Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Таксономічні категорії екологічного районування довкілля

Екологічний моніторинг довкілля в межах території країни, великих регіонів (Донбас, Крим, Поділля, Карпати тощо), окремих областей, районів, великих міст, повинен здійснюватись з додержанням вимог щодо відповідних масштабів проведення робіт і картографування їх результатів.

В загальному випадку базовими масштабами проведення екологічних досліджень (за аналогією з геологічним вивченням територій) слід вважати:

– на державному рівні: масштаби 1:1000 000 і 1:500 000;

– на регіональному рівні: масштаби 1:500 000 і 1:200 000;

– на обласному рівні: масштаби 1:200 000 і 1:100 000;

– на районному рівні: масштаби 1:50 000 і 1:25 000;

– на рівні полігону: масштаби 1:10 000 і 1:5000;

– на рівні об'єкту: масштаби 1:2000 і 1:500.

Застосування будь-якого масштабу екологічних досліджень і картографування довкілля грунтується на єдиному принципі: один см2 карти міжнародної розграфування повинен відповідати щонайменше одному рівневому об'єктові спостережень, від якого інструментальними або розрахунковими методами можливо отримати необхідну екоінформацію і використовувати її на різних рівнях узагальнення чи деталізації.

Відповідно до масштабу ЕМД утворюється мережа місць (пунктів, об'єктів) спостережень довкілля.

Всю територію України, виходячи із світового досвіду географічних і геологічних досліджень, доцільно характеризувати в масштабі 1:1000 000, тобто державний рівень екомоніторингу довкілля повинен забезпечуватись опорною мережею спостережень, в якій об'єкти спостереження (екологічні полігони) розташовані в середньому на відстані 10 км чи один полігон повинен характеризувати сто квадратних кілометрів території.

Міжрегіональний рівень екологічного моніторингу довкілля повинен здійснюватись в масштабі 1:500 000, охоплюючи економічні і природні регіони України, наприклад, Донбас, Придніпров'я, Українські Карпати, Західне і Східне Полісся, Північне Причорномор'я, Крим тощо.

Регіональний рівень екомоніторингу довкілля повинен охоплювати ландшафтні райони в межах кордонів кожної адміністративної області і здійснюватись в масштабі 1:200 000, що вимагає проведення спостережень НПС не більше ніж через 2 км (чи один екополігон повинен характеризувати стан НПС на площі 4 км2). Додатковим масштабом регіональних досліджень може бути 1:100 000, що в чотири рази підвищує щільність мережі екополігонів.

Локальні (зональні) системи екомоніторингу довкілля організуються на рівні окремих ділянок ландшафтів, в межах адміністративних районів (масштаби 1:100 000 і 1:50 000, відповідно спостереження ведуться через 100 і 50 м), виробничо-міських агломерацій чи великих міст (масштаб 1:50 000, спостереження ведуться через 50 м). Додатковий масштаб 1:25 000 може бути запропонований для дослідження зони з високим техногенним навантаженням.

Об'єктовий рівень екомоніторингу здійснюється на окремих опорних (пробних) ділянках (об'єктах) екополігонів (масштаби 1:500 – 1:1000, спостереження здійснюються через 5-10 м).

Різномасштабні (рівневі) елементи екомоніторингу (полігони, опорні ділянки, об'єкти) повинні бути позиційно сумісні і утворювати єдину мережу спостережень, яка здібна надати повну інформацію про екологічний стан тієї чи іншої території, який характеризується властивостями компонентів довкілля.

Компонентами НПС є атмосфера, земельні, водні і рослинні ресурси, тваринний світ і населення, кліматичні умови і об'єкти життєдіяльності, які утворюють відповідні предметні області інформаційної моделі довкілля.

Кожний компонент навколишнього природного середовища повинен мати представничу інформаційну характеристику як в просторі, так і в часі, починаючи з визначення природно-історичних тенденцій їх змін, наприклад, за допомогою аналізу поетапних палеогеографічних карт, які відображають, в якому темпі і напрямку йде еволюція природного середовища як під впливом природної мінливості, так і від антропогенного навантаження.

Умовно можна виділити три категорії територій в залежності від антропогенного впливу на них:

а) величина техногенного навантаження на НПС перевищує допустимі рівні. Процес деградації (девастації) природного середовища має незворотний характер і більшість територіальних екосистем переходить в ранг "повністю зруйнована". Забруднення атмосфери, гідросфери, педосфери і рослинності досягає критичних значень. Відродження нормального екологічного стану потребує якісно нових соціально-економічних підходів і значних капітальних вкладень;

б) величина техногенного навантаження на НПС зростає до критичних значень, але не перевищує девастаційного рівня. Навколишнє середовище є дискомфортним для життєдіяльності. Розвиток екологічної обстановки на такій території може бути двозначним:

1) при відсутності системи контролю і управління природокористуванням можливий перехід до екологічної девастації;

2) при наявності ефективної системи контролю і управління можлива нормалізація антропогенного навантаження при зберіганні значущості промислово-сільськогосподарського комплексу території;

в) величина техногенного навантаження на НПС змінюється в допустимих межах, що може бути обумовлено не тільки сприятливими антропогенними факторами, але й існуючою системою контролю і управління екологічною обстановкою на всій території.

Основна задача створення раціональної мережі спостережень для моніторингу НПС полягає в екологічному районуванні території, яке дозволяє виявити і оцінити фактори, що впливають на первісне розповсюдження ЗР і наступну їх міграцію і накопичення, що необхідно для обгрунтування вибору об'єктів спостережень на площі полігону з урахуванням мінімізації обсягів вимірів/реєстрації і забезпечення представництва і рівноточності даних по всій території зони спостережень.




Переглядів: 403

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
МЕТОДИКА ВИБОРУ ЕКОЛОГІЧНИХ ПОЛІГОНІВ | Визначення екологічних полігонів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.