Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Джерела цивільного права і процесу країн англо-американської правової сім'ї

Джерела цивільного права і процесу

Джерела цивільного права і процесу Великобританії

Цивільне право як галузь права є однією з провідних і найбільш сталих га­лузей у системі права будь-якої держави. Щодо Англії, то відсутність тут роз­поділу права на публічне і приватне зумовила значною мірою й умовне засто­сування терміна «цивільне право» — сукупність традиційних правових інсти­тутів, які регулюють відносини, пов'язані з правом власності, договорів, де­ліктів тощо.

Англія, як відомо, раніше від інших країн вступила на шлях капіталістич­ного розвитку, і це у свою чергу сприяло тому, що в цивільному праві ще в до­революційний період домінували більш гнучкі підходи до регулювання різних сторін майнового обігу. Англійська буржуазія, не маючи в XVII—XVIII ст. власної правової програми, в цілому задовольнялася компромісами і традицій­ними конструкціями загального права і права справедливості.

У нову епоху основними джерелами англійського цивільного права висту­пили прецеденті закон.При цьому, незважаючи на специфічне ставлення англійців до законодавчого акту як до джерела права, в XIX—XX ст. саме закон став основним джерелом регулювання найважливіших цивільних від­носин. Свідченням тому є законодавство 1844—1867 pp. про компанії. Не ко­дифікованому в цілому англійському праву в цей час намагаються надати си­стематизованого вигляду. Так, наприкінці XIX ст. стали з'являтися своєрідні «сурогати кодексів» — консолідовані статути з елементами кодифікації (Акт про перевідний вексель 1882 р., Акт про товариства 1890 р., Акт про продаж товарів тощо).

Посилення значення акціонерної форми об'єднання капіталів, різке збіль­шення питомої ваги компаній в англійській економіці на початку XX ст. спри­яли появі нового закону про компанії — Акту 1908 p., що мав характер консо­лідованого й об'єднав усе попереднє законодавство в цій галузі. У ньому був закріплений розподіл компаній на так звані публічні і приватні.

Різке зростання ролі корпоративного капіталу в Англії у XX ст. сприяло активізації законодавчої діяльності в цій сфері, що мало наслідком появу цілої низки нових актів про компанії (1929, 1948 pp.)- Як консолідуючий акт, Закон про компанії 1985 р. ставив за мету, не кодифікуючи чинне законодавство про компанії, об'єднати і певним чином перетворити його. Це дало результати, хо­ча існуюче законодавство і досі залишається складним і заплутаним.

У середині XX ст. була прийнята ціла низка консолідованих законів і, зок­рема, кодифікованих законів, що зумовило суттєві зміни в регулюванні шлюб­но-сімейних відносин: наприклад, Закон про помешкання сім'ї 1967 p., Закон про реформу порядку розірвання шлюбу 1969 р., консолідуючий Закон про шлюбно-сімейні справи 1979 p., Консолідуючий Закон про судочинство у шлю­бно-сімейних справах 1984 р. Водночас вони не виключали дії попередніх актів і прецедентів, які зберігали традиційні і своєрідні риси.

Ускладненню статутного права сприяла поява й порівняно «молодого» дже­рела права — актів делегованого законодавства. До їх числа відносять акти виконавчої влади, котрі видаються на основі і в межах спеціальних законів па­рламенту про делегування своїх повноважень. Найбільш поширеною формою делегованого законодавства є накази міністрів. В окремих сферах суспільного життя, зокрема, освіти, охорони здоров'я за своєю кількістю і значенням вони переважають статутне право.

Процесуальне право в розвинутих європейських країнах на початку XIX ст. мало різні форми. В Англії в галузі цивільного процесу діяли спеціальні нор­ми: процес мав обвинувальний характер, тобто сторони визначали сам хід про­цесу, формували його матеріали, що багато в чому мало відбиток інституту су­ду присяжних.

Сучасними джерелами цивільного процесуального права Англії виступають, насамперед, законодавчі акти судоустрійного характеру, що визначають струк­туру» компетенцію й деякі питання діяльності судів відповідних рівнів (Закон про Верховний суд 1981 p., Закон про суди графств 1984 p., Закон про суди і юридичні послуги 1990 p.). Важливу роль у регулюванні цивільного судочинс­тва відіграють Закони про відправлення правосуддя, зокрема, Закон 1985 p., a також правила Верховного суду й інших судів, що розробляються комітетами, до складу котрих входить невелика кількість суддів та інших висококваліфіко­ваних юристів. Ці правила затверджуються лордом-канцлером (він же безпосе­редньо очолює комітет із правил Верховного суду) і набувають чинності, якщо їх проекти не заперечуються з боку парламенту.

