Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Основні причини і типові способи здійснення правопорушень у сфері оподаткування та методи їх виявлення.

У системі ринкових відносин ухилення від сплати податків – це явище, яке базується на відносинах, які складаються у процесі розподілу і перерозподілу доходу.

У західній фінансовій літературі для означення різнохарактерних видів ухилення від податків використовуються окремі терміни. Ті з них, що мають цілком легальний характер, виникають через недосконалість законодавства чи у результаті лобіювання у парламенті навмисне створених “податкових лазівок” (tax loopholes) для певних категорій платників, носять назву “tax avoidance” – уникнення, обхід податку.

Виходячи з особливостей нормо-творчості та юридичних казусів, створюваних економічно-комерційною практикою, ухилення такого виду не передбачає кримінального характеру, не є податковим злочином і припиняється внесенням відповідних змін у фіскальне і господарське право.

Крім того, уникнення від сплати податків може грунтуватись на основі податкового планування за допомогою використання законних пільг та механізмів, на детальному і досконалому знанні норм податкового законодавства і вірному їх застосуванні з метою побудови економічної діяльності таким чином, щоб виключити або зменшити розмір податкових зобов’язань або податкових платежів, тобто з метою їх оптимізації.

Нелегальне ухилення злочинним способом, яке переслідується законом, іменується “tax evasion” – ухилення від податку у незаконній формі. Ухилення такого роду є продуктом антидержавної поведінки податкоплатників у силу їхніх намірів чи створених їм умов.

Рівень усвідомлення необхідності сплачувати податки залежить як від давності податкових традицій, рівня правової культури, так і від характеру та результативності податково-бюджетної політики держави та суб’єктивної оцінки кожним платником міри своєї плати за участь у споживанні суспільних благ.

Платники, що приймають рішення в умовах держави, апарат якої прагне не тільки (а може й не стільки) максимізувати суспільний добробут, а й (скільки) реалізувати власні інтереси, керуються в своїх рішеннях не тільки (не стільки) суспільними інтересами, а й (скільки) власними. А тому в разі зростання фіскального експансіонізму держави, платники вдаються до пошуку можливостей ухилення від оподаткування як легальним (зменшення обсягів виробництва і споживання оподатковуваних товарів і послуг), так і нелегальним (приховування доходів від оподаткування, переміщення діяльності в тіньову економіку, переведення капіталів за кордон) шляхом. Опір платників створює природні межі для зростання державних видатків і рівня оподаткування.

Податковою теорією і практикою описано чотири види причин нелегального ухилення від сплати податків:

- моральні - відсутність моральної відповідальності за ухилення від оподаткування; не сприймання платниками податків законодавства у сфері оподаткування; могутній власницький інстинкт, який особливо інтенсивно виявляється на рівні особистості;

- політичні - лобіювання інтересів окремих груп платників податків;

- економічні - розбалансованість банківської системи; криза платежів; інфляційні процеси; зниження платоспроможності населення; дефіцит бюджету;

- технічні або організаційно управлінські - складність, суперечливість, нестабільність податкового законодавства; недостатній рівень юридичної і економічної підготовки працівників контролюючих органів у сфері оподаткування; відсутність достатнього досвіду боротьби з податковими правопорушеннями; недостатня захищеність працівників контролюючих органів при виконанні ними службових обов’язків.

Загальновідомо, що для багатьох громадян вкрасти з бюджету – не значить вкрасти.

Більше того, у будь-якій державі є факти корупції у вищих ешелонах влади, використання державних коштів на особисті потреби. Тому платники податків не відчувають моральної відповідальності за ухилення від оподаткування.

Багато платників податків ухиляється від сплати податків, мотивуючи це значним рівнем податкового тягаря, а також надмірним державним регулюванням на мікрорівні, яке робить операційні витрати на ведення легального бізнесу надто високими.

Існують і політичні причини ухилення від податків. У тих випадках, коли у державі є стійка тенденція лобіювання при визначенні напрямків економічної політики, платник податків рахує своїм обов’язком потурбуватись про свої особисті інтереси і інтереси своїх працівників, які залишились без захисту лобістів. Якщо при проведенні державної політики інтереси окремих груп ставляться над інтересами інших (без економічних на те причин), то платники податків, які рахують себе обділеними, вишукують різноманітні варіанти зменшення податкових виплат.

Суттєвою технічною причиною ухилення від сплати податків є складність і суперечливість національного законодавства. Технічна складність оподаткування дозволяє платнику податків уникати платежів, не порушуючи закону. Це ускладнює і практику податкового контролю. Його результати прямо залежать від зрозумілості методик оподаткування, технічного забезпечення податкових перевірок, бухгалтерського обліку і звітності, системи обліку платників податків.

