Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методичні рекомендації.

При вивченні даної теми особливу увагу слід приділити ретельному опрацюванню нового Кримінального процесуального кодексу України, прийнятого 13.04.2012р., який є провідним законодавчим актом у забезпеченні кримінального провадження..

По-перше, це стосується введення нового терміну «кримінальне правопорушення», який передбачає зміни і доповнення у загальну частину кримінального кодексу України; норм Кримінально – виконавчого законодавства. Це обумовлює поширення декриміналізації суспільства в цілому відкриває зовсім нові напрямки і можливості для адвокатів у захисті прав та інтересів клієнтів.

По-друге, введення нової термінології у діяльності органів досудового розслідування, а саме: «слідчі розшукові дії», впровадження нової посади у місцевих загальних судах загальної юрисдикції (суд першої інстанції), як «слідчий – суддя» висвітлює нові форми діяльності адвокатів підчас їх участі на стадії досудового розслідування з питань застосування запобіжних заходів стосовно їх клієнтів у досудовому провадженні.

По-третє, закріплене положення про надання адвокатом безоплатної правової допомоги, зазначене у ст.25 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та ст.13 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» від 2 червня 2012 року, висвітлює самостійну площину у сфері захисту під час кримінального переслідування та кримінального судочинства.

Для опанування теоретичними знаннями стосовно професійних прав та обов’язків адвоката у кримінальному провадженні, слід опрацювати розділ третій альбому схем з навчальної дисципліни «Адвокатура України»: «Правовий статус адвоката при здійснені захисту та представництва інтересів особи у судочинстві», а саме наочні схеми 3.2.1-3.2.8.

Участь адвоката - захисника у кримінальному провадженні умовно можна розділити на такі стадії:

1.досудового розслідування;

2.судове провадження в першій інстанції;

3.судове провадження з перегляду судових рішень.

З огляду нового кримінального процесуального законодавства, прийнятого 13.04.2012 р., законний представник користується процесуальними правами особи, інтереси якої він представляє, крім процесуальних прав, реалізація яких здійснюється безпосередньо підозрюваним, обвинуваченим і не може бути доручена представнику.

Захисником є адвокат, який здійснює захист підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, а також особи, стосовно якої передбачається розгляд питання про видачу іноземній державі (екстрадицію).

Захисником не може бути адвокат, відомості про якого не внесені до Єдиного реєстру адвокатів України або стосовно якого у Єдиному реєстрі адвокатів України містяться відомості про зупинення, або припинення права на заняття адвокатською діяльністю.

Захисник не має права взяти на себе захист іншої особи або надавати їй правову допомогу, якщо це суперечить інтересам особи, якій він надає, або раніше надавав правову допомогу.

Неприбуття захисника для участі у проведенні певної процесуальної дії, якщо захисник був завчасно попереджений про її проведення, і за умови, що підозрюваний, обвинувачений не заперечує проти проведення процесуальної дії за відсутності захисника, не може бути підставою для визнання цієї процесуальної дії незаконною, крім випадків, коли участь захисника є обов'язковою.

Якщо підозрюваний, обвинувачений заперечує проти проведення процесуальної дії за відсутності захисника, проведення процесуальної дії відкладається або для її проведення залучається захисник у порядку, передбаченому статтею 53 КПК України.

Одночасно брати участь у судовому розгляді можуть не більше п'яти захисників одного обвинуваченого.

Захисник користується процесуальними правами підозрюваного, обвинуваченого, захист якого він здійснює, крім процесуальних прав, реалізація яких здійснюється безпосередньо підозрюваним, обвинуваченим і не може бути доручена захиснику, з моменту надання документів, передбачених статтею 50 КПК, слідчому, прокурору, слідчому судді, суду.

Захисник має право брати участь у проведенні допиту та інших процесуальних діях, що проводяться за участю підозрюваного, обвинуваченого, до першого допиту підозрюваного мати з ним конфіденційне побачення без дозволу слідчого, прокурора, суду, а після першого допиту – такі ж побачення без обмеження кількості та тривалості. Такі зустрічі можуть відбуватись під візуальним контролем уповноваженої службової особи, але в умовах, що виключають можливість прослуховування чи підслуховування.

Документи, пов'язані з виконанням захисником його обов'язків, без його згоди не підлягають огляду, вилученню чи розголошенню слідчим, прокурором, слідчим суддею, судом.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх службові особи зобов'язані виконувати законні вимоги захисника.

Захисник зобов'язаний використовувати засоби захисту, з метою забезпечення дотримання прав і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого та з'ясування обставин, які спростовують підозру чи обвинувачення, пом'якшують чи виключають кримінальну відповідальність підозрюваного, обвинуваченого.

Захисник зобов'язаний прибувати для участі у виконанні процесуальних дій за участю підозрюваного, обвинуваченого. У разі неможливості прибути в призначений строк захисник зобов'язаний завчасно повідомити про таку неможливість та її причини слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд, а у випадках, коли він призначений органом (установою), уповноваженим законом на надання безоплатної правової допомоги, – також і цей орган (установу).