Відсутність в англійському цивільному праві будь-якої внутрішньої струн­кості, накопичення прецедентів і законів, що відносяться до різних епох, не заважали англійській буржуазії, яка набула досвіду у правовій казуїстиці, ус­пішно використовувати його у власних цілях. Недалеке від класичних зразків цивільне право Англії було сприйняте здебільшого в країнах, що раніше були англійськими колоніями: США, Канаді, Австралії та інших (тут воно піддалося ще більшій капіталістичній модернізації).

Джерела цивільного права і процесу СІЛА

Джерела цивільного права. Поняття «цивільне право США» є досить умов­ним, оскільки, згідно з Конституцію, регулювання цивільно-правових відносин віднесено до компетенції окремих штатів, тому у країні немає єдиного цивіль­ного законодавства. Основними джерелами цивільного та цивільно-процесуаль­ного права є Конституція, федеральні закони, конституції й закони штатів. Для судів усіх інстанцій обов'язковими вважаються рішення Верховного Суду США.

Відомо, що США більше, ніж Великобританія, сприйняли досвід країн кон­тинентальної правової сім'ї у сфері кодификації правових актів. За проектом Філда (з невеликими змінами) був прийнятий у 1872 р. Цивільний кодекс Ка­ліфорнії. Але, навіть у штатах з частково кодифікованою системою права, ко­декси не посіли авторитетного місця в системі джерел права, як це можна по­бачити у країнах континентальної правової сім'ї. У цивільному та сімейному праві більшості американських штатів діють не кодекси, а закони, котрі регу­люють окремі правові інститути або норми загального права. Виняток станов­лять штат Луїзіана, де в 1870 р. було прийнято Цивільний кодекс, який про­довжував традиції французького права, і штати Джорджія, Каліфорнія, Монтана, Північна й Південна Дакота, де цивільні кодекси регулюють лише вузьке коло питань цивільного та сімейного права.

Строкатість, роздробленість норм майнового права породжували конфліктні ситуації, призводячи до судових колізій. Наприкінці XIX ст. почали укладати­ся приватні кодифікації прецедентного права, які охоплювали основні інститу­ти цивільного й торгівельного права, договори, представництва, довірчу влас­ність. Ці кодифікації не набули нормативної сили, але суди зверталися до них при розгляді цивільно-правових казусів.

З кінця XIX ст. у зв'язку з потребами американського суспільства та, на­самперед, підприємницьких кіл, особливо зацікавлених в однаковості правових норм по всій країні, у СІЛА починається рух за уніфікацію права у штатах. З цією метою в 1889 р. був створений спеціальний комітет, що розробив проекти деяких уніфікованих законів (із продажу товарів, торгівлі паперами тощо), пов'язаних головним чином з регулюванням торгівлі, і рекомендував їх до прийняття легіслатурами штатів. А в 1892 р. була створена Національна кон­ференція уповноважених з уніфікації права штатів, котра підготувала близько 200 проектів законів, переважно з торгового права.

У самостійну галузь правового регулювання, здійснюваного здебільшого фе­деральними законами, перетворилося так зване антитрестівське законодав­ство, спрямоване на недопущення надмірної концентрації економічної могут­ності в руках окремих монополій на шкоду системі капіталістичної конкуренції. Першим федеральним актом, у цій галузі, став Закон Шермана 1890 p., доповнений у 1914 p., важливими для цієї галузі, Законом Клейтона і Законом про федеральну торгову комісію, якими заборонялися спроби монопо­лізації інших сфер економічної діяльності.

Регулювання шлюбно-сімейних відносин історично належить до компетенції штатів. Відповідно, джерелами сімейного права є законодавства штатів, котрі дуже відрізняються між собою: в окремих штатах зберігають своє значення прецеденти загального права, причому не тільки американських, але й англій­ських судів.

Значні розбіжності в сімейному праві різних штатів сприяли постійному виникненню правових конфліктів, що й зумовило потребу в Одноманітному за­коні про шлюб та сім'ю. Такий закон був розроблений Національною конферен­цією уповноважених у 1970 p., але остаточне схвалення отримав лише в 11 штатах. Як бачимо традиція, що склалася, пріоритет законодавства штатів у галузі шлюбно-сімейних відносин над федеральним законодавством, продовжує зберігатись і до сьогодні.

