Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






МОЖЛИВОСТІ ВПЛИВУ ОДИН НА ОДНОГО ЧЛЕНІВ ПОДРУЖЖЯ

«У шлюбі ні на хвилину не припиняється взаємне виховання і самовиховання» (В. О. Сухомлинський)

Дана проблема актуальна для людини в нашому сучасному суспільстві. Адаптація до сімейного життя передбачає пристосування подружжя до нового для них статусу чоловіка і дружини, пов'язаним з ними ролями. З моменту вступу в шлюб починається новий етап життя молодят, вони створюють сім'ю, а збереження її міцною і дружньою вимагає багато зусиль: довіри, розуміння, а також ВЗАЄМНОГО ВИХОВАННЯ І САМОВИХОВАННЯ.

Член Академії педагогічних наук В. Сухомлинський вважає, що в шлюбі завжди йде процес взаємного виховання і самовиховання. Як тільки люди одружуються, вони повинні усвідомити, що з цього моменту у них починається нове життя, що попереду їх чекає велика відповідальність. У дружній родині у подружжя поступово зближуються потреби, інтереси, бажання, наміри. Чоловік і дружина роблять один на одного вплив, тим самим взаємно виховуючи. Кожен з них хоче приносити користь своїй сім'ї, намагається створити своє сімейне вогнище, стаючи все краще і краще, тобто відбувається процес самовиховання.

Сім'я - це організована соціальна група, члени якої пов'язані спільністю побуту, взаємною мораллю, відповідальністю. Шлюб же - це добровільний союз двох осіб, які хочуть узаконити свої стосунки. Подружжя у шлюбі поєднують свої світогляди, ідеали, інтереси, тим самим здійснюючи процес взаємного виховання - цілеспрямованого формування особистості в цілях підготовки її до участі в сімейному житті, в даному випадку, і самовиховання - виробленні людиною у себе якостей, які представляються їй бажаними.

«Кожна мить тієї роботи, що називається вихованням, - це витвір майбутнього і погляд у майбутнє», «Самовиховання-це людська гідність в дії» або «Виховуючи свою дитину, ти виховуєш себе, стверджуєш свою людську гідність».

Дуже часто в наш час шлюби розпадаються з різних причин. Одна з них - відсутність взаємного виховання і самовиховання. Наприклад: як відомо, останнім часом дуже часто почали укладатися ранні шлюби. У ранньому віці люди ще не зовсім готові до нових ролей чоловіка і дружини. Вони часто не розуміють один одного, часто сваряться, в їх сімейному житті не відбувається процес взаємного виховання і самовиховання. І в підсумку шлюб, досить часто, розпадається.

Можу підтвердити висловлювання автора на особистому досвіді. Мої батьки розлучилися, коли мені було п'ять років. І сталося це саме через те, що у них були відсутні загальні цілі, інтереси і прагнення до виховання один одного. А без цього, як ми вже переконалися, довго шлюб не протримається. Завжди повинен йти процес взаємного виховання.

Виховання один одного і самовиховання є фундаментом щасливого і довгого шлюбу.

З перших днів подружнього життя починається неминуче коригування відносин, які склалися між закоханими молодими людьми ще до шлюбу. У зв'язку з цим в психологічній літературі розглядається ФЕНОМЕН АДАПТАЦІЇ ПОДРУЖЖЯ У МОЛОДІЙ СІМ'Ї. За визначенням І.В. Гребеннікова, адаптація - це пристосування подружжя один до одного і до тієї обстановки, в якій знаходиться сім'я.

Психологічна сутність взаємної адаптації, як вважає С.В.Ковальов, полягає у взаємному узгодженні думок, почуттів і поведінки подружжя. Адаптація здійснюється у всіх сферах сімейного життя. Гребенников І.В. розглядає наступні види подружньої адаптації:

1. Матеріально-побутова адаптація полягає в узгодженні прав і обов'язків подружжя у виконанні домашніх справ і у формуванні моделі планування і розподілу сімейного бюджету, яка задовольняла б обох.

2. Морально-психологічна адаптація - це суміщення (узгодження) інтересів, установок, ідеалів, світогляду подружжя, а також особистісних особливостей чоловіка і дружини, максимально можливе для конкретної пари.