На кінцеві результати по виявленню порушень податкового законодавства негативно впливає і відсутність достатнього досвіду по виявленню і збору доказів таких злочинів і чіткого механізму взаємодії між працівниками контролюючих органів.

Природа ухилення від податків носить комплексний характер:

з фіскального боку – казнокрадство в його легалізованій або кримінальній формах;

в ментально-психологічному аспекті – результат спонтанної чи вимушеної високою нормою оподаткування атрофії громадянської свідомості і суспільної відповідальності податкоплатників;

з економічної точки зору – розрахунок на вигоду, при якому корисливі імпульси отримують верх над страхом покарання.

Податкове законодавство України часто дає платнику можливість ухилитися від сплати. Це обумовлено:

• наявністю в законодавстві значного числа податкових пільг;

• наявністю різноманітних ставок оподаткування;

• наявністю різних способів віднесення витрат: на собівартість, фінансовий результат, прибуток, який залишається в розпорядженні підприємства;

• наявністю значних недоопрацювань в податкових законах, які пояснюються недосконалістю юридичної техніки і неврахування законодавцями всіх необхідних обставин, які можуть виникнути при нарахуванні чи сплаті того чи іншого податку.

Податкове правопорушення — це протиправна дія або бездіяння, яка виявляється в невиконанні або в неналежному виконанні податкових зобов'язань, за які встановлюється відповідальність.

Найбільшої уваги у сучасних умовах потребує попередження податкових правопорушень у сферах: кредитно-фінансових відносин; зовнішньоекономічної діяльності; реалізації нафтопродуктів; імпорту і реалізації медичних препаратів; операцій з нерухомістю; виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції; операцій з чорними і кольоровими металами; торгівлі; грального бізнесу; виробництва і реалізації підакцизних товарів та інші.

Аналіз і узагальнення практики дозволяють виділити найбільш загальні способи ухилення від сплати податків:

Неподання документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів і обов’язкових платежів до бюджетів чи державних цільових фондів (наприклад, декларацій, бухгалтерських звітів і балансів тощо);

приховування об’єктів оподаткування;

заниження об’єктів оподаткування;

заниження сум податків, зборів, обов’язкових платежів які підлягають сплаті у відповідний бюджет чи фонд;

приховування втрати підстав на пільги з оподаткування.

Поряд з загальними способами ухилення від сплати податків існує і ряд специфічних способів здійснення злочинів у галузі оподаткування:

1. Ухилення від сплати податків шляхом завищення витрат на виконання робіт.

2. Ухилення від сплати податків шляхом виконання товарообмінних операцій без відображення їх у бухгалтерському обліку.

3. Ухилення від сплати податків шляхом реалізації продукції на адресу фіктивних фірм без передплати і переведення сум на дебіторську заборгованість.

4. Ухилення від сплати податків з використанням розрахунків у готівковій формі і приховування розрахунків за допомогою вексельного обігу.

5. Ухилення від сплати податків шляхом фіктивного експорту товарів.

6. Ухилення від сплати податків шляхом оформлення фіктивних документів про передачу товару на зберігання.

7. Ухилення від сплати податків шляхом заниження кількості і ціни товару (продукції), прийнятого суб’єктом підприємницької діяльності для наступної реалізації.

8. Ухилення від сплати податків шляхом оформлення документів, прийнятих на реалізацію товарів і реалізація на протязі довготривалого періоду необлікованих товарів.

9. Ухилення від сплати податків шляхом фальсифікації даних про кількість реалізованих товарів і отриманих грошових коштів.

10. Ухилення від сплати податків шляхом оформлення фальсифікованих документів про повернення товару, прийнятих від суб’єктів підприємницької діяльності або громадян на реалізацію.

11. Ухилення від сплати податків у кредитно-фінансовій і банківській сферах:

- ухилення від сплати податків при інвестуванні будівництва житла;

- ухилення від сплати податку на прибуток шляхом необгрунтованого збільшення процентів по вкладах фізичних осіб;

12. Ухилення від сплати податків у сфері зовнішньоекономічної діяльності:

- ухилення від сплати податків шляхом незаконного використання пільг по імпорту медичних засобів;

- шахрайство з фінансовими ресурсами шляхом надання неправдивої інформації про виникнення права на відшкодування з бюджету ПДВ.




Переглядів: 626

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порядок проведення перевірок суб’єктів підприємницької діяльності органами ДПС України. | Відповідальність платників податків за порушення податкового законодавства.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.