Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Нормативно-правова база щодо власного капіталу підприємства

Лекція 19.____________________(2 год)

Цільова спрямованість: розглянути суть, структуру та основні елементи власного капіталу підприємства, порядок формування статутного капіталу в різних господарських товариствах та його відображення у бухгалтерському обліку.

Питання для розгляду:

1. Визначення власного капіталу, його структура та призначення

2. Порядок формування та облік статутного капіталу

Визначення власного капіталу, його структура та призначення

Нормативно-правова база щодо власного капіталу підприємства

Найменування (нормативний документ) Коли і ким затверджений Короткий зміст розділів, щодо теми
Закон України " Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" №996-14 від 16.07.1999 р Стан бухгалтерського обліку і звітності й аналіз обґрунтованості обраної облікової політики на підприємстві, форми обліку, системи документації. Державне регулювання бухгалтерського обліку і фінансової звітності.
Закон України "Про аудиторську діяльність"   Вимоги до аудиторської діяльності, аудиторському висновку, публічної бухгалтерської звітності, випадки обов'язкового проведення аудита, порядок проведення аудита
Закон України " Про господарчі товариства " № 1576-12 від 19.09.1991 Визначає поняття і види Суспільств, правила їхнього створення, діяльності, права й обов'язки засновників і учасників. Мінімальний розмір КК. Статті: 13 - обмеження щодо внесків учасників; 14 - порядок формування РК; 38,39 - порядок зміни статутного капіталу Акціонерного товариства; і ін.
4. Закон України "Про цінні папери і фондовий ринок " № 3480-ІУ від 23.02.2006 р. Особливо важливий для АТ. Визначає види цінних паперів .Не допускається випуск акцій для покриття своїх збитків, крім випадків, передбачених Законом.
Закон України "Про Національну депозитарну систему й особливості електронного звертання цінних паперів в Україні" №710/97-ВР від 10.12.1997р Ст. 1 визначений реєстр власників іменних цінних паперів; ст.9 закріплює право ведення реєстру за чи емітентом реєстратором.
Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств " №283/97-ВР від 22.05.1997 Перевірка правильності використання коштів , отриманих АТ від первинного розміщення емітованих їм акцій. Підприємства можуть придбати акції й інші цінні папери за рахунок коштів , що надходять у їхнє розпорядження після сплати податків і відсотків за банківський кредит. Оподатковування дивідендів.
7. Закон України „Про податок з доходів фізичних осіб” № 889 – ІУ від 22.05.2003 Визначає особливості нарахування та сплати окремих видів доходів. Ст.9.3. передбачено оподаткування дивідендів.
8. П(С)БУ 1; 2; 5; 7 Міністерство Фінансів України 31.03.1999 №87 Ціль, склад і принципи підготовки фінансової звітності і вимоги до визнання і розкриття її елементів ; зміст і форма балансу і загальні вимоги до розкриття його статей; розкриття інформації про зміни в складі власного капіталу підприємства. Відображення результатів переоцінок у складі ДК і нерозподіленого прибутку.
9. Господарчий кодекс України   № 436-ІУ 16. 01.2003   Визначення і види господарських і акціонерних товариств. Формування статутного капіталу товариств з обмеженої відповідальністю та акціонерних товариств, порядок збільшення та зменшення їх статутного капіталу, обмеження щодо випуску цінних паперів та сплати дивідендів.
10. Національні нормативи аудита: 2 "Основні вимоги до аудита", 3 "Мета і загальні принципи аудита фінансової звітності", 4 "Договір на проведення аудита", 6 "Документальне оформлення аудиторської перевірки", 9 "Планування аудита", 10 "Знання бізнесу клієнта", 11 "Істотність і її взаємозв'язок з ризиком аудиторської перевірки", 12 "Оцінка системи внутрішнього контролю підприємства і ризику, зв'язаного з ефективністю її функціонування", 14 "аудиторські свідчення", 20 "Події, що мають істотний вплив на аудиторський звіт і відбуваються після дати складання фінансової звітності підприємства й аудиторського висновку", 26 "Аудиторський висновок" і ін
Вимоги ДКЦПФР щодо аудиторської перевірки відкритих акціонерних товариств і підприємств-емітентів облігацій (крім комерційних банків, інституціональних інвесторів) ДКЦПФР Рішення №5 від 9.03.1997 Порядок проведення, особливості аудиторської перевірки відкритих акціонерних товариств і підприємств-емітентів облігацій (крім комерційних банків, інституціональних інвесторів), видача аудиторського висновку й аналіз фінансового положення
12. Положення "Про порядок збільшення, зменшення розміру статутного фонду (капіталу) АТ" ДКЦПФР 08.04.1998 №44 Порядок реєстрації випуску акцій. Статутний капітал АТ збільшується на загальну номінальну вартість облігацій, що обмінюються на акції. Зменшення статутного капіталу АТ здійснюється за допомогою зменшення: - номінальної вартості акцій; кількості акцій існуючої номінальної вартості шляхом викупу їх у власників з метою анулювання цих акцій.
13. Положення " Про порядок реєстрації випуску акцій ОАО і облігацій підприємств " ДКЦПФР 09.02.2001 № 18 Установлює вимоги до реєстрації випуску акцій ОАО, інформації про їхній випуск і звіт про результати підписки на акції, реєстрації випуску облігацій підприємств, інформації про їхній випуск. Порядок реєстрації випуску акцій у випадку збільшення розміру статутного капіталу за рахунок реінвестування дивідендів і у випадку зменшення розміру статутного капіталу.
14. Положення "Про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів" ) ДКЦПФР 26.05.1998 №60 Установлено порядок реєстрації випуску акцій ОАО. Позначено перелік документів необхідних для подачі на реєстрацію випуску акцій п.4.2. Визначений порядок ведення реєстру в розділі 7.
15. Положення "Про порядок реєстрації випуску акцій ЗАТ" ДКЦПФР 12.02.1998 Установлено порядок реєстрації випуску акцій акціонерами суспільства закритого типу
Внутрішні документи по підприємству
16. Установчі документи, Утомившись, Наказ про облікову політику, ін. Загальні збори акціонерів, Правління, директор. Визначається розмір КК, порядок його зміни в рамках законодавства, порядок розподілу прибутку і формування РК, ін.
           