Захисник без згоди підозрюваного, обвинуваченого не має права розголошувати відомості, які стали йому відомі у зв'язку з участю в кримінальному провадженні і становлять адвокатську або іншу, охоронювану законом таємницю.

Захисник після його залучення має право відмовитися від виконання своїх обов'язків лише у випадках:

1) коли є обставини, які згідно з КПК України виключають його участь у кримінальному провадженні;

2) незгоди з підозрюваним, обвинуваченим щодо вибраного ним способу захисту, за винятком випадків обов'язкової участі захисника;

3) умисного невиконання підозрюваним, обвинуваченим умов укладеного з захисником договору, яке проявляється, зокрема, у систематичному недодержанні законних порад захисника;

4) коли він свою відмову мотивує відсутністю належної кваліфікації для надання правової допомоги у конкретному провадженні, що є особливо складним.

Захисник може у будь-який момент бути залученим підозрюваним, обвинуваченим, їх законними представниками, а також іншими особами за проханням чи згодою підозрюваного, обвинуваченого до участі у кримінальному провадженні. Слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд зобов'язані надати затриманій особі чи особі, яка тримається під вартою, допомогу у встановленні зв'язку із захисником або особами, які можуть запросити захисника, а також надати можливість використати засоби зв'язку для запрошення захисника. Слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд зобов'язані утримуватися від надання рекомендацій щодо залучення конкретного захисника.

Слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд зобов'язані забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках:

1) коли відповідно до вимог статті 52 КПК України участь захисника є обов'язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника;

2) коли підозрюваний, обвинувачений заявив клопотання про залучення захисника, але за відсутністю коштів чи з інших об'єктивних причин не може його залучити самостійно;

3) коли слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд вирішить, що обставини кримінального провадження вимагають участі захисника, а підозрюваний, обвинувачений не залучив його.

Захисник може бути залучений слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом в інших випадках, передбачених законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги.

У випадках, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий, прокурор виносить постанову, а слідчий суддя та суд постановляє ухвалу, якою доручає відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правової допомоги, призначити адвоката для здійснення захисту за призначенням та забезпечити його прибуття у зазначені у постанові (ухвалі) час і місце для участі у кримінальному провадженні.

Постанова (ухвала) про доручення призначити адвоката негайно направляється відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правової допомоги, і є обов’язковою для негайного виконання. Невиконання, неналежне або несвоєчасне виконання постанови (ухвали) про доручення призначити адвоката тягнуть відповідальність, встановлену законом.

Повноваження захисника на участь у кримінальному провадженні підтверджуються:

1) свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю;

2) ордером, договором із захисником або дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Встановлення будь-яких додаткових вимог, крім пред’явлення захисником документа, що посвідчує його особу, або умов для підтвердження повноважень захисника чи для його залучення до участі в кримінальному провадженні не допускається.

Договір із захисником має право укласти особа, передбачена в частині першій статті 45 КПК України, а також інші особи, які діють в її інтересах, за її клопотанням або за її наступною згодою.

Участь захисника є обов'язковою у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів. У цьому випадку участь захисника забезпечується з моменту набуття особою статусу підозрюваного. В інших випадках обов'язкова участь захисника забезпечується у кримінальному провадженні:

1) щодо осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення у віці до 18 років, – з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою;

2) щодо осіб, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів виховного характеру, – з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою;

3) щодо осіб, які внаслідок психічних чи фізичних вад (німі, глухі, сліпі тощо) не здатні повною мірою реалізувати свої права, – з моменту встановлення цих вад;

4) щодо осіб, які не володіють мовою, якою ведеться кримінальне провадження, – з моменту встановлення цього факту;

5) щодо осіб, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішується питання про їх застосування, – з моменту встановлення факту наявності в особи психічного захворювання або інших відомостей, які викликають сумнів щодо її осудності;

6) щодо реабілітації померлої особи – з моменту виникнення права на реабілітацію померлої особи.

Слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд залучають захисника для проведення окремої процесуальної дії в порядку, передбаченому статтею 49 КПК, виключно у невідкладних випадках, коли є потреба у проведенні невідкладної процесуальної дії за участю захисника, а завчасно повідомлений захисник не може прибути для участі у проведенні процесуальної дії чи забезпечити участь іншого захисника або якщо підозрюваний, обвинувачений виявив бажання, але ще не встиг залучити захисника або прибуття обраного захисника неможливе.

Запросити захисника до участі у окремій процесуальній дії має право і сам підозрюваний, обвинувачений. Якщо потреби у проведенні невідкладних процесуальних дій за участю захисника немає і коли неможливе прибуття захисника, обраного підозрюваним, обвинуваченим, протягом двадцяти чотирьох годин, слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд мають право запропонувати підозрюваному, обвинуваченому залучити іншого захисника.

Під час проведення окремої процесуальної дії захисник має ті ж самі права і обов'язки, що й захисник, який здійснює захист протягом кримінального провадження.