3. Інтимно-особистісна адаптація полягає в досягненні подружжям сексуального відповідності, яке передбачає як фізіологічне, так і морально-психологічне задоволення сексуальними стосунками.

В.М. Целуйко виділяє ще соціально-психологічну адаптацію - як пристосування подружжя до нового для них статусу чоловіка і дружини, узгодження зразків позасімейної поведінки, що існували ще до шлюбу.

Деякі дослідники, наприклад, С.В. Ковальов, виділяють первинну і вторинну (негативну) адаптацію, відповідно на перших двох стадіях життя сім'ї.

Первинна адаптація подружжя здійснюється у двох основних видах їх відносин: 1) рольових і 2) міжособистісних. На стадії первинної рольової адаптації, перш за все, важливо враховувати, якою мотивацією керувався кожен з подружжя при створенні сімейного союзу.

Загальна мотивація сімейного союзу, за словами Т.В. Андрєєвої, включає в себе чотири провідних мотиви. Можна вступати в шлюб, в основному орієнтуючись на нього:

1) як на господарсько-побутової союз (головне - добре налагоджений побут і домоведення);

2) як на морально-психологічний союз (бажаючи знайти вірного друга і супутника життя);

3) як на сімейно-батьківський союз, виходячи з того, що головна функція сім'ї є народження і виховання дітей;

4) як на інтимно-особистісний союз, прагнучи знайти бажаного партнера по любові.

Щоб сім'я була благополучною, мотиви створення сім'ї і відповідно уявлення про зміст подружніх ролей повинні бути або стати узгодженими; поведінка одного з подружжя в його сімейній ролі не має суперечити уявленням іншого члена подружжя. Наприклад, американський соціолог К.Кірпатрік виділяє три основні види подружніх ролей: традиційні, товариські і партнерські. Особливість рольової адаптації полягає в тому, щоб подружжя обрали один і той же тип подружньої ролі.

Первинна міжособистісна адаптація подружжя включає три важливих компоненти:

- Афективний компонент (емоційна складова відносин);

- Когнітивний компонент (ступінь їх розуміння);

- Поведінковий компонент (взаємодія подружжя).

Успішна міжособистісна адаптація передбачає емоційну близькість, високий ступінь взаєморозуміння і узгоджену взаємодію.

Сутність феномена вторинної адаптації становить надмірне звикання подружжя один до одного.

Вторинна адаптація, вважають психологи, проявляється в трьох основних сферах:

1. Інтелектуальна сфера. Знижується інтерес до чоловіка як до особистості через повторення чоловіком одних і тих же думок, суджень, оцінок тощо.

2. Моральна сфера. Спостерігається негативна дія відомого «ефекту нижньої білизни».«Розсекречування» подружжя один перед одним проявляється в тому, що вони починають демонструвати не кращі свої якості, думки і дії і показуватися один одному в такому вигляді, в якому ніколи не ризикнули б прийти на побачення в період дошлюбного залицяння.О. Герцен описує «ефект нижньої білизни» наступним чином: «співжиття під одним дахом саме по собі річ страшна, річ, на якій руйнується половина шлюбів. Живучи тісно разом, люди дуже близько підходять один до одного, бачать один одного надто детально, надто нарозхрист».Психолог А. Егідес пише, що чужий чоловік нерідко здається кращим за свого (мій неакуратний, неуважний, дратівливий і т.п.). Чужа дружина, яку не бачиш розкуйовдженою, втомленою або роздратовано після роботи, теж здається привабливішою.

3. Сфера сексуальних стосунків. Легка доступність партнера і одноманітність у стосунках призводять до зниження взаємної привабливості в сфері сексуальних взаємин.

Умови профілактики вторинної адаптації:

1) безперервний саморозвиток, духовне зростання, особистісний ріст;

2) подальше підвищення культури взаємин подружжя, послідовне виховання в собі доброзичливості, чуйності, стриманості і тактовності;

3) підвищення взаємної автономності, відносної свободи один від одного.




Переглядів: 927

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ситуація в сім’ї | ОСОБЛИВОСТІ СПІЛКУВАННЯ ДРУЖИНИ ТА ЧОЛОВІКА ЗА УМОВИ ВЕЛИКОЇ РІЗНИЦІ У ВІЦІ (25 РОКІВ)

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.