Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Піщані, алевролітові і глинисті породи

Піщані породи - одні із найбільш поширених серед уламкових осадочних утворень. Вони складені на 50% і більше з зерен величиною 0,1-1,0 мм. За розміром зерен виділяють крупно -, середньо - і дрібно­зернисті породи.

Рихлі піщані породи називають пісками, а зцементовані - піскови­ками.

Серед породоутворюючих мінералів переважають кварц, калієві польові шпати, слюди, халцедон, глауконіт, кислі плагіоклази, гідрослюди, каолініт. Серед акцесорних мінералів найбільш характерні циркон, гранати, турмалін, ставроліт, рутил, дістен та ін. Рудні мі­нерали представлені магнетитом, ільменітом, гематитом, піритом та ін.

Суттєву роль в будові піщаних порід відіграють вторинні (постдіагенетичні) мінерали, такі як регенерований кварц, новоутворення кальциту, доломіту, хлориту, глинистих мінералів, оксидів і сульфідів заліза.

Цементом в піщаних породах найчастіше виступає глинистий матеріал, кальцит, рідше доломіт, гіпс, ангідрит, опал, оксиди заліза.

За мінеральним складом виділяють три групи піщаних порід - мономінеральні, олігоміктові і поліміктові.

Мономінеральні складаються переважно з кварцу, олігоміктові - з двох переважаючих мінералів: кварцу і польових шпатів, кварцу і слюд, зрідка головним мінералом може бути глауконіт. Структура піща­них порід псамітова, крупно-середньо - та дрібнозерниста. Текстура масивна, шарувата.

Поліміктові (полімінеральні) поділяють на аркозові та граувакові. Характеристика їх приведена вище.

Піщані породи мають досить різноманітний генезис. Серед них ви­діляють: прибережно - морські, морські, річкові, дельтові, флювіогля­ціальні, еолові піски і пісковики.

Алевритові породи, як і піщані, належать до числа поширених осадочних порід. Вони більше, ніж на 50% складаються з частинок роз­міром 0,01-0,1 мм. Сипучі, крихкі породи називають алевритами, а міцні зцементовані - алевролітами. Серед них виділяють крупно -, середньо - і дрібнозернисті.

Мінеральний склад алевритових порід приблизно такий же, як і піщаних, але в них більше стійких до процесів вивітрювання мінералів - кварцу, мусковіту, халцедону. В них, як правило, високий вміст органічної речовини. За мінеральним складом серед них виділяють мономінеральні, олігоміктові і поліміктові різновиди.

Будова алевритових порід (текстура, структура), тип і склад цементу подібні до піщаних порід. Для алевритових порід характерна тонка горизонтальна, рідше коса шаруватість. Забарвлення порід залежно від домішок може бути світло-сірим, чорним, бурим, зеленим та ін.

Алевритові породи, як і піщані, утворюються в різних фаціальних умовах. Найбільш поширеними є морські, озерні, річкові та еолові різновидності.

Тонкоуламкові породи, глинисті, або пеліти - це уламкові породи, які складаються з зерен дрібніших за 0,01 мм. Глинисті породи - одні із найпоширеніших осадочних утворень. За об'ємом вони склада­ють до 60% всіх осадочних гірських порід, їх головні компоненти - глинисті мінерали і тонкодисперсний уламковий матеріал – пеліт (розмір частинок < 0,01мм).

В сухому вигляді глини мають землистий характер і інколи значну міцність. При змішуванні з водою набувають в'язкості і пластичності, збільшуються в об'ємі, після випалювання набувають кам'янистої маси, тому широко використовуються в керамічній промисловості. Основу глин складають представники шаруватих силікатів. Найважли­вішими серед них є каолініт, гідрослюди, монтморилоніт, різні залізисті магнезіальні глинисті мінерали, алофан, пірофіліт та ін.

Майже всі глини слід розглядати як полімінеральні гірські породи. Крім головного глинистого мінералу, який зумовлює головний тип глини, в ній завжди присутні домішки (кварц, мусковіт, пальові шпати та ін.), які безумовно відбиваються на властивостях глини і визна­чають її використання.

Щільні, зцементовані глини називаються аргілітами. Крім глинистих мінералів і кремнезему, аргіліти часто вміщують в собі серицит, хло­рит, карбонати.

Структури глинистих порід пелітові, текстури масивні, шаруваті.

Генезис глинистих порід досить різноманітний. Вони формуються на дні морів, озер, боліт, лагун, а також в процесі фізичного та хіміч­ного вивітрювання (елювіальні глини) в континентальних умовах.




Переглядів: 927

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Практичне значення | Практичне значення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.