Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Закріплені у Конституції України

Згадайте, що носієм основних прав є кожна приватна особа. Кожна людина - носій прав і свобод людини, кожний громадянин – носій прав, обумовлених ще й принципом громадянства.

Пригадайте Преамбулу Конституції України - там міститься важливе положення: «... дбаючи про забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя, піклуючись про зміцнення громадянської злагоди на землі України...» – Верховна Рада приймає цю Конституцію – Основний Закон України. Тут доречно згадати, що вся історія походження конституцій свідчить, що потужним імпульсом їх прийняття були права людини, власне, боротьба за їх утвердження і обмеження влади конституційними правами.

Права і свободи людини - це межі та форми дозволених і гарантованих Конституцією і законами України можливостей особи. За своєю сутністю вони є мірою тих благ, які визнає, надає, гарантує та охороняє українська держава.

Людина, її життя, честь і гідність, недоторканність і безпека визнані в Конституції (ст.3) найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини і громадянина є змістом і спрямованістю діяльності держави. Держава згідно з Конституцією відповідає перед людиною за свою діяльність.

Чинна Конституція України імплементувала всі основні положення міжнародно-правових актів з прав людини і насамперед Загальної декларації прав людини, міжнародного пакту про громадянські і політичні права та міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права, які є одним з найбільших досягнень людства XX ст. у гуманітарній сфері, справжнім «людським виміром», мірою людської гідності.

У Конституції України містяться основні (конституційні) права і свободи людини і громадянина, тобто ті, що визначають найважливіші відносини між особою і державою. Закріплюючи перелік цих прав і свобод, Конституція України лише частково розкриває їх зміст та визначає принципи їх реалізації та захисту. Перелік основних прав і свобод не є вичерпним і може бути розширений. Саме для деталізації змісту прав і свобод людини і громадянина, визначення практичних механізмів їх реалізації та захисту в Україні приймаються відповідні закони і підзаконні акти.

Другий розділ Конституції України «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина» містить майже третину всіх її статей. У назві розділу та у тексті Основного закону розрізняються поняття «права людини» і «права громадянина». Під правами і свободами людини розуміються закріплені в Конституції України ті можливості, які належать кожній людині, є природними, пов’язані з самою людською істотою і не залежать від наявності чи відсутності у неї українського громадянства. Такі права і свободи позначаються словосполученнями «кожна людина має право», «кожному гарантується», «усі мають право», «ніхто не може зазнавати» тощо.

Що ж до прав і свобод громадянина, то основою їх є належність людини до української держави. Вони пов’язані зі сферою відносин людини з суспільством, державою, її органами. В тексті Основного закону щодо них вживаються такі словосполучення, як «громадяни мають право», «громадяни користуються», «громадянам гарантується».

Чинна Конституція України визначила систему прав і свобод у всіх основних сферах, передбачивши, зокрема, громадянські, політичні, економічні, соціальні і культурні права і свободи людини і громадянина.

Другий розділ Конституції України містить також конституційні права окремих соціальних груп населення (наприклад, жінок) і так звані «захисні» права громадян (право на захист своїх прав і свобод, право знати свої права і обов’язки, право на правову допомогу та інші).

Обов’язки, як і права, є складовою конституційно-правового статусу людини. Під конституційними обов’язками розуміють закріплені Конституцією України та гарантовані відповідним механізмом держави необхідні і безумовні для виконання дії людини.

До конституційних обов’язків людини і громадянина в Україні відносяться:

- захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України; шанування її державних символів;

- не заподіяння шкоди природі, культурній спадщині, відшкодовування завданих їм збитків;

- сплата податків і зборів;

- неухильне додержання Конституції України та законів України;

- не посягання на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Нехтування конституційними обов’язками не позбавляє людину конституційних прав і свобод, однак, як правило, тягне за собою юридичну відповідальність, що може бути пов’язана з певним обмеженням цих прав і свобод. Наприклад, якщо людина ухиляється від сплати податків, у дію вступають відповідні норми адміністративного чи кримінального права, відповідно до яких до людини застосовується передбачене цими нормами стягнення чи покарання.

 

Додайте до вивченого…

І. Уявлення про права і свободи людини змінювались з плином часу. Нижче ви знайдете висловлювання, що відносяться до різних історичних епох. Оберіть 1-2 висловлювання й спробуйте визначити, коли (в яку історичну добу) вони виголошені.

