Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Регіональні термічні дослідження

 

Сутність регіональних термічних досліджень зводиться до високоточного (погрішність не більше 0,01 0С) неодноразовому вимірюванню температур або їх приростів в глибоких свердловинах, гірських виробленнях і донних осадів озер, морів і океанів. Щоб виключити вплив сезонних коливань температур, виміри на суші ведуть на глибинах понад 50 – 100 м, а на акваторіях - на глибині понад 300 м.

При бурінні свердловин порушується температурна рівновага, яка залежить від часу і способу буріння, умов циркуляції промивальної рідини або повітря, що продувається, під час буріння. В середньому час відновлення температури до первинних значень перевищує 10-кратний час буріння свердловини. Тому термічні вимірювання проводять після встановлення температур, тобто через декілька місяців після буріння глибоких свердловин і через декілька днів або годин після буріння свердловин або шпурів в гірських виробленнях.

Графіки і карти температур (або градієнтів температур) використовують для розрахунків геотермічних градієнтів, теплових потоків. Тепловий потік розраховують по відомому геотермічному градієнту (Гі) теплопровідності λт гірських порід, який визначається на зразках гірських порід і донних осадів (або за допомогою спеціальних термометрів).

В результаті багаторічних теплових зйомок Землі накопичені деякі відомості про особливості теплового поля Землі. Геотермічний ступінь (величина, зворотна геотермічному градієнту) складає на кристалічних щитах близько 100 м/град, на платформах – близько 30 м/град, в складчастих областях - 10 – 20 м/град, в областях новітнього вулканізму - 5 – 20 м/град. Мінімальні теплові потоки (0,02 – 0,04 Вт/м2) спостерігаються на платформах і особливо на докембрійських щитах, в глибоководних западинах; максимальні - на серединно-океанічних хребтах, в рифтових зонах і ділянках сучасного вулканізму (0,2 – 0,4 Вт/м2). Тепловий потік збільшується в напрямі від стародавніх до молодих областей складчастості, а в кожній з них спостерігається зростання потоків від предгірних прогинань до ділянок активного орогенезу. В тектонічно активних областях спостерігається різка диференціація теплових потоків, наприклад, зростання втричі від краєвих прогинань до областей кайнозойської складчастості. Не дивлячись на існуючу зразкову рівність теплових потоків в океанічних і континентальних областях, а також в регіонах різновікової складчастості, їх відмінності пов’язують з існуванням не тільки вертикальних, але і горизонтальних градієнтів температур.

Зміни температур в структурних і розвідувальних (на нафту і газ) свердловинах дозволяють розрахувати геотермічні градієнти і їх ділянку за глибиною і за площею. На рис. 2 наведений приклад розподілу температур по деяких свердловинах (за даними Е.А. Любимової). З нього видно, що в породах Українського щита геотермічний градієнт дуже малий: 0,010 – 0,015 0С/м, а в Ставропольському краю високий - 0,032 – 0,067 0С/м. По нафтових свердловинах Краснодарського краю геотермічний градієнт має проміжні значення - 0,020 – 0,046 0С/м.

 

 

Рисунок В.1 – Графіки розподілу температур по свердловинах у ряді районів України і Північного Кавказу (за даними Любімової):1- Український щит; 2-Cтавропольський край; 3- Краснодарський край




Переглядів: 341

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Локальний тепловий потік | Нелинейные операции над векторами

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.