Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття геополітичної безпеки

Геополітика— 1) наукагеополітика - є область знання, що вив­чає закони, принципи та закономірності просторо во-часової органі­зації розвитку держав, регіонів і світу в цілому з урахуванням си­стемної взаємодії географічних, політичних, економічних, військо­вих, етнічних, демографічних, екологічних і інших чинників; 2) як явище - це сфера діяльності, пов'язана з відносинами між со­ціальними групами, націями, державами, блоками держав, голов­ним змістом якої є боротьба за контроль і панування над ресурсами земного, водного, повітряно-космічного, інформаційних (духовно-культурного) просторів держави, регіону, миру.

Геополітичні інтереси— це складова частина національних інтересів, обумовлена системним впливом географічних, політич­них, економічних, воєнних, екологічних та інших чинників.

Геополітика, як і інші науки про суспільство і природу, вивчає закони становлення, функціонування і розвитку соціальних, еко­номічних, географічних, політичних, військових і інших систем.

Головним законом, який понад усе привертає увагу дослідників цієї науки, на думку фахівців, є закон фундаментального дуаліз­му, що виявляється в географічному устрої планети і в історичній типології цивілізацій. Наприклад, західні учені Р. Челлен, A. Me хен, X. Макиндер (1861-1947), К. Хаусхофер (1869-1946), російські дослідники цієї проблеми MM. Данільовській і В.П. Семенов-Тян Шанській (1870-1942), ПЛ. Савицький і Л.М. Гумільов вважали, що цей дуалізм виражається у зіставленні сухопутної могутності (теллурократії) і морської могутності (талассократії). Перше вияв­ляється у вигляді військово-авторитарної цивілізації (наприклад, Стародавня Спарта, Стародавній Рим), друге — торгової цивілі­зації (Стародавні Афіни і Карфаген).

Інший закон геополітики: посилення чинника простору в людській історії. Це особливо підкреслює А. Мехен в роботі «Вплив морської сили на історію». Зокрема, він зазначає, що англійська нація зобов'язана своєю величчю морю більше, за будь-яку іншу. Зростання впливу талассократії починається разом з епохою вели­ких географічних відкриттів, а досягає вершини своєї могутності в кінці XX ст., коли англосакський капіталізм і індустріалізм сфор­мувалися як єдиний комплекс. У середині XX ст. геополітичний дуалізм досяг свого апогею, коли теллурократія ототожнювалася з СРСР, а талассократія — зі США і підконтрольними їм сферами впливу.

Як на похідний основний закон геополітики — дуалізму талассо­кратії і теллурократії, НЛ. Нартов вказує на закон синтезу суші і моря — «берегова зона». Це теж ключове поняття в геополітиці, берегова зона, або Rimland — фрагмент талассократії або теллуро­кратії. Вплив моря і зумовлює в береговій зоні більш активніша розвиток, нія: на суші, тому вона — складніша, культурніша та освіченіша. Rimland нагадує одночасно, як вважає російський гео­політик О.Дугін, «острів і корабель», а з іншого боку — «імперію і будинок». На його думку, RimlandG— складна реальність, що має самостійну логіку і у величезній мірі впливає і на талассократію, і на теллурократію.

Таким чином, Rimland виступає поясом, прикордонною зоною, або межею. У геополітиці цей термін має інше смислове наванта­ження, ніж поняття межі між державами. Морські прибульці ба­чать берег не як лінію для самого материка, а як територію, яку можна відірвати від континентальної маси, перетворити на базу, торговий, військовий анклав для подальшого наступу на сушу.

Розгляд геополітики робився нами навмисне: усвідомлення її змісту як окремої науки і окремої діяльності, знання законів геопо­літики, її предмету та джерел формування надають можливість говорити про геополітичну безпеку як окремий феномен сучасного націобезпекового буття, позбавлений міфологічних приписувань та абстрактних розмірковувань, що ґрунтуються здебільшого на дум­ках та вигадках, ніж на інформації та знаннях, як вищій її формі.

Відтак, з урахуванням наведеного визначимо ключове поняття.

Геополітична безпека— складова національної безпеки, процес управління системою національної безпеки, за якого держав­ними та недержавними інституціями забезпечується встановлення контролю і панування над ресурсами земного, водного, повітряно-космічного, інформаційних (духовно-культурного) просторів дер­жави, регіону, світу.

Ключовим моментом є те, що геополітична безпека є органіч­ним складовим елементом національної безпеки. її зміст полягає у тому, щоб забезпечити реалізацію життєво важливих національ­них інтересів через здійснення управління реальними або потен­ційними загрозами та небезпеками, які є наслідком прагнення інших держав встановити контроль і панування над усім спектром ре­сурсів планети. Більш того, за даного випадку геополітична безпе­ка може розглядатися у дещо ширшому плані та включати вста­новлення контролю не лише над ресурсами власної країни, а й здійснення цілого комплексу заходів щодо встановлення каналів прямого чи непрямого впливу на ресурси інших країн.

