежувати далі впродовж багатовікової історії Китаю аж до нового та новітнього часу.

Питання для самоконтролю:

  1. Назвіть найдавніші культурні осередки стародавньої Індії.
  2. Назвіть найдавніші літературно-богословські пам’ятки написані на санскриті.
  3. Які релігійно-філософські течії були найпоширенішими на території стародавньої Індії?
  4. Що складає основу буддійського віровчення?
  5. В яких містах Індії було побудовано найвеличніші храмові споруди?
  6. Які відкриття зробили давньоіндійські науковці?
  7. Назвіть найвідоміші твори індійської літератури.
  8. Вкажіть хронологічні рамки давньої історії Китаю.
  9. Назвіть найвідоміші релігійно-богословські течії стародавнього Китаю.
  10. Яку протяжність мала Велика китайська стіна?
  11. Скільки воїнів нараховувала «теракотова гвардія» імператора Цинь Шіхуанді?
  12. Перерахуйте найвідоміші китайські відкриття.
  13. Кого називають «батьком китайської історії»?

 

ПЛАН ЗАНЯТТЯ №3

Вид заняття СЕМІНАР ( проектна технологія )


Читайте також:

  1. I.3. КУЛЬТУРА УЧЕБНОГО ТРУДА
  2. II. КУЛЬТУРА КИЇВСЬКОЇ РУСІ
  3. II.2. Культура конспектирования
  4. II.3. Культура слушания
  5. III. УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА ПІСЛЯ ТАТАРО-МОНГОЛЬСЬКОЇ НАВАЛИ (ДРУГА ПОЛОВИНА ХIII – XV ст.)
  6. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  7. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  8. IV. НАУКА И КУЛЬТУРА
  9. V. ТРАДИЦІЙНА КУЛЬТУРА УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ
  10. А. Трипільська культура.
  11. Адукацыя і культура.
  12. Адукацыя і культура.




Переглядів: 1068

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
КУЛЬТУРА СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ | Виступи студентів, доповнення і коригування відповідей, дискутування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.