1) Людина може жити і розвиватися гармонійно тільки коли вона вільна, й дух її розкріпачений. Що є гідність людської особистості, що є права людини? Без сумніву, ці права визначені Творцем при сотворінні світу, тому ми ніяк не можемо говорити, що їх дарують які-небудь інститути – держави чи міжнародні організації. Ці структури лише здійснюють визначення господнє – написаний у серцях закон. (Іоанн Павло ІІ)

2) Свобода людей, що знаходяться під владою уряду, полягає в тому, щоб мати постійне правило для життя, загальне для всіх в цьому суспільстві і встановлене законодавчою владою, створеною в ньому; це – свобода слідувати своєму власному бажанню у всіх випадках, коли цього не заперечує закон, і не бути залежним від постійної, невизначеної, невідомої, самовладної волі іншої людини. (Дж. Локк )

3) На права людини частіш за все посилаються політики, прагнучи довести свої, інколи протилежні погляди. Між тим права людини стоять над політикою, вони універсальні. Неможливо ділити їх на буржуазні і соціалістичні, християнські чи ліберальні. Права людини визначають, чого не має права робити влада з підлеглою їй людиною, причому неважливо, хто тримає владу – король, диктатор, єдина партія чи демократично обраний парламент. Права людини завжди вказують межі їх влади. (Марек Новицький)

6)…Людина народжується вільною, а між тим скрізь вона в оковах... Поки народ, змушений коритися, слухається, він чинить добре; але, як тільки, маючи можливість скинути з себе ярмо, народ скидає його, він вчиняє ще краще: так як народ, повертаючи собі свободу по тому ж праву, по якому вона була у нього відібрана, був вправі повернути її собі – або ж не було ніяких підстав віднімати її у нього... (Ж.Ж. Руссо)

ІІ. Прочитайте фрагмент преамбули ЗДПЛ й кількома словами окресліть мету цього документа.

… Генеральна Асамблея проголошує цю Загальну декларацію прав людини як завдання, до виконання якого повинні прагнути всі народи і всі держави з тим, щоб кожна людина і кожний орган суспільства… прагнули шляхом освіти сприяти поважанню цих прав і свобод і забезпеченню, шляхом національних і міжнародних прогресивних заходів, загального і ефективного визнання і здійснення їх як серед народів держав-членів Організації, так і серед народів територій, що перебувають під їх юрисдикцією (із Преамбули Загальної декларації прав людини).

Застосуйте вивчене…

І. Прочитайте наведені вислови. Проаналізуйте розуміння прав людини в кожному з них та порівняйте їх між собою.

1) … В нас державний устрій не схожий на спосіб життя наших сусідів… називається він демократія через те, що основа його не меншість, а більшість громадян. Вона дає всім громадянам рівні права, що ж до суспільної поваги, то в нас кожний користується нею. А коли хто зробив щось добре для міста, то навіть бідність не позбавляє його поваги …Ми не порушуємо законів у житті громадському найбільше через повагу до них. Ми шануємо, зокрема, ті закони, які встановлені на користь скривджених, і хоч ці закони не записані, вони завдають загальновизнаної ганьби тим, хто їх зневажає… …Мені здається, що в нас кожна людина, яка розуміється на багатьох речах і вміє робити їх майстерно і навіть вишукано, може досягти незалежного стану…(Перікл)

2)20... Вільна людина буде штрафуватися за малу провину тільки згідно роду провини…39... Жодна вільна людина не буде заарештована і ув'язнена, чи позбавлений майна, чи оголошена поза законом, чи вигнана... інакше, як по законному вироку рівних його і за законом країни. (З Великої хартії вольностей, Англія, 1215 р.)

3) … Визнаємо наступні істини очевидними: що всіх людей створено рівними, що Творець наділив їх певними непорушними правами, що до тих прав належить життя, свобода і прагнення до щастя, що з метою забезпечення цих прав з посеред людей вибиралося правління, справедлива влада яких випливала зі згоди підлеглих, що, якщо якась форма правління робила б неможливим досягнення цих цілей, то народ має право змінити такий уряд або скинути і скликати новий, фундаментом якого будуть такі засади й така організація влади, які будуть здаватися народові найбільш сприятливими для його щастя та безпеки… (Декларація незалежності США, 1776 р.)

