Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Мікроскопічне вивчення карбонатних порід

Карбонати в осадочних породах, переважно, представлені двома породотворними мінералами - кальцитом і доломітом. Обидва вони безколірні, прозорі але їх тонкі і мікрозернисті різновиди у шліфах нормальної товщини здаються сірими, напівпрозорими внаслідок розміщення дрібних кристаликів у декілька ярусів в деяких породах (вапняково -доломітових) кальцит і доломіт присутні разом.

Кальцит - є одним із самих поширених аутигенних мінералів. У шліфах він прозорий, безколірний, форма кристалів неправильна, лапкоподібна. Показник заломлення кальциту коливається від 1,486 до 1,658, внаслідок чого в мінералі з’являється псевдоабсорбція (під мікроскопом, без аналізатора при повороті столика мікроскопа різко міняється шагрень і рельєф мінералу ). Сила подвійного променезаломлення складає 0,172, що відповідає білому інтерференційному забарвленню вищого порядку.

Доломіт - дуже розповсюджений аутигенний мінерал. Він безколірний, прозорий, але інколи кристали мають багато дрібних включень, що створює враження забрудненості. За оптичними властивостями доломіт схожий на кальцит. Показник заломлення коливається в межах 1,502-1,686, а подвійне променезаломлення складає 0,177-0,181. Як і кальцит, доломіт має явище псевдоабсорбції. Обидва мінерали одноосні, від'ємні.

Для діагностики цих мінералів під мікроскопом використовують морфологічні та деякі інші ознаки. Кристали кальциту в шліфах мають вигляд ізометричних неправильної (лакоподібної) форми зерен з плавними, часто криволінійними контурами. Доломітові кристали мають вигляд більш-менш правильних ромбів розміром приблизно 0,05 мм і більше або округлих зерен. Кальцит в крупних кристалах утворює тонкопластинчасті двійники, чого у доломіті не спостерігається.

Органічні рештки заповнені кальцитом. В карбонатних породах найчастіше зустрічаються залишки форамініфер, гастропод, брахіопод, голкуватих, моховаток, коралів, остракод тощо.

Форамініфери - велика група найпростіших організмів. Серед форамініфер виділяють донні, переважно мілководні і пелагічні форми. Мілководні форми мають великі розміри і грубі створи. Розмір форамініфер коливається від 0,01 мм до 5 см (нумуліти).

Форамініфери мають різноманітну форму (рис. 8.2 ). Вони бувають одно - дво - і багатокамерні. В породах вони можуть бути як порожні, так і заповнені дрібно - і середньозернистим кальцитом. Залишки цих організмів зустрічаються, починаючи з кембрійських відкладів по сучасні.

Гастроподи - морські, прісноводні і наземні тваринні організми. Найчастіше це морські донні, які вільно пересуваються організми, але зустрічаються і пелагічні. Зі збільшенням глибини басейну (>100 м) кількість гастропод зменшується, але деякі форми живуть на значних глибинах. Розповсюджені вони в холодноводих і тепловодних басейнах. Широкий розвиток набули з мезозою.

Гастроподи при житті мають арагонітову три- або багатошарову черепашку, завернуту по гвинтовій, рідше плоскій спіралі. У викопному стані арагоніт заміщається кальцитом. Розмір черепашок і їх уламків коливається від часток міліметра до декількох сантиметрів. У шліфах спостерігаються дрібні черепашки і їх уламки, які визначаються за характерною формою ( рис. 8.3).

Рисунок 8.2 - Форамініфери

 

Рисунок 8.3 - Гастроподи

Бpаxіоподи - одиночні двосторонні симетричні організми, які ведуть прив’язаний до дна спосіб життя. Тіло їх покрите двостворою черепашкою, створи якої неоднакові. Живуть брахіоподи на мілководді і значних глибинах (до 4000 м). Черепашки брахіопод досягають 3-5 см і найчастіше визначаються макроскопічно. Широкий розвиток мали в палеозої, пізніше їх роль знизилась.

У шліфах переважно спостерігається брахіоподовий детрит, заповнений кальцитом у вигляді волокон. У деяких брахіопод черепашки складені двома шарами: зовнішньо-волокнистим і внутрішньо - призматичним (рис. 8.4), кожний з яких у свою чергу складається із декількох, більш тонких прошарків.

 

Рисунок 8.4 - Брахіоподи

Голкуваті. Найбільш важливими породотворними представниками цих організмів є морські лілії (криноідеї) і морські їжаки. В шліфах залишки голкуватих визначаються за формою фрагментів ( рис. 8.5) і структурою речовини, яка складає скелет. У голкуватих кожний елемент скелета утворений одним кристалом кальциту, інколи з домішками магнію, тому в шліфі при включеному аналізаторі і повертанні столика мікроскопа відбувається одночасне то погасання, то освітлення всього залишку. Користуючись цією ознакою, можна впевнено визначити навіть дрібний детрит голкуватих. Морські лілії користувались максимальним розповсюдженням в палеозої і дещо менше в мезозої. Морські їжаки досягли свого розквіту пізніше - в юрі і широко відомі в кайнозойських відкладах.

 

а - поперечний, б - повздовжній переріз морських лілій;

в, д - поперечний, г - повздовжній переріз голок морських їжаків.

Рисунок 8.5 - Кріноідеї

Mоховатки - колоніальні водні організми, які ведуть прив’язаний до дна спосіб життя. Більшість з них проживає в прибережній, мілководній, шельфовій частині моря. Сучасні їх види зустрічаються у прісних водоймах, викопні залишки належать виключно до морських формувань.

Моховатки є породоутворюючими організмами і часто разом з коралами і водоростями складають біогерми. Їх скелет являє собою кальцитові (з домішками магнію) голкоподібні і сіткоподібні форми ( рис. 8.6). Будова скелета волокниста, що допомагає визначати моховатки в шліфах навіть у дрібних уламках. Моховатки відомі з силуру по даний час.

Рисунок 8.6 - Моховатки, скелетні залишки

Корали - морські прикріплені організми, характерні для відкритих морів та океанів. Корали мають зовнішній вапняковистий скелет. Серед них виділяються одиночні чотирипроменеві і колоніальні (восьмипроменеві) і подекуди шестипроменеві форми.

У шліфі корали мають вигляд крупносотових сіток, віял, снопів, радіально-променистих формувань округлої або неправильної форми, заповнених кальцитом ( рис. 8.7). Корали будують рифові споруди. Одиночні корали, широко розповсюджені, починаючи з силуру до пермі, а колоніальні - з тріасу по даний час.

Рисунок 8.7 - Скелетні залишки коралів

Остракоди - дрібні ( І мм і менше) тваринні організми з кальцитовим скелетом, які складені двома, часто несиметричними випуклими створами. Остракоди проживали і живуть в даний час в нормальних морських, засолених і прісних водоймах, їх залишки відомі в осадочних породах, починаючи з кембрійських відкладів, у палеозої вони мали породотворне значення. Якщо черепашки розкриті, їх створи у шліфі мають серпоподібну, нерідко симетричну форму (рис. 8.8).

Рисунок 8.8 - Поперечний переріз через раковини остракод




Переглядів: 577

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Генезис карбонатних порід

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.