Захисник як до процесуальної дії, так і після неї має право зустрічатися з підозрюваним, обвинуваченим для підготовки до проведення процесуальної дії або обговорення її результатів.

Здійснення захисту під час проведення окремої процесуальної дії не покладає на захисника обов'язку надалі здійснювати захист у всьому кримінальному провадженні або на окремій його стадії.

Підозрюваний, обвинувачений має право відмовитися від захисника або замінити його.

Відмова від захисника або його заміна повинна відбуватися виключно в присутності захисника після надання можливості для конфіденційного спілкування. Така відмова або заміна фіксується у протоколі процесуальної дії.

Відмова від захисника не приймається у випадку, коли його участь є обов'язковою. У такому випадку, якщо підозрюваний, обвинувачений відмовляється від захисника і не залучає іншого захисника, захисник повинен бути залучений у порядку, передбаченому статтею 49 КПК України, для здійснення захисту за призначенням.

 

Виконання індивідуально-аналітичних завдань:

1.Скласти порівняльну схему: «Права адвоката – захисника у кримінальному провадженні: на стадії досудового розслідування та судового провадження».

2.Скласти проекти наступних документів:

1.заява до територіального органу міліції про факт скоєння правопорушення (злочину);

2.зауваженя адвоката під час проведення процесуальної дії(допиту підозрюваної особи);

3.клопотання про залучення фізичної особи у допиті в якості свідка у стадії судового розгляду у суді першої інстанції.

3.Скласти апеляційну скаргу адвоката до суду другої інстанції.

Розв’язання типових ситуацій з практичною діяльністю адвоката:

Завдання №1

Під час судового засідання по кримінальній справі, згідно ч. 2 ст. 122 КК України (умисне тілесне ушкодження середньої тяжкості), відносно підсудного Ковальова Р.М., професійному судді Іванову Г.К. став відомий факт що адвокат Залевська М.А., яка здійснює захист підсудного, знаходиться у родинних відносинах з потерпілим Кириловим Ю.В.

Визначте який принцип адвокатської діяльності було порушено за цих обставин? Складіть проект заяви від імені підсудного Ковальова Р.М. про розірвання угоди з його захисником.

Завдання №2

Слідчий Київського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, капітан міліції Павленко А.А., порушив кримінальну справу за ч.2 ст. 115 КК України відносно гр. Слюсаренка А.В.

Визначте подальші дії слідчого у забезпеченні права на надання правової допомоги підозрюваному.

Питання до самоконтролю:

1. Перелічити документи, які є підставою до участі адвоката у кримінальному проваджені.

2. Процесуальний порядок призначення та заміни адвоката.

3. Адвокатський запит: форми та гарантії їх виконання.

4. Випадки надання адвокатом вторинної безоплатної правової допомоги.

 

Рекомендована література:

Нормативні акти:

1. Конституція України [Електронний ресурс]: закон України від 28.06.1996р. 254к/96-ВР із змін. від 06.10.2013р. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/go/254к/96-ВР.

2. Правила Адвокатської етики. Схвалено Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури при Кабінеті Міністрів України 01. 10. 99 року "Юридичний вісник України", № 46, 18 - 24 листопада 1999 р.

3. Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції [Електронний ресурс] : закон України від 17.07.1997 № 475/97-ВРіз змін., внес. згідно із Законами України: за станом на 09.02.2006, ВВР, 2006 N 3436-IV– Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua - Назва з екрана.

4. Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві [Електронний ресурс]: закон України від 19.11.2012, підстава 4652-17. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3782-12 - Назва з екрана.

5. Кримінальний процесуальний кодекс України [Електронний ресурс]: закон України від 11.08.2013, підстава 406-18. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 - Назва з екрана.

6. Кримінальний кодекс України [Електронний ресурс]: закон України від 05.04.2001 № 2341-III від 04.07.2013, підстава 228-18. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 - Назва з екрана

Спеціальна література:

1. Фурса С.Я. Адвокатура України [Текст] : навч. посіб. / С. Я. Фурса; за ред.. доктора юр. наук, професора С.Я Фурси. – К.: Видавець Фурса С.Я.: КНТ, 2007. – Кн. 1. С. 305 – 391.

2. Наочний посібник (альбом схем) з навчальної дисципліни «Адвокатура України». О.А. Балтовський, О.В. Косаревська. – Одеса, ОДУВС, 2013.- 66 с.

3. Органи судової влади й правоохоронні органи України: навч. метод. пос. (альбом схем)/ уклад. О.В. Косаревська.- Одеса, ОДУВС, 2010.- 100 с.

Джерела Інтернет:

1. www.rada.kiev.ua (сайт Верховної Ради України)

2. www.informjust.kiev.ua (сторінка інформування про діяльність органів юстиції)

3. www.lawyersunion.org.ua (сайт Спілки юристів України)

 

 




Переглядів: 292

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 5. Діяльність адвоката у кримінальному процесі. | Тема 6. Діяльність адвоката у адміністративному та господарському процесах.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.