Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Емфітевзис І суперфіцій

Виникнення, втрата і захист сервітутів

Сервітути встановлювалися різними способами. На початку рес­публіки сервітут міг бути придбаний за давністю — здійснення протягом двох років призводило до встановлення права на нього. Проте цей спосіб швидко був відмінений.

Частіше сервітути встановлювалися в заповіті спадкодавця. Право користування чужою річчю могло бути встановлено судо­вим рішенням при розділі, наприклад, земельного наділу між дво­ма братами. У класичний період знову почали встановлювати сер­вітути за давністю, проте були обумовлені інші строки— 10 років між «присутніми» і 20 років «відсутніми». Сервітути встанов­лювалися також договором і законом.

Сервітути припинялися такими ж самими способами, як і набувалися. Право користування чужою річчю могло припинятися в разі тривалого невикористання — шляхом погашальної давності. Суб'єкт сервітута міг сам відмовитися від свого права користуван­ня чужою річчю. Сервітут міг припинитися і в разі поєднання в одній особі власників пануючого і обслуговуючого наділів. Особис­ті сервітути припинялися смертю правомочної особиабо зменшен­ням його правоздатності.

Для захисту сервітутів існував спеціальний позов, що надавав­ся суб'єкту сервітута проти будь-кого, хто заважає йому здійсню­вати сервітутні права. Цей позов протилежний негаторному по­зову. Позовні вимоги спрямовувалися на поновлення сервітутних прав.

Утвердження права приватної власності на землю і концентра­ція її у небагатьох землеволодільців призвели до виникнення ще двох видів прав на чужу землю. Виникнення великих приватних землеволодінь зумовило розвиток довгострокової і успадковува­ної оренди, оскільки землеволодільці не могли лише самі оброб­ляти землю. Проте договірна оренда не могла достатньою мірою забезпечити захист інтересів орендарів від посягань третіх осіб. Тому преторська практика виробила спеціальні позови для захис­ту прав орендарів, які фактично перетворили договірну оренду в речове право користування чужою землею. При цьому використо­вували досвід сусідніх народів (Греції, Єгипту, Карфагена), де вже широко застосовувалися речові права користування чужими землями. На основі цих двох інститутів Юстініан створив новий правовий інститут користування чужою землею — емфітевзис. Одночасно одержує розвиток передавання місь­ких земель під забудову в довготривалу оренду — суперфіцій. Відмінність між цими двома інститутами полягала в то­му, що за емфітевзисом земля передавалася для обробітку в разі виробництва сільськогосподарської продукції, а за суперфіцієм міська земля передавалася під забудову.

Емфітевзис. Остаточне усталення цього інституту в римсько­му праві було зумовлено прагненням перетворити необроблювані великі наділи землі в продуктивні сільськогосподарські угіддя. Він мав відбиток італійського і східного емфітевзису і вважався вічною орендою, яка надавала право на річ, що захищалось спе­ціальним позовом. Отже, емфітевзис — довгострокове, відчужуване і успадковуване право користування чужою землею сільськогоспо­дарського призначення. Це право не було обмежене ніякими стро­ками, тому його називали вічним правом. Проте в першоджерелах зустрічаються висловлювання, що емфітевзис не може бути вста­новлений на строк понад двох тисяч років. Встановлювався емфі­тевзис договором та іншими правочинами. Так, між римськими юристами йшли жваві спори про те, чи є емфітевзис договором купівлі-продажу чи найму. В імператорський період дійшли ви­сновку, що це відносини особливого роду, які встановлювалися спеціальним договором — емфітевзисним контрактом.

Спочатку емфітевзис установлювався у формі емфітевтичного продажу», за яким наймачу передавалося право користування зем­лею. Останній сплачував помірну ціну і зобов'язувався щорічно виплачувати орендну плату грошима або натурою. Емфітевзис міг установлюватися також й іншими правочинами.

Суб'єкт емфітевзиса (емфітевта) мав досить широкі права. Формально він не був власником землі, мав тільки право корис­

тування нею. Однак фактично він здійснював усі правомочності власника (володіння, користування і розпорядження в повному обсязі) в межах повного сільськогосподарського виробництва, тоб­то не був обмеженим ніякими рамками. Емфітевта міг змінювати господарське призначення землі (тільки не погіршувати), вста­новлювати на неї заклад і сервітути. Як володілець він користу­вався володільницьким захистом, тобто володільницькими інтер­диктами, і одночасно як правомочний власника — петиторними по­зовами.

Права емфітевзису переходили в спадщину як за заповітом, так і за законом. Емфітевзис міг бути подарований будь-якій тре­тій особі. Проте емфітевта повинен був повідомити про це влас­ника землі, оскільки останньому належало переважне право на ку­півлю емфітевзису. Якщо власник землі відмовлявся від свого переважного права, то емфітевта міг продати свої правомочності будь-якій третій особі, але 2 % ціни землі йому належало переда­ти власнику її.

Обов'язки емфітевти полягали в добросовісному і сумлінному веденні господарства, якісному обробітку землі. Він зобов'язаний був платити всі належні податки, виконувати інші державні й гро­мадські повинності. Основний обов'язок емфітевти — виплата що­річної ренти (грошима або натурою), яка, як правило, була ниж­чою від плати за наймом.

Емфітевзис міг бути припинений, якщо емфітевта істотно по­гіршував земельний наділ, протягом трьох років не сплачував рен­ти та публічних податків. Для захисту своїх прав він мав спеці­альний вектигальний позов. Власник землі також мав позов про­ти емфітевти.

Суперфіцій. За загальним правилом все пов'язане з землею на­лежить власнику землі. Відповідно до цього будівлі та інші спо­руди, зведені на чужій землі, належали власнику земельної ді­лянки. Однак розширення міст вимагало нового будівництва, для якого вільних земель не було. Для розв'язання цього протиріччя римляни за аналогією з емфітевзисом міські й державні, а потім і приватні землі почали передавати в довгострокову оренду для забудови. За Юстініаном, суперфіцій — довгострокове, відчужува­не і успадковуване право користування чужою землею для забудо­ви. Право власності на споруджену будівлю належало власнику земельної ділянки за правилом — будівля слідує за землею. Суперфіціарій мав право користуватися і роз­поряджатися зведеним на чужій землі будинком чи іншою спо­рудою на свій розсуд: право продати, подарувати, обміняти, здати в найм тощо переходило в спадщину і ніякими строками не було обмежене.

Суперфіцій зобов'язаний був виплачувати власнику землі поземельну ренту, а в державну скарбницю — встановлені податки та інші платежі.

СуперфІцій припинявся так само, як і емфітевзис. Захищалось право суперфіція всіма засобами захисту прав власника. Крім то­го, був створений ще спеціальний інтердикт для захисту супер­фіція.




Переглядів: 1282

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особисті сервітути | Заставне право

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.