Наприклад, збереження територіальної цілісності Росії, а відтак і збереження контролю над більшою частиною природних ресурсів світу, відповідає національним інтересам України, оскільки колапс даної країни призведе до відокремлення від неї окремих суб'єктів, наслідком чого стане втрата контролю над природними ресурсами і можливий воєнний конфлікт з боку держав, що прагнуть заволоді­ти цими ресурсами і Росії, в який України може бути втягнена. Відтак одним з напрямів геополітичної безпеки має бути встанов­лення каналів прямого або непрямого впливу суб'єктів міжнарод­них відносин з метою збереження контролю Росії над власними природними ресурсами.

Суть управління у сфері геополітики, а відтак і суть геополітич­ної безпеки, полягає у встановленні й організації функціонування керованих алгоритмів процесів у сфері контролю і панування над ресурсами країни, на базі принципів просторово-часової організації розвитку держав, регіонів і світу в цілому з урахуванням системної взаємодії географічних, політичних, економічних, військових, етніч­них, демографічних, екологічних і інших чинників.

Ефективність політики геополітичної безпеки напряму пов'яза­на із законами геополітики. Відтак змістом геополітичної безпеки, окрім зазначеного є посилення морської і сухопутної могутності, чинника простору, зв'язків суші та моря.

Об'єктами геополітичної безпекиє ресурси земного, водного, повітряно-космічного, інформаційних (духовно-культурного) про­сторів держави, регіону, світу. Суб'єктами геополітичної безпеки є держави, транснаціональні корпорації, окремі індивіди.

Наступною важливою категорією геополітичної безпеки є баланс сил.

Зміст балансу сил полягає у відносній єдності та боротьбі різних світових сил. Головне призначення балансу сил полягає у можли­вості здійснення різних видів контролю над геополітичним просто­ром. За умов монополярності, коли фактично геополітичний простір світу контролює лише одна держава, баланс сил відсутній, а відтак відсутні механізми контролю над діями геополітичного сугестора. Баланс сил є необхідною умовою подальшого розвитку і процвітан­ня планети. Відсутність балансу сил — шлях до монополії істини, а відтак шлях до узурпації геополітичного простору і конфронтації учасників геополітичного процесу.

Політичний простір. Політичний простір — одна з головних ознак держави. Кордони виступають фактором безпеки держави. У геополітиці вельми важливу роль відіграють просторові відносини між державами. В якості таких виступають кордони. Загрози гео-політичній безпеці завжди виникають тоді, коли починається бо­ротьба за контроль, приєднання, опанування геополітичного про­стору. За твердженням Ф. Ратцеля кордон є периферійним орга­ном держави і як такий є свідченням її росту, сили або слабкості та змін у цьому організмі. На думку Хаусхофера, кордони не є раз і назавжди даними, вони — живі організми, котрі розширюються і стискаються на кшталт шкіри та інших захисних органів людсько­го тіла. Відтак кордони — важлива категорія геополітичної безпе­ки. Наявність кордонів і відповідних систем управління ними для реалізації національних інтересів є важливою умовою забезпечен­ня геополітичної безпеки. Кордон слугує політико-стратегічною лінією розподілу інтересів між державами. Відтак відсутність кор­донів призводить до значного збільшення вразливості геополітич­ної безпеки, загрожує суттєвому зниженню її рівня.

Важливою категорією геополітичної безпеки є категорію інте­ресу. Інтерес у найбільш загальному значенні становить собою усвідомлену потребу об'єкта у чомусь. Відповідно, якщо ми роз­глядаємо геополітичну безпеку в рамках національної безпеки, то можна виділяти окремо інтереси особи, інтереси держави і інтере­си суспільства. Органічна єдність, можна навіть казати симбіоз даних інтересів, утворюють іншу категорію — національні інте­реси.

Надмірне впровадження національних інтересів у сферу життя інших націй, або взагалі встановлення сфер впливу називається експансією. Експансія може бути не лише воєнною, а й економіч­ною, інформаційною, екологічною тощо. Головним в експансії ли­шається чинник боротьби (прямої, непрямої) за ресурси, а у більш абстрактному плані за виживання.

 


Читайте також:

  1. Cистеми безпеки торговельних підприємств
  2. II. Вимоги безпеки перед початком роботи
  3. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  4. II. Поняття соціального процесу.
  5. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  6. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  7. IV. Вимоги безпеки під час роботи на навчально-дослідній ділянці
  8. V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
  9. V. Вимоги безпеки в екстремальних ситуаціях
  10. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  11. А/. Поняття про судовий процес.
  12. Абіотичні та біотичні небезпеки.




Переглядів: 1134

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Геополітична структура сучасного світу. | Проблеми міжнародно правового регулювання глобальної геополітики.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.