 
 

     
   
 
 

 


Капітал втілює в собі ту частину активів підприємства, яку без будь-яких умов та обмежень можна визнати власністю підприємства. Від власного капіталу слід відрізняти суми зобов’язань та кошти, які утримуються підприємством для виконання певних цілей.

Для цілей бухгалтерського обліку згідно зі стандартом П(С)БО 5 “Звіт про власний капітал” у складі власного капіталу підприємства виділяють такі види капіталу:

 

 

 

 

 


Визначення термінів поняття „власний капітал”.

Термін Визначення
Статутний капітал Зафіксована в установчих документах загальна вартість активів, які є внеском власників (учасників) до капіталу підприємства
Пайовий капітал Сума пайових внесків членів спілок та інших підприємств, що передбачена установчими документами
Додатково вкладений капітал Сума, на яку вартість реалізації випущених акціонерними товариствами акцій перевищує їхню номінальну вартість
Інший додатковий капітал Сума до оцінки необоротних активів, вартість активів, безкоштовно отриманих підприємством від інших юридичних або фізичних осіб, та інші види додаткового капіталу
Резервний капітал Сума резервів, створених відповідно до чинного законодавства або установчих документів за рахунок нерозподіленого прибутку підприємства
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) Сума прибутку, яка реінвестована у підприємство, або сума непокритого збитку. Сума непокритого збитку вираховується при визначенні підсумку власного капіталу
Неоплачений капітал Сума заборгованості власників (учасників) за внесками до статутного капіталу. Ця сума вираховується при визначенні підсумку власного капіталу.
Вилучений капітал Фактична собівартість акцій власної емісії або часток, викуплених товариством у його учасників. Ця сума вираховується при визначенні підсумку власного капіталу.

Вирішення протиріччя між юридичним оформленням внесків до капіталу та необхідністю виконувати це правило полягає у застосуванні в системі бухгалтерського обліку та фінансовій звітності коригуючих показників:

- неоплачений капітал;

- вилучений капітал.

Ці показники відображають рух власного капіталу у процесі його формування та управління ним. Вони є технічними, регулюючими стосовно суми сплаченого капіталу:

 

 

 





Переглядів: 3491

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Б) антиінфляційне стимулювання пропозиції – макроекономічна полі- тика,направлена на збільшення національного продукту з метою скорочення інфляції. | Функції власного капіталу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.