Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Відкриття провадження по цивільній справі: правові наслідки, процесуальне оформлення.

 

Відкриття провадження у справі є самостійною стадією цивільного процесу, пов’язаною з прийняттям заяви до провадження конкретного судді та визначає початок вжиття суддею процесуальних заходів, передбачених законом для розгляду та вирішення справи по суті [32].

Відкриття провадження у справі – це стадія цивільного процесу, на якій суд вирішує питання про відкриття провадження по конкретній цивільній справі у суді першої інстанції, перевіряє наявність у особи, яка звернулася до суду, права на звернення до суду і дотримання встановленого порядку реалізації цього права[33].

Відповідно до ч.1 ст.122 ЦПК України суддя відкриває провадження у цивільній справі не інакше як на підставі заяви, поданої і оформленої у порядку, встановленому ЦПК.

Суддя також встановлює наявність передумов для відкриття провадження у справі.

Передумови відкриття провадження у справі характеризують ті обставини, які дозволяють суду у повній відповідності до закону розглянути і вирішити цивільну справу[34]. Передумови відкриття провадження у справі випливають зі змісту ч.2 ст. 122 ЦПК, а саме:

1) позовна заява підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства:

1.1. у заявника та відповідача наявна цивільна процесуальна правоздатність;

1.2. справа підпадає під цивільну юрисдикцію суду;

1.3. позивач заявив вимогу, що є «небайдужою для права», адже відповідно до ст.15 ЦПК суд розглядає справи про захист справ, свобод чи інтересів, що виникають із правових відносин, а не з будь-яких суспільних зв’язків. Те ж саме стосується вимог з правовідносин, що припинилися. Наприклад, на цьому ґрунтується норма ч.2 ст.43 СК України, за якою у разі розірвання шлюбу за рішенням суду, позов про визнання його недійсним може бути пред’явлений лише після скасування рішення суду про розірвання шлюбу[35];

2) відсутність рішення чи ухвали суду, що набрали законної сили, про закриття провадження у справі у зв’язку з відмовою позивача від позову або укладенням мирової угоди сторін у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. Відмова від позову не позбавляє другу сторону права пред’явити такий самий позов до особи, яка відмовилась від позову;

3) відсутність у провадженні цього чи іншого суду справи зі спору між тими самими сторонами про той самий предмет і з тих самих підстав;

4) відсутність рішення третейського суду, прийняте в межах його компетенції, щодо спору між тими самими сторонами про той самий предмет і з тих самих підстав. Суддя не може відмовити у відкритті провадження у разі, коли суд відмовив у видачі виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду або скасував його рішення і розгляд справи в тому ж третейському суді є неможливим;

5) після смерті фізичної особи, а також у зв’язку з припиненням юридичної особи, які є однією із сторін у справі, спірні правовідносини допускають правонаступництво.

За відсутності хоча б однієї з вказаних умов суддя має відмовити у відкритті провадження у справі на підставі ч.2 ст.122 ЦПК України. При цьому перелік підстав для відмови у відкритті провадження у справі є вичерпним і суд не може відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України відмовити у відкритті провадження у справі з інших підстав.

Не допускається відмова у відкритті провадження у справі з мотивів недоведеності заявленої вимоги, відсутності доказів, пропуску позовної давності та інших не передбачених законом підстав (п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» від 12.06.2009 р. №2).

Передумови відкриття провадження у справі поділяють на позитивні і негативні. Позитивні вказують на наявність права на пред’явлення позову, негативні ж – на перепони виникнення цього права. Позитивною є перша з названих вище загальних обставин, інші є негативними. Також передумови поділяють на суб’єктивні і об’єктивні. Суб’єктивні передумови стосуються сторін спору, а об’єктивні – предмета позову[36].

Прийняття позовної заяви до провадження може відбуватися лише за наявності як передумов права на пред’явлення позову, так і умов, що утворюють порядок пред’явлення позову[37].

Суддя відкриває провадження по справі, якщо у особи є право на звернення до суду і здійснюється воно в порядку, передбаченому законом[38].

Питання про відкриття провадження у справі або про відмову у відкритті провадження у справі суддя вирішує не пізніше 3-ох днів з дня надходження заяви до суду або закінчення строку, встановленого для усунення недоліків, та не пізніше наступного дня після отримання судом у порядку, передбаченому ч.3 ст.122 ЦПК України інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.

Про відкриття провадження у справі чи відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу. В ухвалі про відкриття провадження у справі зазначаються: 1) найменування суду, прізвище та ініціали судді, який відкрив провадження у справі, номер справи; 2) ким і до кого пред’явлено позов; 3) зміст позовних вимог; 4) час і місце попереднього судового засідання, якщо суддя вирішив, що його проведення є необхідним, або час і місце судового розгляду справи, якщо суддя вирішив, що проведення попереднього судового засідання у справі не є необхідним; 5) пропозиція відповідачу подати в зазначений строк письмові заперечення проти позову та посилання на докази, якими вони обґрунтовуються.

При відкритті провадження у справі може вживатися забезпечення позову, вирішуватися питання про об’єднання чи роз’єднання позовів. Матеріально-правові і процесуальні наслідкивідкриття провадження у справі:1. Процесуальні наслідки:- виникає цивільне судочинство та цивільні процесуальні правовідносини між судом і сторонами спору;- сторони спору набувають процесуального статусу позивача і відповідача;- набувають процесуальних прав та обов’язків інші особи, які беруть участь у справі;- є підстави для вчинення судом та учасниками процесу всіх подальших процесуальних дій, пов’язаних з цією справою;- сторони не можуть повторно звернутися до суду з позовом про той самий предмет і з тих самих підстав;- припиняється право альтернативної підсудності;- відповідач має право заявляти зустрічний позов, треті особи – пред’являти самостійні вимоги щодо предмету спору.2. Матеріально-правові наслідки відкриття провадження у справі:- переривається строк позовної давності (ч.2 ст.264 ЦК України);- з дня пред’явлення позову присуджуються аліменти (ст.79 СК України);- інші матеріально-правові наслідки, передбачені у законі (ч.2 ст.390 ЦК України, ч.3 ст. 623 ЦК України, ст.19 СК України)[39].

Ухвала про відмову у відкритті провадження у справі повинна бути невідкладно надіслана позивачеві із заявою та доданими до неї документами.

Відмова у відкритті провадження у справі перешкоджає повторному зверненню до суду з таким самим позовом (ч.6 ст.122 ЦПК України).

 




Переглядів: 1438

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Прийняття позовної заяви. | ТЕМА 16. ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ ДО СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.