Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Фінансові ресурси підприємств

Формування фінансових ресурсів починається в процесі створення підприємства та в подальшій реалізації фінансових відносин для здійснення господарчо-фінансової діяльності. Існує багато точок зору вчених-економістів при визначенні фінансових ресурсів, як економічної категорії. Серед них найбільш розповсюдженою є така:

Фінансові ресурси підприємств - це грошові доходи та надходження, які знаходяться в його розпорядженні і призначені для виконання фінансових зобов’язань, здійснення витрат для розширеного відтворення та матеріального стимулювання працюючих.

Джерелами формування фінансових ресурсів є:

- прибуток (дохід);

- амортизаційні відрахування;

- кошти, одержані від продажу цінних паперів;

- внески членів трудового колективу, підприємств, організацій;

- інші надходження.

Виходячи з цього, більш точною є думка, що фінансові ресурси підприємства – це власний, залучений та притягнутий капітал, який використовується для формування активів та здійснення виробничо-фінансової діяльності. Тобто фінансові ресурси - це сукупність усіх видів грошових коштів та фінансових активів підприємства (рис.1.7).

 

 
 

 


Власний капітал
Позиковий капітал

 
 


Залучений капітал

 

Рис. 1.7. Фінансові ресурси підприємства

 

1. Власний капіталхарактеризує загальну вартість засобів підприємства, які належать йому на правах власності та використовуються ним для формування відповідної частини його активів. Частина активів, яка сформована за рахунок інвестованого в них власного капіталу, є чистими активами підприємства.

Власний капітал характеризується :

1. Простотою залучення, оскільки рішення, пов’язані зі збільшенням власного капіталу, приймаються власниками і менеджерами даного підприємства.

2. Більш високою можливістю отримання прибутку в усіх сферах діяльності, оскільки при його використанні не потребується сплата позикового процента в усіх його формах.

3. Забезпеченням фінансової стійкості розвитку підприємства, його платоспроможністю в довгостроковому періоді, а також зниженням ризику банкрутства.

Разом з тим, він має недоліки:

1. Обмеженість обсягу залучення, а отже, і можливостей суттєвого розширення операційної та інвестиційної діяльності підприємства в періоди сприятливої кон’юнктури ринку на окремих етапах його циклу.

2. Висока вартість порівняно з альтернативними позиченими джерелами формування капіталу.

3. Не використовується можливість приросту коефіцієнта рентабельності власного капіталу за рахунок залучення позикових фінансових засобів, оскільки без такого залучення неможливо забезпечити перевищення коефі- цієнта фінансової рентабельності діяльності підприємства над економічною.

Таким чином, підприємство, яке використовує тільки власний капітал, має вищу фінансову стійкість. Його коефіцієнт автономії дорівнює одиниці, але обмежує темпи свого розвитку, тому що не може забезпечити формування необхідного додаткового обсягу активів у періоди сприятливої кон’юнктури ринку і не використовує фінансові можливості приросту прибутку на вкладений капітал.

До власного капіталу відносять:

· статутний капітал, який складається із внесків засновників у капітал підприємства;

· засоби, отримані від випуску та реалізації акцій та облігацій;

· резервний капітал, який створюється внаслідок відрахувань від прибутку та їх інвестування у виробництво;

· пайові внески членів колективу, передбачені установчими документами;

· інший додатковий капітал, який може включати в себе: суми щодо оцінки необоротних активів, вартість необоротних активів, які безкоштовно були отримані від юридичних або фізичних осіб тощо.

2. Позиковий капіталхарактеризує залучення для фінансування розвитку підприємства на основі повернення коштів або інших майнових цінностей. Усі форми позикового капіталу, які використовує підприємство, є фінансовими зобов’язаннями і підлягають погашенню в передбачені терміни.

 

Позиковий капітал має такі позитивні особливості:

1. Достатньо широкі можливості залучення, особливо за рахунок високого кредитного рейтингу підприємства, при наявності застави чи гарантії поручителя.

2. Забезпечення росту фінансового потенціалу підприємства при необхідності суттєвого розширення його активів і підвищення темпів росту обсягу його господарської діяльності.

3. Більш низькою вартістю порівняно із власним капіталом за рахунок забезпечення ефекту “податкового щита” (вилучення витрат щодо його обслуговування бази оподаткування, що обкладається при сплаті податку на прибуток).

4. Можливість генерувати приріст фінансової рентабельності.

Використання позикового капіталу має і недоліки:

1. Використання даного капіталу створює найбільш небезпечні фінансові ризики в господарській діяльності підприємства – ризик зниження фінансової стійкості і втрати платоспроможності. Рівень цих ризиків зростає пропорційно до росту питомої ваги використання позикового капіталу.

2. Активи, які сформовані за рахунок позиченого капіталу, створюють меншу норму прибутку, тому що вона зменшується на суму позикового процента, що виплачується в усіх його формах (процент за банківський кредит, лізингової ставки; купонний процент за облігаціями; вексельний процент за товарний кредит тощо).

3. Велика залежність вартості позикового капіталу від коливання кон’юнктури фінансового ринку. Наприклад, за рахунок зниження середньої ставки позикового капіталу, використання на ринку отриманих кредитів (особливо на довгостроковій основі) підприємству стає невигідним у зв’язку з наявністю більш дешевих альтернативних джерел кредитних ресурсів.

4. Складність процедури залучення, особливо у великих розмірах, тому що надання кредитних ресурсів залежить від рішень інших господарських суб’єктів (кредиторів). Гарантії страхових компаній, банків або інших господарських суб’єктів надаються, як правило, на платній основі. Таким чином, підприємство, яке використовує позиковий капітал, має більш високий фінансовий потенціал розвитку і можливості приросту фінансової рентабельності, але при цьому більшою мірою присутній фінансовий ризик і загроза банкрутства.

До позичених фінансових ресурсів належать:

· банківські кредити;

· інші фінансові зобов’язання, пов’язані із залученням позичених коштів.

До залучених фінансових ресурсів належать:

· кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги та всі види поточних зобов’язань за розрахунками (з одержаних авансів, з бюджетом, із страхування, з учасниками тощо).

 

Управління фінансовими ресурсами передбачає оптимальне співвідношення власного і залученого капіталу. У сучасних умовах проблема ефективного використання фінансових ресурсів є дуже актуальною. Перш за все, необхідно співставити кількість використаних ресурсів з кількістю та якістю досягнутих результатів. Напрямки використання фінансових ресурсів подано на рис.1.8:

 

 

 
 

 


Рис.1.8. Напрямки використання фінансових ресурсів підприємств

 

В умовах ринкової економіки для ефективного функціонування підприємства важливе значення має визначення оптимальної потреби у фінансових ресурсах, забезпечення структури, джерел їх формування та обґрунтованих напрямків використання.

 

Контрольні запитання

1. У чому полягає сутність фінансів підприємств?

2. Розкрийте загальні і специфічні риси фінансів підприємств.

3. Які відносини включає в себе сфера фінансових відносин підприємств?

4.Дайте характеристику функцій фінансів підприємств.

5. Назвіть джерела формування фінансових ресурсів підприємств.

6. Розкрийте зміст і завдання фінансової роботи на підприємстві.

7. Охарактеризуйте функції фінансової роботи на підприємстві.

 




Переглядів: 2210

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фінансова робота на підприємствах: зміст та організація | Тести до теми 1

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.