Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Водна ерозія.

Розвиток ерозії на гірських територіях.

Гідрографічна мережа.

Водна ерозія.

ВОДНА ЕРОЗІЯ.

 

План.

Ерозією називається руйнування грунту і під­ґрунтя під впливом природних та антропо­генних чинників. Це руйнування може спри­чинюватися талими і дощовими водами, що стікають по схилу. В цьому випадку воно но­сить назву водної ерозії. Сильні вітри також здатні руйнувати ґрунт. Така ерозія назива­ється вітровою, або дефляцією.

У зв'язку з інтенсивним розвитком зро­шення на схилових землях відбувається та­кож ерозія, що носить назву іригаційної. Надмірне випасання природних кормових угідь обумовлює розвиток пасовищної ерозії. При цьому розбивається дернина, грунт пе­реміщується по схилу під копитами тварин, а це призводить до підсилення як водної, так і вітрової ерозії.

Ще виділяють агротехнічну ерозію — зміщення ґрунту вниз по схилу при оранці. На схилах крутістю понад 4° під час роботи полиці плуга в бік вододілу відбувається не­повне відкидання скиби, а при роботі полиці в бік підніжжя схилу — зміщення скиби до­низу, яке є адекватним змиву ґрунту об'ємом 12 м3/га. Внаслідок цього на коротких стрім­ких схилах у привододільних їх частинах з'являється еродований ґрунт, а біля підніж­жя, навпаки, — "намитий", тобто наораний, ґрунт. Принцип цього явища застосовується і при влаштуванні "наорних" терас, що знижує змив ґрунту і за­безпечує екологічну стійкість агроландшафтів. Такі тераси ши­роко використовуються в Карпатах та інших гірських районах.

Процес руйнування грунтів та Ґрунтових порід під впливом тимчасових водних потоків, що супроводжується порушенням грунту, переносом та відкладанням дрібнозему, являє собою сут­ність водної ерозії.

За генезисом тимчасових водних потоків, що спричинюють змив та розмив ґрунту, виділяють такі типи ерозії: ерозія від дощових та зливових опадів, ерозія від стоку талих вод, змішана ерозія, тобто обумовлена як опадами, так і сніготаненням. У поліській зоні переважає ерозія від стоку талих вод, у степо­вій — від стоку зливових вод, а в лісостеповій проявляються обидва ці типи.

Залежно від характеру дії на ґрунт стічної води виділяють два підтипи водної ерозії: площинний змив ґрунту та лінійний роз­мив (яружна ерозія) (рис. 2).

Площинна ерозія проявляється у поступовому, віддально непомітному^ більш-менш рівномірному видаленню з поверхні схилу дрібнозему ґрунту під дією потоків води. Яскраво вираже­ною формою прояву поверхневої ерозії є мілкі струмочкові роз­миви і стрічкові змиви, що призводять до утворення слабо-, се-редньо- та сильнозмитих грунтів (рис. 3).

При лінійній ерозії відбуваються концентрування стоку і розмив ґрунту у вертикальному напрямку (рис. 4). Внаслідок розмиву поверхні виникає промивина, яка при подальшому надходженні води з водозбірної площі перетворюється на яр. Межа переходу площинної ерозії в лінійну досить умовна: вва­жається, що якщо сліди ерозії на полі вдається зарівняти обро­бітком ґрунту, то це — площинна ерозія, а якщо не вдається — то лінійна.

Кількісну оцінку процесів ерозії здійснюють за інтенсивніс­тю втрат ґрунту з одиниці площі за одиницю часу, тобто в т/га за рік або мм/рік. В таких же одиницях вимірюється і швидкість процесів ґрунтоутворення. Порівнюючи між собою інтен­сивність втрат грунту зі швидкістю ґрунтоутворення, можна судити про міру небезпеки водної ерозії. Цілком зрозуміло, що якщо інтенсивність ерозійних процесів нижча, ніж швид­кість ґрунтоутворення, то ерозія для даного ґрунту не є не­безпечною.

Таке уявлення про ерозію покладено в основу поділу її на нормальну та прискорену. Нормальна (геологічна) ерозія відбува­ється під природною рослинністю, не зміненою дією людини (цілинні степи, ліси, луки та ін.). За своєю природою ця ерозія дуже повільна і, як правило, не призводить до утворення еродо­ваних ґрунтів, тому що втрати ґрунту протягом року повністю компенсуються процесом утворення ґрунту.

 

 


Читайте також:

  1. Водна ерозія
  2. Водна фаза
  3. Підводна окраїна материків
  4. Прісноводна осморегуляція




Переглядів: 1515

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Хвороби овочевих культур. | Гідрографічна мережа.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.