Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Кінематичний опис руху рідини. Теорема нерозривності

Гідродинаміка вивчає рух рідин. Явища, розглядувані в гідродинаміці, мають макроскопічний характер, і рідина розглядається як суцільне середовище. Це означає, що будь-який малий елемент об'єму рідини вважається настільки великим, що містить в собі дуже велику кількість молекул. Відповідно до цього, коли в гідродинаміці кажуть про нескінченно малий елемент об'єму, то завжди мають на увазі, що він досить малий у порівнянні з об'ємом тіла, але великий у порівнянні з відстанями між молекулами. У такому ж контексті треба розуміти поняття “частинка рідини” або “точка рідини”, якими користуються для опису руху рідин і газів. Якщо, наприклад, у механіці кажуть про рух певної частинки рідини, то при цьому мова йде не про рух окремої молекули, а про зсув елемента об'єму, що містить велику кількість молекул.

Таким чином, математично описати рух рідини можна двома способами. Так, можна простежити за рухом кожної окремої частинки рідини, тобто визначити положення і швидкість цієї частинки в кожний момент часу. Тим самим будуть відомі і траєкторії всіх частинок рідини. Такий спосіб опису розроблявся Лагранжем. Існує простіший підхід до опису руху рідин. Основна його ідея полягає в тому, щоб спостерігати не за окремими частинками рідини, а за певними точками простору і визначати швидкість (точніше її модуль та напрямок), з якою проходять через кожну точку окремі частинки рідини в різні моменти часу. Такий спосіб називається методом Ейлера. Якщо охопити всі точки простору і фіксувати час t, то при другому способі опису руху рідин утвориться просторова картина розподілу швидкостей в рідині – поле швидкостей.

Поле швидкостей можна зобразити наступним чином. Проведемо в рідині, яка рухається, лінії таким чином, щоб дотична до них у кожній точці збігалася за напрямком з вектором (рис. 8.6). Ці лінії називаються лініями струму.

Якщо поле швидкостей, а отже, і відповідні йому лінії струму не змінюються з часом, то рух рідини називається стаціонарним або сталим. Якщо ж вони змінюються в часі, то рух називається нестаціонарним. У випадку нестаціонарного руху при другому способі опису швидкість рідини залежить від координат і часу: і лінії струму не збігаються з траєкторіями частинок рідини. При стаціонарному русі залежності від часу немає, і швидкість залежить тільки від координат: . Тільки при стаціонарному русі лінії струму збігаються з траєкторіями частинок.

Оберемо довільний замкнений контур і проведемо лінії струму через кожну точку його в певний момент часу (рис. 8.7). Ці лінії утворять поверхню, яка називається трубкою струму.

Вектор швидкості часток рідини спрямований по дотичний до ліній струму, а значить при русі частинки рідини не будуть перетинати бічну поверхню трубки струму.

Трубка струму (яка є уявною) поводить себе подібно то бокової поверхні реальної трубки, в якій тече рідина. На такі трубки струму можна розбити весь простір, в якому відбувається рух рідини.

Розглянемо два поперечні перерізи і , які перпендикулярні до осьової лінії струму АВ (рис.8.8). Поперечний переріз трубок струму зазвичай обирають настільки малим, щоб можна було вважати швидкість однаковою в межах будь-якого її поперечного перерізу і спрямованою вздовж осі трубки струму. Частинки рідини, які в певний момент часу знаходились в поперечному перерізі , через нескінченно малий проміжок часу пройдуть шлях, рівний , і опиняться в перерізі . Звідси випливає, що за час через поперечний переріз проходить об’єм рідини:

.

В той же час через поперечний переріз пройде об’єм рідини:

.

Якщо рідина нестиснена, то через обидва перерізи повинні пройти однакові об’єми рідини. Звідси

.

Наведені міркування справедливі для будь-яких двох поперечних перерізів трубки струму. Тому, в загальному випадку для трубки струму можна вважати

,

тобто добуток швидкості течії нестисненої нев’язкої рідини та поперечного перерізу трубки струму є величина стала для даної трубки струму. Це твердження відомо як теорема нерозривності. З теореми нерозривності випливає, що швидкість рідини в трубці струму буде тим більша, чим вужчий поперечний переріз трубки. Швидкість в трубці обернено пропорційна площі даного поперечного перерізу.




Переглядів: 655

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Закон Архімеда | Стаціонарний рух ідеальної рідини. Рівняння Бернуллі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.