Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ КЛІНІКИ, ДІАГНОСТИКИ І ЛІКУВАННЯ ПІЄЛОНЕФРИТУ У ДІТЕЙ

Інфекції сечової системи (ІСС) є найбільш поширеною інфекцією у дітей до 2 років (рівень доказовості 2) та займають друге-трете місце серед всіх інфекцій дитячого віку, поступаючись захворюванням дихальних шляхів та кишковим інфекціям. Згідно статиститичним звітам МОЗ України поширеність захворювань нирок і сечової системи у дітей в останні 5 років в Україні зростає, а саме: із 40 до 56/1000 дитячого населення. На першому році життя на ІСС частіше страждають хлопчики (3,7% проти 2% у дівчаток), потім спостерігається протилежне співвідношення

Інфекції сечової системи (ІСС) – мікробнозапальне ураження органів сечових шляхів без уточнення топічного рівня ураження.

Пієлонефрит (ПН)- неспецифічне мікробне запалення нирки з переважним вогнищевим ушкодженням тубулоінтерстиційної тканини, чашечок та миски.

Цистит – неспецифічне мікробне запалення слизової оболонки сечового міхура.

Тубулоінтерстицийний нефрит (ТІН) – неспецифічне абактеріальне запалення інтерстицію, судин та канальців що супроводжується зниженням функцій нирок (переважно тубулярної).

Серед мікробно-запальних захворювань пієлонефрит є одним із найчастіших у дитячому віці. Його розповсюдженість у різних регіонах країни коливається від 0,5 до 3,5 % дітей різного віку. В структурі захворювань органів сечової системи пієлонефрит займає перше місце і складає до 70 % усієї нефрологічної патології.

До першого року життя дівчатка і хлопчики хворіють на пієлонефрит однаково часто, але у більш старшому віці дівчатка хворіють в 6-7 разів частіше, ніж хлопчики, що обумовлено легкістю висхідного інфікування сечовидільних шляхів у осіб жіночої статі.

Етіологія. Переважне значення в етіології пієлонефриту мають представники родини ентеробактерій (до 80 %), серед яких домінує кишкова паличка, яка висівається у 40-60 % хворих, рідше виділяють клебсієлу (7-20 %), протей (9-16 %). Серед кокової флори зустрічаються ентерококи (5-15 %), стафілококи (5-14 %) та інші мікроорганізми або їх асоціації. Важливо зазначити, що мікрофлора сечі може змінюватись у одного і того ж хворого в залежності від форми пієлонефриту, активності процесу, тривалості захворювання, наявності чи відсутності обструкції сечових шляхів тощо.

Вірулентність більшості грамнегативних бактерій - збудників пієлонефриту, особливо кишкової палички і протея, проявляється у їх здатності прилипати до уроепітелію (феномен бактеріальної адгезії), просуватися по ньому проти течії сечі, протидіючи при цьому опсонізації і фагоцитозу з появою різних ендотоксичних ефектів.

Крім того, спеціальними дослідження було показано, що нирки чи не єдиний орган де можливе існування L-форм бактерій або протопластів, які тривалий час можуть перебувати в гіперосмолярному середовищі інтерстиціальної тканини нирок, залишаючись резистентними до антибактеріальних препаратів, і потім реверсувати у вегетативні форми, спричиняючи загострення запального процесу. Вивчається роль мікоплазми в сучасній етіології пієлонефриту.

Патогенез. Збудник може попадати в нирки двома шляхами: висхідним і, рідше, гематогенним. Чинниками, які сприяють інфікуванню нирок є порушення інтра- та екстраренальної уродинаміки і зниження як місцевої, так і загальної неспецифічної та специфічної реактивності організму. При цьому, в більшості випадків, саме стан уродинаміки є визначальним для виникнення пієлонефриту. Причини порушення уродинаміки можуть бути вродженими і набутими. Серед вроджених – це гістологічні аномалії будови нирок, тубулопатії, дизметаболічні нефропатії з кристалурією, гіпо-, аплазії нирки, додаткова нирка, зміни форми нирок (підковоподібна тощо), аномалії будови і розташування ниркових судин, вади розвитку сечоводу, сечового міхура і уретри Набутими причинами порушення уродинаміки можуть бути сечокам’яна хвороба, гострі і хронічні цистити, уретрити, нейрогенний сечовий міхур, міхурово-сечовідно-мискові рефлюкси, стани дегідратації тощо

Таким чином, збудник в умовах порушення уродинаміки та зниження місцевої і загальної неспецифічної і специфічної реактивності, використовуючи свої адгезивні та інвазивні властивості, попадає і фіксується в інтерстиціальній тканині нирок, спричиняє там вогнищеві запальні зміни. Вогнища запалення носять, зазвичай, дисемінований характер, можуть бути одно-, або двобічними, а морфологічно характеризуються інфільтратами, які містять переважно лейкоцити, макрофаги та плазматичні клітини з паралельним набряком інтерстицію і дистрофією епітелію канальців. При хронічному пієлонефриті морфологічні зміни в нирках більш строкаті, що обумовлено різними стадіями запалення. Поряд із свіжими вогнищами гострого запалення знаходять мононуклеарні інфільтрати, ділянки фіброзу, а також рубцево-склеротичні зміни.




Переглядів: 236

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Цистоскопія | Класифікація.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.