4)…Метою будь якого політичного союзу є збереження природних та невідчужуваних прав людини. Права ці: свобода, власність, безпека і супротив гнобленню. Принцип всієї верховної влади знаходиться суттєвим чином в нації. Ніяка установа, ніяка особа не може здійснювати владу, що не походить прямо від нації. (Декларація прав людини і громадянина 1789 р.)

5) Беручи до уваги, що визнання гідності, яка властива всім членам людської сім’ї, і рівних і невід’ємних їх прав і основою свободи, справедливості та загального миру; …і зневажання і нехтування правами людини призвели до варварських актів …; і необхідність, щоб права людини охоронялися силою закону з метою забезпечення того, щоб людина не була змушена вдаватися… до повстання проти тиранії і гноблення; і… що загальне розуміння характеру цих прав і свобод має величезне значення…Генеральна Асамблея проголошує цю загальну декларацію прав людини… (ЗДПЛ, 1948 р.)

ІІ. Визначте, які з наведених конституційних прав і свобод відносяться до прав і свобод людини, а які громадянина. Відповідь оформіть у таблицю з двох колонок і обґрунтуйте. Скористайтесь текстом ІІ розділу Конституції України для доведення своєї думки.

Право на життя, право на повагу до гідності, право на свободу об’єднання у політичні партії, право брати участь в управлінні державними справами, право на свободу та особисту недоторканність, право на участь у проведенні мітингів, походів, демонстрацій, право на невтручання в особисте та сімейне життя, право на соціальний захист.

ІІІ. На основі тексту ІІ розділу Конституції України класифікуйте права і свободи за сферою життєдіяльності людини, якої вони торкаються - особисті, політичні, економічні тощо. Відповідь оформіть у форматі таблиці. Підготуйтеся до презентації результатів своєї роботи.

ІY. У статтях 21, 22, 24 Конституції України сформульовані основні принципи прав і свобод людини та громадянина в Україні. Випишіть їх, поясніть кожен з них та доберіть необхідні приклади.

Висловіть думку…

І. Поміркуйте: чи може існувати однакове для всіх людей і народів - хоча б де і коли вони не проживали – розуміння прав людини? Об'єднайтеся в 2 (4,6) малих груп. Нехай половина цих груп займе стверджувальну позицію щодо обговорюваного питання, а інші – протилежну. В групах підготуйте відповідні аргументи та проведіть дебатування за питанням.

ІІ. У Конституції України міститься невеликий перелік обов’язків людини і громадянина. Визначте, які з них належать до обов’язків людини, а які громадянина? У Конституції УРСР 1978 року перелік обов’язків був вдвічі більшим. Як ви думаєте, чому?

ІІІ. Прочитайте слова української поетеси і громадської діячки Лесі Українки, винесені на початок теми в якості епіграфа, та висловіть власне ставлення до них.

IY. Прочитайте та поясніть, як ви розумієте відомий і досить поширений вислів французького політика-соціаліста, прем’єр-міністра Франції у 1988-1991 роках Мішеля Рокара.

Мінімум цивілізації – це хліб і Загальна декларація прав людини. Йдеться саме про мінімум, вище цієї планки можна сперечатися, наводити аргументи, критикувати, нижче – вести боротьбу.

Підсумуйте…

І. У групах чи індивідуально складіть тези-резюме до вивченої проблеми, запишіть їх та представте класу. Які питання у вас виникли після обговорення та аналізу проблеми «Які документи закріплюють права і свободи людини і громадянина»? Про що ви б хотіли дізнатися більше?


Читайте також:

  1. Http://www.minjust.gov.ua Міністерство юстиції України
  2. I. Флот древньої України
  3. II. Флот княжої України-Руси
  4. III. Козацький флот України
  5. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  6. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  7. Q Конституція України від 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України – 1996 - № 30 – Ст. 141
  8. V. Постанови Пленуму Верховного Суду України
  9. VI. Накази Генерального прокурора України
  10. XVIII. Особливості прийому та навчання іноземців та осіб без громадянства у вищих навчальних закладах України
  11. А/. Верховна Рада України.
  12. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ




Переглядів: 2031

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Які документи є джерелами основних прав і свобод людини в Україні | Проблема четверта: Які громадянські й політичні права та особисті свободи гарантуються в Україні

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.