Чисельне зростання федеральних законів, актів делегованого законодавства зумовили потребу в роботі з систематизації й ревізії федерального законодавст­ва. У 1926 р. було складено федеральний Звід законів, який періодично онов­люється і раз на шість років перевидається. Він складається з 50-ти розділів, пов'язаних з певною сферою правового регулювання, конкретною галуззю або інститутом права. За своєю структурою цей Звід є неоднорідним: окремі його розділи являють собою зібрання близьких за змістом актів, виданих у різні ча­си й мало пов'язаних між собою, інші, навпаки, включають у себе кодекси за­конів з відповідної галузі і складені за певною схемою.

Робота щодо спроб уніфікації федерального законодавства, законодавства штатів значно посилилась у XX столітті. Про це свідчить прийняття в 1952 ро­ці Одноманітного торговельного кодексу, підготовленого Національною конфе­ренцією уповноважених з уніфікації законодавства штатів. Розробка уніфі­кованого законодавства штатів є одним із напрямків роботи Інституту амери­канського права, заснованого в 1923 році.

За останні десятиліття здійснюються також спроби наблизити норми загально­го права окремих штатів. У багатотомному виданні «Оновлене викладення права», підготованому Інститутом американського права, в систематизованому вигляді й у формі, що нагадує статті законів, викладені норми американського загального права з різних його галузей, і передусім з тих питань, які майже не регулюються законодавством: договірне право, представництво, цивільно-правові делікти, влас­ність, страхування, квазідоговори, довірча власність. Кожному з цих питань при­свячено від одного до чотирьох томів у першому виданні з 19 книг, яке з'явилося протягом 1932—1957 років. З 1952 р. Інститутом розпочато видання «Другого оновленого викладення права». Незважаючи на те, що воно є приватною система­тизацією норм звичаєвого права й не має формальної юридичної сили закону, його авторитет є досить високим, що зумовлює їх використання не тільки при розгляді справ у суді, але й під час прийнятті судових рішень.

Джерела цивільного процесу.На початковому етапі історії американського суспільства для захисту прав індивідуальних власників і власницьких інтересів підприємницьких корпорацій використовувалося законодавство штатів і тра­диційні форми позовів за загальним правом. Але з початком промислового бу­му та з затвердженням політики економічного лібералізму виникла необхід­ність і в конституційних засобах захисту власницьких прав. Це знайшло відбиття в рішенні Верховного суду США про поступове поширення на індиві­дуальну й корпоративну власність V та XIV поправок до Конституції. Ці по­правки в загальній формі встановлювали, що жодна особа не може бути позба­влена життя, волі або власності «без відповідної правової процедури». У подальшому потреба в систематизації та уніфікації цивільно-процесуального законодавства призвела до появи в 1848 р. у штаті Нью-Йорк завдяки зусил­лям відомого американського юриста Д.Філда кодексу цивільного судочинства, котрий згодом послужив зразком для інших штатів.

У XX ст. основними джерелами цивільного процесуального права продов­жували залишатися відповідні акти законодавства, правила, які видавалися судовими органами, і норми загального права, котрі зазнавали незначних змін. Одним із джерел федерального цивільного процесуального права служить роз­діл 28 («Судоустрій і судова процедура») Зводу законів США (у редакції 1948 р. з подальшими змінами й доповненнями). Суттєву роль у регулюванні питань судочинства відіграють нормативні акти, видані Верховним судом США на підставі повноважень, наданих йому в низці актів Конгресу 1930-х pp., на­казувати федеральним судам правила процедури з цивільних справ. Найваж­ливішими серед цих постанов Верховного суду є такі федеральні правила: ци­вільного судочинства (1938 p.), апеляційного судочинства (1968 р.), про докази (1975 p.). Такі акти, як і зміни в них, набувають чинності, якщо після їх схва­лення Верховним судом США не з'являться заперечення з боку обох палат Конгресу в ході найближчої його сесії. Вони публікуються у Зводі законів США, як додатки до відповідного розділу.

У цивільних процесуальних кодексах штатів спостерігається значно більша подібність, оскільки законодавці різних штатів нерідко спиралися на єдиний зразок — Цивільно-процесуальний Кодекс штату Нью-Йорк 1848 p., складений Д.Філдом. Джерелами процесуального права виступають також правила, котрі розроблюються вищими судовими органами кожного зі штатів, але, як прави­ло, з орієнтуванням на відповідні акти Верховного суду США. Особливо вели­кою є роль федеральних правил цивільного судочинства, сприйнятих у бага­тьох штатах практично без змін. Принципове значення для всіх американських судів (і федеральних, і штатів) мають рішення Верховного суду США, в яких сформульовані постанови з процесуальних питань.




Переглядів: 1147

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Література | Джерела цивільного права і процесу країн континентальної правової сім'ї

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.